Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć wszystkim! 

Zakupiłem sobie lekko przyciemniany wizjer do kasku. Założyłem. Świat stał się piękniejszy. Słońce nie razi po oczach. Lepiej widać co na drodze. No elegancko :default_cool:.
Gdy chciałem już wyrzucać opakowanie doczytałem "Tylko do używania na torze" i "Tylko do używania w dzień" itp. Co jest? Żeby nie było nie domówień, posiadam kask - HJC FG-ST. Zatem nie żaden No-Name.

Zacząłem doczytywać i rzeczywiście wizjer nie ma homologacji :(. W związku z tym nie ma wielkiej literki "E+liczba w kółeczku" na nim.Tyle co poczytałem to chyba większość przyciemnianych nie ma homologacji. Ale to nie koniec zabawy.

Patrzę na swój poprzedni wizjer - przeźroczysty oryginalny. Ten ma homologacje ale także ma napis "tylko do używania w dzień".

Pinlock - wyczytałem, że podobno też "tylko do używania w dzień". Napisów potwierdzających homologację na nim samym nie znalazłem.

I teraz chciałem się dopytać jak wygląda sprawa z potencjalną wypłatą ubezpieczenia bądź określenia sprawcy wypadku. Czy nagle okazuje się, że montując pinlock, zakładając lekko przyciemnanią szybę bądź jadąc w nocy nawet z oryginalną narażamy się na problemy z ubezpieczycielem w razie jakiegoś wypadku?

Pozdrawiam,
Snajk

Edytowane przez Snajk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Filia nie byłaby tańsza?

Ja mam przyciemniany wizjer w kasku, którego używam podczas jazdy na skuterze. O ile po zmroku w terenie zabudowanym dzięki latarniom ulicznym widoczność jest możliwa, o tyle poza terenem zabudowanym jest totalna dupa i trzeba go podnosić.

Edytowane przez KaeS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie chodzi mi o prawidziwe życie i praktycznośc tego rozwiązania. Jestem świadomy, że taka szybka jest tylko na dzień.

Pytam sie tylko o aspekty prawne i potencjalne problemy z ubezpieczycielem.

A co do folii. Jest tańsza ale pewnie też nie ma homologacji + producent kasków zabrania naklejania na wizjer czegokolwiek itp (domyślam się, muszę sprawdzić). No I kupując drugą szybkę można wrócić do przeźroczystej w każdej chwili bez żadnej ingerencji.

Pozdrawiam,
Snajk

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

CE To nie homologacja. To tylko certyfikat pozwalający na obrót takiej rzeczy w handlu i do używania.
By coś mogło poruszać się po drogach publicznych potrzebuje homologacji ECE.
http://infokaski.pl/kask-motocyklowy-certyfikat-ce-a-homologacja-ece/
Czyli np: przyciemniane szybki czy folie nadają się na zamknięty tor ale nie na drogi publiczne (wg mnie).
Nie mam też przy sobie instrukcji kasku ale podjerzewam, że tam może być napisane coś w stylu "zabrania się naklejania czegokolwiek na kask" itp.

Jednak nadal nie rozwiązuje to kwestii oryginalnego wizjera z homologacją i napisem "daytime use only". :default_huh:
No i jeszcze pinlock mnie zastanawia.

Edytowane przez Snajk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z ciekawości sprawdziłem. Mam na wizjerze E13 i cośtamcośtam...
To "daytime use only", to po polsku jest? Bo nie rozumiem. A skoro nie rozumiem, to mnie nie dotyczy.

Temat dla mnie ciekawy, bo nowy. Warto wiedzieć czy w ogóle to nas dotyczy. Bo trzeba pamiętać, że produkty są produkowane na rynki międzynarodowe i mamy oznaczenia, które w ogóle w danym kraju nie występują / nie obowiązują. Ciekawe, czy tak jest w tym przypadku. 

Uważam, że dobrze jest informować o tym, że dany produkt spełnia jakąś normę, ale homologowanie  części wymiennych (eksploatacyjnych) to raczej przegięcie. Z drugiej strony takie klocki hamulcowe mają krytyczne znaczenia dla bezpieczeństwa pojazdu. Hmmm....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Chyba za dużo kombinujesz. Kask ma CE, ma go więc również szybka z którą jest dostarczony. A jesli producent przewiduje  w szybce montaz swojego wlasnego pinlock'a to i pinlock ma. Na tej zasadzie to sprawdz ze na czarnej tasemce od zapiecia pod szyje nie ma CE wszytego, wiec zapiecie jest niehomogenizowane? Przy okazji - producent oferuje rowniez koloryzowane pinlocki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napis "daytime use only" jest po ang. I nie wiem właśnie czy nas obowiązuje itp. Szybka oryginalna, przeźroczysta.

Kask wychodzący z fabryki ma homologacje ECE jako całość. Ingerencja (zmiana szybki, naklejenie folii, malowanie) może, ale nie musi, spowodować utratę tej homologacji. To tak jak wymienisz tłumik na super głośny itp i pojazd nie przejdzie przeglądu. A zmieniłeś tylko jeden element pojazdu. Jeśli ktoś ma potwierdzone informacje, co można, a co nie to proszę o napisanie.

Wizjer ma oddzielną homologację bo jest to element podlegający wymianie. Jak żarówki. I nowo założona nadal powinna mieć homologację. I proszę. Nie mylmy Certyfikatu CE z homologacja ECE (np: E9 w kółeczku).

Niestety nie wiem jak pinlock wpływa na tę homologację. I czy poza tym dołączonym do kasku można używać innych? Czy można tylko w dzień itp?

A szybkę przyciemnioną mam też oryginalną HJC. Ale co z tego jak nie ma na homologacji? Mogę na torze jej sobie poużywać. Podobnie jest z szybami w samochodach. Przednie i przednie-boczne nie mogą być przyciemnione. I okulary przeciwsłoneczne. O ile się nie mylę kierowca może użwać tylko o kategori przyciemniania maksymalnie 3.

Żeby nie było. Jestem świadomy tego, że  jest mała szansa, że policjant to sprawdzi podczas kontroli. Ale w momencie wypadku i wypłaty dużego odszkodowania ubezpieczyciel może być bardziej wnikliwy.


 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W zeszłym tygodniu w jednym z programów o pracy Policji (nie pamiętam czy Drogówka czy Uwaga Pirat) była pokazana kontrola motocyklisty i przy jej okazji Policjant zakwestionował ciemną szybę, właśnie na podstawie braku ECE.

Gość generalnie coś tam nawywijał więc nie pamiętam czy dostał jeszcze i za to mandat, ale jakieś tam konsekwencje były. Tak więc może się zdażyć że i takie kwestie mogą być skontrolowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I jeszcze gacie trzeba mieć z homologacją, bo wszyscy sprawdzą w razie czego..... No bez jaj...... 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 21.05.2018 o 14:27, Pszemo napisał:

I jeszcze gacie trzeba mieć z homologacją, bo wszyscy sprawdzą w razie czego..... No bez jaj...... 

 tu jest o oznaczeniach od 4 min

 https://www.youtube.com/watch?v=A1RVj32HlMU&list=PLuSNihUJw-Jo9fcCXq7pPVEYojh3sOhg4&index=146

 

Edytowane przez hans1
  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niestety, ale ustawodawca bierze wszystkich do jednego kosza efekt? - za osoby nieodpowiedzialne płacą wszyscy, a powinno to wyglądać w ten sposób, że jeźdżący przepisowo płacą po maks 100 zł, a Ci co łamią prawo i mają kolizje 3-4-5 tys zł... Moim zdaniem uczciwe. Możecie spróbować poszukać jeszcze przez porównywarki - https://superpolisa.pl/ na pewno można znaleźć sporo taniej, mi udało się miesiąc temu na samochód wyrwać po cenie niższej niż przed rokiem.

Edytowane przez GoreckiW

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

CE czyli China Export?

 

Dlaczego dwa znaczki CE są tak bliźniaczo podobne ? default_icon_e_wink.gif

 

Jak dotąd nie słyszałem żeby ktokolwiek sprawdzał homologację wizjera

 

taptarapta

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

OC - 149zł

OC, NNW (10 000zł) - 50zł

OC, NNW (10 000zł), ASS Złoty (limit km 200) - 81zł

HDI

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O ile w przypadku OC, rzeczywiście nie ma sensu wybierać jakiegoś drogiego ubezpieczenia, bo specyfikacja OC została zdefiniowana w ustawie o OC, o tyle wszystkie te dodatkowe ubezpieczenia jak NNW, AC, soft AC - czyli ubezpieczenie wybranych elementów, a nie motocykla jak całość należy sprawdzić pod względem zapisów w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Zwykle to co interesujące, to dział w którym opisane zostały wyłączenia odpowiedzialności. Taki dział posiadają nawet OC. W przypadku tego ostatniego ubezpeczenia, TU mogą zażądać regresu ubezpieczenia w przypadku winy umyślnej, lub skrajnej brawury. Proponuję sprawdzić jeszcze tutaj pod linkiem: https://wygodnie.pl/owu

OWU ubezpieczeniowe praktycznie wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych.

Edytowane przez kowal8

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie moge sie do konca zgodzic z ta opinia. To, ze w ustawie jest jakis wymog to jedno .. wyegzekwowanie tego w praktyce moze byc trudne. Mam tutaj na mysli wlasnie oferty tych mniej znanych ubezpieczycieli. Jakby sie chwile zastanowic to przeciez na czyms musza ciac koszta by moc obnizyc cene uslugi. Osobiscie to przejechalem sie na takich "oszczednosciach" raz czy dwa i dalem sobie z nimi spokoj. Zeby bylo smieszniej to czasami sa to dosc male kwoty. Trzeba zmienic swoje myslenie podchodzac do sprawy zupelnie inaczej .. oczywiscie nie mam nic do niskiej ceny - tylko musza ja oferowac firmy dzialajace w branzy jak najzdluzej. To da nam gwarancje jakosci i bezproblemowej obslugi w razie czego. W sieci mozna znalezc takie narzedzie jak porównywark oc .. moze przyspieszyc dosc mocno nasze poszukiwania oraz dac lepszy obraz tego co sie dzieje aktualnie na rynku (bo jak wiadomo ceny potrafia byc zmienne odnosnie np. lokalizacji w jakiej sie znajdujemy) Z tych ktore do tej pory odnalazlem jedna z wiekszych baz ma  ...... Jesli macie jakies inne warte uwagi to przydadza sie. Im wiekszy wybor tym lepiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
8 minut temu, mark0 napisał:

Nie moge sie do konca zgodzic z ta opinia. To, ze w ustawie jest jakis wymog to jedno .. wyegzekwowanie tego w praktyce moze byc trudne. Mam tutaj na mysli wlasnie oferty tych mniej znanych ubezpieczycieli. Jakby sie chwile zastanowic to przeciez na czyms musza ciac koszta by moc obnizyc cene uslugi. Osobiscie to przejechalem sie na takich "oszczednosciach" raz czy dwa i dalem sobie z nimi spokoj. Zeby bylo smieszniej to czasami sa to dosc male kwoty. Trzeba zmienic swoje myslenie podchodzac do sprawy zupelnie inaczej .. oczywiscie nie mam nic do niskiej ceny - tylko musza ja oferowac firmy dzialajace w branzy jak najzdluzej. To da nam gwarancje jakosci i bezproblemowej obslugi w razie czego. W sieci mozna znalezc takie narzedzie jak porównywark oc .. moze przyspieszyc dosc mocno nasze poszukiwania oraz dac lepszy obraz tego co sie dzieje aktualnie na rynku (bo jak wiadomo ceny potrafia byc zmienne odnosnie np. lokalizacji w jakiej sie znajdujemy) Z tych ktore do tej pory odnalazlem jedna z wiekszych baz ma  ...... Jesli macie jakies inne warte uwagi to przydadza sie. Im wiekszy wybor tym lepiej.

Za spam i linki tego typu bardzo serdecznie dziękujemy!

EDIT: jakby ktoś pytał o co chodzi ... to link został usunięty z treści posta ;)

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dla mnie może być zarejestrowany cały rok, ale właśnie OC. 

Kiedy my dogonimy Europę. Chyba dopiero wtedy, jak Polak przestanie dymać Polaka.... 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A potem np najdzie Cie, żeby w styczniu się przejechać, bo będzie ładna pogoda. I co? Sam się, Polaku, wydymasz :-D

Wytapatalkowano z magicznego pudełka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie mam oc, nie jeżdżę. Ja i tak latam cały rok, więc bez znaczenia, ale uważam, że każdy powinien mieć wybór. 

Edytowane przez Pszemo
  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×