Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ostatnio tak myślę nad tym zakupem dakara, bo niby byłem zdecydowany itd. Czytam wątki i się zastanawiam, czy zaraz nie będę zmieniał na 800. 

Pytanie dosyć trywialne, ale mam nadzieję, że podpowie mi ktoś kto stawał przed tym samym dylematem.

 

Brać dakara czy szukać 800. Dakarem jeździłem, podoba mi się itd. Natomiast martwi mnie fakt, że moja druga połówka (tutaj nazywacie je plecaczkami) wykazuje coraz większe zainteresowanie wojażami ze mną na tylnej kanapie.

 

Plusem dakara jest to, że mam okazję kupić dobry egzemplarz od szwagra, który po roku szuka właśnie 800.

Natomiast minusem jest świadomość, że być może dakar jest za mały dla dwojga acz ma lepsze właściwości terenowe.(chyba)

Dakarem jeździłem, podoba się, natomiast z 800 nie miałem styczności.

 

Koniec elaboratu, czekam na mniej i bardziej merytoryczne odpowiedzi.

 

Pzdr

 

Edit 1: zapomniałem dodać o jeszcze jednym nieco subiektywnym odczuciu (wiem, narażę się na fale krytyki) - 800tka ma ch..wą reflektor/y przednie :D

Edytowane przez black
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To kwestia kasy i przeznaczenia. Jeśli chcesz jeździć dalej, a pieniądze nie są problemem, to 800-ta. Jeśli bardziej na miejscu i taniej, Dakar. Obydwa spełnią swoją rolę. Jeśli w pola, lasy i w planach są wywrotki i obcierki, to bierz tańszy motek. Na długie trasy na pewno 800-ta jest o niebo wygodniejsza, szybsza, elastyczniejsza, zwłaszcza z pasażerką.

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i oświetlenie w 800-cie działa, a nie poświeca trochę przed motkiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Godzinę temu, black napisał:

Edit 1: zapomniałem dodać o jeszcze jednym nieco subiektywnym odczuciu (wiem, narażę się na fale krytyki) - 800tka ma ch..wą reflektor/y przednie :D

Pisząc o reflektorach, to chyba miałeś na myśli wygląd, a nie światło? Bo jak JacekJ wyżej napisał w 800-cie świecą dużo lepiej niż w Dakarze.

Poza tym cenowo używana osiemseta jest dwa razy droższa, ale też nowsza, mocniejsza, szybsza, elastyczniejsza itd.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A pytałeś szwagra czemu zmienia? Odpowiedz pewnie poznałbyś po roku tak jak i on. Jeśli masz do wydania 2 x więcej kasy niż cena Dakara to odpowiedz jest tylko jedna. 800!

Jeśli jesteś początkujący z małym doświadczeniem to kup dakara jest tańszy do obijania i nauki i za rok zawsze go sprzedasz  bez zbyt dużej utraty na wartości. Po roku jak ogarniesz kupisz 800 tke. A jeśli masz kasę ale niestety nie masz doświadczenia ale jesteś KOZAK to kup 800 tke będziesz miał rok więcej przyjemności z jazdy. :)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, black napisał:

Plusem dakara jest to, że mam okazję kupić dobry egzemplarz od szwagra, który po roku szuka właśnie 800.

Natomiast minusem jest świadomość, że być może dakar jest za mały dla dwojga acz ma lepsze właściwości terenowe.(chyba)

Dakarem jeździłem, podoba się, natomiast z 800 nie miałem styczności.

Plusem Dakara jest TYLKO jego cena! No i być może to że kupił byś od szwagra, choć tego to akurat bym się tak mocno nie trzymał. ;-)

Zarówno w terenie, w mieście i w trasie do 800 nie ma porównania! Po prostu inna klasa i inna epoka w produkowaniu motocykli. Osobna historia to taka, że 800 zwyczajnie szkoda na cioranie w terenie, bo jest za droga. Ale radzi sobie zdecydowanie lepiej bo ma prawdziwe zawieszenie!

Tak więc podsumowując,  przejedź się 800 skoro jeszcze nie miałeś okazji i sprawa sama się wyjaśni. Ja od kiedy wsiadłem na 800 na jazdach testowych, to na swoją 650 nie mogłem już więcej patrzyć,  nie mówiąc o jeździe, choć wcześniej wydawała mi się idealna! Jak napisał Dyroton to kwestia kasy: jak Cię stać to bierz 800 i nie będziesz miał za rok tego problemu co szwagier...

Edytowane przez Filip
  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bądź twardy, kup Yamahę :D

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Polo 1.4 czy passat 1.9 ?

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
28 minut temu, Seb napisał:

Bądź twardy, kup Yamahę :D

Yamahe w ostateczności. Ewentualnie jeśli byłbym postawiony przed wyborem romet/rower vs. yamaha :D

 

Co do spraw merytorycznych:

Budżet ~30k ponieważ jestem przed weselem. Później pewnie budżetu nie będzie, bo jak mówi mój kolega "co sobie kupisz za kawalera to będziesz miał, później już sobie nic nie kupisz". Dojrzali żonkisie mogą się wypowiedzieć w tej kwestii.

2 godziny temu, enlil napisał:

Pisząc o reflektorach, to chyba miałeś na myśli wygląd, a nie światło? Bo jak JacekJ wyżej napisał w 800-cie świecą dużo lepiej niż w Dakarze.

Poza tym cenowo używana osiemseta jest dwa razy droższa, ale też nowsza, mocniejsza, szybsza, elastyczniejsza itd.

Chodziło mi o wygląd - jak pisałem, nie miałem styczności z 800tką.

 

2 godziny temu, DYROTON napisał:

A pytałeś szwagra czemu zmienia? Odpowiedz pewnie poznałbyś po roku tak jak i on. Jeśli masz do wydania 2 x więcej kasy niż cena Dakara to odpowiedz jest tylko jedna. 800!

Jeśli jesteś początkujący z małym doświadczeniem to kup dakara jest tańszy do obijania i nauki i za rok zawsze go sprzedasz  bez zbyt dużej utraty na wartości. Po roku jak ogarniesz kupisz 800 tke. A jeśli masz kasę ale niestety nie masz doświadczenia ale jesteś KOZAK to kup 800 tke będziesz miał rok więcej przyjemności z jazdy. :)

Szwagier miał przed dakarem mztkę 150 i 10 lat przerwy. Dakarem zrobił max 1500km więc to nie tak jak myślisz. Kwestia prestiżu chyba, albo nadmiaru hajsu.

Poza tym z minusów - ma jeszcze jakiś wydech założony co to ma przynieść pewnie +5km mocy, ale drze to japę niemiłosiernie. Z plusów to niedawno wsadził 4koła w remonty/części eksploatacyjne. 

Pytanie czy chce te pieniądze odzyskać ode mnie :D

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Chłopie, budżet masz kosmiczny nawet na 800-kę z wypasem. No chyba że celujesz w jakąś nówkę, krajówkę, super-hiper. Z tym kupowaniem za kawalera... no co ci mam powiedzieć, słuchaj ludzi z doświadczeniem :D

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

kup tego Dakara do jazdy w koło komina i jakąś tańszą 800-tke do jazdy w trasy ....i po kłopocie :);)

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A w temacie wzrostu moturuf kolega przebadał, pomacał, dosiadał...?

Bo ja na ten przykład to trochę boleję nad wzrostem (osobistym), dakar u mnie jest ale obniżony(ble), a 800 chcę ale w standardzie wydaje się że jeszcze wyższy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ha ha. Kup DL'a. Będziesz miał coś dość zbliżonego do 800 z porządnymi światłami i zero narzekania plecaka na niewygodę. Za 30k dostaniesz w tej chwili nówkę z salonu na 3 letniej gwarancji zapewne z Suzuki assistance. :D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
57 minut temu, DAROD napisał:

A w temacie wzrostu moturuf kolega przebadał, pomacał, dosiadał...?

Bo ja na ten przykład to trochę boleję nad wzrostem (osobistym), dakar u mnie jest ale obniżony(ble), a 800 chcę ale w standardzie wydaje się że jeszcze wyższy?

mam 183. Dakar mi leżał to i 800 będzie. Różnica w wysokości siedzenia minimalna, w wadze też. Ale w przypadku 800ki to rozważania czysto teoretyczne.

8 minut temu, Moto Troter napisał:

Ha ha. Kup DL'a. Będziesz miał coś dość zbliżonego do 800 z porządnymi światłami i zero narzekania plecaka na niewygodę. Za 30k dostaniesz w tej chwili nówkę z salonu na 3 letniej gwarancji zapewne z Suzuki assistance. :D

Nie podoba mi się. jakoś nie wierzę w suzuki poza tym :)

 

3 godziny temu, arthurr napisał:

Chłopie, budżet masz kosmiczny nawet na 800-kę z wypasem. No chyba że celujesz w jakąś nówkę, krajówkę, super-hiper. Z tym kupowaniem za kawalera... no co ci mam powiedzieć, słuchaj ludzi z doświadczeniem :D

To, ze mam taki budżet nie znaczy, że muszę tyle wydać :) 

Motor do smigania po lesie mam, także ta opcja nie jest przy zakupie brana pod uwagę. Natomiast lekki teren jak najbardziej, szuter, bezdroża itd ponieważ moim celem jest wschód, południe z dala od tzw starej europy ;] 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
32 minuty temu, black napisał:

 

...jakoś nie wierzę w suzuki poza tym :)

A ja w BMW. :D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przyjedź i zabieraj 800-kę w cenie duuużo niższej niż twój budżet. Będziesz mógł poszaleć z wieszaniem na motku czego tylko zapragniesz :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z tą Yamahą to wiesz, uważaj co piszesz, chyba że masz dwa życia :D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

 Z innej beczki.

Ty się zastanów czy dobrze wybrałeś drugą połówkę, jeżeli już przed ślubem wiesz że nic po ślubie nie będziesz mógł kupić. :default_dry:

Moim/naszym pierwszym zakupem po ślubie był motocykl, dopiero rok później samochód.:default_icon_beer::default_icon_beer1:- zdrowie Andźeliny!

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Właśnie właśnie, z tym ślubem i tym że nic po nim nie kupisz to jest tak że wiesz... Zależy po którym ślubie :D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
3 godziny temu, arthurr napisał:

Przyjedź i zabieraj 800-kę w cenie duuużo niższej niż twój budżet. Będziesz mógł poszaleć z wieszaniem na motku czego tylko zapragniesz :D

widzę dyskretną autoreklamę :D

18 minut temu, ZWIERZ napisał:

 Z innej beczki.

Ty się zastanów czy dobrze wybrałeś drugą połówkę, jeżeli już przed ślubem wiesz że nic po ślubie nie będziesz mógł kupić. :default_dry:

Moim/naszym pierwszym zakupem po ślubie był motocykl, dopiero rok później samochód.:default_icon_beer::default_icon_beer1:- zdrowie Andźeliny!

Człowiek chce zasięgnąć języka na temat motoru, a dostaje darmowe porady życiowe :) tyle wygrać... :D

 

 

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

przed ślubem miałem jawę TS 350  i zastawę 1100p / ślub był w 1989 roku / , samochód po ślubie kupiłem w 1990 roku , motocykl w 2015 roku :D - narzeczona nie miała nic do powiedzenia w sprawie motocykla , żona niestety dużo więcej . prawdopodobnie dlatego że dwa miesiące przed ślubem zaliczyłem grubszego szlifa kasując sobie obojczyk :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nosz do fucka jasnego, nie wiem czemu, ale mój stary Dakar miał lepsze zawieszenie niż 800'ka. Gładziutko się prowadził, super wybierał dziury, kładł się na prawo i lewo delikatnie - wybaczając przy tym braki kierownika, no bajka była. Może miałem tam inną zawiechę???

Dlatego nie rozumiem dlaczego niby 800'ka ma lepsze zawieszenie. Da się ktoś karnąć swoim Dakarem/800'ką przy najbliżej okazji? Może zrozumiem ..... o co Wam chodzi.

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Teraz, ZWIERZ napisał:

Przyjedz, dam ci się karnąć.

Wiosna idzie, spodziewaj się...

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
38 minut temu, Pszemo napisał:

Nosz do fucka jasnego, nie wiem czemu, ale mój stary Dakar miał lepsze zawieszenie niż 800'ka. Gładziutko się prowadził, super wybierał dziury, kładł się na prawo i lewo delikatnie - wybaczając przy tym braki kierownika, no bajka była. Może miałem tam inną zawiechę???

Dlatego nie rozumiem dlaczego niby 800'ka ma lepsze zawieszenie. Da się ktoś karnąć swoim Dakarem/800'ką przy najbliżej okazji? Może zrozumiem ..... o co Wam chodzi.

Ono nie bylo lepsze bylo po prostu z ciasta a jak ci nie pasuje w 800 to sprawdz poziom oleju, u mnie bylo przelane i byl beton.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×