Skocz do zawartości
Moto Troter

Ciekawe miejsca - Białoruś

Recommended Posts

Białoruś jest dla nas praktycznie krajem zagadkowym, o który niewiele wiadomo. A przecież to dawna Rzeczpospolita i łączy nas tak wiele, że trudno to opisać. Najlepiej przekonać się samemu, gdyż słowa nie są w stanie oddać atmosfery tam panującej i stosunku Białorusinów do nas.

 

  • Like 11

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Super film.

A czy tam muzyka to nie przypadkiem bard Zmicier Wajciuszkiewicz?

W sierpniu nasza trójka postanowiła znów odwiedzić Białoruś tym razem w formie ruchu bezwizowego w tzw strefie Parku Kanału Augustowskiego.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
16 minut temu, artex napisał:

Fajne, fajne.

@artex a kiedy Ty podzielisz się Waszym filmem?

Pozdrów tatę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
10 godzin temu, KaeS napisał:

A czy tam muzyka to nie przypadkiem bard Zmicier Wajciuszkiewicz?

Tak, to on. Całkiem fajna płyta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kilka lat temu na jego koncercie w Suwałkach. Po koncercie miałem przyjemność z nim kilka minut porozmawiać, gdzie zapraszał mnie do swego agrogospodarstwa pod Brzozówką skąd pochodzi. Na żywo daje sporo kawałków antyłukaszenowskich jak również o zwykłym życiu na Białorusi, gdzie często jako przenośnię, zamiast ludzi w swoich piosenkach umieszcza konkretne zwierzęta, które symbolizują pewne grupy osób walczące z systemem i jemu podległe. Nie wiem jak dziś ale dawniej miał zakaz publicznych występów, a białoruskie służby podatkowe (jak mówił) starały się doprowadzić do tego aby zabrać mu jego dom rodzinny w którym stworzył gospodarstwo agroturystyczne.

Edytowane przez KaeS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
36 minut temu, przemekdab napisał:

mam niejasne wrażenie, że Wasza część wyprawy była troszkę bardziej komfortowa do naszej :)

Nie, no co Ty? :D

Strasznie się z Jasinkiem poniewieraliśmy.

Edytowane przez Moto Troter
  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"Czterysta, kurwa, kontroli. Ja pierdolę!" :D Ale żadnego komentarza na temat progów zwalniających? Nam się już od nich flaki przewracały...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przemku, Ty wiesz ile trzeba się nachodzić, żeby znaleźć jakiś fajny i dobry browar? A restaurację z browarem, to już chyba nie muszę mówić :default_icon_beer:

Edytowane przez jasinek
  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Do filmu, dodam jeszcze tylko, że koszenie trawy to na Białorusi SPORT NARODOWY :D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Generalnie, schludnie i czysto tam mają niesamowicie. Tak się nawet zastanawialiśmy, czy są tak porządni sami z siebie, czy po prostu za śmiecenie jest kara śmierci, więc się pilnują.

Chyba, że ze śmieciami radzą sobie tak jak Siergiej, który pod koniec wizyty wprowadził nas w lekkie osłupienie, fundując nam dodatkowe ognisko z plastikowych butelek. Ale w sumie nieźle to odstraszało komary, więc wybaczamy.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tam bezrobotni płacą HARACZ :default_happy:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
12 minut temu, jasinek napisał:

Do filmu, dodam jeszcze tylko, że koszenie trawy to na Białorusi SPORT NARODOWY :D

 

8 minut temu, artex napisał:

Zaraz po malowaniu krawężników.

I kamieniu w lasach, przy drogach i na zajazdach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hmmm to wszystko o czym nadmieniacie jest czymś na wzór wiosek potiomkinowskich oraz walką z tzw bezrobociem, czyli nic innego jak bezrobocie ale ukryte. Trzech robi to, co w każdym innym kraju robiłby jeden. Sami widzieliście masę szwendających się ludzi ubranych na pomarańczowo i z miotłami, którzy chodzą w te i nazad. W mohylewskim hotelu także widać było kilku konserwatorów i ich kierownika, ciekawe co oni całymi dniami robią?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I tutaj jestem za tym systemem. Zamiast płacić zasiłek bezrobotnym, lepiej płacić tym samym ludziom za koszenie trawy i utrzymywanie porządku i inne tego typu prace. Od razu znacznie spadłoby bezrobocie. 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tylko, że to chyba przymusowe, no i pensja ustalana od górnie i jeszcze ciuchy trzeba mieć swoje.

Edytowane przez artex

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
11 minut temu, artex napisał:

Tylko, że to chyba przymusowe, no i pensja ustalana od górnie i jeszcze ciuchy trzeba mieć swoje.

No tak, a u nas tylko płacą i niczego nie trzeba mieć i niczego nie trzeba robić, no poza wzięciem tych pieniędzy, a nie .. jeszcze trzeba nie pracować :default_dry:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W Białorusi zasiłek dla bezrobotnych wynosi niecałe 100 zł i aby go otrzymać trzeba w zamian kilka dni społeczne przepracować w kołchozie albo przy pracach publiczny. Być może właśnie to byli ci bezrobotni :default_icon_beer1:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
48 minut temu, dakarowy napisał:

No tak, a u nas tylko płacą i niczego nie trzeba mieć i niczego nie trzeba robić, no poza wzięciem tych pieniędzy, a nie .. jeszcze trzeba nie pracować :default_dry:

To korzystaj!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
23 godziny temu, Kropka napisał:

I tutaj jestem za tym systemem. Zamiast płacić zasiłek bezrobotnym, lepiej płacić tym samym ludziom za koszenie trawy i utrzymywanie porządku i inne tego typu prace. Od razu znacznie spadłoby bezrobocie. 

A chciałabyś może za swoją pracę tyle dostawać co oni, przy cenach wyżywienia i innych artykułów pierwszej potrzeby wyższych jak w Polsce?

 

Edytowane przez KaeS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@KaeS podobnie to wygląda jak zrobisz porównanie cen w sklepach i zarobków w Polsce i w zachodniej Europie. Ja nie mówię, że oni dużo zarabiają, ja tylko mówię, że należy zlikwidować zasiłki i zamiast tego wprowadzić na przykład roboty interwencyjne - jak nie chcesz pracować kosząc trawę, znaczy masz z czego żyć.

U mnie na roku największe stypendium socjalne dostawał najbogatszy chłopak. Ale jego rodzice nie wykazywali żadnych dochodów, więc mu się należało ;-).   

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×