Skocz do zawartości
And

Spadek wartości GSa w czasie

Recommended Posts

Planuje kupno swojego pierwszego GSa, i zacząłem od analizy cen na popularnym portalu z ogłoszeniami olx.pl. Pewnie was zainteresuje jak wasze maszyny tracą na wartości w czasie. Jak widać najszybciej i najwięcej traci duży GS, a najbardziej stabilna jest cena modelu 1150, pośrodku plasuje się cena modelu 650. Dane zawierają większość ogłoszeń które były na portalu w przeciągu ostatnich dwóch tygodni i najniższą cenę jaką w tym okresie posiadały. 

bmwgs0717.jpeg

bmwgsbox0717.jpeg

Edytowane przez And
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Widzę, że kurs z excela zaliczyłeś, a jak prawko na kat A ;)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A Wy tak na poważnie się czepiacie? Może i bez sensu, bo nie pokazuje cen transakcyjnych, a tym bardziej różnic wyposażenia... No ale się chłopakowi chciało. No i jakby na statystyki nie mówić, to jakieś tam trendy pokazuje.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Popieram,

Wiadomo, że po zakupie człowiek specjalnie się ceną już nie interesuje, ale jako ciekawostka czemu nie.

Ale jak zostało wyżej napisane

- ceny z ogłoszeń to nie sa ceny transakcyjne (o czym świadczyć może choćby fakt że niektóre ogłoszenia wiszą i wiszą)

- sprzęty różnią się wieloma rzeczami, nie tylko tak oczywistymi jak wyposażenie czy przebieg, ale również niekoniecznie widocznym na pierwszy rzut oka stanem technicznym i wizualnym.

- wyciąg danych z dwóch tygodni nie jest raczej reprezentatywną próbką, przydałyby się dane porównawcze np. z roku, żeby naprawdę zobaczyć trend cenowy, również związany z ewentualną sezonowością (róznica cen latem i zimą, jeśli występuje). Warto wziąć chyba również pod uwagę, że ciągle sporo ogłoszeń to sprzęty świeżo sprowadzone. Wiec na ich wycenę może mieć wpływ choćby kurs waluty. Poza tym czuje się obrażony, mój sprzęt z 2005 roku nie jest uwzględniony, a jego ogłoszenie 2 tygodnie temu wisiało w sieci. Więc slabo zbierane te dane są ;-)

- wnioski odnośnie lepszej stabilności cen dla konkretnych modeli są błędne, wynikają z ograniczonego okresu czasu. Zrób podobny wykres dla małego GSa tylko z tych 4-5 lat i też wyjdzie dużo bardziej płaski. Z kolei duży GS zahacza o roczniki bieżące, gdzie masz ceny prawie nowych maszyn, i utrata wartości w sposób oczywisty wpływa na linie trendu.

Gdybyś był moim studentem to db- na zachętę, chociaż raczej dost+ powinno być ;-p

 

 

 

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@BrunoJ Ty nasz wieszczu Ty :default_laugh:

A jak Ty byłbyś moim studentem, to powiedziałbym "bardzo dobrze 3-" :default_laugh:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
21 minut temu, Pszemo napisał:

@BrunoJ Ty nasz wieszczu Ty :default_laugh:

A jak Ty byłbyś moim studentem, to powiedziałbym "bardzo dobrze 3-" :default_laugh:

Ja zwykłem mawiać, tak:

"No trochę braków masz, ociupinkę jesteś niedouczony, ale ogólnie całkiem nieźle ci poszło, 2+, siadaj"

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ha, wiedziałem że hejt będzie, a nie merytoryczna dyskusja,

@BrunoJ dzięki za uwagi i wnikliwe spojrzenie, ćwiczenie było dla treningu użycia R-a, a przy okazji poznania punktu odniesienia do ofert w necie. I nie chciałem na nie poświęcać więcej niż 2 godziny. Do puki nie kupię motocykla, to będę dane dalej zbierał i mimo waszej niechęci podzielę się z wami wynikami. A jak będziecie mnie motywować do ulepszenia analizy i zbierania danych, to może to rozwinę w jakiś automat, dla potomności i dobra ogółu. Chętnie poznam wasze pomysły jak zdobyć dane których wam brakuje?

bo „Statystyka jest jak kostium bikini: pokazuje wiele, ale nie pokazuje najważniejszego” – twierdził Aaron Levenstein.

Chętnie się dowiem jakie są wasze doświadczenia z relacji ceny ofertowej do transakcyjnej, myślę że jest to dość stały procent w 80% przypadków. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale komu to potrzebne? Chyba jedynie Tobie mającemu nadzieję, że ktokolwiek spuści Ci w takim wypadku z ceny. Ja wartość mego motocykla znam i niepotrzebne mi są jakieś tam dane statystyczne, których na studiach miałem po dziurki w nosie.

Nie masz się czym zająć w wolnych chwilach? Zdejm ubranie i pilnuj.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, BrunoJ napisał:

Popieram,

Wiadomo, że po zakupie człowiek specjalnie się ceną już nie interesuje, ale jako ciekawostka czemu nie.

Ale jak zostało wyżej napisane

- ceny z ogłoszeń to nie sa ceny transakcyjne (o czym świadczyć może choćby fakt że niektóre ogłoszenia wiszą i wiszą)

- sprzęty różnią się wieloma rzeczami, nie tylko tak oczywistymi jak wyposażenie czy przebieg, ale również niekoniecznie widocznym na pierwszy rzut oka stanem technicznym i wizualnym.

- wyciąg danych z dwóch tygodni nie jest raczej reprezentatywną próbką, przydałyby się dane porównawcze np. z roku, żeby naprawdę zobaczyć trend cenowy, również związany z ewentualną sezonowością (róznica cen latem i zimą, jeśli występuje). Warto wziąć chyba również pod uwagę, że ciągle sporo ogłoszeń to sprzęty świeżo sprowadzone. Wiec na ich wycenę może mieć wpływ choćby kurs waluty. Poza tym czuje się obrażony, mój sprzęt z 2005 roku nie jest uwzględniony, a jego ogłoszenie 2 tygodnie temu wisiało w sieci. Więc slabo zbierane te dane są ;-)

- wnioski odnośnie lepszej stabilności cen dla konkretnych modeli są błędne, wynikają z ograniczonego okresu czasu. Zrób podobny wykres dla małego GSa tylko z tych 4-5 lat i też wyjdzie dużo bardziej płaski. Z kolei duży GS zahacza o roczniki bieżące, gdzie masz ceny prawie nowych maszyn, i utrata wartości w sposób oczywisty wpływa na linie trendu.

Gdybyś był moim studentem to db- na zachętę, chociaż raczej dost+ powinno być ;-p

 

 

 

generalnie zgadzam się, ale nie chciało mi się tego napisać

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 minuty temu, przemekdab napisał:

generalnie zgadzam się, ale nie chciało mi się tego napisać

 

:default_laugh:

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
16 godzin temu, And napisał:

Ha, wiedziałem że hejt będzie, a nie merytoryczna dyskusja,

@BrunoJ dzięki za uwagi i wnikliwe spojrzenie, ćwiczenie było dla treningu użycia R-a, a przy okazji poznania punktu odniesienia do ofert w necie. I nie chciałem na nie poświęcać więcej niż 2 godziny. Do puki nie kupię motocykla, to będę dane dalej zbierał i mimo waszej niechęci podzielę się z wami wynikami. A jak będziecie mnie motywować do ulepszenia analizy i zbierania danych, to może to rozwinę w jakiś automat, dla potomności i dobra ogółu. Chętnie poznam wasze pomysły jak zdobyć dane których wam brakuje?

bo „Statystyka jest jak kostium bikini: pokazuje wiele, ale nie pokazuje najważniejszego” – twierdził Aaron Levenstein.

Chętnie się dowiem jakie są wasze doświadczenia z relacji ceny ofertowej do transakcyjnej, myślę że jest to dość stały procent w 80% przypadków. 

Hejt? Widać że Kolega tu nowy :D

A merytorycznie: z moich doświadczeń "z relacji ceny ofertowej do transakcyjnej" wynika iż mam ją w dupsku jeśli motocykl sprawia mi frajdę i zamiast się zastanawiać ile za niego zapłaciłem, ile na nim stracę wolę zastanawiać się gdzie się przejechać :)

 

 

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kolego!

Dziękuję za analizę materiału.

Ale prawdziwe życie to nie statystyka. Kup to co się Tobie podoba, dobrze się na nim czujesz i jest technicznie sprawny.

I użytkuj go zgodnie z przeznaczeniem, czego Tobie serdecznie życzę.

:default_icon_beer:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

procent ceny nabycia do ceny oferty wprost zależy od tego jak bardzo cena była pojechana w kosmos. Pomijajac fakt ze handlarze chcą zarobić jak najwięcej, to często celowo cena jest wywalona w gore, żeby klient był szczęśliwy ze stargował. Mimo ze obie strony, jeśli są w miare świadomymi użytkownikami, wiedzą jaka powinna być realna cena ostateczna. Taki kraj, ludzie lubia kręcone liczniki i "utargowałem 20%".

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kawał dobrej, tylko nie wiem czy komukolwiek potrzebnej, roboty. Trendy są całkowicie przewidywalne a ich stromość może służyć, co najwyżej, pognębieniu potencjalnego nabywcy żeby wiedział ile w ciągu roku straci.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Po to min. chyba walczono przez tyle lat komuny aby w Polsce była normalność. Bo czy normalnością było, że na przykład taki taksiarz kupował na talon albo inny badylarz za dolary Poloneza jeździł nim kilka lat a potem na giełdzie sprzedawał za więcej jak kupił?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Normalność zależy od punktu siedzenia :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×