Skocz do zawartości
Pawel

zmiany w systemie kontroli pojazdów

Recommended Posts

Wzorem z UK, DK, i kilku innych europejskich krajów, będzie można można uzyskać więcej informacji na temat pojazdu niż obecnie. Czy skończy się "załatwianie" przeglądów na razie wątpię, ale ruch dobry, 

Co sądzicie?

 

(...) 

Pierwsze z nich w życie wejdą jeszcze w tym roku, rozbudowa CEPiK zostanie wdrożona w życie już 13 listopada. Przeglądy techniczne pojazdów już nie będą takie proste!

We wrześniu obie izby Parlamentu przegłosowały nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym w zakresie zmian w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Prezydent podpisał ustawę w dniu 12 października.

Najbardziej dotycząca kierowców zmiana to konieczność opłacania badania technicznego z góry. Druga, to powiększenie bazy danych Cepik o informacje z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. 

Nowością będą informacje udostępniane przez zakłady ubezpieczeniowe. Po rozbudowie uzyskamy informacje dotyczące nieważnych polis ubezpieczeniowych. Zmiana, która najbardziej dotknie kierowców, to płatne z góry przeglądy. Od listopada będziemy musieli najpierw zapłacić za wykonanie sprawdzenia pojazdu, a później odbyć kontrole stanu pojazdu. Jeżeli motocykl będzie niesprawny zostaniemy odprawieni z kwitkiem. Skomplikuje to życie kierowców, którzy niepewni stanu swojego pojazdu jeżdżą od stacji kontroli pojazdów do stacji, w nadziei, że w końcu ktoś podbije im dowód rejestracyjny. Do cepiku będą trafiać informacje o negatywnym wyniku kontroli pojazdu.

-W ten sposób jednocześnie mamy nadzieje ograniczyć zjawisko „turystyki badań technicznych”, w których kierowcy nie uzyskują pozytywnego wyniku badania technicznego i przenoszą się do innej stacji technicznej. 

– komentuje konieczność zmian Marek Zagórski, wiceminister cyfryzacji.

Kolejną zmianą będzie rozszerzenie uprawnień Straży Granicznej, która otrzyma możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Następna rozbudowa systemu CEPiK 2.0 nastąpi w pierwszej połowie 2018 roku.

Bezpłatne informacje o pojazdach

Musimy pamiętać, że już teraz potężną bazą danych o pojadach jest strona historiapojazdu.gov.pl. Na tym portalu możemy bezpłatnie uzyskać raport o motocyklu czy samochodzie. Wystarczy podać numer VIN, numer rejestracyjny pojazdu oraz datę pierwszej rejestracji. To dziecinnie proste, a potrafi udzielić wielu informacji o samochodzie, czy jednośladzie, który właśnie chcemy kupić. Najważniejsze jednak jest to, że informacje te uzyskujemy całkowicie bezpłatnie!

Zródło, Świat Motocykli

http://www.swiatmotocykli.pl/Motocykle/7,139605,22527816,to-juz-pewne-nadciagaja-duze-zmiany-w-systemie-kontroli-pojazdow.html

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

do momentu zamontowania kamer w systemie / a to nie nastąpi 13 listopada 2017 / wszystko będzie po staremu tylko drożej . z kamerami będzie trudniej ale zapewne znajdą panowie sposób na wszystko . 

w zeszłym roku robiłem przypadkowy przegląd w Tarnowie Podgórnym . pojechałem mojej małżonki seatem altea za Poznań po jakieś graty i czekając na pana dokonałem analizy papierów - kobiety w większości przypadków jeżeli nie maja statusu "singielki" to jak wiadomo :

nie tankują pojazdów

nie robią przeglądów 

nie sprzątają i nie myją bo przecież robią to w domu

nie sprawdzają terminów czegokolwiek i nie zaglądają pod maskę 

no i w dowodzie przegląd wyszedł tydzień temu :D . zajechałem , odczekałem bo pan sztrucla vito z zeszłego wieku "przeglądał" . pięć minut . wjechałem , trzepanko , szarpanko , analizator spalin , światła itd - 10 minut plus pisanie kwitów 5 minut razem 15 . jak pojazd ? wie pan , do nas auta w takim stanie nie trafiają za często , pan dba o samochód . kurwa to kto tam trafia ? same vito zgniłe dookoła i dymiące ?  po roku pojechałem tą samą altanką na przegląd po przebiegu około 15 tysiecy - zero usterek . we wrocku z ulicy , nie do kolegi . mój 27-letni mieczysław kombi 300D przechodzi przegląd bez uwag a niespecjalnie miałem czas w nim dłubać przez rok . kurwa to czym ten kraj jeździ ???

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

 Auto które nie przejdzie przeglądu dostanie dopuszczenie na 14 dni, żeby usunąć usterki. Ponownie wraca i za każdą usterkę dopłaca po 40zł - tyle się dowiedziałem dzisiaj w "przeglądarni"  bywszy tam w związku ze skończeniem się badań w motoru mym.

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
8 minut temu, ZWIERZ napisał:

 Auto które nie przejdzie przeglądu dostanie dopuszczenie na 14 dni, żeby usunąć usterki. Ponownie wraca i za każdą usterkę dopłaca po 40zł - tyle się dowiedziałem dzisiaj w "przeglądarni"  bywszy tam w związku ze skończeniem się badań w motoru mym.

Czyli musisz sprzedać swoją fredkę, a ja swojego samca. Do czego ten świat zmierza.... Będziemy musieli do lasu limuzynami jeździć :default_blink:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja nie sprawdzałem do kiedy, ale już laski sikają :default_laugh:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, mario2007 napisał:

no i w dowodzie przegląd wyszedł tydzień temu :D . zajechałem , odczekałem bo pan sztrucla vito z zeszłego wieku "przeglądał" . pięć minut . wjechałem , trzepanko , szarpanko , analizator spalin , światła itd - 10 minut plus pisanie kwitów 5 minut razem 15 . jak pojazd ? wie pan , do nas auta w takim stanie nie trafiają za często , pan dba o samochód . kurwa to kto tam trafia ? same vito zgniłe dookoła i dymiące ?  po roku pojechałem tą samą altanką na przegląd po przebiegu około 15 tysiecy - zero usterek . we wrocku z ulicy , nie do kolegi . mój 27-letni mieczysław kombi 300D przechodzi przegląd bez uwag a niespecjalnie miałem czas w nim dłubać przez rok . kurwa to czym ten kraj jeździ ???

Bez browara nie rozbierzesz...:default_ph34r:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, ZWIERZ napisał:

 Auto które nie przejdzie przeglądu dostanie dopuszczenie na 14 dni, żeby usunąć usterki. Ponownie wraca i za każdą usterkę dopłaca po 40zł - tyle się dowiedziałem dzisiaj w "przeglądarni"  bywszy tam w związku ze skończeniem się badań w motoru mym.

Ciekawe czy 40 dyszki za każdą usterkę czy za powtórne podejście do badania po usunięciu usterek. Jak za pojedyńczą usterkę to mogło by się uzbierać parę złotówek. Tak czy siak jeżeli tak by to miało funkcjonować to z punktu widzenia diagnosty lepiej przyczepić się do byle czego i nie klepnąć przeglądu.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
3 minuty temu, Mario 6na9 napisał:

Ciekawe czy 40 dyszki za każdą usterkę czy za powtórne podejście do badania po usunięciu usterek. Jak za pojedyńczą usterkę to mogło by się uzbierać parę złotówek. Tak czy siak jeżeli tak by to miało funkcjonować to z punktu widzenia diagnosty lepiej przyczepić się do byle czego i nie klepnąć przeglądu.

 

 Za każdą usterkę. A diagności się czepiać nie będą, bo za duża konkurencja jest , a działają lokalnie więc wieści o złym diagnoście rozeszły by się szybko. 

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach



Będziemy musieli do lasu limuzynami jeździć :default_blink:


Jak tak dalej pojdzie to do czerwca nie bedziecie mieli dotąd jezdzic :-D

z Tapatalka


Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wiem czy nawet nie jest tak że nie ma rejestru diagnostów a uprawnienia nabywa się dożywotnio

taptarapta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
10 godzin temu, ZWIERZ napisał:

 

 Za każdą usterkę. A diagności się czepiać nie będą, bo za duża konkurencja jest , a działają lokalnie więc wieści o złym diagnoście rozeszły by się szybko. 

Podsumowując. Zmiany zmianami, systemy systemami, kamery kamerami a diagnosta Kowalski walcząc o klienta sobie z tym wszystkim pięknie poradzi.

Bardziej dorośli forumowicze pamiętają jak wprowadzali komputerowe ścieżki diagnostyczne. Ale było zamieszania i strachu że polonezy, maluch itd to nie mają szans. Pozdro.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I tak najrozsądniej trzeba podsumować tą dyskusję. Mam diagnostę w rodzinie i mniej więcej tak komentuje te zmiany.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
10 godzin temu, Mario 6na9 napisał:

Ciekawe czy 40 dyszki za każdą usterkę czy za powtórne podejście do badania po usunięciu usterek.

40 x 10 = 400. Drogo kruca bomba!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, mario2007 napisał:

taniej wyjdzie ...

Piniondze to nie fszystko!

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mario Ty sie nie musisz martwić przecież wszystkie Twoje fury sa idealne a niemcy dzwonią ze chcą odkupić :)


Wysłane z garażu

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pewnie jak wielu z Was, profilaktycznie zazimowałem już swoje dwa oo.  Przygotowałem odpowiednie legowisko, zadbałem o pełen brzuch. I maszyna mogłaby już powoli zapadać w sen zimowy, gdyby......nie brak przeglądu. Skończył się 28 października. Do kwietnia jeździł raczej nie będę (moto stoi daleko). I teraz dylemat - ogarniać diagnostę czy spokojnie poczekać wiosny? Wiem, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa  szykowało jakieś zmiany w przepisach dla spóźnialskich, ale czy już weszły w życie czy jeszcze pół roku mogę zaoszczędzić? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Starostwo moim zdaniem nie ma nic do tego, ale dzięki za czujność.  Diagnostów też nie ma co pytać, bo oni dowiadują się ostatni. Znalazłem inne źródło:

http://auto.dziennik.pl/garaz/artykuly/533572,zmiany-w-badaniach-technicznych-pojazdow-sluza-bezpieczenstwu.html

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To niektórym nie będzie się opłacało wracać do diagnosty bo jak mu przyjdzie zapłacić po cztery dych za każda usterkę to przewyższy wartość auta i złomu. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Cza najpierw zrobić maszynę przed przeglądem. I nie mówię tu o naderwanej tulejce w wahaczu, o której możesz nie wiedzieć, ale z samego szacunku dla diagnosty (pomijam  bezpieczeństwo własne i pasażerów) wypadałoby wymienić przepalone żarówki, zlikwidować wycieki itp rzeczy. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach



Cza najpierw zrobić maszynę przed przeglądem. I nie mówię tu o naderwanej tulejce w wahaczu, o której możesz nie wiedzieć, ale z samego szacunku dla diagnosty (pomijam  bezpieczeństwo własne i pasażerów) wypadałoby wymienić przepalone żarówki, zlikwidować wycieki itp rzeczy. 


Chcesz mi powiedzieć że silikon znajdzie w tym wszystkim nowe życie

Wysłane z mojego LG-H440n przy użyciu Tapatalka

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×