Skocz do zawartości
Bishop

Zbiornik buforowy i takie tam...

Recommended Posts

Zapewne jest ktoś na forum kto ma zamontowany zbiornik buforowy w instalacji c.o.

Właśnie mam dylemat, czy montować zbiornik buforowy z zamontowanym w środku zbiornikiem c.w.u. ew. z wężownicą  czy lepiej zrobić dwa zbiorniki - jeden do c.w.u. (np. 120l) a drugi typowo jako bufor ciepła w instalacji c.o. (750l)

Chodzi o instalację z kotłem na paliwo stałe i prawdopodobnie kolektorami słonecznymi.

Może podpowiecie jakie widzicie za i przeciw każdego z rozwiązań?

Kotłownię mam dość małą, dlatego bardziej by mi pasował jeden zbiornik, ale jak więcej będzie na "+" dla dwuzbiornikowej instalacji to ten drugi też gdzieś wcisnę...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja mam 800 + 200. 200 jest wpuszczona w 800. Trudno mi powiedzieć jak to się ma w użytkowaniu, bo użytkuję dopiero pierwszą zimę. Sprzedawca odradził z wężownicą C.W.U. bo może nie nadążyć z ogrzewaniem. Co do samego zbiornika buforowego to dość dobre rozwiązanie przy paliwie stałym, zapewne drewnem kolega będzie palił. Piec pracuje na wysokich temperaturach 80-90 stopni. Podkładam wieczorem i jak zajadę na drugi dzień po pracy to nadal ogrzewania chodzi. Z zasady im większy zbiornik to lepiej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
12 godzin temu, Bishop napisał:

Zapewne jest ktoś na forum kto ma zamontowany zbiornik buforowy w instalacji c.o.

Właśnie mam dylemat, czy montować zbiornik buforowy z zamontowanym w środku zbiornikiem c.w.u. ew. z wężownicą  czy lepiej zrobić dwa zbiorniki - jeden do c.w.u. (np. 120l) a drugi typowo jako bufor ciepła w instalacji c.o. (750l)

Chodzi o instalację z kotłem na paliwo stałe i prawdopodobnie kolektorami słonecznymi.

Może podpowiecie jakie widzicie za i przeciw każdego z rozwiązań?

Kotłownię mam dość małą, dlatego bardziej by mi pasował jeden zbiornik, ale jak więcej będzie na "+" dla dwuzbiornikowej instalacji to ten drugi też gdzieś wcisnę...

Nie ma sensu stosować oddzielnego zbiornika dla CWU - zawówno CO jak i CWU realizujesz z tego samego bufora. Pojemność 750... to jest poniżej przyjmowanej granicy, która wynosi min. 1 m3 - optymalnym rozwiązaniem jest 2m3 w przypadku typowego domu. Jednak skoro w ogóle zastanawiasz się nad buforem - to już jest dobrze. 

Zastosowanie oddzielnego bufora CWU jest przede wszystkim ekonomicznie nieuzasadnione - dodatkowy koszt instalacji i niska trwałość (korozja) samego bufora CWU. Odpowiednio dobrana nagrzewnica zabezpiecza potrzeby CWU zasilanej z bufora CO.

 

Podłączenie do bufora instalacji solarnej ma również jak najbardziej sens - oczywiście pod warunkiem dobrego przeliczenia tejże instalacji.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Od razu widać, że @ZWIERZ to leśny ludź ;) 

Ale spoko, ja też mam poprzerabiane całe co pod drewno i też jestem zdania, że im większy zbiornik, tym lepszy. Tylko żeby piec nie był przewymiarowany - lepiej niech będzie trochę za mały, żeby palił się z temperaturą 60+. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A to Kolega już we własnym domku mieszka? Fajnie :)

2 godziny temu, ZWIERZ napisał:

Sprzedawca odradził z wężownicą C.W.U. bo może nie nadążyć z ogrzewaniem

I tak na logikę i mi się tak wydaje, szczególnie jak już bufor będzie trochę bardziej rozładowany.

2 godziny temu, ZWIERZ napisał:

zapewne drewnem kolega będzie palił

A jak się Kolega tego domyślił?? ;)

2 godziny temu, ZWIERZ napisał:

Piec pracuje na wysokich temperaturach 80-90 stopni

Tak właśnie planuję - nakotłować bufor na maxa i potem dogrzewać z bufora.

Podłogówka będzie długo chodzić w ten sposób, szczególnie przy takich temperaturach jakie mamy tej zimy...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I nie należy zapomnieć o miejscu dla zbiornika przeponowego (lub naczynia wzbiorczego), który przy instalacji bufora będzie znacząco większy.

 

 

 

 

 

Edytowane przez tczewiak
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
7 minut temu, tczewiak napisał:

Nie ma sensu stosować oddzielnego zbiornika dla CWU - zawówno CO jak i CWU realizujesz z tego samego bufora.

Tak i ja do poprzedniej soboty uważałem, ale jeden z kumpli twierdzi, że  tylko oddzielne będą prawidłowo pracowały i tym mnie zbił z tropu.

A już taki system użytkuje on parę lat więc jego rady trochę mi zmieszały koncepcję

12 minut temu, tczewiak napisał:

optymalnym rozwiązaniem jest 2m3

Dałbym większy, ale może być problem z miejscem.

Jak hydraulik przyjdzie to mi wymierzy czy wcisnę 1000l. 750-800l ma niby średnicę tają samą co 1000 ale są wyższe.

Z drugiej strony - jakby solary wyszły z gminnej dotacji to tam będą dawać 500l

6 minut temu, tczewiak napisał:

I nie należy zapomnieć o miejscu dla zbiornika przeponowego (lub naczynia wzbiorczego), który przy instalacji bufora będzie znacząco większy.

 

 

 

 

 

Jak dobrze pamiętam to chyba powinien mieć 10% pojemności systemu??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 minutę temu, Bishop napisał:

Tak i ja do poprzedniej soboty uważałem, ale jeden z kumpli twierdzi, że  tylko oddzielne będą prawidłowo pracowały i tym mnie zbił z tropu.

 

Aaaaa kumpel...... to chyba żadne argumenty nie mają sensu ;)

 

Nie daj się zbić z tropu - dodatkowy zbiornik nie ma większego sensu. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
20 minut temu, Pszemo napisał:

Od razu widać, że @ZWIERZ to leśny ludź ;) 

Ale spoko, ja też mam poprzerabiane całe co pod drewno i też jestem zdania, że im większy zbiornik, tym lepszy. Tylko żeby piec nie był przewymiarowany - lepiej niech będzie trochę za mały, żeby palił się z temperaturą 60+. 

Piec już zakupiony. Zależało mi na awaryjnym palenisku ( bo od przyszłego roku ma być zakaz produkcji z takimi paleniskami) bo planuję głównie palić drewnem. 

Ale też ma podajnik do ekogroszku/pelletu i jak mnie leń chyci to automat będzie palił.

15 kW na powierzchnię ~170m2 nie powinno być za dużo. Tym bardziej, że w projekcie taki mi wpisali.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
6 minut temu, tczewiak napisał:

Aaaaa kumpel...... to chyba żadne argumenty nie mają sensu ;)

 

Nie daj się zbić z tropu - dodatkowy zbiornik nie ma większego sensu.

Powiem tak: kumpel ma kasy tyle, że mam obawy czy na moim koncie by się to zmieściło ;)

I może sobie co roku zmieniać system i kupować niepotrzebne graty.

Z drugiej strony większość majstrów w moich stronach w ogóle się dziwi po co podłogówka - zwykłe grzejniki wystarczą a tym bardziej bufor ciepła - po co i jak już się upieram to 150l wystarczy.

Oczywiście z takimi majstrami już drugi raz nie gadam bo mam już swoją wizję systemu i tylko chcę porady co się lepiej sprawdza.

Wszelkie argumenty mile widziane  :)

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
18 minut temu, Bishop napisał:

 

15 kW na powierzchnię ~170m2 

Będzie pan zadowolony :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
19 godzin temu, Pszemo napisał:

Od razu widać, że @ZWIERZ to leśny ludź ;) 

Ale spoko, ja też mam poprzerabiane całe co pod drewno i też jestem zdania, że im większy zbiornik, tym lepszy. Tylko żeby piec nie był przewymiarowany - lepiej niech będzie trochę za mały, żeby palił się z temperaturą 60+. 

 Przy zastosowaniu bufora to chyba lepiej żeby piec był większy. Z zasady chodzi żeby szybko załadować bufor, a dopiero on ma długo oddawać ciepło. No i dlatego najlepiej spalanie trzymać pod 90.

Tak czy siak, ja mam 20kW na 140m2, głównie to chodziło o wielkość wsadu do pieca żeby nie latać podkładać i drewna nie drobnić przy rąbaniu. Wchodzą polana do 0.5 m. 

19 godzin temu, Bishop napisał:

A to Kolega już we własnym domku mieszka? Fajnie :)...

Jeszcze nie mieszkam, ale już ogrzewam.

19 godzin temu, tczewiak napisał:

I nie należy zapomnieć o miejscu dla zbiornika przeponowego (lub naczynia wzbiorczego), który przy instalacji bufora będzie znacząco większy.

 U mnie są dwa naczynka przeponowe. Do bufora i do CWU.

19 godzin temu, Bishop napisał:

Dałbym większy, ale może być problem z miejscem.

Jak hydraulik przyjdzie to mi wymierzy czy wcisnę 1000l. 750-800l ma niby średnicę tają samą co 1000 ale są wyższe.

Z drugiej strony - jakby solary wyszły z gminnej dotacji to tam będą dawać 500l

Jak dobrze pamiętam to chyba powinien mieć 10% pojemności systemu??

 Pamiętaj o wysokości "po skosie" bo to ważne przy stawianiu. 

Pojemność naczynka przeponowego min. 10%. U mnie jest 100l.

Edytowane przez ZWIERZ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A producent takiego zbiornika jest istotny??

@ZWIERZ a Ty zbiornik jakiego producenta wybrałeś?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 27.12.2017 o 22:59, Bishop napisał:

Piec już zakupiony. Zależało mi na awaryjnym palenisku ( bo od przyszłego roku ma być zakaz produkcji z takimi paleniskami) bo planuję głównie palić drewnem. 

Ale też ma podajnik do ekogroszku/pelletu i jak mnie leń chyci to automat będzie palił.

15 kW na powierzchnię ~170m2 nie powinno być za dużo. Tym bardziej, że w projekcie taki mi wpisali.

Z własnego doświadczenia podpowiem, że przed zakupem kotła z podajnikiem 15kW miałem zamiar często palić drzewem na dodatkowym palenisku. Niestety, ale w większości kotłów jak sama nazwa mówi jest to ,,ruszt awaryjny'' i wg mnie kompletnie się nie nadaje do ciągłej eksploatacji a w szczególności zimą z różnych względów. Trochę jak jazda puszką w ,,trybie awaryjnym'' jechać można , ale z reguły tylko do serwisu. Z moich znajomych również nikt nie używa na poważnie tego paleniska niestety.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I ja podejrzewam, że jak zobaczę jaka to wygoda palić w trybie automatycznym to nie będzie  mi się chciało dokładać ręcznie :)

Choć człowiek który produkuje te piece podpowiedział, że nawet przy trybie aut. jak się na awaryjny rzuci polano albo dwa to w niczym nie będzie przeszkadzało, a się zaoszczędzi głównego paliwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie znając się kompletnie na tym temacie napiszę jedynie że lokalne wodociągi będą z Was na pewno zadowolone :default_icon_e_biggrin: a użytkując piec na paliwo stałe (akurat typu ekogroszek), od ponad 10ciu lat, dziwię się, no może nie Zwierzowi :default_icon_e_biggrin:, że ktokolwiek pcha się w palenie drewnem :default_cafe2:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
22 minuty temu, dakarowy napisał:

Nie znając się kompletnie na tym temacie napiszę jedynie że lokalne wodociągi będą z Was na pewno zadowolone :default_icon_e_biggrin: a użytkując piec na paliwo stałe (akurat typu ekogroszek), od ponad 10ciu lat, dziwię się, no może nie Zwierzowi :default_icon_e_biggrin:, że ktokolwiek pcha się w palenie drewnem :default_cafe2:

Kubuś Puchatek?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
30 minut temu, przemekdab napisał:

Kubuś Puchatek?

Zgubiłeś drogę w stumilowym lesie Przemysławie? :default_cafe2:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, dakarowy napisał:

Nie znając się kompletnie na tym temacie napiszę jedynie że lokalne wodociągi będą z Was na pewno zadowolone :default_icon_e_biggrin: a użytkując piec na paliwo stałe (akurat typu ekogroszek), od ponad 10ciu lat, dziwię się, no może nie Zwierzowi :default_icon_e_biggrin:, że ktokolwiek pcha się w palenie drewnem :default_cafe2:

No i słusznie stwierdziłeś, że się nie znasz... ;)

Bo ja akurat kupuję drewno m. in. od Zwierza.

Jedną z moich działalności jest produkcja drewna opałowego/kominkowego stąd mój wybór.

A dlaczego wodociągi mają być zadowolone? Tego nie kumam ...

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
 I ja i ja nie kumam. Dakarowy weź no nas uświadom. 
Mam zrobioną instalację "hybrydową". 800L podzielony na 3 strefy: solar, gaz, pellets. Przy obecnych cenach energii nie opłaca się podłączyć solarów, więc gaziak 15KW odpala się alternatywnie, kiedy peleciak 25KW się wyłączy. Do +5 używam samego gaziaka. Wszystko spina automatyka. Obsługa pieca to 20-30 minut raz w tygodniu, zasobnik 150kg. Stała temperatura pomieszczeń i wody. Kotłownia wygląda jak maszynownia U-bota, ale wszystko działa od 7 lat. Duży zbiornik jest użyteczny, przynajmniej w takim układzie jak mój. Odnośnie pieca, to nie lepiej już nowszy, na pirolizie drewna? Ponoć znacznie efektywniejszy.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
5 minut temu, Dmieszcz napisał:

Mam zrobioną instalację "hybrydową". 800L podzielony na 3 strefy: solar, gaz, pellets. Przy obecnych cenach energii nie opłaca się podłączyć solarów, więc gaziak 15KW odpala się alternatywnie, kiedy peleciak 25KW się wyłączy. Do +5 używam samego gaziaka. Wszystko spina automatyka. Obsługa pieca to 20-30 minut raz w tygodniu, zasobnik 150kg. Stała temperatura pomieszczeń i wody. Kotłownia wygląda jak maszynownia U-bota, ale wszystko działa od 7 lat. Duży zbiornik jest użyteczny, przynajmniej w takim układzie jak mój. Odnośnie pieca, to nie lepiej już nowszy, na pirolizie drewna? Ponoć znacznie efektywniejszy.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

 Niekoniecznie, bo piec na pirolizę drewna zamyka nas "w jednym paliwie". A przy tradycyjnym na drewno można stosować zamiennie inne paliwa stałe. 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja też się nie orientuję w temacie ale Dakarowe wywody rozumiem tak że wycinając drzewa robicie pustynię i niszczycie ekosystem mający wpływ na utrzymanie wód powierzchniowych. Ale to raczej dziwaczne. Druga opcja że szkoda 800 litrów wody do bufora. Dodając cukier, drożdze itd można zrobić coś pożytecznego i potem napić się spokojnie pod drzewem - ale już nie ma drzew. Takie moje 5 grosz bez związku:default_icon_e_biggrin:

  • Like 9

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×