Skocz do zawartości
Bishop

Zbiornik buforowy i takie tam...

Recommended Posts

5 minut temu, Dmieszcz napisał:

Odnośnie pieca, to nie lepiej już nowszy, na pirolizie drewna?

Czy nowszy?

Kumpel miał taki już ze 25 lat temu.

Dobrze mu działał chyba przez 3 lata i bardzo go chwalił.

Wypierdzielił go po następnych 3 , bo mu coś przestał dobrze grzać i zamontował zwykły.

Ja prawdę mówiąc się nad takim nawet nie zastanawiałem.

Bo z założenia mam palić drewnem, ale znając życie to pewnie jak zacznę palić z podajnika (co prawda planuję pelletem a nie ekogroszkiem) to tak zostanie.

Do wygody człowiek się przecie szybko przyzwyczaja...

4 minuty temu, ZWIERZ napisał:

 Niekoniecznie, bo piec na pirolizę drewna zamyka nas "w jednym paliwie". A przy tradycyjnym na drewno można stosować zamiennie inne paliwa stałe.

Dobrze gada.

Polać mu :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dakarowego po prostu przeraża pojemność tego zbiornika. Każdy metr sześcienny wody to 4 umyte z błota motocykle.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
16 godzin temu, ZWIERZ napisał:

 Niekoniecznie, bo piec na pirolizę drewna zamyka nas "w jednym paliwie". A przy tradycyjnym na drewno można stosować zamiennie inne paliwa stałe. 

Podobno "normalne" spalanie drewna jest już zabronione. Prawda?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 minutę temu, Dave napisał:

Podobno "normalne" spalanie drewna jest już zabronione. Prawda?

Lokalnie ... W takim Krakowie coś majstrowali przy takim zakazie ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mój piec jest z podajnikiem. Jakby co zmieniam program i jadę na groszku, ofsie albo zakładam ruszt i palę starym płotem. W zasadzie tylko na olej nie mogę opalać. To chyba jest uniwersalne rozwiązanie?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
8 godzin temu, Dave napisał:

Podobno "normalne" spalanie drewna jest już zabronione. Prawda?

Jeszcze nie. Palić będzie można, tylko mają być obostrzenia : drewno wilgotności max.20% a piec o sprawności min.80% (tak w radiu wysłuchałem). Ale od kiedy nie wiem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
4 godziny temu, ZWIERZ napisał:

Jeszcze nie. Palić będzie można, tylko mają być obostrzenia : drewno wilgotności max.20% a piec o sprawności min.80% (tak w radiu wysłuchałem). Ale od kiedy nie wiem.

Paranoja :default_icon_eek:

A wystarczy tylko zamienić wiatrak na miarkownik ciągu oraz wstawić katalizator (wiem, wiem, że w innym temacie chcę wywalić eko :D ) do pieca. Ja użyłem kilku cegieł szamotowych i nie ważne czy palę drewnem iglastym, czy liściastym, to z komina leci tylko para. 

Narodu nie nauczymy poprawnego spalania, bo wiadomo - dziadek, ojciec, bla bla bla - więc może czas zmusić jakoś producentów??? To nie jest duży koszt w produkcji.

Pomijam fakt, że ludziska często nie wiedzą jaki mają piec i palą w węglowych "górniakach" od dołu .... 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fajnie sie Was czyta. Ja testuje pierwsza zime ekogroszek w automacie. Obsluga co dwa dni ale w kotlowni zimuja dwa koty wiec i tak chodze czesciej. Najwieksza wygoda - stala temp. A nie, jak w zasypowcu, wielka sinusoida.
Fundamenty pod nowy budynek wylane i tak myslalem czy bufor i piec z podajnikiem maja sens wspolnie czy olac bufor skoro jest podajnik i automatyka.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz Marcin bo jeszcze jest gaz... Tylko nie wszędzie...

Jak masz możliwość zagazować (ziemny oczywiście z gazociągu) to wychodzi jeszcze wygodniej niż na eko...

A przy nowych budynkach i odpowiednim rodzaju ogrzewania wyjdzie nawet taniej...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Wiesz Marcin bo jeszcze jest gaz... Tylko nie wszędzie...
Jak masz możliwość zagazować (ziemny oczywiście z gazociągu) to wychodzi jeszcze wygodniej niż na eko...
A przy nowych budynkach i odpowiednim rodzaju ogrzewania wyjdzie nawet taniej...
Potwierdzam. Mam rekuperację i porządne okna. Jedyny powód używania pellets to zbyt mały piec gazowy, żeby wygrzać szybko wodę na kąpiel dla wszystkich. Bufor rozwiązuje problem dla 3 pierwszych osób. Później trzeba zaczekać pół godziny. Nie znam wszystkich zastosowań bufora, ale na pewno kompesuje chwilowe skoki zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gaz grzeje wodę na kampiel on line, wygoda z ogrzewania 300% normy.

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
26 minut temu, manioora napisał:

A to pellets szybciej nagrzeje wodę od gazu?

 

Nie wiem co to ale chyba nie ma szans, przeplywowo gaz grzeje lepiej niż dawne ogrzewacze elektryczne. Nie wiem ile stopni ale mieszam z wodą zimna 50/50 albo 60/40 60 ciepła.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
A to pellets szybciej nagrzeje wodę od gazu?
 
Tak, jeśli się zamontuje 25KW pelaciak i jedynie 15KW gaziak. Ponadto pelaciak wygrzewa swoją część bufora, więc oprócz większej wydajności jest 2x więcej ciepłej wody. Kiedy nie działa ogrzewanie, gaziak nadąża bez problemu.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@Raby To masz pewnie piecyk dwufunkcyjny.... Rozwiązanie super, jak się ma punkty dystrybucji ciepłej wody blisko piecyka... Wody tyle ile się chce, i kiedy się chce... niemal jak elastyczny internet na kartę :)... płacisz kiedy używasz...:)

Niestety jak daleko, to tylko zasobnik i dwie rurki...

2 minuty temu, Dmieszcz napisał:

Tak, jeśli się zamontuje 25KW pelaciak i jedynie 15KW gaziak. Ponadto pelaciak wygrzewa swoją część bufora, więc oprócz większej wydajności jest 2x więcej ciepłej wody. Kiedy nie działa ogrzewanie, gaziak nadąża bez problemu.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Czyli źle dobrany piec... Jakby był 25kW gaz to nie nosiłbyś pelletu :)

Edytowane przez manioora

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Generalnie do przepływowego grzania używa się min 24kW pieców. Do CO może być mniej.

I jeszcze jedno: przepływowe grzanie nie jest wydajne przy więcej niż jednym poborze ... włączenie każdego dodatkowego źródła odbioru natychmiast robi zamieszanie w ciśnieniu i temperaturze. Dobre do kawalerki w bloku ;) 

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Generalnie do przepływowego grzania używa się min 24kW pieców. Do CO może być mniej.
I jeszcze jedno: przepływowe grzanie nie jest wydajne przy więcej niż jednym poborze ... włączenie każdego dodatkowego źródła odbioru natychmiast robi zamieszanie w ciśnieniu i temperaturze. Dobre do kawalerki w bloku  
Teraz bym tak zrobił. Jak padnie, wymienię na większy, też dwu-funkcyjny. Zasobnik jest przy piecach i ma stałą temperaturę. Dalej jest sprzęgło hydrauliczne i elektrozawory trójdrożne. Wszystko reguluję na jednym ekraniku.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
59 minut temu, manioora napisał:

@Raby To masz pewnie piecyk dwufunkcyjny.... Rozwiązanie super, jak się ma punkty dystrybucji ciepłej wody blisko piecyka... Wody tyle ile się chce, i kiedy się chce... niemal jak elastyczny internet na kartę :)... płacisz kiedy używasz...:)

Niestety jak daleko, to tylko zasobnik i dwie rurki...

Jest  też połączenie pieca dwufunkcyjnego czy ogólnie przepływowego z recyrkulacją - wtedy trochę, a nawet bardzo łagodzi się to czekanie na ciepłą wodę przy długich odcinkach. Wraz z uruchomieniem się pieca uruchamia się pompa recyrkulacyjna.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Jest  też połączenie pieca dwufunkcyjnego czy ogólnie przepływowego z recyrkulacją - wtedy trochę, a nawet bardzo łagodzi się to czekanie na ciepłą wodę przy długich odcinkach. Wraz z uruchomieniem się pieca uruchamia się pompa recyrkulacyjna.
Recylkulację też polecam. Od razu ciepła. Wygoda i mniejsze straty.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gazu nie mam mozliwosci. Aktualnie mam ekogroszek 30kW ktory grzeje stary ale srednio ocieplony dom z garazem (jakies 220m2) oraz 80l boiler przez wezownice. Nowy dom bedzie troche mniejszy ale cieplejszy (wiadomo, inna technologia) wiec licze, ze spokojnie wystarczy.
Dzis podpialem ustrojstwo do neta. Fajna zabawa ;)
0fb35e601471de63731d0827e04c1b76.jpg0ae6c86551bd05578a1e37d4928d9141.jpg

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tez mam ekogroszek trochę większy domek i mniejszy piec - całość daje radę


Wysłane z garażu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 3.01.2018 o 00:50, Jarek napisał:

Jest  też połączenie pieca dwufunkcyjnego czy ogólnie przepływowego z recyrkulacją - wtedy trochę, a nawet bardzo łagodzi się to czekanie na ciepłą wodę przy długich odcinkach. Wraz z uruchomieniem się pieca uruchamia się pompa recyrkulacyjna.

 

Rozumiem, że miałeś na myśli pompę cyrkulacyjną...

 

Pompę cyrkulacyjną stosuje się przy rozwiązaniach zasilania CWU w połączeniu z buforem. Przy zastosowaniu kotła dwufunkcyjnego stosowanie pompy cyrkulacyjnej nie ma żadnego sensu.

 

 

Dnia 3.01.2018 o 21:53, Marcin napisał:

Aktualnie mam ekogroszek 30kW ktory grzeje stary ale srednio ocieplony dom z garazem (jakies 220m2) oraz 80l boiler przez wezownice. Nowy dom bedzie troche mniejszy ale cieplejszy (wiadomo, inna technologia) wiec licze, ze spokojnie wystarczy.

Jeżeli kocioł o tej mocy dawał radę w starym domu, to w domu mniejszym i lepiej ocieplonym będzie zbyt mocny.

 

No chyba, że zastosujesz bufor o porządnej pojemności - wtedy będzie OK. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
3 minuty temu, tczewiak napisał:

 

Rozumiem, że miałeś na myśli pompę cyrkulacyjną...

 

Pompę cyrkulacyjną stosuje się przy rozwiązaniach zasilania CWU w połączeniu z buforem. Przy zastosowaniu kotła dwufunkcyjnego stosowanie pompy cyrkulacyjnej nie ma żadnego sensu.

 

 

Jeżeli kocioł o tej mocy dawał radę w starym domu, to w domu mniejszym i lepiej ocieplonym będzie zbyt mocny.

 

No chyba, że zastosujesz bufor o porządnej pojemności - wtedy będzie OK. 

co rozumiesz przez "porządną pojemność"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×