Skocz do zawartości
Piotreo

Прогулка po Gruzji...

Recommended Posts

Ogarnąłem najpilniejsze sprawy, rehabilitacja w toku więc można wziąć się za relację. Ale po kolei...

Jakoś w czerwcu, głównie ze względów zawodowych (zmiana roboty) okazało się, że będę miał dłuższe wakacje. Po rodzinnych konsultacjach mogłem rozpocząć przygotowania. Kierunek: Gruzja i Armenia, czas: wrzesień 2018. Zdecydowałem się skorzystać z usług Ernesta, "przezświat.eu" . 

Wakacje szybko zleciały, w tzw. Międzyczasie odstawiłem maszynę do Ernesta. Nadszedł czas wyjazdu. Lot Wizzairem przebiegł spokojnie. Kutaisi przywitało mnie upalną pogodą.

xaxcp.jpg

Tip: Warto wykupić na miejscu pakiet telefoniczny na internet i/lub rozmowy , na lotnisku rozdają darmowe karty SIM. Potem za kilka EUR można wykupić doładowanie (dane, rozmowy).Opłaca się, bo koszty rozmów i smsów do kraju są bardzo wysokie.

Po dobiciu targu z taksówkarzem jadę do hotelu. Po przybyciu na miejsce, yyy ... no ok.

nytdt2.jpg

Potem okazało się, że to bardzo fajne miejsce i mili ludzie. Przez kilka dni było to nasza baza wypadowa.

Wypakowałem graty i niewiele myśląc wsiadłem na moto i pojechałem do Kutaisi (jakieś 10 km od hotelu).

Pierwszy szok: jak oni jeżdżą ! Ciągła? Jaka ciągła? Wyprzedzanie na chama, na trzeciego. Wyjeżdżanie pod nos z podporządkowanej. Massakra! Do tego fatalny stan taboru, samochody bez reflektorów, szyb na porządku dziennym. Oczy wokoło głowy! Oprócz tego należy zwracać uwagę na wszechobecne zwierzęta hodowlane: krowy, świnie i bezpańskie psy. Poźniej już trzeba było nie raz testować hamowanie awaryjne...

2lid6o9.jpg

Następnego dnia (już w trasie) przy wyprzedzaniu TIRa jadącej za nim osobówki, kierowca tejże osobówki nie patrząc w lusterka wyjechał i wypchnął mnie na przeciwny pas pod nadjeżdząjącą ciężarówkę. Na szczęście zmieściłem się w lukę między wyprzedzanego TIRa a ciężarówkę z przeciwka. Ale było gorąco !!!

W Kutaisi, krótka przejażdżka po okolicy (oswajanie się z ruchem ulicznym...) i pierwszy posiłek :) 

2ilg7c1.jpg

Potem powrót do hotelu, pakowanie się na jutrzejszą trasę no i nocleg. Rano w drogę. Ponieważ przyleciałem do Gruzji już po rozpoczęciu wyprawy przez „grupę Ernesta” umówiliśmy się, że do nich dojadę. Jak to określił Ernest „takie fajne miejsce na nocleg”, miłe złego początki...

Pomijając niską kulturę jazdy Gruzinów, podróż z Kutaisi w rejon Omalo przebiegała całkiem fajnie.

Mijałem po trasie jakieś zamki...

deb8rn.jpg

Mijałem krowy przy drodze...

14xckd2.jpg

Mijałem też przepiękne kościoły... (hmm.. wywrócił się :)

xeq2s3.jpg

W końcu wjechałem na drogę prowadząco do Omalo...

Najpierw było w miarę spoko, widoki przecudne...

2rgotqp.jpg

qsjuaf.jpg

11ts7xe.jpg

wkl85d.jpg

Ale potem zaczęły się schody,

mjbud1.jpg

Strome skaliste podjazdy,

2j18n69.jpg

No i zakręty... Mnóstwo kurewskich zakrętów...

2dvpkw9.jpg

fohnih.jpg

Ujechałem około 50 km, byłem już solidnie zmęczony. Na jednym z takich podjazdów (takim zakręcie o 180 stopni) położyłem maszynę niestety.

ao50zb.jpg

Pech chciał, że motocykl poleciał na lewą stronę i wyłamał klamkę sprzęgła. 

No zajebiście, myślę sobie...

 Jestem sam, GPS pokazuje przeszło 1600 m npm, motocykl bez sprzęgła, zbliża się już zmrok a na dodatek nie ma tu zasięgu. Nie mam jeszcze takiego skilla, aby jeździć bez sprzęgła. Co tu robić? Co tu robić? Lekcja pokory... (a mówili – kup klamkę zapasową, niestety nie zdążyłem przed wylotem).

Wdrapałem się na jakieś kamienie, mały pagórek i połaziłem, udało się – dodzwoniłem się do Ernesta. Po jakimś czasie udało Mu się zorganizować pomoc w postaci gruzińskiego samochodu pick-upa, wyposażonego w pasy transportowe.

Minęła godzina, druga. Noc zapadła, zimno się robi. Oczyma wyobraźni widzę już siebie nocującego pod gwiazdami – matę i śpiwór mam. Kuźwa! A wilki? Albo niedzwiedzie? Nie ma śmiechu, poważna sprawa... No mam cykora.

W końcu, po długim czasie nadjeżdza „mój” Gruzin ;)  Moto wtaczamy po desce na pakę, mocujemy pasami do burt samochodu. Graty na pakę, ja do kabiny i w drogę!

W drodze na dół, przy dzwiękach gruzińskiego disco-polo ucieliśmy sobie z Kierowcą długą i serdeczną pogawędkę. Musicie wiedzieć, że kierownica była po prawej stronie, więc siedząc jako pasażer za szybą miałem już tylko przepaść. W nocy... Bezcenne :) 

Poznałem Jego rodzinę, okazało się że kuzyn był w Polsce, ale u Nas mało płacą :)  Standardowe pytanie: ile kosztuje taki motocykl jak mój? No z 5 tys EUR... Drogo, on za samochód zapłacił 300. Aha...

W końcu pytam: a te tabliczki przy drodze to co to? A to pamiątka po tych „szto papali”, w dół papali – znaczy się... Już mi się odechciało gadać. Sprawdziłem tylko, czy drzwi w aucie są zablokowane.

Późnym wieczorem docieramy do hostelu. Wytaczamy motocykl i żegnam się z gruzińskim Wybawcą. Zmęczony „jak koń po westernie” idę spać.

Rano, po wyjściu z pokoju taki widoczek:

2e37s5u.jpg

No i widok naszego hostelu i Ekipy...

2mm90n8.jpg

Pakujemy się i ruszamy z powrotem do ... Kutaisi :) 

CDN.

Edytowane przez Piotreo
  • Like 18
  • Thanks 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja w Tenerce wożę obie klamki pod osłonami zbiornika paliwa. Są ze mną zawsze i wszędzie :-)

pozdrawiam trolik

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
12 godzin temu, Piotreo napisał:

Kutaisi

Jak się to wymawia?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Jak się to wymawia?

Normalnie. Kutaisi, no taka nazwa.

Gdzieś miałem fotkę (poszukam) z Węgier, z miejscowości Nagy Kutas ...

Wysłano na Berdyczów...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
15 minut temu, Piotreo napisał:

Gdzieś miałem fotkę (poszukam) z Węgier, z miejscowości Nagy Kutas ...

Sprawdziłbym w googlach, czy nie ściemniasz, ale jednak nie mam tyle odwagi.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
28 minut temu, MrBodek napisał:

Jak się to wymawia?

ქუთაისი

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

დიდი მადლობა

Edytowane przez MrBodek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
32 minuty temu, MrBodek napisał:

Sprawdziłbym w googlach, czy nie ściemniasz, ale jednak nie mam tyle odwagi.

Psze bardzo, wyguglane przed chwilą. Tam byłem...

2ew2yj9.jpg

 

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wracajmy to temu, 

W Goolach jest wiele takich psikusów 

44613895_2000682273347244_48125372949866

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Wracajmy to temu, 
W Goolach jest wiele takich psikusów 
44613895_2000682273347244_4812537294986674176_n.jpg?_nc_cat=1&_nc_ht=scontent-frx5-1.xx&oh=6c66c0c3bbd1093916fcc4d968a5f948&oe=5C536E42
Przecież to lubelskie Trójmiasto
45023204ee526928e0eea45caa0f7e69.jpg

Wysłane z mojego S61 przy użyciu Tapatalka

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rano, kiedy wstałem zastanawiałem się jak tu dalej podróżować bez klamki? Podobno nowa była w drodze, ale musiałbym na nią czekać co najmniej kilka dni. Słabo. Z opresji wybawiła mnie gruzińska gościnność w osobie właściciela hostelu. Obejrzał klamkę, pocmokał, po czym przyniósł z garażu szlifierkę, pudło z jakimiś śrubami i wiertarkę. Wspólnymi siłami, wspomagając się co chwila „ job twaju” , „sobaka” „bladź” i innymi, podobnymi narzędziami wydłubaliśmy coś takiego:

28i0s3l.jpg

 

Jeszcze testowa przejażdżka po okolicy i można jechać. Wszystko znów działa :) 

Ten godny polecenia hostel nazywał się: Chateau Napareuli, Napareuli Village, street No. 2, house No. 10, Telavi Municipality, Napareuli 2211, Gruzja

Możemy zatem ruszać w stronę Kutaisi.

Po drodze mijamy kolejne monastyry:

32zny3n.jpg

5yenmq.jpg

2lvzmu9.jpg

sc9ldd.jpg

2zggsye.jpg

Po kilku godzinach jazdy docieramy do naszego hotelu pod Kutaisi...

2d8qnia.jpg

Wieczorem tradycyjne piffko, czacza i co kto lubi. Rano wyjazd i objazd okolic Kutaisi "na lekko".

Najpierw był kanion Martvili, super miejsce. Można było popływać w tymże kanionie wypożyczonymi kajakami. Widoki (jak zwykle) przepiekne :) 

evb1jr.jpg

2crlmya.jpg

514r9f.jpg

kcjpye.jpg

Znalazł się też czas na tradycyjną fotę dla Stonera ;) 

2mod0dw.jpg

Potem pojechaliśmy nad (jakiś :) ) wodospad :

2vnhqbn.jpg

 

* Cholera, jak zrobić żeby zdjęcia nie były odwrócone? W telefonie wszystko normalnie... HILFE !

Edytowane przez Piotreo
  • Like 16

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
9 minut temu, Piotreo napisał:

28i0s3l.jpg

 

No no, z regulacją!

  • Thanks 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
3 godziny temu, Pawel napisał:

Wracajmy to temu, 

W Goolach jest wiele takich psikusów 

44613895_2000682273347244_48125372949866

Kto wybrzydza...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
7 minut temu, jasinek napisał:

PKP, dajesz dalej :cafe4:

No daję Jasinku drogi, daję :default_cafe2: Tylko podpowiedzcie, co zrobić, żeby zdjęcia się nie przekręcały - u mnie wygląda wszystko normalnie. Po załadowaniu zdjęć na hosting już są przekręcone...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Po kilku wodospadach i kanionach, stwierdziliśmy z jednym kumplem (Trojan z AF), że chyba nie chce nam się już zwiedzać. Pojechaliśmy na piwo :default_icon_beer1:

Tym bardziej, że następnego dnia czekała nas wyprawa na Gruzińską Wojenna Drogę i do Gori. 

Dzień później ruszamy na wschód Gruzji.

Jadąc w stronę Gori mijamy miejscowość Chiatura. Miasto-relikt przeszłości. Pełne niesamowitych kolejek linowych, jeżdżących nad głowami.

Był (i wciąż jest) to ośrodek wydobywczy węgla i lokalesi uznali, że poruszanie się kolejkami to najlepsze rozwiązanie. Ich widok robi niesamowite wrażenie, a jeszcze większe wrażenie robi ich stan :default_ph34r:

6ylama.jpg

Pogubiliśmy się gdzieś po drodze i wyszło na to, że wymusiliśmy gdzieś pierwszeństwo na rondzie (akurat przy gruzińskim stylu jazdy, wymuszenie nie istnieje, ale cóż...:default_icon_e_surprised:). Nim się spostrzegliśmy, zostaliśmy otoczeni niemalże przez policyjne wozy:

117af48.jpg

Po dłuższych negocjacjach "rozeszło się po kościach". Tym razem Nam się upiekło.

Dojeżdżamy do Gori. Miasteczko małe, niepozorne oprócz jednej centralnej ulicy:

15s99ic.jpg

Tak, tak - Stalin Avenue. Miasto muzeum Josifa Wissarionowicza Stalina. Zbrodniarz ten cieszy się w Gruzji niesamowitym wręcz kultem:

2le42oj.jpg

Ten budynek to normalne centrum handlowe. Z fotką Josifa...

Mueum znajduje się w centrum miasta. Są tam - chata w której urodził się Stalin (domek obudowany jest swoistym mauzoleum):

98wme1.jpg

Wagon kolejowy (nie wchodziłem) w którym jeździł i pracował Wódz Narodu:

w1faqf.jpg

Budynek, w którym jest muzeum Wodza:

3483tlf.jpg

2n15jpy.jpg

I na zewnątrz monument, sklepiki z pamiątkami i tłumy turystów:

2elxlhc.jpg

Po zwiedzaniu zgłodnieliśmy i zdecydowaliśmy się na obiad w pobliskiej knajpie. Wspominam to, bo jadłem tam najlepsze chyba w Gruzji czebureki:D z mięsem i z grzybami. Rewelka !

Z Gori ruszamy dalej. Docieramy do miasta w skałach Uplistsikhe (mniejsze niż Vardzia, ale też bardzo ciekawe):

21oa1cy.jpg

2mi2otj.jpg

Miasto, służyło swoim mieszkańcom jako swoisty "fort Alamo" - ostatnia deska ratunku w przypadku najazdów. Chronili się w nim mieszkańcy okolicznych miejscowości. Dostęp do niego utrudniała rzeka. Widoki z góry - przepiekne :default_icon_e_biggrin:

8yyvt5.jpg

mb1ke0.jpg

donrjr.jpg

Jedziemy dalej w stronęTbilisi. Ponieważ zaczęło się już ściemniać zdecydowaliśmy się na nocleg w motelu przy drodze (nazwa zobowiązuje:D):

1zbgf3c.jpg

A w motelu jak to w motelu... :default_icon_beer:

20j1yix.jpg

no i ten kibelek... Na Małysza...

n2ihit.jpg

Idziemy spać. Rano znów w drogę, kierunek Kazbegi i Wojenna droga.

CDN.

Edytowane przez Piotreo
  • Like 19
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, Piotreo napisał:

No daję Jasinku drogi, daję :default_cafe2: Tylko podpowiedzcie, co zrobić, żeby zdjęcia się nie przekręcały - u mnie wygląda wszystko normalnie. Po załadowaniu zdjęć na hosting już są przekręcone...

Zanim wrzucisz na serwer, obróć w np edytorze zdjęć windows. Wtedy zapisuje się tak jak ma być i odtwarza w "poprawnym pionie" :default_cafe2:U mnie pomaga. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Klamka nie do zdarcia gniotsa nie łamiotsa. Ręczna robota. 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rano ruszamy w stronę Kazbegi.

Górskie drogi jak zwykle przepiękne. Mijamy tzw. szafirowe jezioro

i1fd4j.jpg

Potem krętymi górskimi drogami docieramy do twierdzy Ananuri, nad Zalewem Zhinvali:

2ywzotu.jpg

1y9h5.jpg

2dgls8x.jpg

292blua.jpg

Obok twierdzy jest mały bazar, jest więc czas na kawę, kwas i trochę głupawki:

312wqz9.jpg

avhav4.jpg

Po dłuższej przerwie ruszamy w górę wojennej drogi...

Mijamy tzw. Pammukale gruzińskie. Swoiste nacieki (wapienne? lub inne), które tworzą niesamowite mozaiki. Pokryte tym jest całe wzgórze.

287eqo6.jpg

10yjls5.jpg

A na wzgórzu krowy, pełno krów...

2py9mwl.jpg

Po trasie zboczyliśmy trochę z drogi na mały off i na przymusową przerwę spowodowaną "gumą" u Ernesta:

2mhbkts.jpg

hvxg5z.jpg

Jadąc krętymi jak makaron drogami, wyprzedzając kolejne Kamazy w chmurach dymu mijamy Gudauri i Ganisi. Za nimi znajduje się Jvari, pomnik monument z widokiem na okoliczne wzgórza.

54btlc.jpg

316rzfr.jpg

30t4ftv.jpg

2wodcow.jpg

W końcu, po niezliczonej ilości zakrętów docieramy do Stepancminda. Niedużego miasteczka położonego u szczytu monastyru Cminda Sameba. Obiekt z gatunku "must see", oglądając jakiekolwiek filmy czy też zdjęcia z Gruzji, kościółek ten na 99 % tam będzie. Zbudowany w XIV w, położony jest na wysokości ponad 2000 m npm. Dojazd do niego w tradycyjnym gruzińskim stylu - krętymi i chusteczkowymi drogami. Ciężki off.  Na szczęście robią teraz tzw. szutrową autostradę - mieliśmy szczęście jechać nią tam i  z powrotem. Tym bardziej, że zaczęło padać.

2929q34.jpg

5540vb.jpg

e8tt2b.jpg

Wracamy na nocleg do Stepancmindy. Deszcz rozpadał się na dobre.

2chsvt3.jpg

2rf3ghy.jpg

Rano, deszcz ciągle padał. Po długiej i burzliwej naradzie grupa się rozdziela na kilka mniejszych podgrup. W końcu, w okolicach 11 godz w kilka osób ruszamy do Tbilisi. 

CDN.

 

Edytowane przez Piotreo
  • Like 17
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Godzinę temu, Piotreo napisał:

10yjls5.jpg

Wygląda trochę jakby komuś pianka montażowa wymknęła się spod kontroli.

 

Godzinę temu, Piotreo napisał:

Dojazd do niego w tradycyjnym gruzińskim stylu - krętymi i chusteczkowymi drogami.

Chusteczkowymi?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 25.10.2018 o 18:45, Piotreo napisał:

Jadąc w stronę Gori mijamy miejscowość Chiatura. Miasto-relikt przeszłości. Pełne niesamowitych kolejek linowych, jeżdżących nad głowami.

Był (i wciąż jest) to ośrodek wydobywczy węgla i lokalesi uznali, że poruszanie się kolejkami to najlepsze rozwiązanie. Ich widok robi niesamowite wrażenie, a jeszcze większe wrażenie robi ich stan :default_ph34r:

6ylama.jpg

 

Raczej manganu ;)

A same kolejki stanowią atrakcję turystyczną, bo od czasu budowy w 1954 działają bez renowacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Raczej manganu
A same kolejki stanowią atrakcję turystyczną, bo od czasu budowy w 1954 działają bez renowacji.

Dzięki :)
Z węglem strzeliłem, o manganie nie wiedziałem...
Tak, czy inaczej widok jest niesamowity.

Wysłano na Berdyczów...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×