Skocz do zawartości
tibro

F650GS lub DAKAR

Recommended Posts

Witam,

poszukuję motoru jak w temacie. Chciałbym między innymi z : ABS, grzane manetki, gmole, kufry, centralna podstawka.

Oczywiście wszystko jest kwestią kompromisu, również cenowego - więc najwyżej będę ciął wyposażenie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Cześć,

Jak to piszą na tym forum nic nie tnij - nie dramatyzuj to tylko pieniądze ;) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Prościej byłoby napisać budżet ;-) wisi na forum G po Rutkosie ;-)

Wytapatalkowane z magicznego pudełka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
8 minut temu, xel napisał:

Prościej byłoby napisać budżet ;-) wisi na forum G po Rutkosie ;-)

Wytapatalkowane z magicznego pudełka
 

 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zdjęcia poprawione , czyli zgodne ze stanem faktycznym . Nie wiemy jaki kolega ma budżet , to jest raczej powyżej F650GS :default_happy:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no niestety budżet to około 8000. Więc roczniki raczej 2000-2004. Jest to ciężko wypracowane, więc każdy grosz powyżej może być baaardzo ciężki do zdobycia :(Czy mając numer VIN motoru można sprawdzić tu na forum (gdzieś w archiwum) lub w necie zapisaną historię motoru?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie bardzo, najlepiej będzie po prostu porządnie sprawdzić jego faktyczny stan techniczny a nie sugerować się ewentualnymi wpisami sprzed kilkunastu lat ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Masz rację ale pod warunkiem, że oglądający się zna na rzeczy. Czy tu mogę wrzucić zdjęcia do oceny, czy w innym miejscu jest zwyczaj to robić?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dawaj tu, możliwie jak najdokładniejsze

Wysłane z mojego SM-J730F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ogólnie mam 'trochę' pojęcia o mechanice, auta ogarniam w wielu kwestiach sobie sam, ale z motorów to mam doświadczenie w MZ ETZ :).

Będę wdzięczny za każdą sugestię i zwrócenie na podejrzane rzeczy mojej uwagi - za co z góry dziękuję.

A może ktoś z Poznania lub okolic, kto by mógł pomóc w oględzinach?

Aby nie zawalać tu zdjęciami, to wstawiam link gdzie można obejrzeć zdjęcia. Jestem umówiony na oględziny więc na żywo na wszystko będę mógł zwrócić uwagę.

https://drive.google.com/open?id=1GS4nQDHRFZe7FzqIc65rWcbDToYAScb7

Poczytałem też na tym forum troszkę i dużo w sieci.

Możecie zwrócić uwagę mi na typowe bolączki GS?

To czy lagi ciekną, czy koło bije, czy jedzie prosto, czy ABS dział i inne tego typu rzeczy raczej wiem jak sprawdzić ocenić. Napęd tylny - pewnie zużycie zębów, naciąg łańcucha (czy już na maksa czy jeszcze jest regulacja).

1. oryginalnie łańcuch jest nitowany, czy ma złączkę?

2. Jakie są min. grubości tarczy, lub nominalne?

3. Aby wyłączyć ABS to trzeba się zatrzymać? Sygnalizuje to jakaś kontrolka?

4. Jest kontrolka bocznej nóżki? Lub nie odpalę, do póki nie schowam bocznej nóżki?

5. Grzane manetki nawet latem mają grzać, czy np. powyżej +5 stopni nie włączą się.

6. Jak sprawdzić sprawy silnikowe, pompę wody, czy nie cieknie, chłodnicę, czy nie zamulona/cieknie itd. itp. Ogólnie obserwacja?

7. Silnik na zimnym a na ciepłym - tylko różnica w obrotach-ssani jest automatyczne i do ilu tyś. obr.?

8. Luz na wahaczu - jaki może być.

9. Jak sprawdzić przednie i tylny amor - przedni może dobić na ostrym hamowaniu? Na tylnym jest jakaś regulacja?

10. Czy ten przebieg to już kres tych motorów, czy tak jak czytam to spokojnie do 100 tyś?\

11. Zastanawiają mnie przebarwienia na wylotach tłumików - czyżby jedno było czyszczone?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie liczył bym na nitowany oryginalny łańcuch w tym wieku , cokolwiek już podeszłym - napęd wygląda na prawie nowy

Grubość nowych tarcz 5 mm , minimum 4 mm

Kontrolka abs gaśnie po kilku metrach , wyłączony abs miga

Brak kontrolki bocznej stopki - na luzie zapali , na biegu ze sprzęgłem

Przy odpaleniu nie może jazgotać wolne koło , przy gaszeniu jest lekkie "bum" jest normalne w singlu . Cieknące uszczelniacze pompy to kapiący płyn z dziurki pod pompą czyli gluty na silniku

Wolne obroty są na poziomie 1200 - 1500 , chyba :default_happy: . Złe ułożenie linki gazu powoduje zmianę obrotów wraz z obrotem kierownicy

Wahacz nie ma luzu na boki

Jak przód nie cieknie i działa normalnie /tłumi.../ to jest ok , tył ma regulację twardości sprężyny pokrętłem reszta jak wcześniej czyli ma tłumić ruch powrotny .

100 tysięcy to połowa życia dobrze serwisowanego Rotaxa

Lewy tłumik to katalizator i nie ma wylotu 

Ogólnie ładnie to wygląda , chyba tam jest napisane około 62000 przebiegu i rok 2000 jak dopatrzyłem - rześko wygląda , ładnie umyty . Moto ma kanapę tzw wysoką czyli nie na krótkie nóżki :default_happy:

Znalazłem to na olx , 2000 rok 70 tysięcy , dwa kufry i tankbag w komplecie + dokumenty potwierdzające przebieg . Warto pooglądać . Pan ściemnia co do przeglądu - trzeba zrobić przed rejestracją :D bo tuv jest na dwa lata a nasz przegląd na rok czyli jest nieważny od 09/2019 no i trzeba ustalić rok produkcji i dane nacisku osi w niutonach :D

Edytowane przez mario2007

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziękuję za obszerne odpowiedzi.

1.to czy lagi proste sprawdzę kręcąc nimi ? Ale do tego trzeba zdemontować około i zacisk?

2. Silnik i wszystko pewnie umyte pod klienta w dodatku jestem umówiony więc wiadomo kiedy przyjadę. Może moto będzie rozgrzany. ....czy jest coś ważnego co należy sprawdzić na zimnym silniku? 

3. Z jednej strony łączenie cylindra z głowicą dziwne ślady. Jakby wygrzane paliwo ? Olej? Poza tym ten odlew jest bardziej nierówny niż w mojej MZ:) Tak powinno być?

4. Te otwory od pompy widoczne przez plastiky ? Czy coś trzeba odkrecić.

5. Kolory spalin z rury jak przy aucie- nie może być biały ani niebieski?

6. Czy jeśli ciśnienie z cylindra idzie do chłodnicy to węże będą twarde i plamki oleju w płynie ? Gdzie jest zbiorniczek?

7. Jaka cena i procedura rejestracji gdy Tuv nieważny jest?

8. Po czym poznać problemy lub konieczność regulacji zaworów?

 Jeśli ktoś może, to napiszcie co i jak sprawdzić. Lub co lubi się psuć w standardzie i dlatego warto temu się przyjżeć ? 

Czy ktoś z okolicy  mógłby oglądnąć motor ze mną ? Lub sam?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na biegu nie zapali z rozłożoną stopką w ogóle, ba, zgaśnie jak wrzucisz jedynkę na rozłożonej.
Jeszcze korek i ogólnie stan oleju na zimnym i ciepłym : jest tego dużo na forum.
I ograniczniki skrętu, bo nie wspomniałeś, to przypominam.

Wytapatalkowane z magicznego pudełka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trzeba zrobić przegląd przed rejestracją za 69 pln . Reszta jest na forum tylko trzeba sobie dać dużo czasu na czytanie i analizę . Motocykl ma 20 lat i nowy nie jest i już nie będzie , wygląda nieźle jak na swój wiek - pierdół bym się nie czepiał ... . 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ad. 3. Dla mnie wygląda jak ślad po wycieku z akumulatora, ale ja się nie znam.

Wytapatalkowane z magicznego pudełka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Domyślam się, że jest wiele na forum, wiec szukam, czytam ale gdybym nie doczytał do piątku to może ktoś tu odpowie po jednym zdaniu...dzięki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ad. 1. Jak są proste, to wystarczy, że poluzujesz rurę w półce i będziesz nią mógł kręcić wewnątrz goleni. Jak są krzywe, to przednie koło zacznie się przesuwać w przód/tył.

Ad. 2. Poziom oleju na zimnym powinien być "żodyn", bo sucha miska olejowa.

Sprawdzić ładowanie akumulatora na zapalonym silniku. Łożyska główki ramy. Poznaniaków kilku mamy na forum...

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
3 godziny temu, tibro napisał:

Czy ktoś z okolicy  mógłby oglądnąć motor ze mną ? Lub sam?

Raczej sam.... szczególnie, że nie wiadomo o jaką okolicę chodzi. Rozumie, że Twoją ... , a może motocykla ... Tak czy owak nie wiadomo gdzie to ...

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hehe, jak ja bym się tak nazywał, to moja firma nazywałaby się Garasz Garaż.

Wytapatalkowane z magicznego pudełka

  • Haha 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Obroty na jałowym 1700 przy odpaleniu później schodzą do 1500 to tak odnośnie do tego co Mario napisał, reszta się zgadza.

Wysłane z mojego moto x4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
9 minut temu, Vengosh10 napisał:

.... to tak odnośnie do tego co Mario napisał, reszta się zgadza.
 

Jak Ty tak to ja też ... ;)  Na tarczy napisane: min 4,5 ;)  , ale Mario to praktyk więc niech tam ....

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
12 godzin temu, mario2007 napisał:

...... Motocykl ma 20 lat i nowy nie jest i już nie będzie , wygląda nieźle jak na swój wiek - pierdół bym się nie czepiał ... . 

jestem tego samego zdania, dlatego głównie chodzi mi o konkrety. Estetykę, wygląd i pierdoły póki co odsuwam na drugi plan.

Możecie mi też Panowi napisać średnie ceny za materiały +/- jakie mogą być za - regulację zaworów i jakiś przegląd silnika - jeśli coś przy nim się robi poważnego?

Bo płyny i filtry to raczej sam będę sobie wymieniał.

Czy jeśli sprzędło bierze pod koniec klamki, to jest jakaś regulacja przy sprzęgle czy na lince sprzęgła przy klamce? Jeśli już regulacja przy klamce jest na końcu tzn. że sprzęgło będzie do wymiany?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
48 minut temu, tibro napisał:

jestem tego samego zdania, dlatego głównie chodzi mi o konkrety. Estetykę, wygląd i pierdoły póki co odsuwam na drugi plan.

Możecie mi też Panowi napisać średnie ceny za materiały +/- jakie mogą być za - regulację zaworów i jakiś przegląd silnika - jeśli coś przy nim się robi poważnego?

Bo płyny i filtry to raczej sam będę sobie wymieniał.

Czy jeśli sprzędło bierze pod koniec klamki, to jest jakaś regulacja przy sprzęgle czy na lince sprzęgła przy klamce? Jeśli już regulacja przy klamce jest na końcu tzn. że sprzęgło będzie do wymiany?

 

Materiały i części: https://www.bmwstore.pl/pl/katalog/grupy/i51601

Allegro, Olx .....

Przykładowe ceny z przypadkowego serwisu ( netto ! ) https://ismserwis.pl/cennik-uslug-serwisowych/

Jest regulacja w 2 miejscach, jeżeli wszystko jest dobrze wyregulowane, a linka zachowuje właściwą sztywność, klamka nie jest podgięta czy akcesoryjna to niewykluczone, że jeżeli "bierze na końcu"  to sprzęgło może być do wymiany, ale skoro nie ślizga ... to może ... - patrz początek zdania.

Główne wady modelu:

- elektryka ( głównie kable w okolicy główki ramy )

- pompa wody

- sprzęgiełko rozrusznika ( bendix // wolne koło )

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×