Skocz do zawartości
JulianP

Montaż kierownicy akcesoryjnej F650 GS

Recommended Posts

Cześć!

 

Chciałem tutaj triumfalnie opisać przeróbkę kierownicy z grzanymi manetkami, co zapewne wiecie, jest lekko problematyczne. Niestety muszę jednak podkulić ogon i znieść gorycz porażki. Nie jest to jednak rzecz niemożliwa, więc może ktoś z was będzie mógł skorzystać z moich doświadczeń i nie będzie musiał popełnić tych samych błędów.

 

Kupiłem 22 mm kierownicę TRW Lucas z homologacją do F’ki za 46€, więc myślałem, że będzie okej. Oczywiście wiedziałem, że będzie trzeba ją ponacinać, żeby zrobić miejsce na kable manetek, a do tego wymyślić patent na mocowanie odważników, gdyż oryginalna jest nagwintowana z obu stron, a nowa pusta. Udało mi się znaleźć zakład, który wykonał mi bardzo ładne cięcia za 20€. Okazało się, że miał więcej pracy niż myślał, i siedział nad tym trzy godziny, ale cena była z góry umówiona. Czyli profit. Na końcówki kierownicy kupiłem gumy rozporowe, które się stosuje w zakończeniach kierownic, które są puste. Do tego dokupiłem dłuższe śruby, bo oryginalne są lekko za krótkie.

 

Żeby w ogóle zdjąć kierownicę, trzeba rozebrać pół motoru, łącznie z odkręcaniem zbiornika oleju i zbiornika płynu chłodniczego, żeby rozpiąć kable od ogrzewania. Żeby zminimalizować ryzyko spierdolenia czegoś, zdecydowałem się na klasyczny wariant ujebania kabli. Problemem tego rozwiązania są trudności z przyciągnięciem kabli z powrotem przez kierownicę, przez to, że są krótkie. W nowej kierownicy wspomagałem się sznurówkami, przeciągając kable. Po rozłączeniu przewodów można dopiero ściągnąć instrumenty i kierownicę.

 

Pierwszym większym problemem okazało się, że po lewej stronie, gdzie jest karbowanie na nowej kierownicy, jest ona szersza o 1/5mm. Okazało się to krytyczne, nie dało się przełożyć instrumentów. Z pomocą przyszła szlifierka. Wszystko ładnie zeszło.

 

Moim największym błędem było spekulowanie, że małe różnice w rozmiarze nie będą miały wielkiego znaczenia. Jednak poprzez to, że ramiona nowej kierownicy były lekko krótsze, a serce dłuższe, zabrakło mi około cm żeby wszystko siedziało na swoim miejscu. Może i dałoby się to jeszcze na chama obejść, ale odważniki siedziałyby na niecałym centymetrze kierownicy na słowo honoru. Do tego musiałbym jeszcze raz wywiercić i nagwintować otwory na śruby lewej manetki. Ewentualnie mógłbym zrezygnować z osłon rąk i odważników, ale nie o to chodziło. Ostatecznie zamiast robić prowizorkę, żeby było chujowo i niestabilnie, żeby mi się odważniki nie wyłamały przy pierwsze glebie, rzuciłem ręcznik. 7007bd9f0a42ff0b336af5f554490f98.jpg

00b2e0f3830128e83de87b0f2e418063.jpg

b827e7b5244cd96a58a34c0eb39d9064.jpg

d969a535b7fcec172fde20513109e36f.jpg

006700c5cdeacf18005e2e4c1c09a6c0.jpg

57d8593bae5e0dcfb40173cc01612592.jpg

f02c78b3f29b83666d83da4692f00846.jpg

47a316502c7ae1e4e26f2f9c4d31f52c.jpg

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I co dalej ósma klaso?

Ride, eat, sleep, repeat!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dla mnie się narazie temat kończy. Chciałem przede wszystkim wrzucić zdjęcia gołej kierownicy, bo ciężko znaleźć cokolwiek w internecie. Jak chcesz być z tego powodu uszczypliwy, to proszę bardzo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dla mnie się narazie temat kończy. Chciałem przede wszystkim wrzucić zdjęcia gołej kierownicy, bo ciężko znaleźć cokolwiek w internecie. Jak chcesz być z tego powodu uszczypliwy, to proszę bardzo.
Jezier na drugie ma szczepionka

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

  • Like 3
  • Haha 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wyobrażam sobie ile k......w poleciało ... Prawcowałem kiedyś na utzrzymaniu ruchu i mieliśmy takie powiedzenie :

"Lepsze jest wrogiem dobrego" ;) 

Tak czy inaczej trzymam kciuki jak już ochłoniesz podejdziesz do tematu i skończysz bo wiadomo jak się poznaje prawdziwego faceta :) 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Wyobrażam sobie ile k......w poleciało ... Prawcowałem kiedyś na utzrzymaniu ruchu i mieliśmy takie powiedzenie :
"Lepsze jest wrogiem dobrego"  
Tak czy inaczej trzymam kciuki jak już ochłoniesz podejdziesz do tematu i skończysz bo wiadomo jak się poznaje prawdziwego faceta  

Całkiem trafne to powiedzenie. Dzięki za słowa otuchy. Może faktycznie podczas tej kwarantanny dam sobie czas do namysłu, bo nie chciałbym kompletnie odpuszczać tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sprawy zaszły za daleko za ryja ją i do przodu czekam na foto z efektu końcowego !


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bez uszczypliwości zaznaczam, chciałem zapytać co skłoniło Cię żeby zamieniać oryginał na lucasa, jakie są przewagi tej kierownicy nad fabryczną?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Bez uszczypliwości zaznaczam, chciałem zapytać co skłoniło Cię żeby zamieniać oryginał na lucasa, jakie są przewagi tej kierownicy nad fabryczną?

Po pierwsze byłem przekonany, że stara się skrzywiła. Zdejmując ją okazało się, że przy upadku tylko risery się przekrzywiły. Do tego stara jest lekko pordzewiała i obrypana po 60tkm. Między innymi jest tak wyrobiona pod manetką gazu, że manetka lekko lata, co jest bardzo denerwujące dla mnie. A do tego bardziej podoba mi się optyką aluminiowych, chciałem przez to zafundować sobie lekkie odnowienie. Do tego będę zmieniał zużyte gumy manetek i nowe klameczki.a9aa2c15e7d6d34d8534c5619100a62b.jpg
  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A wybór padł na lucasa, bo ma homologację w Niemczech, więc nie musiałbym wpisywać przeróbki w papiery, co wiąże się z kosztami ok. 100€.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Zamiennik gum manetek firmy ariete kosztuje 70 złotych i pasuje idealnie - sam wymieniałem niedawno

Dzięki, ale kupiłem akcesoryjne Daytony, żeby było „fajnie”. Przez to musiałem zamówić dwa zestawy, żeby mieć dwie prawe gumy ze średnicą 26mm, bo standardowo masz 22mm na lewą i 26mm na prawą. Będę próbował na dniach. Na co je zakładałeś? Dużo osób w necie pisze że na lakier do włosów, albo płyn do mycia naczyń dobrze idzie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×