Skocz do zawartości
alik

DżiPiEs na moto - porady doświadczonego

Recommended Posts

Czy ktoś z Was ma sprawdzoną navi z mapami krajów EU, zainstalowaną na iPhone'ie? Chodzi mi konkretnie o aplikacje pod iOS a nie Androida.

Z braku nadmiaru gotówki nie przymierzam się w najbliższym czasie ani do Garmina ani TomTom Ridera a z racji posiadania iPhone'a po kraju śmigam przy wsparciu GoogleMaps. Nie latam często po lasach i ostępach więc potrzebuję w miarę standardowych map na Europę. Pytanie z czym? TomTom Europe na iPhone kosztuje 60 Euro. Niby mniejsze zło niż 1500PLN za TomTom Rider'a ale nadal bolesne. Navigon? CoPilot? AutoMapa?

Będę dźwięczny za każde pińć groszy w temacie.

Używałem wersji androidowej, ale na iOS też jest:

https://itunes.apple.com/app/id510623322?mt=8&ign-mpt=uo%3D4

Sama funkcja nawigacji nie jest zbyt rozbudowana, ale może być wystarczająca... Zainstaluj, wypróbuj :)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

mozna okazyjnie kupić nowego w kartonie tomtoma ridera 5 , sam kupiłem za 900 pln na olx-ie . nówka karton mapy dożywotnie . i moim zdaniem nie ma za te pieniądze alternatywy - zawsze bedą inne zdania , ale miałem w aucie kilka tomtomów , navigona i jakieś inne mniej firmowe rzeczy / na chwilę bo zupełnie nie dawaly rady.../ i uważam że to jest optimum . navigon był genialny , super dokładny i piekny - niestety nie miał w bazie zadnych miejscowości oraz ulic na ż , ź itp rzeczy . porażka .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sygic polecam, mapy w pamięci wszystko prosto i czytelnie, w tamtym roku nie zawiódł ani razu - Czechy, Austria, Niemcy

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Używałem wersji androidowej, ale na iOS też jest:

https://itunes.apple...&ign-mpt=uo%3D4

Sama funkcja nawigacji nie jest zbyt rozbudowana, ale może być wystarczająca... Zainstaluj, wypróbuj :)

No nie jest rozbuchana zbytnio ale mapy wydają się być w miarę aktualne. Zainstalowałem, będę testował - dzięki :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No nie jest rozbuchana zbytnio ale mapy wydają się być w miarę aktualne. Zainstalowałem, będę testował - dzięki :)

Maps.Me korzysta z OpenStreetMap, także mapy są aktualizowane dość często przez samych użytkowników. Jest okej, ale strasznie wkurza mnie strona funkcjonalna, brakuje czasami podstawowych rzeczy, a inne po prostu drażnią. Jest parę alternatyw, warto sprawdzić moim zdaniem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wcześniej były mapy. Jeszcze jako dzieciak - pasażer nauczyłem się z nich korzystać. Czasy się jednak zmieniły. Technika poszła do przodu... Kiedyś był to "prosty" Garmin, później "coś" w samochodzie - w Polsce sprawdza mi się najbardziej automapa. Dla mnie nie ma konkurencji. Inaczej jednak wygląda sprawa na motocykl. Po kilku próbach, dla mnie, najbardziej sprawdza się OpenStreetMap, a dokładnie OsmAnd+ na Androidzie. Aplikację mam zainstalowaną na Samsungu Galxy Note.

Zrzut%252520ekranu%2525202015-05-29%252520o%25252017.31.53.png

Oto zalety:

+ bardzo dokładne mapy

+ łatwość wgrywania zaplanowanych tras (GPX) + POI

+ łatwość zgrywania przejechanych tras

+ łatwość w użytkowaniu

+ niezawodność w działaniu

+ natychmiastowa (na motocyklu) możliwość wyznaczenia alternatywnej drogi + zmierzenia jej długości

+ zaznaczone POI + ciekawe miejsca

+ routing + routing po wyznaczonej trasie GPX

i wady:

- słaba widoczność w słoneczne dni

- konieczność używania rękawiczek które "działają" ze smartfonem

trasa.png

Wyżej: zrzut ekranu z aplikacji - na niebiesko zaplanowana trasa.

osmand%252520routing.png

Powyżej routing po zaplanowanej trasie. Można też bez:)

Ponieważ najczęściej jeżdżę z kolegą lub dwoma itd... to trasy planujemy wspólnie. Do planowania tras w kilka osób wykorzystujemy google maps. Udostępniam mapę kolegą i razem (zdalnie) dyskutujemy którędy pojedziemy co zobaczymy. Nanosimy też opisy ciekawych miejsc.

google%252520maps.png

Wyżej: wygląd planowanej wspólnie z kolegami trasy.

na%252520moto.jpg

Wyżej: gps na motku:)

Następnie pobieram mapę z googla - format KML, który online przerabiam na GPX. Rozsyłam do kolegów i wgrywamy sobie do OsmAnd'a.

Później już tylko w drogę.

W razie pytań piszcie, postaram się odpowiedzieć.

Krzysiek

P.S. Zastanawiałem się nad wykorzystaniem innych rozwiązań - szczególnie wpadł mi w oko Garmin na moto. Niestety w moim przypadku bardzo ważne jak najdokładniejsze mapy, a te na razie najlepsze (moim zdaniem) ma OpenStreetMap (ścieżki, przecinki, drogi pożarowe, itd).

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

minusem OSMAND jest dość wolne działanie, nawet na szybkim urządzeniu - poza tym bardzo fajna aplikacja

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Do jazdy po Polsce i niedalekiej zagranicy PL-topo. Ja Garmina kupiłem tylko dla tej mapy. Użytkując ją już 3 lata ( a będąc z wykształcenia kartografem) uważam, że jest o.k. Nadaje się do jazdy po mieście, jak i po bezdrożach, a Garmin zapewnia tylko efektywne wykorzystanie.

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Potwierdzam PL-topo z Garminem jest bardzo dobra, szczególnie jak ktoś lubi trochę bokami pojeździć. Też z niej korzystam. Na Ukrainie bardzo dobrze sprawdziła mi się Open Topo na Garmina.

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

trochę dołożę z innej beczki :

Czy ktoś z was ogarnął temat nawigacji w telefonach nokia lumia, zakupiłem taki tel miały być niby darmowe mapy, ale w sumie to nie działa wcale(nawigacja), czy może ja czegoś nie włączyłem w opcjach tego tel, może ktoś coś podrzuci na temat, moze trzeba coś ściągnąć z neta dodatkowo?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ktoś mnie ostatnio pytał o oprogramowanie Sygic na iOS i wgrywanie tras z kompa. Czy jest na sali jakiś ekspert w tym zakresie? ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Osmand'a bardzo sobie chwalę

jak to ktoś kiedyś trafnie ujął, chyba Mutomb, ma nawet ścieżki wydeptane przez psy

sprawdził się na ścieżkach PL, HR i VN

brakuje mi tylko czasu i zapału żeby rozkminić te wszystkie rzeczy o których Cychug napisał ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Info z dzisiaj. Yanosik wybrał mapy OSM.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A GPSa włączyłeś?

tak , ale jest opcja że ma mieć podłączenie do neta, a mnie tu chodzi o coś takiego żeby mieć mapę(ściągnąć czy coś, i mieć dostęp offline bez stałego połączenia z netem) sorry ze tak nieskładnie pisze ale nie znam fachowych terminów w slangu informatyków .

W ogóle to więcej jest na androida różnych rzeczy, a Win w lumii się dopiero rozwija chyba.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak , ale jest opcja że ma mieć podłączenie do neta, a mnie tu chodzi o coś takiego żeby mieć mapę(ściągnąć czy coś, i mieć dostęp offline bez stałego połączenia z netem) sorry ze tak nieskładnie pisze ale nie znam fachowych terminów w slangu informatyków .

W ogóle to więcej jest na androida różnych rzeczy, a Win w lumii się dopiero rozwija chyba.

A masz jakąś apkę nawigacyjną offline? Ew. na Google maps możesz ściągnąć fragment, poszukaj w necie jak.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Masz na Nokki mapy HERE? Bawilem sie nimi na androidzie. W menu byla opcja pobierz mapy i opacja pracuj offline. Te dwie rzeczy sa Ci potrzebne. Najpierw ciagniesz potrzebna mape a potem wlaczasz tryb offline.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Masz na Nokki mapy HERE? Bawilem sie nimi na androidzie. W menu byla opcja pobierz mapy i opacja pracuj offline. Te dwie rzeczy sa Ci potrzebne. Najpierw ciagniesz potrzebna mape a potem wlaczasz tryb offline.

tak są HERE MAPS i HERE DRIVE + ale nie chce się połączyc z wifi(livebox) , mimo tego ze łącze się innymi tel i tabletem (popiep...ona ta nokia jak lato z radiem) wkurza mnie to już trochę( chyba że jednak nie ogarniam tematu) pogógluje może coś jeszcze znajdę, nie che na darmo postów nabijać bez sensu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak są HERE MAPS i HERE DRIVE + ale nie chce się połączyc z wifi(livebox) , mimo tego ze łącze się innymi tel i tabletem (popiep...ona ta nokia jak lato z radiem) wkurza mnie to już trochę( chyba że jednak nie ogarniam tematu) pogógluje może coś jeszcze znajdę, nie che na darmo postów nabijać bez sensu

Może coś nie tak z tel ?

Używałem ostatnio navi w tym telefonie, tak naprawdę trochę przypadkiem i bardzo fajnie wszystko działało. Jak wyżej już było napisane - mapy ściągasz wcześniej (np wi-fi lub połączenie gsm) w menu możesz ustawić online, i bez problemu działa. Na drogi/ulice bardzo przyzwoicie prowadzi.

Sprawdzone w Polsce, Słowacji i na Zakarpaciu (Ukraina).

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Do jazdy po Polsce i niedalekiej zagranicy PL-topo. Ja Garmina kupiłem tylko dla tej mapy. Użytkując ją już 3 lata ( a będąc z wykształcenia kartografem) uważam, że jest o.k. Nadaje się do jazdy po mieście, jak i po bezdrożach, a Garmin zapewnia tylko efektywne wykorzystanie.

Zupełnie dobre mapy również i na ciut dalszą zagranicę. Testowane w Balkanach i od Odry do Atlantyku. Mowie tu o tych ktore mozna sciagnac przy okazji aktualizacji pl-topo :)

pozdrawiam

Artur

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×