Skocz do zawartości
Pawel

Jak sparować nawigacje z kaskiem i smartphonem

Recommended Posts

Mam dwa pytania, jak sparować za pośrednictwem BT nawigację  z zestawem w kasku i smartphonem i czy to ma sens?

Kiedyś tak sparowałem nawigację TOMTOM w ten sposób ale nie pamiętam kolejności, efekt w każdym razie był kiepski bo obsługa telefonu co prawda była na ekranie nawigacji ale zakłócenia były takie ze nic nie było słychać.

Może z Garminem się uda. 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ma sens, kluczowa jest kolejność: najpierw parujemy interkom z nawigacja, później telefon.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wszystko zależy jakie masz podejście do sprawy, bo już czytałem filozoficzne wywody że "nie po to jeżdżę na motocyklu żeby mi coś za uszami gadało"... ;)

Nie wiem jaki masz zestaw, ale u mnie połączenia Cardo ze smartfonem sprawdza się wyśmienicie. Jakość połączenia jest super, często używam takiego połączenia do słuchania muzyki a wtle włączona nawigacja. Na moment komunikatu z nawigacji muzyka się przycisza i całość działa bez problemu.

Natomiast największą lipą takiego rozwiązania jest fakt, że nie mogę jednocześnie słuchać muzyki i używać interkomu. Dla mnie urządzenia które umożliwiło mi słuchanie muzy z pracującym w tle intekomem i przyciszaniem jej w trakcie rozmowy byłoby ideałem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
25 minut temu, artex napisał:

Ma sens, kluczowa jest kolejność: najpierw parujemy interkom z nawigacja, później telefon.

a telefon z czym?

21 minut temu, Marcin_Krk napisał:

Wszystko zależy jakie masz podejście do sprawy, bo już czytałem filozoficzne wywody że "nie po to jeżdżę na motocyklu żeby mi coś za uszami gadało"... ;)

Nie wiem jaki masz zestaw, ale u mnie połączenia Cardo ze smartfonem sprawdza się wyśmienicie. Jakość połączenia jest super, często używam takiego połączenia do słuchania muzyki a wtle włączona nawigacja. Na moment komunikatu z nawigacji muzyka się przycisza i całość działa bez problemu.

Natomiast największą lipą takiego rozwiązania jest fakt, że nie mogę jednocześnie słuchać muzyki i używać interkomu. Dla mnie urządzenia które umożliwiło mi słuchanie muzy z pracującym w tle intekomem i przyciszaniem jej w trakcie rozmowy byłoby ideałem.

Garmin zumo 220

Samsumg czyli android

SRC Schuberth

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To ja dorzucę trzy grosze: Garmin Zumo 390, Interkom Midland BT Next.

Opcje dwie:

Pierwsza:

1. Interkom połączony z GPSem (nieważne, czy jako pierwszy, czy jako drugi, ważne pod którym przyciskiem sparowany (któryś przycisk służy stricte do parowania navi)

2. Telefon również połączony z GPSem

Efekt: Interkom działa normalnie, w trakcie rozmowy, jeśli GPS mówi, to przebija się przez rozmowę.

Plusy: Możliwość wybierania numeru telefonu z książki telefonicznej na ekranie GPSa, Wyświetla się, kto dzwoni, Szybkie wybieranie.

Minusy: Nie można słuchać muzyki z telefonu, bo telefon z interkomem nie jest połączony. Czasem problemy przy odbieraniu połączeń przychodzących, bo, nie wiedzieć czemu, telefon nie traktował GPSa jako źródła dźwięku.

Druga:

1. GPS nie połączony z niczym.

2. Telefon połączony z interkomem

Efekt: Interkom działa normalnie, GPSa słyszę "przez kask" albo wcale

Plusy: Można normalnie słuchać muzyki z telefonu przez bt.

Minusy: Nie słyszy się GPSa, nie wyświetla się nam, kto dzwoni, nie mamy szybkiego wybierania etc.

 

Ja obecnie jeżdżę w konfigu nr 2: Dokładna nawigacja nie jest mi aż tak potrzebna, a muzyczki zawsze miło posłuchać. Jak mi się zachce, to spróbuję w tym konfigu podpiąć też GPS "w tle", wydaje mi się, że tak kiedyś miałem i wtedy się przebija też przez muzykę.

Fragment instrukcji mojego midlanda:

 

Cytuj

Uwaga, jeżeli potrzebujesz połączyć z BTNext zarówno telefon jak i nawigację sparuj nawigację pod przyciskiem Głośność -, a telefon z nawigacją ( nie z głośność + ). W tym przypadku telefon będzie zarządzany przez nawigację, a komunikaty drogowe i rozmowy telefoniczne nie będą przerywać interkomu, tylko będą słyszalne w tle.

Używanie nawigacji GPS: Komunikaty z nawigacji sparowanej pod przyciskiem Głośność- będą zawsze słyszalne w tle nawet podczas aktywności interkomu ( bez przerywania transmisji ). Komunikaty nawigacji sparowanej pod przyciskiem Głośność+ będą zawsze przerywać sygnał interkomu. Pamiętaj, żeby włączyć tryb Phone jeśli chcesz obsługiwać zdalnie odtwarzacz muzyczny nawigacji. Telefon sparowany z nawigacją może być zarządzany zdalnie tylko poprzez przyciski na ekranie nawigacji.

 

Edytowane przez xel

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
9 minut temu, Pawel napisał:

a telefon z czym?

Garmin zumo 220

Samsumg czyli android

SRC Schuberth

Fakt kiepsko to napisałem.

Najpierw parujesz Garmina z interkomem, potem parujesz Garmina z telefonem.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W sobotę przetestowaliśmy z kolegą intercom FreedConn T-Max S. Tak jak pisał atrex, wpierw trzeba sprowadź intercomy a później sparowałem nawigację BMW Motorrad V (Garmin) a na końcu sparowałem telefon zaznaczając aby pobrało dane z książki odbiorców i umożliwiło korzystanie z telefonu. Przez 100 km jazdy nie było żadnego problemu, żadnych trzasków podczas rozmowy nawet na bardzo dalekich odległościach. W Sokółce mieście "metropolitarnym" kolega skręcił nie w tę ulicę i zgubiliśmy się, za to połączenie było nadal bardzo dobre. Wtedy gdy przychodziły komunikaty z GPS intercom na chwilę wyłączał nasze gadki, po chwili włączając je ponownie. Gdy dzwonił do mnie telefon GPS na wyświetlaczu pokazywał kto konkretnie dzwoni z możliwością przyjęcia albo odrzucenia połączenia przyciskiem "+" ,"-" lub dotykowo na ekranie, jeśli nic nie zrobiłem intercom po około 10-15 sekundach automatycznie przyjmował połączenie telefoniczne. Podobna jest procedura w przypadku gdybym to ja podczas jazdy chciał do kogoś zadzwonić, wybieram konkretną osobę albo nr telefonu za pomocą urządzenia GPS. Podczas słuchania muzyki z radia (jest w intercomie) albo z karty na GPS gdy chcieliśmy z sobą porozmawiać wystarczyło, że jeden z nas raz dotknął przycisk Power na intercomie, intercom przerywał muzyką i automatycznie łączył rozmowę, tak samo kończąc rozmowę i aby przejście do muzyki ponownie trzeba raz nacisnąć przycisk Power. Super sprawa i tu ma Marta_b rację z filozoficznym wywodem:

Godzinę temu, Marcin_Krk napisał:

nie po to jeżdżę na motocyklu żeby mi coś za uszami gadało

Faktem jest, że koncentracja kierownika przy gadaniu bądź słuchaniu muzyki równa jest "przyhamuj Harnaś bo w coś wywalisz" ale wcale nie musi muza grać, muzykę można wyłączyć (nie włączyć) a telefonu nie łączyć za pomocą BT, byleby było połączenie pomiędzy intercomami u kierowników, ot co!

50 minut temu, Pawel napisał:

a telefon z czym?

Telefon także musisz sparować z GPS za pomocą BT i przydatna jest aplikacja Smatrphone Link.

No i BT w intercomie oraz w GPS muszą być w technologi A2DP by słyszeć komunikaty, łączyć się telefonicznie, czy do słuchania muzyki.

Edytowane przez KaeS
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
8 godzin temu, Pawel napisał:

Mam dwa pytania, jak sparować za pośrednictwem BT nawigację  z zestawem w kasku i smartphonem i czy to ma sens?

Kiedyś tak sparowałem nawigację TOMTOM w ten sposób ale nie pamiętam kolejności, efekt w każdym razie był kiepski bo obsługa telefonu co prawda była na ekranie nawigacji ale zakłócenia były takie ze nic nie było słychać.

Może z Garminem się uda. 

 

 

Padre...z tym TomTomem? :D

no nic... w sumie miałem sam założyć taki temat, ale Padre pasterzem mym :D

za któryms razem udało mi się poparować jak należy po czym... rozparowałem navi i olałem sprawę.

dlaczego?

jeżdżąc korzystam z Janosika, a że latam w bieliźnie to dość łatwo, niezauważenie nabrać prędkości nagannych. Sparowanie wszystkich ustrojstw uniemożliwiało mi korzystanie z tej, jakże przydatnej, aplikacji. Chyba że ktoś zna sposób na obejście tego.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
30 minut temu, artex napisał:

U mnie działa.

Uff.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ale co działa? Yanosik?

Mam uruchamianie Yanosika z automatu po połączeniu się telefonu z zestawem Scala Rider Freecom 4.

Gdy telefon łączył mi się najpierw z TT Rider to mimo ustawienia tego w Yanosiku i tak mi apkę wywalało...

hmmm... może sięgnę do instrukcji Freecoma żeby zobaczyć pod którym przyciskiem paruje się navi... jeśli w ogóle

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak działa mi Yanosik, sam się włącza tak jak piszesz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a musiałeś usunąć w Yanosiku automatyczne wywoływanie z telefonu?

czy ma znaczenie w jakiej kolejności urządzenia się łączą? wychodzę z domu w kasku z włączonym intercomem, który z automatu łączy się z telefonem i wywołuje Y. później odpalam motocykl więc załącza się też navi. może gdzieś tu jest problem?

i czy parować sam telefon z interkomem, w którym momencie? przecież nie zawsze jeżdżę z nawigacją

Edytowane przez Marcin N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wszystko włączam mniej więcej w tym samym momencie, a jaki masz telefon?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

szajsung A40

 

eee... do dupy... we Freecom ceniłem sobie fajną funkcjonalność że można wybierać głosowo numery korzystając z  Cyberon Voice Commander. Tu CvC się sypie albo wcale nie reaguje gdy jest podłączona navigacja.

Od czasu jak Nokia odeszła w niebyt muszę się wspomagać takimi rozwiązaniami ;)

Edytowane przez Marcin N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
szajsung A40
 
eee... do dupy... we Freecom ceniłem sobie fajną funkcjonalność że można wybierać głosowo numery korzystając z  Cyberon Voice Commander. Tu CvC się sypie albo wcale nie reaguje gdy jest podłączona navigacja.
Od czasu jak Nokia odeszła w niebyt muszę się wspomagać takimi rozwiązaniami
Parukesz jak pisze Artex, wyrzuc parowanie telefon - kask

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Koniecznie, w telefonie może być tylko Nawigacja i kolejność jest kluczowa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

czyli nie obsłużę głosowo wybierania numerów, ani nie odbiorę głosowo połączenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W teorii sie da i w praktyce niby tez ale wystarczy jakaś drobna aktualizacja lub inny model telefonu i wszystko się sypie.

Walczyłem z tym w takiej konfiguracji: tel android, jakiś stary garmin zumo i senna. I o ile dało się wszystko jakoś poparowac to garmin psuł jakość dźwięku lub po ponownym włączeniu interkomu wszystko się wywalało.

Rozwiązanie to telefon który ogarnia, navi, yanosika, muzyke i cala reszte, wtedy paruje sie jednym nacisnieciem przyciski na interkomie i wszystko dziala jak nalezy!

Garmin wyleciał z tego i było wszystko git :default_icon_mrgreen:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
czyli nie obsłużę głosowo wybierania numerów, ani nie odbiorę głosowo połączenia.
Musisz sparowac urządzenia i sprawdzić jak zareaguje Twój tel.
Tak jak pisałem, pare lat temu mialem wszystko spakowane i działało. Problemem byly zakłócenia ktore uniemożliwialy prowadzenie rozmowy.

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Moje obserwacje z wczoraj dotyczące intercomu połączonego z nawigacją i telefonem. Powiem szczerze, że nieco mnie irytowała sytuacja podczas jazdy ze sparowanymi dwoma interkomami, gdzie u mnie poprzez A2DP z telefonem  intercomem ustawiona na konkretną trasę nawigacja nieustannie wyłączała rozmowy z kumplem. A to piała, że przekroczyłem prędkość, a to że za jakiś czas zakręt, rondo itp. dosłownie nie można było zamienić kilku słów aby Garmin się nie wtrącał. Lekarstwem na tę bolączkę okazało się być wyłączenie BT w nawigacji i obserwowanie trasu na monitorku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzień dobry, czyli moje rozwiązanie :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, xel napisał:

Dzień dobry, czyli moje rozwiązanie :P

Ten, kto spróbuje nieść kota za ogon nauczy się czegoś, czego nie nauczy się w żaden inny sposób.

Czyli najlepszą szkołą jest własne doświadczenie.

  • Haha 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bajki gadacie.
W normalnej nawigacji można skonfigurować powiadomienia.
A nawet jeżeli nie, to na czas rozmowy można nawigacje wyciszyć.

Wspomniany Midland ma taki ficzer jak głos w tle. Jeżeli się sparuje na odpowiednie kanały, to nie przerywa, tylko przycisza.

Nawigacja w interkom, to najważniejsza rzecz, bo nie muszę co chwila odrywać wzroku od widoków, tylko słyszę jeżeli potrzebny manewr.

Wysłane z mojego...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×