Skocz do zawartości
rutkos

E-Toll System inwigilacji kierowców

Recommended Posts

Zatem mój przypadek.

Przed wyjazdem w drogę która obejmowała autostradę A4 wiedziałem ( bo mogłem też nie wiedzieć jak np. jakiś wiejski człowiek lub obcokrajowiec ), że muszę mieć wcześniej opłacony bilet autostradowy. Z wiedzy tutaj nabytej wchodziły 2 opcje. 1 do której byłem najbardziej mentalnie przywiązany to zakup biletu na stacji ( Orlenie ) i druga to przez aplikację e toll bilet. Jako, że miałem koło pół godziny do wyjazdu to postanowiłem sprawdzić aplikację EToll bilet. Smartfon w dłoń, sklep play, pobranie kilka kliknięć i wszystko ładnie się zainstalowało. To przystąpiłem do kupna biletu. Tutaj musisz znać jakim autem pojedziesz, jaki ma numer rejestracyjny i datę - rozmyślisz się i zmienisz furę masz problem. Musiałem ruszyć dupę, żeby spojrzeć przez okno i wklepać nr rej tego  konkretnego wozidła czym planuję jechać ... poszło, a dalej po wybraniu autostrady  trzeba odhaczyć na liście punkt wjazdu i wyjazdu. Tu pierwsza mała dupa bo mapki brak, a nazwy dla mnie kompletnie z dupy, Jako, że autostradą ową już jeździłem od rampy do rampy więc założyłem że to musi być pierwszy i ostatni punkt na liście - więc zahaczam, ale skąd tak naprawdę człowiek ma to wiedzieć - co ja jakiś geograf jestem?  Następnie pytanie o płatność ..... chciałem blikiem ... Niestety tutaj jak w innych opiniach internetowych - słabo i to bardzo. 1, 2, 3, 4, 5'ty raz kod blik i komunikat: niestety płatność :( ... Pomogło dopiero wpisanie kodu z innego telefonu niż ten z aplikacją - przeszło. Na wszelki wypadek pobrałem potwierdzenie w PDF,ie i wysłałem sobie mailem bo kto wie czy nie będzie jak w ZUSie, że po 10 latach ktoś zechce, żebym udowodnił swoją niewinność.

Tak więc - w tym przypadku słodko - kwaśno. Aplikacja wchodzi łatwo,  jest dość prosta i bardzo intuicyjna, reszta już trochę kłopotliwa z bardzo kłopotliwą płatnością na końcu i nie do końca wiadomo czy "ichsze" systemy nie będą się w przyszłości czegoś czepiać....  Tyle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zatem kupno biletu zdecydowanie łatwiejsze. Teraz usuń aplikację , jest Ci już niepotrzebna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przypadek z dzisiaj... Dzwoni do mnie ojciec i mówi, żebym mu motor z kompa do aplikacji etoll dołączył, bo akurat taka akcja, że musi z autostrady skorzystać... Żeby dołączyć kolejne pojazdy, to trzeba niestety przez profil zaufany itd... jako, że dotarcie do domu zajęłoby mi trochę czasu, szukaliśmy innego rozwiązania... Najprostszym okazał się zakup biletu na kupbilet etoll gov pl. 

Trochę upierdliwe, ale wybieramy czy ma to byc motocykl, czy osobówka, podajemy od kiedy(ważne 48h), nr rej pojazdu, płacimy... Przychodzi ebilet I jazda... Niby nic, a jednak wydaje mi się to sporym utrudnieniem. Co dziwne kilka osób stało i zastanawiało się co robić... Stacje przejechali, wycofać się nie da...

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Przypadek z dzisiaj... Dzwoni do mnie ojciec i mówi, żebym mu motor z kompa do aplikacji etoll dołączył, bo akurat taka akcja, że musi z autostrady skorzystać... Żeby dołączyć kolejne pojazdy, to trzeba niestety przez profil zaufany itd... jako, że dotarcie do domu zajęłoby mi trochę czasu, szukaliśmy innego rozwiązania... Najprostszym okazał się zakup biletu na kupbilet etoll gov pl. 
Trochę upierdliwe, ale wybieramy czy ma to byc motocykl, czy osobówka, podajemy od kiedy(ważne 48h), nr rej pojazdu, płacimy... Przychodzi ebilet I jazda... Niby nic, a jednak wydaje mi się to sporym utrudnieniem. Co dziwne kilka osób stało i zastanawiało się co robić... Stacje przejechali, wycofać się nie da...
 
Bo wiesz.. wojna jest na Ukrainie

Wysłane z mojego SM-A525F przy użyciu Tapatalka

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 godziny temu, manioora napisał:

Przypadek z dzisiaj... Dzwoni do mnie ojciec i mówi, żebym mu motor z kompa do aplikacji etoll dołączył, bo akurat taka akcja, że musi z autostrady skorzystać... Żeby dołączyć kolejne pojazdy, to trzeba niestety przez profil zaufany itd... jako, że dotarcie do domu zajęłoby mi trochę czasu, szukaliśmy innego rozwiązania... Najprostszym okazał się zakup biletu na kupbilet etoll gov pl. 

Trochę upierdliwe, ale wybieramy czy ma to byc motocykl, czy osobówka, podajemy od kiedy(ważne 48h), nr rej pojazdu, płacimy... Przychodzi ebilet I jazda... Niby nic, a jednak wydaje mi się to sporym utrudnieniem. Co dziwne kilka osób stało i zastanawiało się co robić... Stacje przejechali, wycofać się nie da...

 

Możesz jechać , a następnie opłacić . Czas 48h

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
34 minuty temu, ben napisał:

Możesz jechać , a następnie opłacić . Czas 48h

 

 

§ 4. Zasady używania e-biletu autostradowego

 

1. Użytkownik zobowiązany jest kupić e-bilet autostradowy przed rozpoczęciem przejazdu Autostradą.

 

2. e-bilet autostradowy jest ważny w okresie od planowanej daty i godziny rozpoczęcia przejazdu do planowanej daty i godziny zakończenia przejazdu (wyznaczanej automatycznie jako 48 godzin od planowanej daty rozpoczęcia przejazdu). W przypadku gdy przejazd trwa dłużej, należy wykupić dodatkowy Bilet na każdy kolejny okres 48 godzin. Kolejny Bilet może obejmować odcinki od początku odcinka, na którym znajduje się pojazd, do miejsca planowanego zjazdu z Autostrady.

 

3. e-bilet autostradowy obejmuje jednorazowy przejazd odcinkiem Autostrady.

 

4. e-bilet autostradowy traci ważność po 48 godzinach od daty i godziny rozpoczęcia ważności Biletu lub z chwilą zakończenia zadeklarowanego przejazdu Autostradą. Każdy zjazd z Autostrady nie oznacza zakończenia przejazdu. Jeżeli Kierowca wykupi e-bilet autostradowy na przejazd całym odcinkiem, a w trakcie jazdy zjedzie z Autostrady na wcześniejszym zjeździe, e-bilet autostradowy nie traci ważności. Kierowca może ponownie wjechać na trasę i kontynuować przejazd na pozostałych odcinkach w ramach tego samego e-biletu autostradowego.

 

5. Przejazd autostradą przed zaplanowaną datą i godziną rozpoczęcia przejazdu lub po zaplanowanej dacie i godzinie zakończenia przejazdu jest traktowany jak przejazd Autostradą bez wniesienia opłaty za przejazd.

 

6. Przejazd Autostradą, na który nie wykupiono e-biletu autostradowego jest traktowany jak przejazd bez wniesienia opłaty za przejazd.

 

7. Użytkownik powinien zachować do kontroli zakupiony e-bilet autostradowy.

 

8. W przypadku zakupu dwóch lub więcej biletów na ten sam numer rejestracyjny pojazdu, pierwszeństwo w rozliczeniu ma e-bilet autostradowy z najwcześniejszą początkowa datą i godziną okresu ważności.

 

 

 

Zacytowałem regulamin, wg którego rozumiem, że można zakupić bilet jedynie przed rozpoczęciem przejazdu (patrz punkt 1)..ale @ben ma 66 procent racji, dlatego,że iż gdyż ponieważ jest 3 dni na ewentualne wykupienie biletu, no chyba że mamy pecha i ktoś nas skontroluje w drodze...doczytałem jeszcze, że za przejazd na gapę zabiorą mi 500+ na jedno dziecko i nazywać się to będzie opłata dodatkowa.

Zacytuję teraz rządowe pytania i odpowiedzi:

Zgodnie z Art. 37ge. ust. 1 i ust. 2 Ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym za niewniesienie opłaty za przejazd autostradą, w tym za kontynuację przejazdu autostradą lub jej odcinkiem po upływie daty i godziny końca okresu ważności wskazanych na e-bilecie autostradowym pobiera się opłatę dodatkową w wysokości 500 PLN z terminem płatności 14 dni. Jeżeli opłata dodatkowa zostanie wniesiona w ciągu 7 dni od daty doręczenia wezwania, jej wysokość jest obniżona do 400 zł. Opłata dodatkowa nie będzie pobierana, jeśli w ciągu 3 dni od zakończenia przejazdu opłata za ten przejazd zostanie wniesiona poprzez zakup e-biletu autostradowego.

 

Opłaty dodatkowej nie pobiera się, jeżeli w terminie 3 dni od dnia zakończenia przejazdu autostradą lub jej odcinkiem zostanie wniesiona opłata za ten przejazd, w sposób określony w art. 37a ust. 9.

 

W przypadku kontroli realizowanej na drodze, na poczet opłaty dodatkowej może zostać pobrana kaucja, jeśli kierowca mieszka na terenie kraju, który nie jest związany z Polską umową lub porozumieniem o współpracy we wzajemnym dochodzeniu tej opłaty.

 

W przypadku stwierdzenia w trakcie kontroli braku ważnego e-biletu autostradowego lub urządzenia GPS przekazującego dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL (aplikacji e-TOLL PL, OBU/ZSL) na kierującego pojazdem zostanie nałożona kara grzywny w drodze mandatu karnego wysokości 500 zł. Mandatem karnym zagrożone jest również działanie kierowcy mające na celu uniemożliwienie właściwego odczytu tablic rejestracyjnych pojazdu (zakrywanie, ozdabianie, dodawanie dodatkowych znaków itp.).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

trudno mi się wypowiadać co do paragrafów , które wypisałeś. Słuchałem rozmowy z zastępcą  dyrektora służby skarbowej, dotyczącej opłat za korzystnie z autostrad. Mówił jasno i konkretnie . Dlatego z tego korzystam . Nie zawsze jest pusto przy okienku i nie zawsze jest czas na zabawę w aplikacje. ale jak mają Ci zabrać lub karać to lepiej nie ryzykować.

Mój telefon się rozładował/stracił sygnał podczas działania aplikacji e-TOLL. Co robić?

Jeśli telefon straci sygnał GPS na dłużej niż 15 minut, kierowca będzie miał obowiązek zjechać najbliższym zjazdem lub zatrzymać się w miejscu obsługi podróżnych. Kto tego nie zrobi, zapłaci karę 500 zł.

Będzie można jej uniknąć, wnosząc należną opłatę za przejazd w ciągu 3 dni, podając dane geolokalizacyjne. Można to zrobić w panelu e-toll, lecz trzeba pamiętać gdzie straciliśmy zasięg, o której się to stało i którym zjazdem zjechaliśmy. KAS fotografuje bowiem tablice aut wyjeżdżających z trasy, więc wie, że przejazd auta o danym numerze rejestracyjnym się odbył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
18 minut temu, ben napisał:

trudno mi się wypowiadać co do paragrafów , które wypisałeś. Słuchałem rozmowy z zastępcą  dyrektora służby skarbowej, dotyczącej opłat za korzystnie z autostrad. Mówił jasno i konkretnie . Dlatego z tego korzystam . Nie zawsze jest pusto przy okienku i nie zawsze jest czas na zabawę w aplikacje. ale jak mają Ci zabrać lub karać to lepiej nie ryzykować.

Kiedyś poszedłem do US zaczerpnąć wiedzy w jednej konkretnej sprawie. Pani poinformowała mnie jasno i konkretnie, że nie muszę. Po jakim czasie zostałem wezwany do zapłacenia kary bo musiałem. Powołałem się na obecność w urzędzie i uzyskaną informację. Pani potwierdziła, ale ktoś inny stwierdził, że mnie źle poinformowała i nie ma opcji odwołania. Zapłaciłem ( wtedy ) 200.

Tak więc jak pisał @dakarowy - jest wojna i obowiązuje partyzantka od ... 45'ego roku, a do tego słowo urzędnika w PL nic nie znaczy. :default_icon_redface:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jarek , Pani powinna dać Ci papier. Na buzie to teraz wiesz ... ;) Ale co US to inne wykładnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kupić bilet w aplikacji można spokojnie z kanapy w domu przed wyjazdem. Sami piszecie że on jest ważny 2 doby. Jasne, trzeba wpisać w apce nr rejestracyjny samochodu i nazwy wjazdu i zjazdu. Trudne? Może.. Ale egzamin na prawko był chyba trudniejszy, poradzicie sobie ;) Wg mnie trochę szukacie problemu tam gdzie go nie ma. Fakt z którym trudno dyskutować: korki na bramkach we Wrocławiu i Gliwicach (z tych korzystam 2x w tygodniu) zniknęły bezpowrotnie. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 minutę temu, ben napisał:

Jarek , Pani powinna dać Ci papier. Na buzie to teraz wiesz ... ;) Ale co US to inne wykładnie.

Pokaż papier tego co powiedział ten twój  zastępca  dyrektora służby skarbowej ...

1 minutę temu, arthurr napisał:

Kupić bilet w aplikacji można spokojnie z kanapy w domu przed wyjazdem. Sami piszecie że on jest ważny 2 doby. Jasne, trzeba wpisać w apce nr rejestracyjny samochodu i nazwy wjazdu i zjazdu. Trudne? Może.. Ale egzamin na prawko był chyba trudniejszy, poradzicie sobie ;) Wg mnie trochę szukacie problemu tam gdzie go nie ma. Fakt z którym trudno dyskutować: korki na bramkach we Wrocławiu i Gliwicach (z tych korzystam 2x w tygodniu) zniknęły bezpowrotnie. 

Co szkodziło, aby dla mądrych i inteligentnych była aplikacja, a dla głupich i leniwych bramki? Niech by se stali skoro tak im wygodniej ... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 minuty temu, Jarek napisał:

Pokaż papier tego co powiedział ten twój  zastępca  dyrektora służby skarbowej ...

Co szkodziło, aby dla mądrych i inteligentnych była aplikacja, a dla głupich i leniwych bramki? Niech by se stali skoro tak im wygodniej ... ;)

Ale tego się nie da zrobić. Tak, wiem, że się droczysz. 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Teraz, arthurr napisał:

Ale tego się nie da zrobić. Tak, wiem, że się droczysz. 

Nie droczę się. Jestem zwyczajne wkurwiony ( piszę bez kropek ) na ten cały burdel autostradowy.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja akurat jestem zachwycony przejściem na elektroniczne płatności bo to mi zwyczajnie co tydzień oszczędza ze 2 godziny czasu. Naprawdę. A jak jadę osobówka to przed wyjazdem kupuje sobie bilet i nie wpływa to na mój komfort życia. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trzeba będzie jak arthurr , 8 e toll , 6 navi i cała szyba oklejona. wtedy można ruszać

 

1 minutę temu, arthurr napisał:

Ja akurat jestem zachwycony przejściem na elektroniczne płatności bo to mi zwyczajnie co tydzień oszczędza ze 2 godziny czasu. Naprawdę. A jak jadę osobówka to przed wyjazdem kupuje sobie bilet i nie wpływa to na mój komfort życia. 

i jeszcze karton Perły ;) 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 minutę temu, arthurr napisał:

Ja akurat jestem zachwycony przejściem na elektroniczne płatności bo to mi zwyczajnie co tydzień oszczędza ze 2 godziny czasu. Naprawdę. A jak jadę osobówka to przed wyjazdem kupuje sobie bilet i nie wpływa to na mój komfort życia. 

Nie neguję, że jest grupa użytkowników którym to ułatwia życie, ale mi utrudnia - i już. Pewnie jestem sam jedyny ... wyjątkowy taki ... :cafe4:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
4 minuty temu, ben napisał:

Trzeba będzie jak arthurr , 8 e toll , 6 navi i cała szyba oklejona. wtedy można ruszać

 

i jeszcze karton Perły ;) 

Na szybie mam jedno jedyne urządzenie. Niemieckie. Etoll jest spięty z GPS, o tym że działa wiem po migającej diodzie w zaślepce. 

@Jarek, serio nigdy nie stałeś w dupnym korku do bramek, jak jeszcze były? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
6 minut temu, arthurr napisał:

 

@Jarek, serio nigdy nie stałeś w dupnym korku do bramek, jak jeszcze były? 

Jestem żonaty od prawie 40 lat. Czasem mnie uj strzelał, ale i tak bym tej relacji,  osoby nie zamienił na genialny system informatycznego wyboru. Z urodzenia jestem analogowy i dobrze mi z tym. Inni mogą żyć inaczej, ale niech nie burzą mojego świata tylko dlatego, że ktoś na siłę chce mi zrobić dobrze wbrew mojej woli. 

Cyganie śpiewają " my cyganie... " , ale cygan to forma obraźliwa. Dla kogo?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Całe szczęście masz wybór. Przecież wcale nie musisz autostrada ;)

A jak ci tęskno do bramek.. Daleko nie masz. Wystarczy wybrać się w drugą stronę,  na Kraków ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 minutę temu, arthurr napisał:

Całe szczęście masz wybór. Przecież wcale nie musisz autostrada ;)

A jak ci tęskno do bramek.. Daleko nie masz. Wystarczy wybrać się w drugą stronę,  na Kraków ;)

Zaczynasz gadać jak polityk krajowy ...  , ale można mieć na tym forum sejmowe poczucie humoru ;)  :default_icon_beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ech, Jarek.. Nie masz żadnych merytorycznych argumentów na swoje "kiedyś było lepiej" to próbujesz mi ubliżyć. Jesteś przeciwko bo.. Tak i już. Zadzwoń jak będziesz miał problem z biletem, pomogę, serio. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Generalnie chodziło mi o to, żeby podzielić się problemem, który mnie dotknął i ewentualnym rozwiązaniem. Zwykle jak "rzucam" temat dowiaduje się kolejnych rzeczy. Tym razem dowiedziałem się, że można zapłacić po przejechaniu odcinka i jest na to trzy dni... Pisze jak byk w regulaminie, ale kto czyta regulaminy?

Po za tym uważam, że etoll nie jest taki zły jak go malują. Nie miałem problemu nigdy z aplikacją, ale nie jeżdżę też jako kierowca zawodowy. Gdybym przez przypadek zaczął pewnie od razu zainstalowałbym dedykowane urządzenie. 

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
7 minut temu, arthurr napisał:

Ech, Jarek.. Nie masz żadnych merytorycznych argumentów na swoje "kiedyś było lepiej" to próbujesz mi ubliżyć. Jesteś przeciwko bo.. Tak i już. Zadzwoń jak będziesz miał problem z biletem, pomogę, serio. 

Nie mam merytorycznych argumentów, żeby lubić słodycze, a lubię. Szpinak jest zdrowy - słodycze nie. Dalej lubię słodycze ... , a szpinaku nie  ;)  Nie mam problemu z nadwagą ... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Alternatywy były dwie. Każdemu do auta urządzenie - ale nikt przecież nie chce za nie placic; albo system winiet. Tu znów problem gdzie winietę kupić, jak zapłacić. Jasne, początki etoll były tragiczne. Nie działającą aplikacja, brak innych możliwości opłat.. Ale teraz wg mnie jest ok. Możesz jeździć na apce, dedykowanym urządzeniu, kupować bilet przez net albo na stacji. Mnóstwo możliwości. A korków nie ma. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pojawiła się opcja biletu poprzez Yanosik'a ... Z tego co pobieżnie popatrzyłem to tylko dla osobówek i motocykli. Jest tam jeszcze jakaż opcja opłat ... ale nie drążyłem - za stary jestem na takie nowości ;) .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×