Skocz do zawartości
ReddyS

Alternatywa dla GPS dla moto

Recommended Posts

Witam.

Czekając na opinię o Lark 35AT przeglądałem inne opcje.

Ściągnąłem program OziExplorer na WM (Windows Mobile). Chodzi mi o wykorzystanie nawigacji do jazdy w terenie, czyli zakładam, że np: AutoMapa, NaviExpert etc... nie spełniają tego warunku, a trzeba korzystać z innych map.

Widzę, że do OziExplorer jest niezła baza map rastrowych. Właśnie, co to mapa rastrowa? Mapa rastrowa to zwykła mapa papierowa, która została zeskanowana i skalibrowana. Po tym zabiegu odbiornik GPS, pokaże w którym miejscu mapy jesteśmy. W mapach tych musimy wskazać punkty do których chcemy dotrzeć, a którą drogą czy bezdrożem ;)(dla Dakarowców) ;) dotrzemy to my decydujemy, obserwując mapę.

Ilość map jest naprawdę duża.

Wracając do tematu. Miała to być pewna alternatywa, więc co dalej? Telefon. Jako, że WM przemija postawiłbym na Androida. Dlaczego? Bo powstaje wersja Oziego na ten system.

Teraz wybór aparatu. Tu zdecydowanie Motorola Defy.

EjCE6tPHFg8

Oczywiście w każdej chwili będziemy mogli na dojazdówkach skorzystać np: z NaviExperta, a w terenie dodatkowo z GoogleMaps, mają jednocześnie przy sobie telefon z internetem i dostępem do forum :D

Proszę o opinie, bo przymierzam się do takiego zestawu i chętnie wysłucham obiektywnego głosu ludu ;) :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja korzystam z telefonu z androidem i z marketu ściągnąłem darmową aplikację MAPS (-) która korzysta z MAP:

http://www.openstreetmap.org/

Znalazłem kilka dróg przeciwpożarowych i leśnych, których nie ma w większości nawigacji, może komuś się przydać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ReddyS czy korzystasz jeszcze z OziExplorer? czy znalazłeś inną nawigację? intensywnie poszukuję aplikacji działającej offlinowo (na Androida) - może ktoś coś polecić ? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ReddyS czy korzystasz jeszcze z OziExplorer? czy znalazłeś inną nawigację? intensywnie poszukuję aplikacji działającej offlinowo (na Androida) - może ktoś coś polecić ? :)

TrekBuddy jest niezły. Możesz kupić wersję komercyjną:

http://compass.krakow.pl/page_10/

albo korzystać z udostępnionych za darmo wersji forumowych:

http://www.trekbuddy.net/forum/index.php

Tu masz najnowszą wersje programu na różne telefony:

http://www.trekbuddy.net/releases/1.2.5/index.html

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Też korzystam z OSMand. Ma nawet ścieżki wydeptane przez bezpańskie psy.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sygic

Też używam sygica. Jest bardzo fajny, ale to "cywilna" nawigacja. Do offroadu się nie nadaje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Też korzystam z OSMand. Ma nawet ścieżki wydeptane przez bezpańskie psy.

Wyprubuję. Czy ten program działa offline?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wyprubuję. Czy ten program działa offline?

Tak. W wersji bezpłatnej można ściągnąć 10 map na urządzenie.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Osmand + mapy ump.waw.pl.

Do szczęścia potrzebny tylko srajfon, na którym widać coś w słońcu :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Do szczęścia potrzebny tylko srajfon, na którym widać coś w słońcu :)

do pierwszej ulewy, a później trzeba poszukać jakiegoś wodoszczelnego Androida ;)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

do pierwszej ulewy, a później trzeba poszukać jakiegoś wodoszczelnego Androida ;)

srajfon czyt. smartfon, nie myślałem o nadgryzionej papierówce ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na rynku nawigacji na Androida pojawił się też Viago. Jest to aplikacja od Garmina. Na razie raczkuje, ale może będzie coraz lepiej. Kosztuje mało, bo 3 zł. Działa online, ale można kupić mapy offline. Cała Europa za 30 zł. Dodatki typu traffic czy radary też można osobno dokupić

Używam od paru lat Sygic i OSMAnd+. Sygic jest dobry, ale jak to już zostało powiedziane na asfaltowe drogi. Czasami jednak lubi wyprowadzić w jakąś ciekąwą nieasfaltową drogę :). Z Sygic jest tez problem, że na Bałkany z nim nie zajedziecie. Korzysta on z map od TomToma, a te nie zawierają dróg bałkańskich.

OsmAnd+ za to ma wszystkie mapy. Sprawdzony na Bałkanach. Poradził sobie bardzo dobrze.

Używam najatańszego na Allegro etui na smartphona. Sprawdził się w wielu deszczowych wyprawach i nie zawiódł. Lubi jednak zaparować.

Edytowane przez Bastian
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znalazłem coś takiego jak kamap (http://www.kamap.pl/) . Nawet zakupiłem mapę, którą będę testował w weekend :) . Mapy identyczne jak papierowe topograficzne. Dość drogie bo 20zł za jedną i mały obszar pokazują. Ale dokładniejszych to już chyba nie ma. Jak ktoś ma cierpliwość można też samemu wrzucać skany map itd. Ale teraz żałuję, że nie kupiłem sobie takiej mapy jak pojechałem w Bieszczady. Po prostu palcem zaznaczasz trasę po ścieżkach i tyle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wiem czy to jest alternatywa GPS na moto , bo moim zdaniem takowej nie ma, ale jest to uzupełnienie mapy w wydaniu papierowym. Na razie tylko pobrałem i pościągałem parę map, które dają nam możliwość zobaczenia z większej perspektywy gdzie jesteśmy. W odróżnieniu od map googla , tutaj możemy sobie mapy wrzucić do telefonu i skorzystać z nich bez konieczności łączenia się z siecią. Wszelkie próby zastąpienia GPS telefonem w moim wypadku kończą się tak ja próba znalezienia alternatywy dla gopro. Aplikacja ma nazwę maps with me

Wysłane z mojego Nexus 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja używam nawigacji na 7 calowym tablecie z androidem. Aktualnie wsadzam go do mapnika w tank bagu i tragedii nie ma. Ale docelowo chciałbym zamontować go jak road booka przy użyciu uchwytów ram mount. Znajomy używa telefonu 3 cale z groszem do nawigacji i mówił, że taki ekran jest trochę za mały. Ale wszystko jest kwestią przyzwyczajenia. A tak poza tym to też używam osmanda i śmiało mogę polecić. Mapy są całkiem dokładne. Włącznie z drogami nie utwardzonymi. Brakuje mi tylko opcji "prowadź drogami nie utwardzonymi" a jest tylko "unikaj dróg gruntowych" :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przydałoby się "unikaj dróg asfaltowych" :)

Kazde urzadzenie to potrafi. Kwestia softu i kategoryzacji drog w mapie :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A znasz może jakąś aplikację na androida, która by to potrafiła? Najlepiej darmową ale jeśli będzie dobra to jestem i w stanie za nią zapłacić. Bo osmand ma tylko unikaj dróg gruntowych, unikaj autostrad i unikaj dróg płatnych. I uparcie trzeba mu tłumaczyć, że ja chcę tędy a nie asfaltem na około :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

dzięki za wszelkie informacje, rozgryzam teraz TwoNav i Androzica (OziExplorer na androida) ale mam pewien mały problem,

skalibrowałem mapy rastrowe i mam teraz plik .map i do tego raster .jpg - i chciałbym wgrać to w jakiś program i nawigować - aby zrobić to do Oziego trzeba mieć program Img20zf (w starszej wersji) a do TwoNav trzeba mieć program Land

może macie propozycję jak to obejść??

ps. ogólnie ciekawym rozwiązaniem są nawigacje i oprogramowanie TwoNav - czytałem, że ktoś wgrał na Larka TwoNav i na tym śmigał, TwoNav daje możliwość nałożenia na siebie kilka map

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jam oziego:

1. skanujesz dowolną mapę z siatką WGS80

2. kalibrujesz skan (.jpg, .tiff etc) pod ozim na PC'cie, powstaje plik *.map

3. transformujesz programem darmowym img2ozi i powstaje plik "graficzny" z piramidą obrazu *.ozfx3 i *.map

4. plik *.jpg już jest niepotrzebny, ja przenoszę do archiwum

5. pliki *.ozfx3 oraz *.map wgrywasz do GPS'a

6. dla kontroli kalibracji, sprawdzasz współrzędne na mapie skalibrowanej i na geoportalu

dopiszę może rzecz oczywistą ale ja się oststnio na niej złapałem, nie może być w nazwach polskich znaków. Wszystko zasysałem ze strony producenta.

twonav jest super ale ceny są zaporowe, oziego masz za 25$

Edytowane przez miroslaw123

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Osobiście na moto (i nie tylko) używam bardzo dobrego programu ViewRanger :) Bardzo fajnay program do jazdy i pieszych wędrówek :) Ponadto w trasy asfaltowe Be-on-road i Sygic. Polecam, szczególnie ViewRanger. Na iPhonie 5 działa mega płynnie :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Używam Twonav. Mam go na Aventurze, Navroadzie, smartphone, tablecie i wgrałem 2 kolegom na Laski. Wg mnie w teren jest najlepszy ale faktycznie do zabawy z kalibracja map dobrze mieć Landa, który też jest świetny. Niestety oba softy są bardzo rozbudowane i wymagają trochę czasu na ogarnìęcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×