Skocz do zawartości
MTBiker

Majowo Garazowo

Recommended Posts

1. Lozyska kol:

to sie wysypalo

20110506-DSC_0067.jpg

za uszczelniaczem (simmeringiem) mozna zobczyc cos takiego:

20110506-DSC_0069.jpg

Posredni winowajcy czyli aluminiowe dystanse do kol (i po prawej nowe dotoczone z nierdzewki)

20110506-DSC_0082.jpg

20110506-DSC_0084.jpg

Porownanie zebatek Supersprox - 49T do Husqvarny (wymaga srub od motocykla MX) i 47T model do XChallenga

20110506-DSC_0090.jpg

Pajak zebatki (jak i piaste) przed instalacja nowego lozyska nalezy nagrzac :lol:

20110506-DSC_0094.jpg

i voila

20110506-DSC_0099.jpg

Przymiarki i wiercenie otworow w niskim blotniku - kopia KTM Rally poszerzona o 2 cm

20110508-DSC_0025.jpg

Temu motorowi czegos brakuje - przy okazji postanowilem zajrzed do lozysk wachacza:

20110508-DSC_0034.jpg

No i prawe lozysko stoi ... wiec wymieniam na wszelki wypadek oba:

20110508-DSC_0041.jpg

Wymienilem jeszcze swiece na nowe, poprawilem mocowanie paru plastikow i tylniego mocowania tablicy rejestracyjnej. Zostala instalacja lozysk wachacza, zmiana przedniej zebatki (zdawczej), wymiana klockow na nowe (drugie w zapasie beda), wstawienie nowego czujnika predkosci, wymiana weza na ktorym widac lekkie przetarcie, dokladniejsze dopasowanie deski rozdzielczej i owiewki, byc moze przelozenie zjechanych Motozow na zjechane Pirelki MT21 jak bede mial nadmiar czasu... potem jazda testowa na pomorze na zlot w Ramlejach.. a w Boze Cialo ...wiec w czerwcu i lipcu jak nic niespodziewanego sie nie wydarzy prawie miesiac w Rosji....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Luke, a ten błotnik nie zatka się Twoim ukochanym błotkiem? :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sie okaze :) senor :o sie okaze :o nie obrazilbym sie jakby byl jakies 1-1,5cm wyzej - ale jest jak jest - koszty developmentu nowych elementow :lol: jak sie popsuje i nie da naprawic to bede wiedzial zeby poprosic zeby kolejny byl nie tylko szerszy 2cm ale i wyzszy tez o 2cm :lol: albo wstawie znowu Polisporta dedykowanego do EXC za 60 pln :)

Btw kolega sie smial ze najdrozszym elementem eksploatacyjnym w Xsie jest oryginalny przedni blotnik ... bmw troche przegielo wsadzajac do motocykla podobno terenowego lakierowanie plastiki... zamiennikow niestety brak... trza szukac uzywek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oj pracy troche to wszystko wymagalo. Ale jak pozniej ladnie bedzie dzialac :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wiem czy w Xsie jest dokładnie taka sama piasta co w GSie ale u mnie rozleciały się łożyska w tej piaście, a są tam 2 szt. Wyczaiłem to przy okazji zmiany napędu, największy ból to było wybić bieżnie ze środka (kulki się wysypały). A po wymianie (2x40zł) chodzi jak malina :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

sa 2 lozyska w piascie i 2 w pajaku zebatki. A kulki niestety wysypaly sie podczas jazdy a nie podczas wymiany napedu. Doznania jak podczas jazdy w glebszym piachu czy bez powietrza w tylnim kole - cos zaczelo plywac ... i wydawac niepokojacy odglos tarcia ... potem pozostalo tylko wezwac woz serwisowy ktory przebywal akurat niecale 20km dalej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jakiś pech..? :roll:

Ja zaraz po rajdzie zmieniałem opony na bardziej cywilizowane :lol: zauważyłem że nie mam połowy kulek w obydwu łożyskach zębatki, zmiana musiała zostać dokonana na prasie, nie zauważono że w środku jest pierścień singera (czy jakoś tak), ale się udało się.. teraz bangla jak ta lala :)

Dwie godziny przed wyjazdem na rajd mocowałem się z zanikającym sygnałem - znalazłem drania - przetarty kabel przy główce ramy.. :roll: Zaraz po przyjeździe do Vengosha wymieniłem klocki na tyle bo się skończyły :roll:

Po zmianie opon, przed szatańskim planem, miałem zamiar wyciszyć trochę tłumik, który poprzedni właściciel nieco chyba rozwiercił.., więc koleżka mi zmniejszył srednicę wylotu spalin w lewym wydechu (patrząc od tyłu).. niestety wydech - dzień po wyciszeniu - dostał strzała i jest do wyrzucenia.. :evil:

P.S. Czekam na części... :o co się jeszcze może wydarzyć.. :lol: oby nic :)

Przez ostatnie 15 tyś. km jakie zrobiłem Dakarem - ostatni tydzień jest najbardziej naprawczy. :x

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja też wymieniałem łożyska i uszczelniacze, orginały kosztują 500 za 3 łozyska i 70 za 2 szczelniacze padaka.gif

Polecam sklep PREMA. Łożyska za 50zł i uszczelniacze za 5zł kciuki.gif

Do wkładania łożysk polecam rozgrzać miejsce gdzie ma "spocząc" łożysko a samo łożysko schłodzić, mój mechanik zrobił to powietrzem w sprayu.. Łożysko wpada jak śliwka w kompot. Bez prasy, bez siły.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobra podpowiedź - ja włożyłem na noc do zamrażalnika w woreczku :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

MTBiker, a możesz coś napisać o tej rosyjskiej wyprawie, do której szykujesz motka?

(A może już było tylko przeoczyłem? :? )

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Peterka - nie lubie pisac o planach bo nigdy nie wiadomo co z tego wyjdzie - wezme i napisze pare slow jak juz bedzie wszystko zapiete na ostatni guzik :) pewnie w przeddzien wyjazdu - na razie mam zatwierdzony urlop i rozebrane moto :lol:

P.S Hasla Murmansk, Karelia, Kolski, Rybacki, Chibiny, Umba, Lovozjerskie, Varzuga, Kiżi juz gdzies rzucalem :lol: przy okazji :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to bilans dnia dzisiejszego

- wymiana lozysk wachacza, kontrola srub tylnego amortyzatora

- wymiana plynu hamulcowego i klockow z tylu, wyczyszczenie tloczkow (przod w zeszylym tygodniu)

- wymiana zebatki zdawczej

- wymiana czujnika predkosciomierza

- drobne zmiany w desce rozdzielczej (do dokonczenia)

zostalo na piatek:

- sprawdzic luzy zaworowe i wymienic przy okazji uszczelke pod pokrywa zaworow

- wymienic olej

- zamontowac nowy lancuch

- poskrecac wszystko do kupy i wykonac jazde testowa ...

Koniec juz blisko :drinkbeer:

-

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zostalo na piatek:

- sprawdzic luzy zaworowe i wymienic przy okazji uszczelke pod pokrywa zaworow

O! Koniecznie zrób fotorelacjone ;) :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

co ile km powinno się wymienić łożyska?? :/ i gdzie te kulki powinienem znaleźć (wymieniałem koła oba)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zostalo na piatek:

- sprawdzic luzy zaworowe i wymienic przy okazji uszczelke pod pokrywa zaworow

O! Koniecznie zrób fotorelacjone ;) :beer:

Szczatkowa fotorelacje zaczalem :beer: skoncze robic jak plytki przyjda ...

Troche ciezko latac co chwila myc lapy z oleju zeby aparat zlapac ;)

Zastalem nastepujacy stan (przebieg 22 tys km):

ssace - 0mm / 0mm nawet listek 0.03 nie chce wlezc (dopuszczalny luz 0.03 ... 0.11)

wydechowe 0.33mm/0.33mm na granicy dozwolonego (dopuszczalny luz 0.25... 0.33)

Podobno pasuja 10mm srednicy plytki od KTM 950/990

Zobaczymy zestaw plytek Proxxa powinien dotrzec w poniedzialek. A do zlotu czasu coraz mniej ... wrrrrr

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ssace - 0mm / 0mm nawet listek 0.03 nie chce wlezc (dopuszczalny luz 0.03 ... 0.11)

Luc, przecież wszelka logika wskazuje, że luz może się tylko powiększać... krzywka wałka i płytka tylko się zużywają a nie rosną przecież. Weź sprawdź dwa razy czy dobrze wszystko masz ustawione, usiądź, zastanów się i sprawdź jeszcze następne dwa razy. Ja wiem, fachura jesteś i nie powinienem Ci takich rzeczy mówić, ale to jest sprzeczne z logiką :!: Nigdy się nie spotkałem ze zmniejszeniem luzu zaworowego. Może płytka nie leży dokładnie albo jest po nią olej? Spróbuj ją docisnąć płaskim śrubokrętem i może nagle pojawi się luz? sam nie wiem czy to ma sens...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ssace - 0mm / 0mm nawet listek 0.03 nie chce wlezc (dopuszczalny luz 0.03 ... 0.11)

Luc, przecież wszelka logika wskazuje, że luz może się tylko powiększać... krzywka wałka i płytka tylko się zużywają a nie rosną przecież. Weź sprawdź dwa razy czy dobrze wszystko masz ustawione, usiądź, zastanów się i sprawdź jeszcze następne dwa razy. Ja wiem, fachura jesteś i nie powinienem Ci takich rzeczy mówić, ale to jest sprzeczne z logiką :!: Nigdy się nie spotkałem ze zmniejszeniem luzu zaworowego. Może płytka nie leży dokładnie albo jest po nią olej? Spróbuj ją docisnąć płaskim śrubokrętem i może nagle pojawi się luz? sam nie wiem czy to ma sens...

Jackx - nie jestem mechanikiem - to tylko pasja zeby dawac sobie rade jakby gdzies w swiat pojechac. Mam wsparcie w moim rodzicu ktory SIMR konczyl i tez na wlasny uzytek tylko w roznego rodzaju samochodach i motocyklach dlubie.

Jak dla mnie zmniejszenie luzu to naturalne nastepstwo wyklepywania gniazda przez zawor

Problem w tym ze na dluzsza mete zbyt maly luz wg mnie jest grozniejszy niz za duzy luz

1. na logike to wycieranie krzywki na walku i plytki (pol biedy)

2. co gorsze - zawory nie beda sie domykały i gniazda zaworowe beda sie caly czas wypalac.

Dociskac srubokretem nie ma co ... przeciez sprezyna caly czas dociska 'szklanke' do powierzchni krzywki/walka.

Tyle z moich przemyslen ;) Sam mialem problem ze zrozumieniem jak moze sie ten luz zmniejszac.

RepRom BMW (serwisowka) w kazdym razie przewiduje taka ewentualnosc.

A nasze forum jest po to zeby dyskutowac i weryfikowac swoje 'odkrycia' - wiec wymieniajmy sie naszymy pomyslami - wczoraj sie minelismy ale do zlotu mam nadzieje uporac sie z serwisem Xsa i razem z Toba z Wawy wyruszyc

:beer:

Jedyne moje rozczarowanie to to ze Rotax w Xsie w przeciwienstwie do KTM LC4 mial gwarantowac spokojny sen z zaworami i nie tylko ... nic moze trzeba spokojniej jezdzic i mniej blota wiecej asfaltu? ale wtedy to raczej nowy Tiger bedzie a nie terenowy XChallenge...

P.S

Na f650.com jest kawalek poswiecony brakowi luzu: http://faq.f650.com/FAQs/ValveMiscFAQ.h ... 0Clearance

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

...

Jackx - nie jestem mechanikiem - to tylko pasja zeby dawac sobie rade jakby gdzies w swiat pojechac. Mam wsparcie w moim rodzicu ktory SIMR konczyl i tez na wlasny uzytek tylko w roznego rodzaju samochodach i motocyklach dlubie.

Jak dla mnie zmniejszenie luzu to naturalne nastepstwo wyklepywania gniazda przez zawor

Problem w tym ze na dluzsza mete zbyt maly luz wg mnie jest grozniejszy niz za duzy luz

1. na logike to wycieranie krzywki na walku i plytki (pol biedy)

2. co gorsze - zawory nie beda sie domykały i gniazda zaworowe beda sie caly czas wypalac.

Dociskac srubokretem nie ma co ... przeciez sprezyna caly czas dociska 'szklanke' do powierzchni krzywki/walka.

Tyle z moich przemyslen ;) Sam mialem problem ze zrozumieniem jak moze sie ten luz zmniejszac.

RepRom BMW (serwisowka) w kazdym razie przewiduje taka ewentualnosc.

A nasze forum jest po to zeby dyskutowac i weryfikowac swoje 'odkrycia' - wiec wymieniajmy sie naszymy pomyslami - wczoraj sie minelismy ale do zlotu mam nadzieje uporac sie z serwisem Xsa i razem z Toba z Wawy wyruszyc

:beer:

Jedyne moje rozczarowanie to to ze Rotax w Xsie w przeciwienstwie do KTM LC4 mial gwarantowac spokojny sen z zaworami i nie tylko ... nic moze trzeba spokojniej jezdzic i mniej blota wiecej asfaltu? ale wtedy to raczej nowy Tiger bedzie a nie terenowy XChallenge...

P.S

Na f650.com jest kawalek poswiecony brakowi luzu: http://faq.f650.com/FAQs/ValveMiscFAQ.h ... 0Clearance

Teraz rozumiem, dzięki za konkretna dawkę informacji :D

Też nie jestem mechanikiem i nie mam podstaw teoretycznych, ale nie boje się rozkręcać niczego i czasami zanim coś naprawię, muszę to najpierw bardziej popsuć :lol:

Wciąż jednak wydaje mi się niewiarygodne, że gniazdo może się tak wyklepać. Przy tych wymiarach 0,1-0,15 mm to przecież bardzo dużo. Ale jak sobie przypomnę jaki masz styl jazdy, to wszystko jest możliwe :lol:

Sprawdzałem u siebie luzy przy większym przeglądzie przy około 16kkm i były praktycznie książkowe. Może fabrycznie miałeś coś spieprzone? To nie jest ten silnik składany przez ludzi państwa środka?

Szykuj maszynkę i śmigamy na Ramleje. Nie ma takiej opcji żebyś nie zdążył :lol: ale proszę, nie rozkręcaj już nic więcej ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oj chłopaki, będę miał do Was dużo pytań na zlocie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

...

Jackx - nie jestem mechanikiem - to tylko pasja zeby dawac sobie rade jakby gdzies w swiat pojechac. Mam wsparcie w moim rodzicu ktory SIMR konczyl i tez na wlasny uzytek tylko w roznego rodzaju samochodach i motocyklach dlubie.

Teraz rozumiem, dzięki za konkretna dawkę informacji :D

Ale jak sobie przypomnę jaki masz styl jazdy, to wszystko jest możliwe :lol:

...

To nie jest ten silnik składany przez ludzi państwa środka?

Szykuj maszynkę i śmigamy na Ramleje. Nie ma takiej opcji żebyś nie zdążył :lol: ale proszę, nie rozkręcaj już nic więcej ;)

Styl jazdy mam spokojny i relaksacyjny :lol: latam nisko i powoli ;)

Silnik jeszcze zanim produkcje przeniesli do Loncin wiec powinno byc wszystko ok.

Maszynke do piatku zloze - nie ma innej opcji :lol: najwyzej jak cos zostanie z check listy mojej to zrobie po powrocie

:beer: :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Luzy zaworowe zrobione ... chyba ;) nic sie nie pocilo ale profilaktycznie wstawilem nowa uszczelke pod pokrywe.

Wciaz zostalo zapiecie nowego lancucha, regulacja, wymiana oleju i filtra oleju, nasaczenie filtra powietrza olejem, zlozenie wszystkiego do kupy i jazda probna wokol komina ... i to wszystko na ostatnia chwile czyli na czwartek :?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To nasączenie filtra powietrza to co ma dać?

PS. Ja jutro pokrywę od pseudo baku do polutowania, skrecić moto, ustawić halogeny, mocowanie navi i też w drogę;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie mam filtra papierowego a akcesoryjny filtr gabkowy. Wymaga on czyszczenia i nasaczania olejem.

l_7309.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Nie mam filtra papierowego a akcesoryjny filtr gabkowy. Wymaga on czyszczenia i nasaczania olejem.

l_7309.png

A już się bałem że ja wymieniając filtr nie zalałem go olejem ;) ;) :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

MTBiker, gdzie kupowałeś ten filterek i jak się sprawuje? Jakaś różnica między papierowym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×