Skocz do zawartości
sid

ABS - jak rozpoznać

Recommended Posts

z tequlą trochę trudno wyhamować. a rano nawet nie masz chęci startować :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dupa sie blokuje i odpuszcz. Tylko interwał jest dużo dłuższy niż na przodzie. Wyłącz abs i zobacz jaka jest różnica i co to znaczy zablokowane koło :D

Dziś testowałem na piachu i efekty takie same. Przód działa bardzo dobrze. Hamując samym tyłem to tylnie koło nie odpuszcza, blokuje się. Nóżka od hamulca nie drga jak w przypadku dźwigni hamulca przedniego. Wyłączyłem ABS żeby zobaczyć różnicę i jest to samo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A prędkość pokazuje Ci dobrze - żadnych zakłóceń ???

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A prędkość pokazuje Ci dobrze - żadnych zakłóceń ???

Predkość pokazuje dobrze, czyli z czujnikiem jest raczej wszytko ok. Jego odległość od tarczt to około 1 mm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To powinno wyłączyć ABS iprzejść w tryb awaryjny . ?

Elektronika . komputer nie reaguje na sygnał zablokowanego koła ?- tryb awaryjny .

Jaka prędkość podczas testowania ?

Mechaniczna uszkodzona pompa ABS - ? tryb awaryjny

Cyba że jakimś cudem odbiera sygnał z jednego czujnika tak jak by bylo z dwoch ?

A samochodzie ABS działa dopiero od kilku km/h - może tu blokuje dopiero na koniec hamowania ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Komir,

w moto jest podobnie: zaczyna działać od kilku km/h i kończy przy kilku. Dziwne, że system nie przechodzi w awaryjny.

Jkr pytanko: czy po przekręceniu kluczyka zapala się kontrolka ABS?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Komir,

w moto jest podobnie: zaczyna działać od kilku km/h i kończy przy kilku. Dziwne, że system nie przechodzi w awaryjny.

Jkr pytanko: czy po przekręceniu kluczyka zapala się kontrolka ABS?

Kontrolka ABS zapala się po przekręceniu kluczyka i po uruchomieniu rozrusznika, po zapaleniu silnika znów gaśnie.

ABS testowałem przy prędkościach między 30-40 km/h. Skoro przód działa, to chyba prędkość wystarcza.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

czy któryś z GS owych Kolegów z Wro mógłby przejechać się tym moto? Tak dla porównania.

Jeśli faktycznie coś jest nie tak, potrzebny będzie komp do diagnostyki ABS. Tylko zazwyczaj ABS jeśli cos jest nie halo, zgłasza błąd i wyłącza się. Chyba, że ktoś coś mocno namieszał w tym moto.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawe czy kontrolka abs-u działa jak trzeba, czy nie jest podłączona pod coś innego, żeby np. nie pokazywała błędów abs-u :roll:

Z drugiej strony cały czas mam wrażenie że to osobiste odczucia wprowadzają w błąd ;-)

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Daniel,

dlatego napisałem, żeby ktoś inny przejechał się tym moto.

@Jkr a jak zachowuje się kontrolka ABS po wyłączeniu systemu?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Daniel,

dlatego napisałem, żeby ktoś inny przejechał się tym moto.

@Jkr a jak zachowuje się kontrolka ABS po wyłączeniu systemu?

Po wyłączeniu systemu, kontrolka mruga aż do zgaszenie silnika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

czli OK.

żadne g nie jest podłączone. Pogadaj z chłopakami z Wro niech się przejadą i powiedzą co sądzą. Jeśli potwierdzą konieczna będzie diagnostyka na kompie.

Ale nadal podtrzymuję, że ABS jest na tyle ważnym ukłłądem, że autodiagnostyka układu przy byle błędzie zaświeci kontrolkę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawe czy kontrolka abs-u działa jak trzeba, czy nie jest podłączona pod coś innego, żeby np. nie pokazywała błędów abs-u :roll:

Z drugiej strony cały czas mam wrażenie że to osobiste odczucia wprowadzają w błąd ;-)

Odczucia - jak mawiał mój nauczyciel historii - miewają świnie ukłute widłami w dupę. ;) :lol:

Z tym ABS-em, to bardzo dziwna historia.

Gdyby podłączyć czujnik przedniego koła tak, żeby dawał sygnał do pompy ABS-u również jako niby z tylnego koła, to wiele by wyjaśniało. Wtedy tylny czujnik po prostu sobie jest. Oczywiście, to jedna z możliwości jeżeli ktoś kombinował przy 2oo.

Wykręć czujnik tylnego koła i przejedź się. Sprawdź czy wyskoczy błąd. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tutaj znalazłem FAQ odnośnie ABS w F650GS: http://faq.f650.com/GSFAQs/TheABSFAQ.htm#What is the most common failure/cost of ownership. Jest tam uwaga, żeby sprawdzić połączenia w motronic. Ściągnąłem siedzenie ale nie bardzo się znam, na częściach, które tam można ujrzeć. Jednak zastanawia mnie nie podłączony element, który widać dołączonym załączniku. Co o tym sądzicie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Co o tym sądzicie?

Ja sądzę, że to ten sam, co w innych motkach też nie jest podłączony ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja sądzę, że to ten sam, co w innych motkach też nie jest podłączony ;)

Aha :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

czy któryś z GS owych Kolegów z Wro mógłby przejechać się tym moto? Tak dla porównania.

Jeśli faktycznie coś jest nie tak, potrzebny będzie komp do diagnostyki ABS. Tylko zazwyczaj ABS jeśli cos jest nie halo, zgłasza błąd i wyłącza się. Chyba, że ktoś coś mocno namieszał w tym moto.

Chyba będę musiał założyć nowy temat z tą prośbą o przejechanie się moim moto przez kogoś z Wro :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja tam zawsze jestem chętny do testów :-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

wrzuć to w tym albo pisz do ludzi na priv. To naprawdę fajna ekipa i napewno pomoże :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Odczucia - jak mawiał mój nauczyciel historii - miewają świnie ukłute widłami w dupę. ;) :lol:

Z tym ABS-em, to bardzo dziwna historia.

Gdyby podłączyć czujnik przedniego koła tak, żeby dawał sygnał do pompy ABS-u również jako niby z tylnego koła, to wiele by wyjaśniało. Wtedy tylny czujnik po prostu sobie jest. Oczywiście, to jedna z możliwości jeżeli ktoś kombinował przy 2oo.

Wykręć czujnik tylnego koła i przejedź się. Sprawdź czy wyskoczy błąd. ;)

Ok zrobię tak, jak piszesz . Jeśli wyskoczy błąd to po ponownym podłączeniu czujnika komputer zresetuje ten błąd?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeszcze tak sobie wykoceptowałem że przyczyna może być w zacisku ( Przycinający się tłoczek , skorodowane prowadnice klocka )

Jeśli te dwa elementy pracują niezbyt precyzyjnie ( popuszczają tarczę z opóźnieniem ) koło może się blokować - po cwili ( jednak zbyt długiej ) klocki popuszczją tarczę i wszystko ( elektronika ) wraca do normy .

Może być też taki sam problem w pompce hamulcowej ( zobacz post o nieodbijającym hamulcu i zdjęcia skorodowanej od dołu , i zacinającej się pompce ) .

Zdejmij gumową osłonkę na cylinderku pompki i przyjrzyj się w jakim jest stanie .

Odkręć zacisk i skontroluj pracę tłoczka ( tylko uważaj - bo jak za mocno naciniesz dźwignię - to tłoczek wyskoczy i zapowietrzy układ ), oczyść i nasmaruj powierzchnie po których przesuwają się klocki

Edytowane przez komir

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mi się wydaje, że Dakarowy ma rację. Stawiam na to, że ktoś podłączył czujnik z przedniego kola tak jakby był podłączony jak dwa osobne.

Z drugiej strony to chyba w momencie jak jakby zadziałał ABS na przodzie to tylny hamulec też w tym samym czasie byłby "odpuszczany"

Ale tak jak koledzy piszą. Odłącz kabel od czujnika koła tylnego i zobacz co się dzieje.

Ok zrobię tak, jak piszesz . Jeśli wyskoczy błąd to po ponownym podłączeniu czujnika komputer zresetuje ten błąd?

Tak, ABS jest systemem samodiagnozującym i jeżeli nie wykryje błędu to się uruchomi. Błąd pozostanie w pamięci komputera ale nie wpłynie na uruchomienie systemu przy rozruchu motocykla.

Edytowane przez Centrino

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ok po pracy odkręcę ten czujnik, przejadę się i dam znać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie musisz odkręcać. Odłącz tylko kabel (wtyczkę wypnij)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie musisz odkręcać. Odłącz tylko kabel (wtyczkę wypnij)

Od strony koła czy gdzieś pod siedzeniem ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×