Skocz do zawartości
karolsieradz

[f650 96r] Wentylator chłodnicy nie włącza się

Recommended Posts

Witam !

Otóż problem jest dość poważny,bo nie mogę jeździć po mieście. Moto gdy postoi chwilkę nagrzewa się,a wentylator chłodnicy w ogóle się nie włącza. Moto mam dopiero od wczoraj i w ogóle nie ogarniam tematu. Szukając termostatu znalazłem go po prawej stronie w okolicy chłodnicy. Wchodzą z niego jakby 2 czujniki które opisałem na zdjęciu które jest w załączniku. Jednen z nich odpowiada za wskazania temperatury płynu chłodzącego na wskaźniku obok zegarów,a drugi jak mi się wydaje jest odpowiedzialny za rozruch wentylatora. Na chłopski rozum gdy wypne kable z tego który włącza wentylator i je zewrze to wentylator powinien ruszyc - jednak nic się nie dzieje. W momencie gdy puszcze kable bezpośrednio z akumulatora i podłącze pod kable wiatraka, wiatrak działa -czyli sam wiatrak jest sprawny. Prześledziłem całą wiązkę elektryczną i wychodzi na to,że wiatrakiem i czujnikiem od niego sterują 2 przewody z których jeden ( zielony) idzie do regulatora napięcia a drugi brązowy ( masa ?? ) bezpośrednio do wskaźnika temperatury na kokpicie. Jeśli uszkodzony byłby czujnik włączania wentylatora, i zwarłbym kable od niego,to wiatrak powinien ruszyć, prawda ? Gdzie szukać przyczyny ? proszę pomóżcie! Przepraszam za słowotok ale jestem laikiem w tym temacie i próbowałem wszystko opisać w jakiś łopatologiczny sposób

pozdrawiam,Karol

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A bezpieczniki?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Skoro wentylator dziala na "sztywno" to nie w nim wina. Podobnie z czujnikiem. Bo zwarte kabelki by go zalaczaly. Posprawdzaj dokladnie kabelki, bezpieczniki. Mysle, ze tu jest gdzies problem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W Kilkuletnich maszynach lubią złącza zaśniedzieć Ja tak miałem z czujnikiem ciśnienia oleju.Pomogło oczyszczenie styków. Bezpiecznik też mógł się przepalić

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobrze widzę, że chodzi o F650 czyli przed GS?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak po zdjęciu sądząc to wygląda jak u mnie czyli F 650 bez GS na końcu :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rano łatwiej o sensowną wypowiedź...

Jeżeli podpięty "na krótko" wentylator działa to w takim razie winę ponosi nie włącznik (choć on też może być walnięty) lecz raczej instalacja lub bezpiecznik. Zobacz czy któryś z przewodów nie przetarł się, nie przepalił o rozgrzany blok silnika/wydech, jakaś złączka nie jest zaśniedziała, bezpiecznik przepalony.

Szukałbym winowajcy w przewodach pom. włącznikiem termicznym a wentylatorem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam !

Problem rozwiązany ! 2 godziny siedzenia przy moto z miernikiem w ręku. Winowajcą okazał się być padnięty przewód masowy. Wymieniłem na nowy i po kłopocie. Dzięki serdeczne za naprowadzenie na przyczynę !!

pozdrawiam,Karol

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to lewa w górę i na miasto lub w krzaki :D !!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×