Skocz do zawartości
mabesto

Kontrolka temperatury

Recommended Posts

Ja się nie znam (poważnie :)) ale skoro z wydechu wydobywa się para i jest jakaś mas pod korkiem oleju to może to oznaczać iż płyn chłodniczy przedostaje się do cylindra i układu olejowego np.przez uszczelkę pod głowicą (?). Przy korku to być może tylko z powodu skraplającej się pary wodnej w zbiorniku oleju. Skoro część układu chłodzenia jest zimna to znaczy, że nie ma przepływu przez obieg. Teraz strzelam. Czy pompa wody w ogóle pracuje? Bo jestem w stanie wyobrazić sobie sytuację, w której przy braku wymuszonego obiegu cześć płynu chłodniczego z okolic bloku silnika zaczyna wrzeć i przez uszczelkę dostaje się do cylindra... Mam nadzieję, że nie mam racji bo poza naprawą obiegu chłodzenia może cie czekać przynajmniej wymiana uszczelki pod głowicą.

Tak czy inaczej zacząłbym od: oddania motka do mechanika ;) albo znalezienia schematu silnika + obiegu chłodzenia oraz sprawdzenia czy pompa wody jest sprawna.

Ciekawi mnie co na to Jarek ;)

Edytowane przez ARG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie strasz chłopa, bo jeszcze zejdzie. Taka ilość masła pod korkiem czy "para" z wydechu to normalne zjawisko w okresie skoku temperatur i dużej wilgotności. Oczywiście o ile olej nie wykazuje obecności płynu. Przejedź się w końcu te kilkadziesiąt kilometrów do porządnego rozgrzania silnika, masło i para znikną, a nawet termostat się otworzy ;) Korek w wydechu nie zaszkodzi przy dłuższym postoju.

Lewy wydech to katalizator, powinien być " ślepy", grzanie się to raczej normalne, bym się martwił jakby wydech pracującego silnika był zimny, no może bym się zdziwił raczej :)

Tak w ogóle to zadaj sobie trochę trudu i przeszukaj forum, podobno wszytko już zostało napisane.

Edytowane przez agreSorek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No mam nadzieję, że roztaczam tylko czarne wizje. Ale skoro napisał, że para wydobywa się cały czas to wydawało mi się, że tej wody jest trochę więcej niż to co mogło skroplić się atmosfery.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawi mnie co na to Jarek ;)

Ostatnio mam asystenta. Jak pisze dobrze to się nie wtrącam naszemu kochanemu Sorkowi ;) . A pisze coraz lepiej z coraz większym wyczuciem.

Ale skoro mnie wzywają to wychodzę z butelki i tak:

- Płynu się nie sprawdza w zbiorniczku, tylko w chłodnicy. W zbiorniczku też, ale to mniej ważne - tam może być, a chłodnicy nie.

- Pierwsza rzecz to poziom płynu w chłodnicy i odpowiednio ( dobrze ) odpowietrzony układ.

- Czy jest jakiś zaciek, wilgoć w okolicy "dziurki" pompy wody?

- Pytanie o termostat i pompę jest zasadne, ale pierwsze trzeba sprawdzić co wyżej napisano ;)

- Na tym etapie rozważanie głowicy czy uszczelki ... jest przedwczesne - choć taki problem jest możliwy.

- Tak ma być, że z jednego wydechu wali całkiem, albo bardziej.

- Para z wydechu - przy tej temperaturze i max przebiegu 2 km - dziwi?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ok, moze spanikowałem z wydechem, ale nowy nabytek, handlarz itp... , przy pompie jest sucho ale tez i zimno, czy jak odkrece korek ten od chlodnicy to poziom ma byc na max..?? Dziwi mnie tylko dlaczego z prawej strony przewod jest goracya z drugiej strony ten co idzie do termostatu zimny.. moze nim troche pojezdzę tylko boje sie przegrzac.. olej tez taki jasniejszy i rzadszy .. odpowietrznik jest z prawej strony ??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak się świeci na czerwono to się nie jeździ, ani nie prowokuje silnika bo może się wkurzyć ;)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A ten swoje :roll:

Czytasz co piszemy???

Spuść płyn i jedź, aż kontrolka zgaśnie :oops:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wydaje mi się, że ten kolega dzwonił do mnie w czasie oględzin motka i pytał o kilka rzeczy, m.in. o zapalającą się kontrolkę temperatury. Jeśli to ta sama osoba, to powtórzę, teraz na forum. Handlarz, przy którym dzieje się taka sytuacja i mówi, ze nie wie co to za kontrolka, ani o co w tym chodzi, jest abo idiotą (rzadki przypadek), albo udaje głupa wpuszczając kogoś w kanał. Kupujący powinien znać się trochę na towarze, albo mieć ze sobą kogoś, kto się zna. Może wystarczyło sprawdzić poziom płynu w chłodnicy i porządnie odpowietrzyć silnik, a może trzeba było założyć, ze sprzedający wie co jest grane i chce się pozbyć problemu. Może też być tak, że silnik jest zapowietrzony, ale przy okazji kilku oględzin już go z lekka zarżnęli.

Potencjalne możliwości to

  • zapowietrzony układ
  • padnięta pompa wody (zużyte trybiki)
  • uszkodzony termostat
  • uszczelka pod głowicą
  • inna dziwna przypadłość

Najprawdopodobniejsze wg mnie są pierwsze dwie możliwości i je należałoby chyba na początek wykluczyć. Jeśli przewód z lewej strony jest zimny, a z prawej gorący, to coś mi się widzi, że to może być pompa wody (normalnie jest odwrotnie, najpierw grzeje się lewy).

P.S. Jeśli lampka zapala się już po 3 minutach przy tak niskich temperaturach jak teraz, to nie jest to dobry objaw.

Edytowane przez JacekJ
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nawet jak pompa wody jest nieszczelna, a płyn znajduje się w układzie (chłodzenia nie olejowym ;-)) w odpowiedniej ilości to nie powinna zapalać się kontrolka temperatury.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Chyba, że pompa w ogóle nie pracuje

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzieki, po kolei sprawdzę punkty. Dam znać co i jak.

Tak,, to ja dzwoniłem, kupiłem go bo była dobra cena, nawet jak będzie uszczelka do wymiany. a i miał byc żółty:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hmm to pochwal sie ta cena

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ok. 8 tys.

Wczesniej myslalem ze jak jest w zbiorniczku wyrownawczym to i jest w chlodnicy. A tam sucho...

Zaczalem zlewac plyn i w sumie zlalem 100ml .. Jutro zaleje plyn i odpale...pytanie... ile wchodzi na caly uklad??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzieki bardzo. Probowalem wyjac termostat ale sie poddalem.. najpierw zaleje plyn i zobaczymy. Dam znac. Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Najważniejsze, że oszukałeś system i kupiłeś tanio. A klepnięcie w plecy od sprzedawcy i zapewnienie, że jesteś fajny gość bezcenne.

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wiem czy oszukałem system. Gościa nawet nie poznałem. Uznałem jednak, że wygląda naprawdę dobrze, młody rok, dobra cena.. wiec myślę że gdyby był remont to i tak nie przepłacam. Zresztą kupując motocykl taki sam za 11-13 tyś tez nie mam pewności czy za chwile nie bedzie to samo... wiec co to za pocisk??

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzieki za chęć pomocy. Przyczyna : brak płynu w układzie ( nie wiedziałem że jak w zbiorniczku wyrównawczym jest ok to w chlodnicy być nie musi). Drugi dzień i płynu nie ubywa,, Dziś zrobiłem 20km i dymienie zniknęło i nagaru pod korkiem już nie ma. Miałem dziś taka sytuacje.. narazie jednorazową dojechałem do skrzyżowania i mi zgasł.. ale nie wiem czy to nie-dosprzegliłem czy był niedogrzany.. Pojeżdżę zobaczę:) Pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak ktos jezdzil bez plynu to nie wrozy naj lepiej... obserwuj plyn!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ojtam, skoro moto jeździło bez to znaczy, że nie był potrzebny ;)

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gdyby nie byl potrzebny nie bylo by dla niego zbiornika :/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×