Skocz do zawartości
paroff

Przypadek beznadziejny gośnie szaleje zobrotami

Recommended Posts

Strachliwy jestes Jarku :D

To taki specyficzny strach, że zagubię się w zasadach, a dużo ich nie mam i mogę je spamiętać: dzień dobry, proszę, przepraszam ;)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam swoją teorię, ale mama mi zabroniła z obcymi rozmawiać :rolleyes: :lol:

powinność uczyniona, Jarku umieram z ciekawości :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oki - teraz można ;)

Powiedz mi: jak zachowuje się na wolnych obrotach, jak kiedy jest powiedzmy 2500, 3500 czy 5000 obrotów - nie musi jechać, ale po kilka sekund trzymaj nieruchomo rękę, a silnik niech pracuje. Pamiętaj - silnik musi być nagrzany, ale nie przegrzany ! Opisz to dokładnie - stabilność obrotów, dymy z wydechu i wszystko co zobaczysz czy usłyszysz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oki - teraz można ;)

Powiedz mi: jak zachowuje się na wolnych obrotach, jak kiedy jest powiedzmy 2500, 3500 czy 5000 obrotów - nie musi jechać, ale po kilka sekund trzymaj nieruchomo rękę, a silnik niech pracuje. Pamiętaj - silnik musi być nagrzany, ale nie przegrzany ! Opisz to dokładnie - stabilność obrotów, dymy z wydechu i wszystko co zobaczysz czy usłyszysz.

Dokładnie teraz tego nie sprawdzę ze względu na późną porę... ale biorąc pod uwagę zabawy spod świateł(debugowanie problemu oczywiście)...

wolne obroty:

ma poziomie ~1200 w miarę stabilne ale jak się wsłucham dokładnie w prace silnika, cykl nie jest idealny, powiedzialbym wahania rzedu 5% długości pojedynczego cyklu, niemniej nie wpływa to na stabilność wolnych obrotów - w znaczeniu ze regulator wolnych obrotów musi diametralnie zmieniać położenie.

2500, 3500, 5000 - praca idealna - przy takim poziomie trudno wogóle wyłuskać jakąkolwiek nieregularność (chociaż specjaliści od zapłonu jak muzycy potrafią)

bardziej bym się skłaniał do stwierdzenia ze trudniej ustawić obroty 2500, 3500 niż 5000 - ale to może być wina mojego skoncentrowania się na czujniku położenia przepustnicy :D

Jutro rano zaktualizuje dane i podeśle w poście.

dodam ze przy niskich obrotach trudniej o precyzje w sterowaniu obrotami delikatne odpuszczenie manetki (w celu delikatnego zwolnienia) często kończy większym zwolnieniem prędkości obrotowej niż oczekiwana, na wysokich obrotach dużo trudniej o ten efekt, ale to może również wynikać z większej bezwładności - efekt żyroskopu.

w planie na dzisiaj miałem demontaż czujnika położenia i próba rozebrania go aby sprawdzić stan potencjometra ale wyszło jak zawsze...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1200 to za małe obroty na GSa. to nie chopper.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1200 to za małe obroty na GSa. to nie chopper.

też tak zauważyłem przeglądając forum, niemniej takie mam obroty, a z tego co się orientuje od tego nie ma żadnej śrubki, jedynie kilkanaście bitów w sterowniku :)

zaryzykuje stwierdzenie ze ten wypust (10/2000) tak ma :) co nie znaczy ze mam racje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nie no regulacja jest ;) np. na lince gazu od spodu kierownicy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Po tym co napisałeś powiem tak: na początek trzeba sprawdzić dlaczego wolne obroty są za wolne - może się okazać, że tutaj jest problem. Na początek regulator wolnych obrotów - przepustnica niech się na razie nie martwi położeniem - chyba że czegoś nie wiemy - można ją przemierzyć - czasem da się wychwycić problem, ale nie zawszę. jakie jest napięcie ładowania w całym zakresie obrotów ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nie no regulacja jest ;) np. na lince gazu od spodu kierownicy.

z tego co ja się orientuje, to to jest to wybrania luzu na lince,

wolne obroty = w pełni zamknięta przepustnica a bypass regulowany zaworem wolnych obrotów dostarcza powietrze.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Po tym co napisałeś powiem tak: na początek trzeba sprawdzić dlaczego wolne obroty są za wolne - może się okazać, że tutaj jest problem. Na początek regulator wolnych obrotów - przepustnica niech się na razie nie martwi położeniem - chyba że czegoś nie wiemy - można ją przemierzyć - czasem da się wychwycić problem, ale nie zawszę. jakie jest napięcie ładowania w całym zakresie obrotów ?

Regulator wolnych obrotów przeczyszczony, niemniej mam jakieś wrażenie ze powinienem to zrobić jeszcze raz, próbowałem go rozebrać ale mi się nie udało...

Mechanicznie wydaje się być OK, adaptuje się, bzyka po wyłączeniu stacyjki(podejrzewam ze ustawia się do następnego startu )

Napięcia ładowania nie sprawdzałem, dopisuje do checklisty na jutro. Spróbuje przemierzyć też czujnik przepustnicy,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oki - może być ;)

Mierz powoli - tam i siam - kilka razy - uważaj to mogą być mikro spadki napięcia więc zadbaj o trwałe połączenie ( żadnych byle jakich połączeń ) - tak tylko piszę sobie ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz jak go pomierzyć ?

A jeszcze zapytam, czy w f650gs jest przpływomierz? bo po kablach nie znalazlem,

wyprzedzenie zapłonu? tego sterowania tez nie znalazłem?

czujnik położenia wału - tez nie znalazłem...

pytam bo po przeczyszczeniu styków które znalazłem, moto jest jeżdżalne, a znalazlem elementy:

- czujka temperatury powietrza w airboxie

- czujka temperatury plynu chlod

- wtryskiwacz,

- poł, przepustnicy

- regulator wolnych obrotów

- zasilnie cewki

- sterownik

pozdrawiam

Edytowane przez tasior138

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ledwie 8 postów i wszystkie na temat. Dobry wynik. Będą z Ciebie ludzie. Może nawet z Panem Diagnozą się dogadasz :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przepływomierza niet ( tylko czujnik temp, ssania czy jak kto woli dolotu ) - wyprzedzenie zapłonu masz w mapie komputera ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ledwie 8 postów i wszystkie na temat. Dobry wynik. Będą z Ciebie ludzie. Może nawet z Panem Diagnozą się dogadasz :)

A jednak duch forumowy czuwa na wątkami :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
A jeszcze zapytam, czy w f650gs jest przpływomierz? bo po kablach nie znalazlem, wyprzedzenie zapłonu? tego sterowania tez nie znalazłem? czujnik położenia wału - tez nie znalazłem... pytam bo po przeczyszczeniu styków które znalazłem, moto jest jeżdżalne, a znalazlem elementy: - czujka temperatury powietrza w airboxie - czujka temperatury plynu chlod - wtryskiwacz, - poł, przepustnicy - regulator wolnych obrotów - zasilnie cewki - sterownik pozdrawiam

jestem juz po badaniach,

zaczne od stabilności na 2500, 3500 i 5000,

potwierdzam brak precyzji w przypadku 2500, zajelo mi to dość sporo utrafic prosto w 2500, odrobina wiecej juz 3200 ciut mniej juz 2000, juz prawie 2500 i bach znow 3000. niemniej jak juz złapałem - bomba działa pieknie, no może raz na jakis czas cos wypadnie troszke dzwiek zdemodulowany, ale generalnie git.

3500 bez problemu utrafione,

5000 to samo. A przypadku 3500 i 5000 podobnie czasami coś wypadnie.

czujnik przepustnicy.

1. po odpieciu wtyczki, opór 4,29 k[om] nic mniej nic wiecej, po mimo czyszczenia styków - nie wiem ile ma byc dokładnie

2. we wtyczce znalezione 5,02 V czyli chyba gra,

3. podpiecie wtyczki, min 0,33 max 3,44 powtarzalne, w miarę linowe

4. włączenie silnika, to samo na dole, ale nie ciągnolem na pelne otwarcie bez airboxa

to chyba nie jest OK, sprawdzalem pomiar również o mase aku to samo co na masie ECU

Ładowanie, nie miałem warunków sprzyjających bo aku po testach bylo lekko odładowane, i sie ładowało, stąd napiecie ładowania 12 na wolnych obrotach, 12,8, 13,2 na wyższych, test do powtórzenia po jakiejś trasce ale osobiście nie widze w tym zagrożenia - z punktu widzenia elektroniki, w sterowniku jest równe 5V.

Oczywiście moto na kilku skrzyżowaniach zdechło :D

Spostrzeżenie:

po odpięciu czujnika wolne obroty ida na 1700, odepnę go jeszcze na gorącym silniku jutro, bo wtedy man 1200 - stawiam ze czujnik przepustnicy jak jest gorący jeszcze wiecej napiecia pomimo ze jest zamknięta.

jak to widzicie?

Edytowane przez tasior138

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

3. podpiecie wtyczki, min 0,33 max 3,44 powtarzalne, w miarę linowe

jak to widzicie?

Najprawdopodobniej tutaj masz odpowiedź

Jeżeli chodzi o czujnik położenia przepustnicy to jest to to samo co w większości puszek - na szrot marsz ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Najprawdopodobniej tutaj masz odpowiedź

Jeżeli chodzi o czujnik położenia przepustnicy to jest to to samo co w większości puszek - na szrot marsz ;)

Ale masz na mysli wartości min i max czy jego charakterystyke?

napisalem "miare linowy" bo z cyfrowym miernikiem nie za bardzo jest pole do popisu... nawet wskazówka byla by lepsza ale została w Polsce.

Pozdrawiam

Lukasz

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dla mnie w miarę to nie liniowo tylko w miarę liniowo - tutaj najmniejsze "iskrzenie" będzie wysyłało błędne dane do jednostki sterującej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czytam, chłonę, uczę się i powstrzymuję od spamowania. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czytam, chłonę, uczę się i powstrzymuję od spamowania. :)

To już wiesz, że bez "dzień dobry" do roboty się niewolno zabrać :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To już wiesz, że bez "dzień dobry" do roboty się niewolno zabrać :lol:

Nie piszę dzień dobry i dobranoc, bo na Forum jestem cały czas. Tylko inni wchodzą i wychodzą. ;) :lol:

A ten wątek jest najbardziej merytoryczny od czasu, gdy zawitałem na Forum. :)

Nie podpuszczaj mnie już Jarku, to śmiecenia tutaj. ;)

Edytowane przez leff

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×