Skocz do zawartości
paroff

Przypadek beznadziejny gośnie szaleje zobrotami

Recommended Posts

Dla mnie w miarę to nie liniowo tylko w miarę liniowo - tutaj najmniejsze "iskrzenie" będzie wysyłało błędne dane do jednostki sterującej

zgodze sie i nie,

bo dla jednego linowe to y=1*x i ani centa wiecej, a dla innego to poprostu do sekunde volt wiecej....

O iskrzeniu nie możemy tutaj mówić, bo ani prąd ani napięcie nie są tu po sprzyjającej stronie, male napiecie, micro prąd.

A na pewno w moim przypadku bo ani razu nie było wachnięcia/zerwania/zakłucenia pomiaru. Znalazłem dzisiaj dawce (TPS'a), i o ciekawe charakterystyki obu czujników były bardzo podobne, a napewno takie same wartosći rezystancji były pomiędzy 1 a 2 nóżką.

I jeżeli sterownik traktuje "ten potencjometr" jako dzielnik napięcia to wszystko z moim powinno być ok.

Zauważyłem ze odłączanie czujnika poł. przepustnicy (TPS) nie jest najlepszym pomysłem, bo przy 0 położeniu daje on rezystancje 1k om.

Swoj czujnik jak narzie zalalem "contactem" i niby lepiej, poprzednie efekty znikneły - ale jak znajde jakies E46 to czujnik napewno wyrwe :)

Dla próby na odłączonym czujniku poł. przepustnicy troszke pojeździlem, o powiem tak, jak ktos ma go naprawde uszkodzonego.... o to musi zamienic reke na śrube micrometryczna - da sie jeździć, ale jak tylko wyskoczy sie położeniem przepustnicy z obrotów w jakich powinna sie znajdować moto zdycha.

Jakby ktoś posiadał informacje na temat specyfikacji TPS'a bede wdzieczny, interesuje mnie jeszcze fakt czy ECU dokonuje autoadaptacji czujnika i jeśli tak to kiedy i jak można to wymusic.

z góry dziekuje.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O chłopie - jak tutaj z Tobą gadać jak Ty mądrzejszy ode mnie - poddaję się. Czas na leff'a ;) :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jakby ktoś posiadał informacje na temat specyfikacji TPS'a bede wdzieczny, interesuje mnie jeszcze fakt czy ECU dokonuje autoadaptacji czujnika i jeśli tak to kiedy i jak można to wymusic.

Z tego co mi się o uszy (tzn. oczy) obiło to tak. Kiedy dokładnie, to nie jest jasne. Myślę, że nie zaszkodzi reset w stylu odpięcia aku na kilkanaście minut.

Po sieci krążą rady o resecie czujnika położenia - włączyć zapłon i przekręcić powoli manetką do oporu i spowrotem (wg niektórych 3 razy). To mi trochę "magią" pachnie, żeby uwierzyć, że to zadziała, ale może ogłupia to BMS na tyle, że faktycznie z powodu śmieci w ustawieniach "zaczyna od nowa".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z tego co mi się o uszy (tzn. oczy) obiło to tak. Kiedy dokładnie, to nie jest jasne. Myślę, że nie zaszkodzi reset w stylu odpięcia aku na kilkanaście minut.

Po sieci krążą rady o resecie czujnika położenia - włączyć zapłon i przekręcić powoli manetką do oporu i spowrotem (wg niektórych 3 razy). To mi trochę "magią" pachnie, żeby uwierzyć, że to zadziała, ale może ogłupia to BMS na tyle, że faktycznie z powodu śmieci w ustawieniach "zaczyna od nowa".

magia magia, ale sterownikiem wiele można zrobic, pytanie co bmw robi?

Doszukalem sie dzisiaj na wątku http://f800riders.org/forum/showthread.php/76916-Reset-Adaptation-values-on-GS911

ze GS911 daje możliwość resetu adaptacji - wyzerowania tego co sterownik wie o czujniku TPS, wtryskiwaszu.

Reset można też zrobic odłączając aku na 'jakiś czas' zostawiając włączoną statyjke.

Adaptacja TPS:

- włączenie zapłonu

- przekręcenie powoli gazu min - max (wydaje mi sie zeby ważne jest aby linka ma delikatny luz przy pozycji minimalnej)

- powtórzyc poprzedni krok

- niektore źródła mowią powtórzyc poprzedni krok

- wyłaczyc zapłon

- włączyc zapłon i urochomić silnik bez dotykania manetki.

tyle co znalazlem na innych forach, ale fajnie bylo by wyrwać np procedure wymiany akku z servisu :D

pozdro

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×