Skocz do zawartości
Marcin

Awaryjny 'akumulator' do odpalenia moto :)

Recommended Posts

Nudzi mi sie, dzis do pracy wyjatkowo na 11:30 wiec mam czas myśleć ;P

I tak mi wpadlo do głowy...

Moim hobby jest modelarstwo. W związku z tym mam do czynienia z różnymi akumulatorami do modeli. I tutaj taka luźna myśl :

Mając w kieszeni albo gdziekolwiek taki pakiet

http://www.nastik.pl...11v-p-1218.html

moznaby go stosować jako ratunek jak padnie aku. Przy pojemnosci 1300 mAh ma wydajność 30C czyli 1300 x 30 = 39000 mAh. Czyli 39A. Taki prąd chyba wystarcza do rozruchu motocykla?

W ostateczności np pakiet

http://www.nastik.pl...11v-p-1403.html gdzie prąd, jaki można puścić z niego to prawie 80A!

Technologia Litowa wiec odpada samorozładowywanie, pakiety nie są cięzkie ani duże. Jedynie kwestia ładowania tego, ale tutaj możnaby np kupić

http://www.nastik.pl...30v-p-3872.html

ewentualnie

http://www.nastik.pl...lp-pr-1248.html

Jak myślicie? Ma to sens?

Musze takie cos na moim moto wypróbować - czyli odpiąć aku, podczepić taki akumulatorek i sprobować zakręcić :)

P.S.

Nie traktować jak reklamy - po prostu dawalem linki ze sklepu, który znam i jestem do neigo przyzwyczajony :)

Edytowane przez Anasazi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam watpliwosci czy pociagnie rozrusznik. Z tym, ze w takich sprawach ciężko mi się wypowiadać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Patrząć, że aku ok 12 Ah ma prąd rozruchowy 175A to raczej taki pakiet nie wydoli ;)

A z zabawami bym uważał, bo może to być ostatnie podłączenie takiego pakietu. Przy dużych obciążeniach połączenia ogniw mogą nie wytrzymać.

Edytowane przez rpiotrek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rozrusznik jest podpięty pod aku bezpośrednio?

ten diagram

http://faq.f650.com/...s/wiring1-1.gif pokazuje jakby rozrusznik byl bezpośrednio, ale w to nie chce mi sie wierzyć. Żadnego zabezpieczenia przed zwarciem?

Edytowane przez Anasazi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rozrusznik pobiera bardzo duzo pradu. Stad jego podlaczenie bezposrednio pod aku. Ale tam po drodze to chyba jeszcze przekaznik jest. I fakt widzialem na wlasne oczy jak sie rozrusznik smażył.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zwykle rozruszniki są podpinane tylko przez styk załączany w momencie naciśnięcia przycisku startera. Właśnie z powodu dużych prądów płynących w układzie. Bezpiecznik ok 150-200A byłby cit duży :D

A w puszkach są to jeszcze większe prądy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pomysł z rezerwowym starterm dobry lecz nie te ogniwa. Może i pokręci rozrusznikiem ale tylko kilka sekund a potem padnie. Potrzebna większa moc uderzeniowa. nie Ah lecz A

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ogniwa Li-Fe z urządzen przenosnych DeWalt :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Troche alternatyw dla oryginalnych akumulatorow:

- drogi jak nieszczescie Odyssey PC310 - dla porownania z 'awaryjnymi pakietami' jakie proponowales zobacz dla jakie ma parametry 8-) http://www.odysseyba...ttery/pc310.htm

czy (tez z nie najtanszych) z litowo jonowych:

- http://www.shoraipow...archterm=YTZ10S

Lith-Io kiepsko pracuja w niskich temperaturach ale troche pomaga ze rozgrzewaja sie w trakcie pracy

Inna technologia LiFe tu fajnie wygladaja male pakiety do endurakow:

http://shop.testsycl...atteries_c2.htm

Standardowy akumulator to ok 3.5kg Odyssey 3kg Shorai 0,5 kg (np LFX09L2-BS12) Shorai 0,7kg w wersji 12 a nie 9Ah

Pytanie czy warto przy okazji wymiany akumulatora dolozyc wiecej kasy (rownowaznik benzyny na kilkaset km jazdy) zeby zredukowac mase o te kilka kilogramow umieszczonych dosc wysoko :-|

Edytowane przez MTBiker

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kilogramy w moto to nie problem. Bardziej chodzi mi o kieszonkowy, latwy do schowania, pakiet awaryjny. Moto padlo -wyciagamy bateryjke z pod siedzenia albo z kieszeni, podpinamy, odpalamy, i jedziemy na browca :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uważajcie z akumulatorami Litowo-Polimerowymi ( LiPo ). Przegrzanie ich przez przekroczenie maksymalnego prądu conajmniej je uszkodzi. Zapalenie też możliwe. Poza tym trzymanie je w cieple w stanie naładowanym załatwi je zapewne przez rok. Taniej wyjdzie zmieniać co rok aku w motocyklu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kilogramy w moto to nie problem. Bardziej chodzi mi o kieszonkowy, latwy do schowania, pakiet awaryjny. Moto padlo -wyciagamy bateryjke z pod siedzenia albo z kieszeni, podpinamy, odpalamy, i jedziemy na browca :)

Tak to tylko w Erze ;)

Jeśli masz sprawne aku takie sytuacje nie są częste.

A może kup moto z kopniakiem i iskrownikiem? ;)

A tak poważnie: nawet wymiana aku co 2 lata nie zabija ceną. Prawidłowo eksploatowany wytrzyma dłużej

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uważajcie z akumulatorami Litowo-Polimerowymi ( LiPo ). Przegrzanie ich przez przekroczenie maksymalnego prądu conajmniej je uszkodzi. Zapalenie też możliwe. Poza tym trzymanie je w cieple w stanie naładowanym załatwi je zapewne przez rok. Taniej wyjdzie zmieniać co rok aku w motocyklu.

Hmm, ja spię na bombie

imag00056319645.jpg

2x 22V 5000 mAh, 2x 14.4V 4000mAh i 7x 12.6V 2200mAh ;)

:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kilogramy w moto to nie problem. Bardziej chodzi mi o kieszonkowy, latwy do schowania, pakiet awaryjny. Moto padlo -wyciagamy bateryjke z pod siedzenia albo z kieszeni, podpinamy, odpalamy, i jedziemy na browca :)

Oczywiście bez%owego :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hmm, ja spię na bombie

2x 22V 5000 mAh, 2x 14.4V 4000mAh i 7x 12.6V 2200mAh ;)

:)

Rany, do czego Ci taka bateria baterii?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

MTBiker ma racje :)

Te wielkie napędzają to:

p70200635703448.jpg

p70200925899513.jpg

te mniejsze to

P3060068.JPG

P3060040.JPG

P3060038.JPG

A te najmniejsze pasują do :

p63001827466977.jpg

p63001837478664.jpg

i do

DSC06802.JPG

DSC06813.JPG

(Ten czarny jest mój ;) )

Edytowane przez Anasazi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Anasazi nie mozesz tych zdjęć normalnie wkleić, musisz te odnośniki zapodawac? Lepiej się ogląda zdjęcia załączone z tekstem a nie w linkach, o tak np.

DSC06813.JPG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hmm, jak pisales to chyba to wlasnie zmienialem :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Anasazi, tylko nam tutaj Terminatora nie sprowadź na Forum. :)

Fajne hobby. A gdyby chcieć kupić taki helikopter na 4 śmigła, to po czemu byłby? Ile wytrzymują baterie? Jakie są objawy, gdy prąd kończy się w czasie lotu? Co się dzieje jak maszyna wyleci poza zasięg modułu sterowania naziemnego? Czy zdarzająsię wypadki? Są ofiary w ludziach? A może uszkodzone mienie? Z jakimi prędkościami latają?

:lol: :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fantastyczne maszynki :D - a quadrokopter wygląda jak bojowy śmigłowiec przyszłości :) Jak bym nie wiedział, że jest mały, to bym się schował na taki widok:)

Mam taki pomysł - wielu z nas ma ciekawe hobby, robi różnie niezwyczajne i unikalne rzeczy - może zrobimy wątek np "Moje HOBBY" ? Anasazi - nie mówię, że namawiam żebyś zaczął, ale mógłbyś napisać co nieco o historii swojej pasji, podać parametry modeli, i ogólnie na bieżąco aktualizować temat :) Pasjonowałem się modelarstwem redukcyjnym, ale z RC nie miałem większych przygód - tylko ta Saratoga :)

:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pasjonowałem się modelarstwem redukcyjnym

W dzieciństwie Jackx za pomocą młota z "meserszmita" zrobił "pałgota". ;)

Logan nie daj się prosić. Zapodawaj! :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W dzieciństwie Jackx za pomocą młota z "meserszmita" zrobił "pałgota". ;)

Logan nie daj się prosić. Zapodawaj! :)

Leff, ja wiem, że Anasazi ma trudny nick, ale skąd skojarzne z Loganem? :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bo Logan to Logan - ten to ma hobby, że nawet nie wiemy jakie :lol:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×