Skocz do zawartości
Marcin

Wymiana płynu hamulcowego

Recommended Posts

a że nie jest zapowietrzony widać od razu bo nei chwyta coraz wyżej.. więc wsio w pariadku..

Bartek ;)

Jeszcze chwila i zacznie się wysyłanie próbek płynów do spróbowania na języku co bardziej obeznanych mechaników :D

(Znałem takiego chłopa do przedmuchy na uszczelce głowicy po smaku płynu/oleju rozpoznawał)

Bartku - żartowniś z Ciebie fajny, ale machanik to chyba bez wieloletniego doświadczenia ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jarek - dla potomnych - jak pompuje hamulec i kazdy kolejny ruch sprawia, ze hamulec łapie prędzej to nie jest to oznaka zapowietrzenia? Zawsze myślałem, że właśnie tak to się objawia, że hamulec staje się coraz krótszy i szybciej łapie.

I tylko dla upewnienia się - taki zestaw jest prawidłowy : ?

http://bmwmoto6.webd.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=1_30_89&products_id=444

http://bmwmoto6.webd.pl/sklep/index.php?main_page=product_info&cPath=1_30_89&products_id=449

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jarek - dla potomnych - jak pompuje hamulec i kazdy kolejny ruch sprawia, ze hamulec łapie prędzej to nie jest to oznaka zapowietrzenia? Zawsze myślałem, że właśnie tak to się objawia, że hamulec staje się coraz krótszy i szybciej łapie.

Dla potomnych:

Zawsze myślałem, że właśnie tak to się objawia, że hamulec staje się coraz krótszy i szybciej łapie. - tak objawia się zapowietrzenie. Po chwili "odpoczynku" hamulec opada i po 2-3 krotnym naciśnięciu rośnie i jest "gumowy"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bartek ;)

Bartku - żartowniś z Ciebie fajny, ale machanik to chyba bez wieloletniego doświadczenia ;)

A któr by wytrzymał wiele lat takich doświadczeń :) ??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dla potomnych:

Zawsze myślałem, że właśnie tak to się objawia, że hamulec staje się coraz krótszy i szybciej łapie. - tak objawia się zapowietrzenie. Po chwili "odpoczynku" hamulec opada i po 2-3 krotnym naciśnięciu rośnie i jest "gumowy"

Czy gumowy oznacza „miękki”, poddający się naciskowi, sprężynujący?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czy gumowy oznacza „miękki”, poddający się naciskowi, sprężynujący?

Tak!

Tutaj działa fizyka - powietrze jest "sprężalne", a płyn nie ( nie tak jak powietrze )

i jeszcze jedno: pod naciskiem powoli będzie "schodził" - obniżał się - "podpompowany" znowu się podniesie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Marcin:

- z tyłu wcale nie kończą ci się klocki...one już dawno się skończyły!

- gdy klocki się zużywają cylinderki układu hamucowego są bardziej wysunięte (muszą zapewniać stały kontakt klocka/klocków hamulcowych z tarczą); jeśli wymienisz/uzupełnisz płyn i nalejesz w zbiorniczku na max. to przy wymianie na nowe klocki okaże się, że płynu będzie za dużo - cylinderki trzeba będzie przecież wcisnąć do środka. Może zdarzyć się też tak, że przy nadmiarze płynu ham. w układzie nie będziesz w stanie wcisnąć cylinderków z powrotem. Nawet gdyby to się udało, to nacisk cylinderków na klocki może być tak duży, że nawet nie hamując będzie powstawać zbyt duże tarcie między klockami a tarczą, a więc bedzie hamować i klocki szybciej się zużyją i tarcze i po co to i komu i na co? :)

Najprościej więc, zmienić klocki na nowe i wtedy dłubać przy wymianie płynu.

Resztę wiesz już z pozostałych postów. :)

Edytowane przez leff

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czyli tak jak już napisałem

Czasem bywa tak ze jak nadusisz kilka razy na hamulec i poprawia to sytuację(robi sie twardszy pedał) tzn . że faktycznie musisz wymienić klocki

Cylinderek jak są kiepskie klocki to nie wysuwa sie tak daleko jak powinien za pierwszym naciśnięciem dlatego trzeba "pompować".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam,

mam następujące pytanie: w serwisówce (GS 2001) przy wymianie płynu hamulcowego jest odniesienie, iż układy wyposażone w ABS powinny być odpowietrzane z użyciem komputera i odpowiedniej procedury. Czy ma ktoś może doświadczenie w jej przeprowadzaniu, czy raczej emulowaniu innymi sposobami?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam,

mam następujące pytanie: w serwisówce (GS 2001) przy wymianie płynu hamulcowego jest odniesienie, iż układy wyposażone w ABS powinny być odpowietrzane z użyciem komputera i odpowiedniej procedury. Czy ma ktoś może doświadczenie w jej przeprowadzaniu, czy raczej emulowaniu innymi sposobami?

Przy BMW, to nawet jak dolewasz płyn do spryskiwaczy, to wg BMW maszyna musi być podpięta do komputera, a najlepiej dwóch. ;)

Jeśli nie masz czegoś z pogranicza K 1600GTL, to odpuść sobie podpinanie motka, do kompa, chyba, żeby jakieś błędy pokasować.

W małych GS-ach płyn hamulcowy zmienia się banalnie prosto, a w tych większych (1150GS, czy 1200GS), to już jest trochę roboty, ale wszystko znajdziesz na tym Forum. Poszukaj! Są filmy i linki. :)

A procedur, to co do zasady zawsze powinieneś przestrzegać. Przynajmniej jeśli chodzi o serwisowanie 2oo.

Edytowane przez leff

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam,

mam następujące pytanie: w serwisówce (GS 2001) przy wymianie płynu hamulcowego jest odniesienie, iż układy wyposażone w ABS powinny być odpowietrzane z użyciem komputera i odpowiedniej procedury. Czy ma ktoś może doświadczenie w jej przeprowadzaniu, czy raczej emulowaniu innymi sposobami?

Komputera już użyłeś pisząc post ;)

Teraz wymień płyn - odpowiednia procedura jest wskazana - jak to przy odpowietrzaniu bywa - łatwizna :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Najważniejsze w procedurze to trzymać stały poziom :-)

I przygotować bro po dobrze wykonanej pracy :-)

Powodzenia, nie taki diabeł straszny

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W temacie, czy jest znana komuś specjalna metoda na wymianę płynu hamulcowego w motocyklach (nie BMW) :-P z ABS?

Czy można wymienić bez problemów "normalnie", bo tu i ówdzie słyszałem (ale tylko słyszałem) że z ABS łatwiej można zapowietrzyć pompę i tym samym trudniej odpowietrzyć.... :roll:

Jeśli ktoś coś konkretnego na ten temat wie, niech się wypowie.., bo musze zmienić płyn w Kawie, a prędzej nie miałem żadnej padaczki z ABS-em :P

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Daniej, jaka "specjalna" wymiana?

Najprościej wykonać to w 2 osoby: jedna naciska pedał / klamkę hamulca i dolewa nowy płyn do zbiorniczka, druga odkręca odpowietrznik przy zacisku (jak przy odpowietrzaniu). Czynność trwa aż do pokazania się świerzego płynu. Tak zrobiłem w swoim GS-sie z ABS-em

Edytowane przez przemekdab

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Daniej, jaka "specjalna" wymiana?

Najprościej wykonać to w 2 osoby: jedna naciska pedał / klamkę hamulca i dolewa nowy płyn do zbiorniczka, druga odkręca odpowietrznik przy zacisku (jak przy odpowietrzaniu). Czynność trwa aż do pokazania się świerzego płynu. Tak zrobiłem w swoim GS-sie z ABS-em

Przemku ja wiem jak wymienić płyn hamulcowy = co ciekawsze potrafię zrobic to sam :-) , ale powtarzam... słyszałem że w motocyklach z ABS-em (ale nie w BMW) mogą wystąpić problemy z zapowietrzeniem pompy ABS, nie wiem czy to prawda, więc chce się upewnic żebym sobie nie narobił bigosu, a jutro mam zamiar z tym powalczyć, jesli taka wymianę można nazwać walką. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Daniel, wiem, że to umiesz. Jak wymieniałem w/w sposób nie zapowietrzyła się pompa ABSu, ani cały układ.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W temacie, czy jest znana komuś specjalna metoda na wymianę płynu hamulcowego w motocyklach (nie BMW) :-P z ABS?

Czy można wymienić bez problemów "normalnie", bo tu i ówdzie słyszałem (ale tylko słyszałem) że z ABS łatwiej można zapowietrzyć pompę i tym samym trudniej odpowietrzyć.... :roll:

Jeśli ktoś coś konkretnego na ten temat wie, niech się wypowie..

Strach się wypowiedzieć, ale co mi tam - Dakarowy daleko zanim przyjedzie to może mu przejdzie, a i ukryć się będzie trochę czasu :lol:

Nie bardzo wiem co to jest metoda specjalna.

W serwisie robi się to tak: do zbiorniczka podłącza się dodatkowy zbiorniczek z nowym płynem i podaje ciśnienie, a na króciec odpowietrznika zakłada się wężyk i się go odkręca. Się pojawi nowy płyn to do następnego koła. I w taki oto sposób wymienia się płyn w układzie, ale trzeba mieć odpowiedni sprzęt.

Problem zapowietrzenia układu pojawi się tylko i wyłącznie wtedy jak pozwolimy, aby powietrze dostało się do układu. Aby temu zapobiec wystarczy:

Odkręcić korek ze zbiorniczka ( to początek układu ) i wyssać stary płyn ( np strzykawką ) i nalać do pełna nowy - i powoli wymieniamy płyn tak jak przy odpowietrzaniu czyli: naciskamy klamkę - odkręcamy odpowietrznik - jak płyn wycieknie to zakręcamy i puszczamy klamkę pompując 2-3 razy i znowu trzymając naciśniętą spuszczamy przez odpowietrznik. Trochę zabawy, ale jak nie dopuścimy do braku płynu w zbiorniczku oraz jak nie zassiemy powietrza przez odpowietrznik to nie ma prawa się zapowietrzyć.

Można też inaczej, ale boję się pisać - straciłem poczucie pewności ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie bardzo wiem co to jest metoda specjalna.

Aleście się uczepili, to nie lekcja języka polskiego... ja tak sobie nazwałem z zapytaniem czy jest jakaś specjalna procedura (inna niż przy wymianie bez ABS), jesli nie ma to wystraczy napisać że wymiana jak bez systemu ABS... marudzicie jak stare baby, bez urazy dla bab. ende! :x 8-) :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

marudzicie jak stare baby, bez urazy dla bab. ende! :x 8-) :beer:

No wiedziałem, że się mi dostanie - ale cóż chodzi o Dakarową kawę kochaną w końcu :lol:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No wiedziałem, że się mi dostanie - ale cóż chodzi o Dakarową kawę kochaną w końcu :lol:

W końcu Tobie też się przyda :lol: :beer:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dakarowy normalnie to zrób i odpowietrzając odkręcaj po kolei każdą złączkę każdy nypel i tak do końca układu Hamulcowego.

Pilnuj poziom płynu w zbiorniczku i odpowietrzając pompę ABS (centralkę) staraj się to robić bardzo powoli żebyś już potem nie wracał .

Niektóre pojażdy wyposażone w abs trzeba odpowietrzać na uruchomionym silniku ale jest to inna procedura nie bede zdradzać aż tak fachowych porad SORY.

Więc zrób to powoli z bardzo leciutki naciskaniem dzwigienek haulca potem całość odpowietrz jeszcze raz używając normalnej sily duszenia na dzwigienki.

Ta metoda jest wolna ale skuteczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trochę odkopię, ale po co zaczynać nowy temat?

Serwisówka proponuje wymianę płynu hamulcowego co roku, tako też należy uczynić czy można mu odpuścić na 2 lata? Na obecnym zrobione ok 5 tys. km, wymieniany w zeszłym roku.

A zdjęcie klocków do oględzin wrzucę jutro ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a jaki colour ma płyn :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sprawdzę wieczorem to i smak podam! Ale w zbiorniczku jakiś taki seledynowawy był ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×