Skocz do zawartości
leff

Spanie w podróży: na czym, w czym itp.

Recommended Posts

W związku z planowanym Zlotem w Bieszczadach, Mygosia dotknęła kwestii hamaka. Mamy na Forum tematy o namiotach i o matach smopompujących. Może jednak przydałoby się podsumować kwestie spania w trakcie podróży oraz na łonie, tylko i wyłącznie natury i prowadzić związane z tym dyskusje w osobnym wątku. :)

Spanie w hamaku nie jest rzeczą prostą...:)

No to zacząłem...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kiedyś się interesowałam tematem hamaków w aspekcie podróży. Ale tylko teoretycznie :(

Podobno najlepiej do spania nadają się takie bez poprzeczki.

Należy ułożyć się po skosie.

Tak bym chciała..

http://singapore2poland.com/eng/blog/index.php/2010/60-peru/amazon-kamil-part-1-statkiem-do-iquitos-amazoniacz-1-kamil/lang/pl

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Leff co Ty znowu wymyślasz? Jaki hamak?

No chyba że byłeś na kursie pakowania mandżura u Alika i doszedłes do wniosku że masz nadmiar wolnego miejsca w kufrze.

A właśnie, właśnie, co z Alikiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Są takie sprytne hamaki z jedwabiu, które mieszczą się w kieszeni spodni. Lekkie i mocne. Trzeba tylko opanować pakowanie się do hamaka, a następnie nauczyć się utrzymywać na zajętej pozycji. Przyznaję kiedyś kilka razy spierdoliłem się (bo nie można nazwać tego upadkiem) na łeb.

Leżenie na ukos - tak! Każdy jednak musi wypracować własną technikę. Wybież się do jakeigoś sensownego sklepu podróżniczego i poproś o rozwieszenia hamaka. Będziesz mogła poćwiczyć. :)

Na www.militaria .pl mają fajny hamak za 200 zł. Waży ok. 0,5 kg. Tylko z hamakiem jest tak, że spełni swoją funkcję, gdy ciepło. Gdy zimno zostaje kaimata, samopompa itp. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Leff co Ty znowu wymyślasz? Jaki hamak?

No chyba że byłeś na kursie pakowania mandżura u Alika i doszedłes do wniosku że masz nadmiar wolnego miejsca w kufrze.

A właśnie, właśnie, co z Alikiem?

Muszę do Alika zadzwonić, bo chyba robota go wciągnęła. :)

Hamak dobra rzecz i wygodna, ale ma też kilka minusów. Jednakże w kufrze albo w sakwie zajmuje o wiele mniej miejsca niż karimata czy samopompa. Tylko, żeby spać w hamaku dzewa są potrzebne. :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W razie deszczu kicha lekka.

Noi podobno jak się śpi, to zimno w tyłek [śpiwór ulega skompresowaniu i warstwa izolacyjna jest b. cienka] i dobrzej jest wkładać karimatę pod spód. Ciężko mi jest to sobie technicznie wyobrazić, dlatego fajnie byłoby spróbować.

:-)

Też fajny

http://www.bujane.pl/opis.php?tow_id=39&jezyk_id=1&skad=kategoria&kat_id=4&fraza=

A tutaj instrukcja obsługi

http://www.bujane.pl/lista.php?kat_id=30&jezyk_id=1

:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Swoją drogą ciekawe co zostanie z karimaty jak się na hamak ją da (taki sznurkowy - nie wiem jak sie to to nazywa)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Leff zdecydowanie zbyt dużo z Alikie się zadajesz przecież to mistrz pakowania rozumiem expres do kawy ale ten baldachim to mnie :-o a tu jeszcze hamak no cóż ale ja logistykę to tylko na papierze po szkole ..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na hamak trzeba mieć daszek, chociaż niekoniecznie taką płachtę jak moja i Alika. :)

Równie dobrze można zrobić sobie daszek z gałęzi. Kwestia bilansu energetycznego, podniesiona przez Mygosię, jest jak najbardziej aktualna i konieczna przy rozważaniach nad hamakiem w podróży, jako miejscem do spania. Owszem, latem na południu Europy tak. Wiosna, jesień, już niekoniecznie.

Zamiast namiotu preferuję mój daszek. Do tego samopompa (nadająca się również do spania zimą na śniegu) i dobry śpiwór. :)

Ale nic nie zastapi hamaka rozwieszonego w cieniu, w trakcie upalnego dnia w Chorwacji, Włoszech czy w Hiszpanii. :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hmm poleżeć może i można ale spać w tym to nie wiem, wiercę się i przewracam podczas spania, ciekawe ile bym podczas nocy spał a ile czasu wyszło na gramolenie się ponownie do hamaka i oby pod spodem sysuń nie było hehehehe

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Leff ty się na Elefantentreffen wybierasz?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Leff ty się na Elefantentreffen wybierasz?

Myślałem, żeby pojechać, ale to w ogóle nie moje klimaty. Nie, że zima i zimno, tylko nie wiem po jakiego wała gonić ileś tam setek kilometrów, żeby pospać na śniegu. :) Widziałem filmy z Elefanta i mam takie wrażenie, że tam społeczeństwo się zjeżdża, a później opowiadają, jak to zajebiście na ET było, bo w ogóle było...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wiem jak jest na zlotach, bo jeszcze nie byłem. Raz tylko zleciałem, ale to ze schodów, więc się raczej nie liczy... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

jak to na zlotach :D

no cóż.. są zloty i są ZLOTY..

Może nie jestem obiektywny bo byłem organizatorem I pomorskiego Zlotu motocyklowego w Gołuniu..

Są zloty mające zapisane w charakterze masowy przyjazd motocykli i wielką popijawę wśród motocyklistów.. a miejsce i klimat są rzeczami drugorzędnymi..

Ale są też (na szczęście) Zloty na które przyjeżdżają normalni ludzie - dobrze się pobawić, pogadać, spotkać ze znajomymi z polski i zagranicy i to wszystko w fajnej atmosferze..

Ale odbiegliśmy od tematu - Hamak może być, ale do tego dobry śpiwór - który zapewni komfort termiczny dookólny.

Śpiąc w hamaku nie zapewniamy sobie odbijania ciepła przez podłoże, przez co bardzo wychładza się organizm.

Hamaki są pomyślane raczej na wyprawy na których należy odgrodzić się od podłoża zwzgl np na zwierzynę (nie ZWIERZ'a) / robactwo / podmokły teren. - W polskich warunkach nie ma większych potrzeb używania hamaków. Poza tym trudność z rozwieszeniem (szukanie odpowiedniego miejsca) skutecznie (w mojej opini) przekonują do wyboru karimaty lub materaca samopompującego.

Edytowane przez Bartek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fakt,ze z rozwieszeniem hamaka bywaja problemy,chyba,zeby takie coś

medi%2Bgranat%2B2.jpg

plus daszek ale kto by na motku tyle gratów woził (no chyba,ze umie tak jak Alik zapakować do kufrów wszystko co się nie broni :D Maty samopompujące są fajne przy czym te tańsze po jakimś czasie samodzielnie przeobrażają sie w maty ,sam se napompuj''a te droższe są drogie.Ja na razie mam takie coś: http://www.decathlon.com.pl/PL/sleepin-bed-10-xl-br-z-ziele-68612883/ i jak mata padnie to zamierzam wymienić na lepszą śpiwór jest całkiem OK.Klasyczny materac jest fajny ale ciężki i zajmuje sporo miejsca a na motku tego miejsca niezbyt wiele

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to do transportu takiego mandżura tylko moto z wózkiem bocznym albo ogonem. Tylko po co?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podsumuję moje przemyślenia w tomacie: hamak tak, ale w naszym klimacie nie a w ciepłym to za mało drzew, żeby się jakoś przypętlić i wygodnie spać. Po drugie nie mogę zasnąć w pozycji na wznak i wolę na bok lub brzuchu - w związku z czym mnie osobiście hamak nie pasuje.

Inne względy już wymienione - komfort termiczny, ochrona przed wiatrem, chłodem, wodą… Jak na mnie zero korzyści.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A ja muszę spróbować :)

Czy ma ktos do wpożyczenia hamak?

Ale żeby długi był i szeroki...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czy ma ktos do wpożyczenia hamak?

Ale żeby długi był i szeroki...

Jakiś mam ale czy długi i szeroki to nie wiem, a jakie masz dokładnie wymiary? :-D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hehe, gdybym Cię nie znał też bym się zdziwił :-P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aha - to pierwsze to długość, drugie szerokość...

...w centymetrach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×