Skocz do zawartości
mehow

[K] Klucz dynamometryczny

Recommended Posts

Ja niestety przekonałam się na własnej skórze, że owszem, mają :)

Ale wszystko dobrze się skończyło.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No jeżeli 2-3Nm miały znaczenie to znaczy, że śruba nie powinna zostać wkręcona w miejsce gdyż ona albo gwint były już nadwyrężone.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hmmm - skoro sprawdziłeś doświadczalnie, to kłócić sie nie będę ;)

Ale sądzę, że wpływ na to miała dośc specyficzna budowa tego połączenia - zwykła śruba i gwint na takiej zagiętej blaszce - IMO po prostu "tolerancja" na błąd użyszkodnika-blondynki takiego połączenia jest niska ;)

I własnie m.in. dlatego uważam, że bezpieczniej z kluczem - szczególnie jeśli się nie ma doświadczenia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No a poza całą dyskusją, pamiętajmy, że klucz, o którym wspomniał Baler ma trwałe opakowanie z TWOŻYWA. Dobrze, że nie z TWARORZKU. :lol:

2.jpg

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hmmm - skoro sprawdziłeś doświadczalnie, to kłócić sie nie będę ;)

Ale sądzę, że wpływ na to miała dośc specyficzna budowa tego połączenia - zwykła śruba i gwint na takiej zagiętej blaszce - IMO po prostu "tolerancja" na błąd użyszkodnika-blondynki takiego połączenia jest niska ;)

I własnie m.in. dlatego uważam, że bezpieczniej z kluczem - szczególnie jeśli się nie ma doświadczenia.

Gosiu,

Dynamometr swoją szosą ale skoro był problem to śruba nie była prawidłowo zabezpieczona albo gwint był uszkodzony. Niebieski Loctite jest niezastąpiony i bezpieczny ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Loktajt ma tą dodatkową zaletę, że zabezpiecza połączenie śrubowe przed dostawaniem się wody i w konsekwencji rdzewieniem.

Edytowane przez alik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na małe siły to nie używam klucza tylko swoich mięśni.

A ty Alik pewnie jak ja robisz.

I na pewno wiesz że nie wszystkie stare śrubki da rade dokręcić kluczem za duże ryzyko zerwania gwintu lub urwania śruby.

Nie wiem Balerku, zmieniam śrubki na nowe jak mi się nie podobają. ;)

Edytowane przez alik

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam wszystkich jeżeli jest ktoś zainteresowany przetestowaniem swojego dynamometru to posiadam dostęp do maszyny do testowania .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

noprosz..

gdyby ktoś z kolegów z naszego rejojnu miał jakiś klucz z tych ekonomiczniejszych i wyszłyby całkiem pokrywające się wyniki - możnaby zaryzykować taki zakup..

jacyś chętni do testów??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szkoda, że rzecz się dzieje na końcu kraju - bo by można kupując klucz sprawdzić i oddać gdyby była kicha - myślę oczywiście o tanich kluczach bo te budzą wątpliwości co do trzymania wartości pomiarowych.

Fajnie, że jest taka możliwość +1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jakiś czas temu kupiłem klucz w trfałym opakowaniu z tfaroszku, niestety był to wadliwy klucz (1 na tysiąc). Wymienili mi na nowy i niby jest ok, ale.... jak coś jest do wszystkiego to jest do.... za duże ramię na małe srubki i mam takie wrażenie, że w niskich wartosciach nie ma sensu go w ogóle używać.

Mam zamiar kupić mały dynamometr 1/4 w zakresie 5-25Nm i się trochę zastanawiam jaki. Zwykle jest tak, że jak się kupi najtańszy, to się go szybko wypier... i trzeba kupić nowy lepszy, albo wcale.

Zastanawiam się nad yato, proxxon lub stanley. Polećcie mi proszę jakiegoś... niekoniecznie z moich typów... do 300pln.

Dodam jeszcze, że klucza/y używam rzadko.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Najsensowniej kup taki co ma do 30 jak chcesz w malych zakresach się obracać.

W tym zakresie cenowym na 1/4 to masz klucze Proxxon. Przyzwoite.

http://allegro.pl/klucz-dynamometryczny-1-4-proxxon-micro-30-6-30nm-i2356916173.html

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dodam jeszcze, że klucza/y używam rzadko.

To ( moim zdaniem ) nie masz co kupować drogiego klucza - tylko MUSI !!! leżeć w szufladzie zwolniony ( zluzowany do zera, a nawet poniżej ;)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Chyba właśnie zdecyduje się na tego proxxona.... kto bogatemu zabroni?? :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jakiś czas temu kupiłem klucz w trfałym opakowaniu z tfaroszku, niestety był to wadliwy klucz (1 na tysiąc). Wymienili mi na nowy i niby jest ok, ale.... jak coś jest do wszystkiego to jest do.... za duże ramię na małe srubki i mam takie wrażenie, że w niskich wartosciach nie ma sensu go w ogóle używać.

Mam zamiar kupić mały dynamometr 1/4 w zakresie 5-25Nm i się trochę zastanawiam jaki. Zwykle jest tak, że jak się kupi najtańszy, to się go szybko wypier... i trzeba kupić nowy lepszy, albo wcale.

Zastanawiam się nad yato, proxxon lub stanley. Polećcie mi proszę jakiegoś... niekoniecznie z moich typów... do 300pln.

Dodam jeszcze, że klucza/y używam rzadko.

..to dpoisze z doświadczenia iż przyda się Tobie ale i tacie zakres 5 - 35 Nm, najczęściej uzywane w dużym BMW i pewnie w małym podobnie do podstawowych prac serwisowych. Większe wartości to koła ( w GS mam 60 ) i wszytskie śruby i mocowania ramy i zawieszenia....

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

..to dpoisze z doświadczenia iż przyda się Tobie ale i tacie zakres 5 - 35 Nm, najczęściej uzywane w dużym BMW i pewnie w małym podobnie do podstawowych prac serwisowych. Większe wartości to koła ( w GS mam 60 ) i wszytskie śruby i mocowania ramy i zawieszenia....

Do tej pory używaliśmy wchylnego, a małe momenty to zwyczajnie na wyczucie. Ale czasami jest tak, że potrzeba lepszego narzędzia. Chociaż i tak jestem zwolennikiem używania głowy... narzędzie zawsze się jakieś wykombinuje... znajdzie... tylko czas.

Dlatego sobie umyśliłem, że sobie sprawię mały dynamometr...

Dzięki za pomoc!!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×