Skocz do zawartości
kris_pp

Trasy Ślady do GARMIN z Google Earth i Geoportal z wykorzystaniem MapSource i GPS Babel.

Recommended Posts

Nie wiem czy się temat przyda, ale mam nadzieje że tak. Zakładam taki ponieważ nie chciałbym cały czas zadawać tylko pytania i oczekiwać odpowiedzi nie dając nic z siebie ;)

Jak wyrysować ślad który później wgramy do naszego Garmina?

- potrzebujemy program Google Earth i po jego włączeniu rysujemy ścieżkę przy pomocy przycisku "dodaj ścieżkę". Ważne: nie możemy zamknąć okna nowej ścieżki zanim nie skończymy rysować naszej trasy, inaczej zamkniemy możliwość rysowania dalej. Okno nowej ścieżki proponuje przesunąć gdzieś na bok :). Ja zawsze zmieniam kolor scieżki na żółty i go pogrubiał ale to wedle uznania.

- wiemy już jak rysować ścieżkę, ale co jak ze zdjęć satelitarnych nie widać drogi na terenach zalesionych? Kto raz próbował wyrysować coś napewno zna problem. Na polach, łąkasz i otwartych terenach jest OK. Tutaj przychodzi z pomocą geoportal - http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/. Na mapie typu TOPO oraz RASTER widzimy wszystkie drogi nawet te najbardziej ukryte; ale............ zawsze jest jakieś ale, na geoportalu nie da się rysować ścieżki, poprostu serwis nie daje takjiej możliwości. Tutaj stosujemy taki myk:

- dodajemy "Obraz nad powierzchnią" w GE; instrukcja (prawym przyciskiem w "Moje miejsca" > "dodaj" > "Obraz nad powierzchnią"; zmieniamy nazwę na TOPO, nastepnie "Odśwież" > Parametry WMS > Dodaj > wpisujemy adres URL http://sdi.geoportal.gov.pl/wms_topo/wmservice.aspx > OK; po lewej stronie pojawiły się mapy. Proponuję wybrać TOPO_10_65 i dodać do okna po prawej.

- Pozamykać i pozatwierdzać i mamy nową mapę jako nakładka na obraz z GE; zmianiamy przeźroczystośc we właściwościach i widzimy to czego wcześniej nie widzieliśmy

- Teraz już możemy wyrysować nasz slad gdziekolwiek chcemy :)

- Następnie zapisujemy ślad w formacie GE *.kml

- Programem GPS Babel zmieniamy na *.gdb format GARMINA

- Programem MapSource wgrywamy w GPS i jazda w teren :)

Mam nadzieję że w miarę jasno; jak coś to pytajcie to udzielę dodatkowych informacji.

Jak już to wszystko wiecie to sorki za zaśmiecanie forum.

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bardzo dobry temat :beer:

Muszę tylko jeszcze garmina kupić ;-)

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Temat fajny. Dodam cos od siebie. Jesli chodzi o wrzucanie sladow do odbiornika trzeba pamietac, ze istnieja pewne ograniczenia. Taki 60Csx przyjmuje maks 20 sladow do 500pkt kazdy. 620tka maks 700pkt. W odbiornikach stricte turystycznych w ogole mozemy zapomniec o wgraniu jakichkolwiek sladow. Full wypas jesli chodzi o obsluge sladow prezentuje dopiero Montana (200 sladow do 10tys pkt., Zarzadzanie z poziomu odbiornika bajka).

Lepiej wziac taki wyrysowany slad i na jego podstawie wyrysowac sobie droge w MapEdit, nastepnie skonwertowac programem CGSMapper do *.img i wrzucic jako jedna z warstw do mapy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To rozwiazanie które podajesz nadaje się tylko na mały obszar i pamiętajmy że zawsze owy jpg nakłada się na mapę która jest w Garminie, co oznacza że nie widzimy oryginalnej mapy. Co do organiczeń ilości fakt tak jest ale tu przychodzi z pomocą wygranie tak zwanego activelog czyli aktywnego śladu i tu już tych ograniczeń nie ma. Sam posiadam 276C i sprawdza się rewelacja.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pięknie brzmi to wszystko, ale musiałbym popatrzeć, bo czytam, czytam, czuję, że to coś zajebistego, ale dlaczego, to nie wiem. ;) :D

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A czy znasz sposób na utworzenie i wczytanie w taki/podobny sposób tras na Automapę? I czym ewentualnie miałoby sie to róznić?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bez tego narzędzia nie widać dróg w lesie, a tak wszystkie :) To jasne to nakładka TOPO z geoportalu - oczywiście.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kris, pisz, pisz, super wiedzę przekazujesz, a ja baaardzo powoli zbieram na csx60 :D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
A czy znasz sposób na utworzenie i wczytanie w taki/podobny sposób tras na Automapę? I czym ewentualnie miałoby sie to róznić?

Niestety nie korzystam z typowej nawigacji samochodowej i jej nigdy nie przerabiałem, poprostu dla moich zastosowań miała zbyt okrojone możliwosci. Ale jeśli to GARMIN zasada wgrania śladu powinna być podobna lub taka sama.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dla mnie jazda bez nawigacji typu 60csx lub model mający podobne paramatry jest wręcz niemożliwa, oczywiście chodzi o offroad i dłuższe trasy.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niestety nie korzystam z typowej nawigacji samochodowej i jej nigdy nie przerabiałem, poprostu dla moich zastosowań miała zbyt okrojone możliwosci. Ale jeśli to GARMIN zasada wgrania śladu powinna być podobna lub taka sama.

Właśnie to nie jest Garmin, a w planie mam prędzej czy później na jakiegos Garmina przejść, a narazie pozostaje kombinować z AM, bo ceny garminów sa lekko mówiąc zaporowe

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

...- Następnie zapisujemy ślad w formacie GE *.kml

a czy można zapisać jako format .ATM :?:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jak się kalibruje taką mapę?

Nie bardzo wiem o co chciałeś zapytać, bo jeśli chodzi o to co widać na wklejonym printsc to kalibruje się sama "nakładka mapa" automatycznie przy każdym zbliżeniu, oddaleniu. A jeśli chciałeś zapytać o kalibrację map w postaci JPG, następnie łączenie ich i wgranie do Garmina jako mapy głównej to wyższa szkoła jazdy i raczej na początek trzeba opanować podstawy. Jeśli ktoś będzie chciał tworzyć własną mapę ze skanów, JPGów to pomogę ale proszę dać znać cz trzeba.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a czy można zapisać jako format .ATM :?:

W Google Earth nie można, ale programem można zmienić na dowolny format, w pierwszym poście pisałem jakim programem. Niestety nie można iść na skróty, minimalna droga to ta opisana na początku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czyli jeśli przygotowuje się mapę w taki sposób jak przedstawiłeś to nie trzeba jej kalibrować jak JPGa?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a czy można zapisać jako format .ATM :?:

A czy znasz sposób na utworzenie i wczytanie w taki/podobny sposób tras na Automapę? I czym ewentualnie miałoby sie to róznić?

W Google Earth nie można, ale programem można zmienić na dowolny format, w pierwszym poście pisałem jakim programem. Niestety nie można iść na skróty, minimalna droga to ta opisana na początku.

no widzisz Dakarowy :-D masz sprawę załatwioną, konwertujesz:

- Programem GPS Babel

do formatu .atm i masz gotowca na AM :-D :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To rozwiazanie które podajesz nadaje się tylko na mały obszar i pamiętajmy że zawsze owy jpg nakłada się na mapę która jest w Garminie, co oznacza że nie widzimy oryginalnej mapy. Co do organiczeń ilości fakt tak jest ale tu przychodzi z pomocą wygranie tak zwanego activelog czyli aktywnego śladu i tu już tych ograniczeń nie ma. Sam posiadam 276C i sprawdza się rewelacja.

ACTIVELOG mozesz miec tylko 1. A co jesli zechcesz sobie jakis slad nagrac w tym samym czasie z jazdy?

Nie pisalem o "jpg" ale o "img". Jest to format mapowy. Tu nie ma zadnych ograniczen. To tak jakbym sobie utworzyl druga mape, ktora nakladam na ta istniejaca. Tzn wyswietlam dwie mapy rownoczesnie w tym samym w odbiorniku. Np UMP plus swoja wyrysowana.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no widzisz Dakarowy :-D masz sprawę załatwioną, konwertujesz:

do formatu .atm i masz gotowca na AM :-D :beer:

Nie do końca bo problem nie leży po stronie AutoMapy a samego urządzenia, powyższe programy a zwłaszcza MapSource współpracuje i jest związane tylko z Garminem

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ACTIVELOG mozesz miec tylko 1. A co jesli zechcesz sobie jakis slad nagrac w tym samym czasie z jazdy?

Nie pisalem o "jpg" ale o "img". Jest to format mapowy. Tu nie ma zadnych ograniczen. To tak jakbym sobie utworzyl druga mape, ktora nakladam na ta istniejaca. Tzn wyswietlam dwie mapy rownoczesnie w tym samym w odbiorniku. Np UMP plus swoja wyrysowana.

Niestety Activelog jest tylko jeden i nie da się mieć ich dwóch. Jeśli trasa ma zbyt dużo punktów trzeba ją dzielić na odcinki, ale spokojnie można zrobić naprawdę długą trasę w km z tymi ograniczeniami jakie daje Garmin, 20 śladów to naprawdę sporo tym bardziej że ograniczenie jest w punktach zwrotnych a nie w samej długości. Czyli im bardziej uproszczony trak (mniej dokładny) tym dłuższa trasa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Co do mapy to jest tak jak piszesz, tylko najpierw trzeba taką mapkę obrobić, skalibrować, i jeśli jest to duży obszar to strasznie czasochłonne i robiłem to tylko raz w życiu właśnie ze względu na czas.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×