Skocz do zawartości
kris_pp

Trasy Ślady do GARMIN z Google Earth i Geoportal z wykorzystaniem MapSource i GPS Babel.

Recommended Posts

Co do mapy to jest tak jak piszesz, tylko najpierw trzeba taką mapkę obrobić, skalibrować, i jeśli jest to duży obszar to strasznie czasochłonne i robiłem to tylko raz w życiu właśnie ze względu na czas.

Jest troche pracy ale jesli potrzebny jest wiekszy obszar i pamiec na slady to nie da sie inaczej. Drugi wariant to Garmin Montana. Mam i uwazam ze bylo warto wlasnie ze wzgledu na obsluge sladow i wyswietlacz. Mozesz miec 200 sladow, kazdy do 10tys pkt. Wyswietlac ktore chcesz a ktore nie i w jakich kolorach chcesz. Bajka. U mnie slady po 5 tys pkt to norma. Kazdy kto troche rysuje lubi miec dokladne tracki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie do końca bo problem nie leży po stronie AutoMapy a samego urządzenia, powyższe programy a zwłaszcza MapSource współpracuje i jest związane tylko z Garminem

a czy możesz mi przesłać taki wzór Twojej mapy, obojętnie jaki, ale żeby był zapisany jako .atm, sprawdzę czy bangla, to najprostszy sposób do sprawdzenia :-) Bo sokoro napisałeś, że może zapisać jako atm, to nie widzę problemów z odpaleniem na AM

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest troche pracy ale jesli potrzebny jest wiekszy obszar i pamiec na slady to nie da sie inaczej. Drugi wariant to Garmin Montana. Mam i uwazam ze bylo warto wlasnie ze wzgledu na obsluge sladow i wyswietlacz. Mozesz miec 200 sladow, kazdy do 10tys pkt. Wyswietlac ktore chcesz a ktore nie i w jakich kolorach chcesz. Bajka. U mnie slady po 5 tys pkt to norma. Kazdy kto troche rysuje lubi miec dokladne tracki.

Bez wątpienia lepiej mieć więcej niż mniej :) i Garmin Montana to super sprzęt. Natomiast w off-roadzie nie znalazł szerokiego zastosowanie ze względu na obsługę dotykowego ekranu. Bo wyobraźdzcie sobie gościa ufajdanego z zabłoconymi rękawiczkami wpisującego kierunek jazdy :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a czy możesz mi przesłać taki wzór Twojej mapy, obojętnie jaki, ale żeby był zapisany jako .atm, sprawdzę czy bangla, to najprostszy sposób do sprawdzenia :-) Bo sokoro napisałeś, że może zapisać jako atm, to nie widzę problemów z odpaleniem na AM

Jest tak: musisz zainstalować sobie program GPSBable i sprawdzić który format będzie pasował do twojego urządzenia; a i jeszcze jedno to nie jest wzór mapy bo ona już jest w GPSie a ślad.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bez wątpienia lepiej mieć więcej niż mniej :) i Garmin Montana to super sprzęt. Natomiast w off-roadzie nie znalazł szerokiego zastosowanie ze względu na obsługę dotykowego ekranu. Bo wyobraźdzcie sobie gościa ufajdanego z zabłoconymi rękawiczkami wpisującego kierunek jazdy :)

Skad masz te dane? Montana jest w miare swiezym odbiornikiem wiec chyba zbyt wczesnie jeszcze na takie oceny. Skadinad na forum adv.com strasznie sie podniecaja wlasnie tym odbiornikiem. Rzeklbym ze az przesadnie. Jesli chodzi o przystosowanie do obslugi w ubloconych rekawiczkach to fakt trudno sie nie zgodzic. Istnieje natomiast cos takiego jak folie ochronne na ekran i uwierz mi swietnie daja rade. Klawisze bylyby jednak lepsze. Z drugiej strony kto zabiera GPS na wykrecanie czasow w offie i jazde ekstremalna? Niewazne czy to bedzie 60CSx, Montana czy tez 620tka. Mnie w wystarczy rzut oka na ekran zeby zlapac orientacje. Rzadko mieszam w funkcjach podczas jazdy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Skad masz te dane? Montana jest w miare swiezym odbiornikiem wiec chyba zbyt wczesnie jeszcze na takie oceny. Skadinad na forum adv.com strasznie sie podniecaja wlasnie tym odbiornikiem. Rzeklbym ze az przesadnie. Jesli chodzi o przystosowanie do obslugi w ubloconych rekawiczkach to fakt trudno sie nie zgodzic. Istnieje natomiast cos takiego jak folie ochronne na ekran i uwierz mi swietnie daja rade. Klawisze bylyby jednak lepsze. Z drugiej strony kto zabiera GPS na wykrecanie czasow w offie i jazde ekstremalna? Niewazne czy to bedzie 60CSx, Montana czy tez 620tka. Mnie w wystarczy rzut oka na ekran zeby zlapac orientacje. Rzadko mieszam w funkcjach podczas jazdy.

Przepraszam Ciebie ale wierz mi że każdy zabiera takie urządzenie na rajd i się z nim nie patyczkuje; nie szuter tylko off-road. Poprostu mamy inny wizerunek off-roadu :). A piszę to z własnego doświadczenia zarówno rajdowego jak i turystycznego. Tobie wystarczy rzut oka i wiesz gdzie jechać, mi nie...... ;)

Poniżej parę fotek i to nie hardcorowych, na wszystkich jesteśmy my lub znajomi, ostatnie zdjęcie to 3 osoby w naszych koszulkach firmowych :)

http://dakar.pl/galerie/galerie-zdjec/great-escape-rally-2011.htm#385

http://dakar.pl/galerie/galerie-zdjec/great-escape-rally-2011.htm#393

http://dakar.pl/galerie/galerie-zdjec/ger-2012-etap-1-noc-.htm#13435

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

16631418169590186333610.jpg

Tu kolega w sytuacji hardcore i zapewniam ma tam GPS-a, tylko tak zabłoconego że go nie widzisz :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przepraszam Ciebie ale wierz mi że każdy zabiera takie urządzenie na rajd i się z nim nie patyczkuje; nie szuter tylko off-road. Poprostu mamy inny wizerunek off-roadu :).

Kolego... ciut sie zapedziles. To nie temat jak kto jezdzi i gdzie... BTW nie masz pojecia jak kwalifikuje sie u mnie pojecie off-road. Na pewno nie oznacza to topienie moto w blocie. Dla mnie szkoda ale kazdy robi jak lubi. Wiecej dystansu. Pozdrawiam :beer:

Troche starych zdjec. Nie mam pod reka w tej chwili innych.

2007%5C01%5C28%5Cbikepics-785108-800.jpg

2007%5C01%5C29%5Cbikepics-785323-800.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to wracając do tematu... ;-)

jakoś tak się złożyło że kupiłem Garmina 60csx (mam nadzieję, że okazyjnie) i zaczynam zabawę z planowaniem tras - zobaczymy co z tego wyjdzie, narazie powyższe opisy planowania tras mnie przerażają, ale jak natrafię na jakieś problemy to dopytam w tym temacie.... pomożecie? :-) :beer:

Chciałoby sie usłyszeć... pomożemy! :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to wracając do tematu... ;-)

jakoś tak się złożyło że kupiłem Garmina 60csx (mam nadzieję, że okazyjnie) i zaczynam zabawę z planowaniem tras - zobaczymy co z tego wyjdzie, narazie powyższe opisy planowania tras mnie przerażają, ale jak natrafię na jakieś problemy to dopytam w tym temacie.... pomożecie? :-) :beer:

Chciałoby sie usłyszeć... pomożemy! :lol:

A co tu moze przerazac? Odpalasz MapSource z mapa ewentualnie BaseCamp i klikasz sobie waypointy na mapie. Wysylasz trase do odbiornika i po 5 minutach gotowe. Opisane powyzej sposoby dotycza planowania tras bez gotowych map badz miejsc gdzie nie ma drog na mapie.

Bez sensu jest zglebiac szczegolowo na forum motocyklowym wszystkie mozliwosci GPSa skoro sa specjalne obszerne fora poswiecone wlasnie temu tematowi:

Zapraszam tutaj - kopalnia wiedzy o Garminach.

http://www.garniak.pl/

http://gpsmaniak.com/

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jako mapę do MapSource najsprytniej używać UMP http://ump.waw.pl/ (zresztą można ją potem wgrać do odbiornika i na kompie i w terenie z tą samą mapą pracować)

Sam uzywam, nawet kiedys troche rysowalem :). Polecam. Bardzo fajna darmowa mapa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A co tu moze przerazac? Odpalasz MapSource z mapa ewentualnie BaseCamp i klikasz sobie waypointy na mapie. Wysylasz trase do odbiornika i po 5 minutach gotowe. Opisane powyzej sposoby dotycza planowania tras bez gotowych map badz miejsc gdzie nie ma drog na mapie.

Bez sensu jest zglebiac szczegolowo na forum motocyklowym wszystkie mozliwosci GPSa skoro sa specjalne obszerne fora poswiecone wlasnie temu tematowi:

Zapraszam tutaj - kopalnia wiedzy o Garminach.

http://www.garniak.pl/

http://gpsmaniak.com/

No tak ale na MapSource ta mapa praktycznie wogóle nie ma żadnych dróg (poza jakimiś głównymi), przynajmniej u mnie, a mi zalezy na jeździe wg ustalonej przeze mnie trasy po drogach polnych i leśnych, a przeczytać wszystko na garniaku to mi się nie chce... :-P może za dwa lata dowiedziałbym się tego co można się dowiedzieć po kilku postach zamieszczonych tutaj przez kogoś kto z tym pracuje.. tyle!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jaka masz mape/mapy wgrane w Mapsource? Jesli oryginalny Trip& waypoint manager to by wiele wyjasnialo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jaka masz mape/mapy wgrane w Mapsource? Jesli oryginalny Trip& waypoint manager to by wiele wyjasnialo.

No narazie tylko Trip& waypoint manager, ale zaznaczyłem że dopiero zaczynam pracę z Garminem, nigdy z tym urzadzeniem do czynienia nie miałem... oczywiscie prędzej czy później opanuję, bo nie jest to jakaś górnolotna filozofia, ale...........

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kolega podal Ci wczesniej linka do UMP, sciagnij wersje instalacyjna na kompa najlepiej, bedziesz mial mozliwosc aktualizacji w kazdej chwili tej mapy a aktualizacje sa co 2 dni. Tak, to jest wlasnie najlepsze w tej mapie poza tym ze darmowa. Zainstaluj w mapsource, ustaw wyswietlenie tej mapy w mapsource i naprzod. Na poczatek wystarczy.

Zeby miec te mapy w odbiorniku musisz je wyslac z Mapsource do GPSa.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kolega podal Ci wczesniej linka do UMP, sciagnij wersje instalacyjna na kompa najlepiej, bedziesz mial mozliwosc aktualizacji w kazdej chwili tej mapy a aktualizacje sa co 2 dni. Tak, to jest wlasnie najlepsze w tej mapie poza tym ze darmowa. Zainstaluj w mapsource, ustaw wyswietlenie tej mapy w mapsource i naprzod. Na poczatek wystarczy.

Zeby miec te mapy w odbiorniku musisz je wyslac z Mapsource do GPSa.

No i już zaczynasz inaczej gadać :-) :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kolega podal Ci wczesniej linka do UMP, sciagnij wersje instalacyjna na kompa najlepiej, bedziesz mial mozliwosc aktualizacji w kazdej chwili tej mapy a aktualizacje sa co 2 dni. Tak, to jest wlasnie najlepsze w tej mapie poza tym ze darmowa. Zainstaluj w mapsource, ustaw wyswietlenie tej mapy w mapsource i naprzod. Na poczatek wystarczy.

Zeby miec te mapy w odbiorniku musisz je wyslac z Mapsource do GPSa.

Done!

Ale to za mało, za mało szczegółów... przy okazji ściągnąłem tez czyjeś mapy topo100 ? (czy coś w ten deseń) bardziej szczegółowa, ale tam mam tylko wycinki z kilku województw, zaimportowałem to do Garmina, problem mam jednak z nawigacją wg np. dróg, bo nie pokazuje mi wogóle nawigowania (myślałem że to będzie cos na zasadzie AM...) jeśli natomiast ustawię nawigowanie wg bezdroży to jest krecha i wg niej moge sobie jechać... :-)

Pytanie zasadnicze: czy można nawigować wg dróg polnych leśnych które są na mapie? czy tylko po wyznaczonym uprzednio śladzie i ew. na krechę?

Ciekawostką jest tez motyw że dzisiaj przy jeździe na krechę, chcąc dotrzeć do Człuchowa - dotarłem do Polnicy - oddalonej o jakieś 5km w linii prostej? i teraz pytanie czego to wina? Nadmienię że po wjeździe do Polnicy dostałem info że jesteś w Człuchowie :lol:

Qrtka na szczęście wiedziałem gdzie jestem.. :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale to za mało, za mało szczegółów... przy okazji ściągnąłem tez czyjeś mapy topo100 ? (czy coś w ten deseń) bardziej szczegółowa, ale tam mam tylko wycinki z kilku województw, zaimportowałem to do Garmina, problem mam jednak z nawigacją wg np. dróg, bo nie pokazuje mi wogóle nawigowania (myślałem że to będzie cos na zasadzie AM...) jeśli natomiast ustawię nawigowanie wg bezdroży to jest krecha i wg niej moge sobie jechać... :-)

Pytanie zasadnicze: czy można nawigować wg dróg polnych leśnych które są na mapie? czy tylko po wyznaczonym uprzednio śladzie i ew. na krechę?

Można nawigować po drogach na 100%, ale zależy też to od mapy - czy jest routowalna (odpowiednio zrobiona i czy zawiera dane o drogach i ich połączeniach). Ja używałem topo100 w górach i tam potrafiła ustalać trasę po szlakach turystycznych... Niestety nie kojarzę czy topo100 ma routowalność po drogach i dróżkach...

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

UMP jest na 100% routowalna, moze Dakarowy masz wlaczone unikanie gruntowych w odbiorniku. Przejrzyj opcje kalkulacji tras w odbiorniku. Odznacz tez "ptaszka" tam gdzie masz opcje "klejenie do drogi" a bedziesz znal rzeczywista pozycje jak zjedziesz w jakas dziure.

Topo100 jest autorstwa pana Lecha, znanego guru od garminow. Generalnie sa to mapy okolic gor przeznaczone do turystyki pieszej po szlakach. Byc moze nie nawiguje Ci tam bo masz w ustawieniach zadeklarowany pojazd - motocykl, samochod a sa to szlaki piesze.

Pamietaj aby zawsze aktywna byla 1 mapa z tych wgranych do odbiornika bo inaczej odbiornik moze "glupiec" przy kalkulacji trasy do nawigowaia.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Więc tak ustwiony miałem motocykl... :roll: już zmianiłem (faktycznie pamiętam że w opisówce mapy trzeba było ustawić na profil pieszy)... ;-)

Opcję klejenie do drogi miałem odhaczoną.. ;-)

Co do map, miałem ustawione 4 aktywne, tzn. 4 wycinki rejonów przyległych mojej lokalizacji, odhaczyłem (wyłączyłem) obecnie wszystkie poza najbliższą, zobaczę być może dzisiaj w terenie czy to pomoże ;-)

Dzięki wielkie :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Co do map, miałem ustawione 4 aktywne, tzn. 4 wycinki rejonów przyległych mojej lokalizacji, odhaczyłem (wyłączyłem) obecnie wszystkie poza najbliższą, zobaczę być może dzisiaj w terenie czy to pomoże ;-)

Dzięki wielkie :beer:

Jesli to sa 4 wycinki tej samej mapy np UMP jest podzielona na wojewodztwa to nie ma problemu. Jesli sa to 4 wycinki roznych map nie pokrywajacych sie to chyba tez powinno byc ok ale nie wiem na pewno. Chodzi o to ze kazda z map posiada odrebne dane kalkulacji tras i to moze ale nie musi sie gryzc.

Ps Caly zestaw map UMP wysylajac Mapsourcem do odbiornika mozesz zapisac pod jedna nazwa. W zakladce MAPY masz na dole cos takiego jak "nazwa zestawu map" i tam musisz sobie nazwe wpisac. Ja dla calej Polski wpisuje sobie UMP i nie mam podzialu na wojewodztwa. Chce ja wylaczyc to wystarczy ze odklikam jedna mape a nie osobno kazde z wojewodztw. Jest tam tez opcja kalkulacji tras. Wazne jesli chcesz nawigowac wedlug drog.

PS2 60CSx to juz legendarny odbiornik. Bardzo dobry wybor. U mnie prawie 4 lata i mimo ze zakupilem Montane to nie zamierzam sie go pozbywac. Do pieszej turystyki i rowerowej jest super. Nie wiem za ile udalo Ci sie go wyszarpac ale w niezlych cenach sa juz nastepcy czyli 62 ktore maja o kilka naprawde fajnych bajerow wiecej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Doszedłem w końcu z mapami, zaktualizowałem MapSource do wersji 6.16.3 i zaczął nawigować wg tras tak jak chciałem, przesłałem kilka map podzielonych na województwa (faktycznie mogłem zapisać je pod jedną nazwą, ale w zasadzie to nie ma znaczenia), jak pogoda się wyklaruje i będzie wolny czas na jazdę, to pojadę w teren na testy, ale już widze że powinno banglać :-)

Za niespełna dwuletniego CSx-a dałem 670 zł z przesyłką, więc chyba tragedii nie ma ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Doszedłem w końcu z mapami,

Każdy ma jakiegoś bzika :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×