Skocz do zawartości
Marcin

"Poparzenia" od eFki w czasie jazdy

Recommended Posts

O, jak dobrze się dowiedzieć, że nie tylko u mnie taki piekarnik :)

Eeee tam zaraz piekarnik. Wczoraj 360km zrobiłem w upale. 4 litery czerwone ale nie upieczone więc słaby piekarnik :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i dzis juz bez problemu - wystarczylo, ze temp. otoczenia spadla ponizej 27 stopni i mozna przyjemnie smigać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i dzis juz bez problemu - wystarczylo, ze temp. otoczenia spadla ponizej 27 stopni i mozna przyjemnie smigać.

To fajnie masz bo w DLU wali słonko na maxa

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

piekarnik to tu jest 40stopni w cieniu i tak codziennie przez 3 miechy conajmniej i wszyscy na moto jezdza

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

piekarnik to tu jest 40stopni w cieniu i tak codziennie przez 3 miechy conajmniej i wszyscy na moto jezdza

Tylko pewnie jeżdżą "na zdrapkę", w otwartych kaskach, a nie w pełnym rynsztunku. Przynajmniej jak byłam w Grecji to tak to wyglądało.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tylko pewnie jeżdżą "na zdrapkę", w otwartych kaskach, a nie w pełnym rynsztunku. Przynajmniej jak byłam w Grecji to tak to wyglądało.

Kasiu, mysle że inaczej sie nie da.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie twierdzę, że się da. Sama tam podobnie śmigałam na skuterku :) Ale jednak 40 stopni w Grecji to nic zaskakującego, a jak w Warszawie jest ponad 30, to dla mnie zawsze jest to ciężkie przeżycie. A że z eFki dmucha ciepłem niemiłosiernie to prawda, w GSie tak nie dmucha (szczególnie jak stoi w garażu :P)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tylko pewnie jeżdżą "na zdrapkę", w otwartych kaskach, a nie w pełnym rynsztunku. Przynajmniej jak byłam w Grecji to tak to wyglądało.

tu sie jezdzi bez kasku ale to na swoja odpowiedzialnosc w razie wu bedzie kiepsko

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

w Efce wentylator chłodnicy jest z prawej strony więc jak się tylko włączy to wali prosto w kolano, a dodając jeszcze to że tamtędy przebiega wydech to wychodzi pełna suszara.

Trzebaby azbestowe gatki sobie uszyć :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A wentylator nie wali powietrzem w kierunku chlodnicy przypadkiem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A wentylator nie wali powietrzem w kierunku chlodnicy przypadkiem?

jesli wentylator jest za chłodnica patrząc od przodu motocykla i wieje w jej strone to masz odwrotnie podłaczony akumulator :-D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czyli wentylator zawsze ma kierowac powietrze w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy motocykla?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Niekoniecznie.

Nie przyjrzałem się jak jest w eFce ale w samochodach wieje na chłodnice

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ma "wyciągać" powietrze przez chłodnice, jesli jest za chlodnicą,

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie prawda

Chłodnica jest chłodzona skutecznie dzięki dobrej rotacji powietrza. Wiatrak lepiej dmucha niż wciąga, dlatego że dmucha w jednym kierunku a pobiera powietrze z całej przestrzeni "za" wiatrakiem. Dlatego są wiatraki montowane z obudowami.

Edytowane przez Centrino

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nie kłucić się!

przez chłodnicę powinien być zawsze zapewniony przepływ powietrza, nie ma znaczenia czy w czasie jazdy wymuszony jest przez ruch pojazdu czy wspomagany przez wentylator. Nie mogą sobie jednak przeszkadzać wzajemnie!

Wentylator zazwyczaj wspomaga chłodzenie przy zbyt małych prędkościach jazdy lub wręcz wymusza przepływ powietrza przez chłodnicę na postoju lub w czasie jazdy w korku. Gdyby wentylator pracował przeciwnie do naturalnego ruchu powietrza podczas jazdy, możliwa jest sytuacja całkowitego zatrzymania przepływu powietrza przez chłodnicę (zrównoważenie wzajemne przepływów) i "zagotowanie" silnika.

I nie ma znaczenia czy wentylator jest przed czy za chłodnicą.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oki, to podam przykład:

BMW E28

BMW E30

BMW E32

BMW E34

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podałem przykład (w autach w których jestem pewien), że wentylator wieje na chłodnicę :) Będąc jednocześnie za nią

Edytowane przez Centrino

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie prawda

Chłodnica jest chłodzona skutecznie dzięki dobrej rotacji powietrza. Wiatrak lepiej dmucha niż wciąga, dlatego że dmucha w jednym kierunku a pobiera powietrze z całej przestrzeni "za" wiatrakiem. Dlatego są wiatraki montowane z obudowami.

a to już zależy od konstrukcji wentylatora osiowego - geometrii łopat, kanału wlotowego i wylotowego, zastosowania kierownic itp

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeżeli wiatrak jest za chłodnica to "wyciąga" powietrze a jeżeli przed chlodniaca to "dmucha" inaczej byłoby bez sensu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No właśnie podałem przykłady samochodów, w których zrobiono to na odwrót i działa.

Ale generalnie ma to małe znaczenie, w którą stronę działa wiatrak, gdyż z reguły działa w korkach, na postoju. Podczas normalnej jazdy właściwie nie jest on potrzebny.

Ale odbiegamy nieco od tematu.

Edytowane przez Centrino

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jak w tych autach jest doprowadzone powietrze w czasie normalnej jazdy? Nie mam w tej chwili możliwości sprawdzenia ale jest możliwe, że kanały doprowadzają powietrze są z tyłu chłodnicy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×