Skocz do zawartości
Pawel

"Żółte" fotoradary

Recommended Posts

Czy jest tu na forum jakiś strażnik miejski/gminny? Muszę na kimś odreagować :lol:

Oni chyba tu by nie trafili... zbyt "skomplikowany" adres ma nasze forum (literki i cyferki)...

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A o wysokość zarobków też się pytał? Bo ja przy odmowie mandatu wg pisma muszę takie dane podać. Od kiedy trzeba podawać miejsce pracy? Jak policja złapie "na suszarkę" to podaje się tylko prawo jazdy, dowód rejestracyjny i osobisty. Owszem, pytają się czym się zajmuję ale nie o dokładny adres pracodawcy i o wysokość zarobków, poza tym zawsze myślałem, że pytanie o zajęcie to taki luźny wywiad :roll:

pytał , pytał ... o wszystko pytał ;-) z tym, że ja odmówiłem przyjęcia mandatu. strażnik chciał sporządzić wniosek do sądu i stąd te dodatkowe dane. ....a groziło podobno za to dokładnie 5 tys zł jak powiedział sędzia na rozprawie. Dostałem w końcu 200 zł. Tak jak pisałem mandat był bezpodstawny wię tu mnie uniewinniono. Trochę absurd: mandat bezpodstawny ale wniosek do sądu za odmowę podania danych w związku z czymś czego nie zrobiłem już ok. Więc skoro czynu nie popełniłem więc i wniosek był bezzasadny i żądanie danych do niego. Cóż. A tak dla wyjaśnienia- miałem awarię samochodu i wyciek płynu hamulcowego na zakazie postoju ...taka ciekawostka ;-)

Edytowane przez Jogi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czy jest tu na forum jakiś strażnik miejski/gminny? Muszę na kimś odreagować :lol:

czy zamiast miejskiego/gminnego może być texasu :?:

masz, odreaguj se :lol:

straznik-teksasu.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

czy zamiast miejskiego/gminnego może być texasu :?:

masz, odreaguj se :lol:

straznik-teksasu.jpg

Tego zostawcie, kiedyś już dostał od mnie w ryj pod sklepem. Bo mnie nie przepuścił w drzwiach...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mnie mocno nie podoba się procedura takiego korespondencyjnego ustalania danych.Kiedyś kiedy jeszcze pracowałem (czyli dawno temu ;) ) to się robiło tak,że sprawca czynu albo był wzywany do jednostki albo jeżeli mieszkał daleko wysyłało się pisemko do właściwej terytorialnie jednostki (wraz ze zgromadzonymi dowodami czyli ze zdjęciem) i całość roboty wykonywał policjant z tej jednostki a to to jakieś nowe prawo.Nie słyszałem żeby były jakieś istotne zmiany w obowiązującym prawie ale nie wykluczam,że być może takowe nastąpiły.Może to też być taka naciągano mocno ,,interpretacja'' mająca na celu zniechęcenie człowieka do obrony przed sądem.A tak swoją drogą ciekawe co by powiedzieli inteligenci z SM gdyby ktoś odpisał im,że kierował kolega np Abdullah Wisimulacha zamieszkały w trzeciej oazie przy północnym szlaku karawan.Toż nawet nic za to nie można zrobić bo obwiniony ma prawo bronić się na wszelkie sposoby i to oskarżyciel ma mu udowodnić winę a nie człowiek ma udowadniać swoją niewinność ;)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W sumie to można nawet powiedzieć, że prowadził Abdullah Wisimulacha ale nie wiem gdzie mieszka. Mało tego mam prawo nie wiedzieć nawet z jakiego kraju pochodził nie wspominając o adresie.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ven wydaje mi się że wiem kto prowadził Twój pojazd w danej chwili ...

Marcus Schmidt

Gardenstrase 155

49 090 Osnabruck

Cała Twoja wiedza na ten temat ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mnie mocno nie podoba się procedura takiego korespondencyjnego ustalania danych.Kiedyś kiedy jeszcze pracowałem (czyli dawno temu ;) ) to się robiło tak,że sprawca czynu albo był wzywany do jednostki albo jeżeli mieszkał daleko wysyłało się pisemko do właściwej terytorialnie jednostki (wraz ze zgromadzonymi dowodami czyli ze zdjęciem) i całość roboty wykonywał policjant z tej jednostki a to to jakieś nowe prawo.Nie słyszałem żeby były jakieś istotne zmiany w obowiązującym prawie ale nie wykluczam,że być może takowe nastąpiły.Może to też być taka naciągano mocno ,,interpretacja'' mająca na celu zniechęcenie człowieka do obrony przed sądem.

Ustawa Kodeks Postępowania w Sprawach o Wykroczenia mówi, że funkcjonariusz powinien bezpośrednio po ujawnieniu czynu zabronionego przystąpić do przesłuchania i zabezpieczenia dowodów (swoich i podejrzanego). Oczywiście Funkcjonariusz nie ma na to czasu i ochoty bo lepiej jest gdy ustali zeznania z kolegą z patrolu a Twoje dowody to Twoja sprawa... No i tak wygląda rzeczywistość.

Ale jest też inna rzeczywistość - tych podejrzanych. Otóż jeśli dostajemy wezwanie na komisariat w charakterze podejrzanego o wykroczenie nie musimy się stawiać a Policja nie może użyć żadnych środków mających na celu doprowadzenie Ciebie. W szczególności jeśli wykonają inny krok poza normalnymi czyli pismo i telefon z prośbą o stawienie się, będzie to nękaniem czyli wykroczeniem.

Ja już się z policją bujam od lutego (opisywałem sprawę na forum - rzekoma rozmowa przez telefon w trakcie jazdy samochodem). Nie mam zamiaru się stawiać na komisariacie i ułatwiać im roboty. Nie przesłuchali mnie na miejscu i nie sporządzili wniosku do sądu więc teraz mają kolejną sprawę, która utknęła im na 2 lata (po 2ch latach się temat przedawnia).

Poza tym jeśli chodzi o SM to ja w ogóle bym ich nie brał na poważnie - przynajmniej w kwestii Fororadarów. A dlaczego wyjaśnia załączone pismo...

P.S. próbowałem dodać pismo ale niestety nie chce się załączyć więc poczytajcie sobie orzeczenia Sądu Najwyższego:

1. http://www.sn.pl/Sites/orzecznictwo/Orzeczenia1/I%20KZP%2015-10.pdf

2. http://www.sn.pl/sites/orzecznictwo/Orzeczenia2/III%20KK%20116-10.pdf

Na podstawie pisma do Sądu w którym powołuje się na te orzecznictwo, Sąd uznał ,że SM nie może go ukarać bo nie posiada uprawnień do ścigania sprawcy wykroczeń drogowych a jedynie do karania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W międzyczasie SM dostała prawo karania mandatem za niewskazanie prowadzącego. Nie muszą kierować wniosku do sądu. Wczoraj w nocy to sprawdzałem, nie chce mi się znowu szukać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to zeskanuj, bo w cyfrowej jest tylko kawałek, nie ma najciekawszego ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W międzyczasie SM dostała prawo karania mandatem za niewskazanie prowadzącego. Nie muszą kierować wniosku do sądu. Wczoraj w nocy to sprawdzałem, nie chce mi się znowu szukać.

Brak różnicy jak dla mnie. Czy wniosek do sądu czy mandat - to jedno i to samo postępowanie (przynajmniej logicznie). Pamiętaj, mandatu możesz nie przyjąć i co się dzieje dalej? No i SM kieruje sprawę do sądu czyli wracamy do punktu wyjścia.

SM zazwyczaj ma czas aby sporządzić wniosek na miejscu - najlepiej przyjąć mandat ale go nie opłacać lub złożyć odwołanie (termin 7 dni). No i mamy SM w szachu bo nie może złożyć wniosku do sądu. A jeśli będzie próbowała to musi nas przesłuchać a na przesłuchanie w charakterze podejrzanego o wykroczenie stawiać się nie musimy...

Prawo w tym kraju tworzą barany pod potrzeby polityczne wyborów. Prawo jest psute, jest złe i sprzeczne. To daje urzędnikom dużą władzę i kontrolę nad nami. Trzeba się przyzwyczaić do walki w sądzie o swoje prawa. To nic strasznego a sukces jest tuż za rogiem - jak nie skręcimy w tą drogę to się na niego nie natkniemy!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Brak różnicy jak dla mnie. Czy wniosek do sądu czy mandat - to jedno i to samo postępowanie (przynajmniej logicznie). Pamiętaj, mandatu możesz nie przyjąć i co się dzieje dalej? No i SM kieruje sprawę do sądu czyli wracamy do punktu wyjścia.

SM zazwyczaj ma czas aby sporządzić wniosek na miejscu - najlepiej przyjąć mandat ale go nie opłacać lub złożyć odwołanie (termin 7 dni). No i mamy SM w szachu bo nie może złożyć wniosku do sądu. A jeśli będzie próbowała to musi nas przesłuchać a na przesłuchanie w charakterze podejrzanego o wykroczenie stawiać się nie musimy...

Prawo w tym kraju tworzą barany pod potrzeby polityczne wyborów. Prawo jest psute, jest złe i sprzeczne. To daje urzędnikom dużą władzę i kontrolę nad nami. Trzeba się przyzwyczaić do walki w sądzie o swoje prawa. To nic strasznego a sukces jest tuż za rogiem - jak nie skręcimy w tą drogę to się na niego nie natkniemy!

Jednak SM składa wnioski do sądów i są one rozpatrywane dość często. Kto sprawdzi, będzie wiedział co robić, ale w wielu przypadkach sądy orzekają grzywnę podtrzymując stanowisko SM.

Edytowane przez JacekJ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W najbliższym czasie będę sprawdzał, czy po nieprzyjęciu mandatu za niewskazanie kierowcy SM skieruje wniosek do sądu i co będzie dalej. Mam dwa takie przypadki (kolegi i mojego pracownika). Niedługo sprawdzimy praktykę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czy kierują to nie wiem ale możliwość jest z art 65 par 2 KW o ile dobrze pamiętam.Kiedyś można było odmówić powołując się na art 183 KPK gdzie była mowa o możliwości odmowy składania zeznań lub odpowiedzi na pytania o ile mogłoby to narazić na odpowiedzialność karną osobę najbliższą ale o ile wiem teraz ograniczyli to do przestępstw i przestępstw skarbowych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wiem jak w waszych stronach ale np na krajowej "8", pomiedzy wrocem a klodzkiem, nowe żółte "budki" działają i to wszystkie!

fakk, wczoraj mnie migła budka gdzies miedzy Bardem a Niemczą... nie pamietam gdzie... a na moim liczniku miałem 59... oczywiście nie czytałem całego wątku: to wychodzi że one łapią od 50? czy może od 60, a mi inaczej licznik podaje? ...dam znac za jakis czas jeśli korespondencja przyjdzie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

fakk, wczoraj mnie migła budka gdzies miedzy Bardem a Niemczą... nie pamietam gdzie... a na moim liczniku miałem 59... oczywiście nie czytałem całego wątku: to wychodzi że one łapią od 50? czy może od 60, a mi inaczej licznik podaje? ...dam znac za jakis czas jeśli korespondencja przyjdzie...

Bywa różnie - w zależności na jaką prędkość są ustawione, większość ustawionych jest na przekroczenie powyżej 10km/h, ale zdarzają się i takie gdzie przekroczenie rejestrowane jest nawet o 3-5km/h (tak np. jest w Rychnowach (nie Cykli?) :-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zapewne te od straż miejskiej maja małą tolerancję.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W temacie ustawiania prędkości od jakiej fotoradar rejestruje to w policji ustawia się z reguły +10 a czasem +20.Małe przekroczenia to po prostu kiepski ,,wynik" a jest ich bardzo dużo a w związku z tym masa papierologii by była.Poza tym głupio byłoby karać kogoś za przekroczenie np o 2 km/h.Straż Miejska Wiejska i takie tam to już trochę inna bajka.Wykazują niesamowitą gorliwość w czepianiu się różnych bzdur

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W temacie ustawiania prędkości od jakiej fotoradar rejestruje to w policji ustawia się z reguły +10 a czasem +20.Małe przekroczenia to po prostu kiepski ,,wynik" a jest ich bardzo dużo a w związku z tym masa papierologii by była.Poza tym głupio byłoby karać kogoś za przekroczenie np o 2 km/h.Straż Miejska Wiejska i takie tam to już trochę inna bajka.Wykazują niesamowitą gorliwość w czepianiu się różnych bzdur

A czy przypadkiem nowe prawo nie mowi o tym ze fotoradary maja miec tolerancjje +10 km/h, co spowodowane jest wystawianiem mandatow w przeszlosci za przekroczenie predkosci o 1 km/h ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tylko fotoradary ITD. SM, SW nie musi się tego stosować. Poza tym nie jest to prawo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×