Skocz do zawartości
Pawel

"Żółte" fotoradary

Recommended Posts

zawsze prowadzą nawet jak wywalisz się na własnym podwórku i ktoś życzliwy zadzwoni... ;/

Dokładnie tak.Procedura taka i już.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znalazłem coś takiego w sieci. Czy to prawda?

(...) Nie można karać motocyklistów za przekroczenie prędkości na podstawie zdjęcia z fotoradaru, ponieważ motocyklista ma ustawowy obowiązek prowadzenia pojazdu wyłącznie w kasku, co sprawia, że identyfikacja jego będzie niemożliwa. Ukaranie motocyklisty jest możliwe tylko w przypadku gdy przyzna się, że to on prowadził motocykl, a jeśli pojazdem jeździ wiele osób, a właściciel takiego pojazdu skorzysta ze swoich praw ustawowych to nie można go ukarać z art 96 par 3 kw.

Czyli jako obwiniony odmówi składania wszelkich wyjaśnień z art. 54 par 6 kpw i jako świadek uchyli się od podania kierującego na podstawie art. 183 par 1 w związku z art 41 par 1 kpw., z obawy o fałszywe oskarżenie osoby niewinnej art. 234kk - także takie zdjęcie z fotoradaru nie jest żadnym dowodem (...)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znalazłem coś takiego w sieci. Czy to prawda?

Teoretycznie tak, w praktyce bardzo różnie z tym bywa. Jako osoba prywatna nie masz obowiązku prowadzenia rejestru komu i ktorego dnia użyczałeś motocykla. Brak jest jednolitej interpretacji przepisów. W przypadku SM jeśli ich odwiedzisz w celu złożenia wyjaśnień to już jest pretekst do skierowania wniosku do sądu. Policja nie musi Cie wzywać. Mają odpowiednie narzędzia. Mało kto jednak decyduje się na droge sądową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znalazłem coś takiego w sieci. Czy to prawda?

(...) Nie można karać motocyklistów za przekroczenie prędkości na podstawie zdjęcia z fotoradaru, ponieważ motocyklista ma ustawowy obowiązek prowadzenia pojazdu wyłącznie w kasku, co sprawia, że identyfikacja jego będzie niemożliwa. Ukaranie motocyklisty jest możliwe tylko w przypadku gdy przyzna się, że to on prowadził motocykl, a jeśli pojazdem jeździ wiele osób, a właściciel takiego pojazdu skorzysta ze swoich praw ustawowych to nie można go ukarać z art 96 par 3 kw.

Czyli jako obwiniony odmówi składania wszelkich wyjaśnień z art. 54 par 6 kpw i jako świadek uchyli się od podania kierującego na podstawie art. 183 par 1 w związku z art 41 par 1 kpw., z obawy o fałszywe oskarżenie osoby niewinnej art. 234kk - także takie zdjęcie z fotoradaru nie jest żadnym dowodem (...)

Dokładnie na tej samej zasadzie nie trzeba przyznawać się, że to Ty prowadziłeś auto!, nawet jeśli na zdjęciu jest twarz podobna do Twojej, proś o jeszcze bardziej szczegółowe, ostatecznie stwierdź że nie rozpoznajesz osoby siedzącej za kierownicą :-P (tu trzeba trochę samozaparcia, jaj i czasu na takie zabawy, ale warto)

Oni czepiają się wtedy paragrafu (nie mam pod ręką) że nie udzieliłeś wiążącej odpowiedzi na żądanie organu jakim jest tu straż i wysyłają wniosek do sądu, ale nie ma się co bać, tylko iść na sprawę i powtarzać jak mantrę to samo i nic więcej nie dodawać.

W przypadku gdy zdjęcie zrobione jest od tyłu, to można sobie całą tę szopkę darować ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znalazłem coś takiego w sieci. Czy to prawda?

(...) Nie można karać motocyklistów za przekroczenie prędkości na podstawie zdjęcia z fotoradaru, ponieważ motocyklista ma ustawowy obowiązek prowadzenia pojazdu wyłącznie w kasku, co sprawia, że identyfikacja jego będzie niemożliwa. Ukaranie motocyklisty jest możliwe tylko w przypadku gdy przyzna się, że to on prowadził motocykl, a jeśli pojazdem jeździ wiele osób, a właściciel takiego pojazdu skorzysta ze swoich praw ustawowych to nie można go ukarać z art 96 par 3 kw.

Czyli jako obwiniony odmówi składania wszelkich wyjaśnień z art. 54 par 6 kpw i jako świadek uchyli się od podania kierującego na podstawie art. 183 par 1 w związku z art 41 par 1 kpw., z obawy o fałszywe oskarżenie osoby niewinnej art. 234kk - także takie zdjęcie z fotoradaru nie jest żadnym dowodem (...)

Mam to poniekąd przerobione, w tym jest "wykładnia" sądu najwyższego (nie ma w PL precedensów, ale jak się skończy w SN to raczej się ze sobą zgadzają ;]), że można odmówić składania zeznań tylko, jeżeli osobie bliskiej grozi oskarżenie o przestępstwo, czym nie jest przekroczenie prędkości, tak więc nie można odmówić ;]

Ale można odmówić wskazania osoby kierującej, co jak pójdzie do sądu (a nie zawsze idzie) skończy się na stówce czy 2 mandatu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dokładnie na tej samej zasadzie nie trzeba przyznawać się, że to Ty prowadziłeś auto!, nawet jeśli na zdjęciu jest twarz podobna do Twojej, proś o jeszcze bardziej szczegółowe, ostatecznie stwierdź że nie rozpoznajesz osoby siedzącej za kierownicą :-P (tu trzeba trochę samozaparcia, jaj i czasu na takie zabawy, ale warto)

Oni czepiają się wtedy paragrafu (nie mam pod ręką) że nie udzieliłeś wiążącej odpowiedzi na żądanie organu jakim jest tu straż i wysyłają wniosek do sądu, ale nie ma się co bać, tylko iść na sprawę i powtarzać jak mantrę to samo i nic więcej nie dodawać.

W przypadku gdy zdjęcie zrobione jest od tyłu, to można sobie całą tę szopkę darować ;-)

Dakarowy nie do końca się zgodzę. Miałem podobną sytuację z SM Kalisz Pomorski. Zdjęcie przesłane mailem oczywiście "słabo rozpoznawalna osoba kierująca". Kontakt tel z SM i ich stwierdzenie "że jak Pan będzie miał mozliwość to niech Pan podjedzie". Będąc przy okazji w pobliżu podjechałem i poprosiłem o jakieś lepsze zdjęcie. Strażnik pokazał zdjęcie w komputerze i tylko ktoś naprawdę głupi by stwierdził, że "Ja to nie Ja". Widać było nawet kolor oczu ;) Jeżeli takie zdjęcie byłoby przedstawione na rozprawie sądowej miałbym się z pyszna.

Dlatego wolałem odpuścić jakieś szarpanie z SM i spotkała mnie nagroda w postaci pouczenia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Norbi masz prawo się nie zgodzić...... z moją opinią też :lol: :beer: nie jestem prawnikiem ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja kiedyś dostałem kwity z Polanowa.

Pojechałem do mojego komendanta (znajomego), ten zadzwonił, pogadał, napisał mi kwit, że mnie pouczył, że już jestem świadomy, że nie wolno przekraczać. Wysłałem to do Polanowa i nie było tematu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Aktywne niebawem cztery (a właściwie pięć :roll: ) nowe Pit Stopy od Chwaszczyna do Kościerzyny, trasa nr "20";

-kierunek Żukowo, miejscowość Tuchom za skrzyżowaniem na Karczemki, ograniczenie do 50/60, około 3 km od ronda w Chwaszczynie, pikietaż km 308,3 ;

-dalej kierunek Żukowo miejscowość Miszewo tuż za skrzyżowaniem ze światłami (wjazd od miejscowości Banino) ograniczenie 50/60, pikietaż 302,9;

-800 metrów dalej skrzyżowanie "20" na Pępowo i Przodkowo rejestrator przejazdu na "czerwonym"-dzisiaj widziałem jak ciągnik rolniczy nie załapał się na "późnym żółtym" pikietaż 302,1;

-Żukowo, trasa "20" ograniczenie 50/60, pikietaż 298,7;

-miejscowość Egiertowo trasa "20" też 50/60 skrzyżowanie z drogą na Somonino i Kartuzy

Nie muszę dodawać, że wszystkie będą walić też foty od "tylca" na przeciwnym pasie.

-Dalej trasa "20" na Kościerzynę dwa Pit Stopy w Kłobuczynie i Kaliskach

Życzę spokojnych i tanich podróży na Kaszuby!

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dostałem kupon rabatowy na 500 od ITD z zachodniopomorskiego ... :-D

PS

@ mario2007

Byłem w Prusicach . Odkręcałem pewne sprawy ze stojącego .

Otóż , mają mundury . Widziałem dwa . Rozmowa merytoryczna .

A Panie od korespondencji w ilości 7 ...

Wszystkie uśmiechnięte .

Więc nie wprowadzaj opini publicznej w błąd ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak widać w naszym kraju wszystko co reperuje budżet jest zgodne z konstytucją.

A jak to jest robione to już nie ma znaczenia.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wyłapywanie przeciążonych ciężarówek, kradzionych pojazdów czy braków OC ma imo większy sens niż fotoradary. Chociaż zapewne w naszym kraju policja/ITD nie zdąży zareagować i cały system będzie tylko wystawiał mandaty za pasy czy prędkość :roll:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Była taka piosenka:

Spal żółte fotoradary,

żółte fotoradary spal !!!!

Może trzeba by rozpropagować taką ideę ??

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wyłapywanie przeciążonych ciężarówek, kradzionych pojazdów czy braków OC ma imo większy sens niż fotoradary. Chociaż zapewne w naszym kraju policja/ITD nie zdąży zareagować i cały system będzie tylko wystawiał mandaty za pasy czy prędkość :roll:

I brak prawa jazdy - bo to też plaga w naszym kraju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziennikarstwo...

Zdaniem TK kwestionowany przepis nie narusza zakazu obciążania członków rodziny

A KPK rzecze:

Art. 182. § 1. Osoba najbliższa dla oskarżonego może odmówić zeznań.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A KPK rzecze:

Kpa tak jak napisaleś, ale tu chodziło o wykroczenie a więc zastosowanie o ile się nie mylę ma kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

Edytowane przez Jogi

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kpa tak jak napisaleś, ale tu chodziło o wykroczenie a więc zastosowanie o ile się nie mylę ma kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia

Ta, w takim wypadku w ogóle nie ma o niczym mowy, bo odmowa zeznań dotyczy tylko przestępstw ;]

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×