Skocz do zawartości
Pawel

"Żółte" fotoradary

Recommended Posts

Niekoniecznie.

Z zacytowanego artykułu:

W biegu zdarza Ci się zapomnieć dokumentów do motocykla? Już od 4. czerwca nie będziesz musiał o nich pamiętać. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
57 minut temu, MrBodek napisał:

Niekoniecznie.

Z zacytowanego artykułu:

W biegu zdarza Ci się zapomnieć dokumentów do motocykla? Już od 4. czerwca nie będziesz musiał o nich pamiętać. Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym.

@MrBodeku, tym razem jesteś w błędzie. Punkt dla @Jeziera

 

Cytuj

 

Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP podpisana została ustawa z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Akt przewiduje optymalizację działań związanych z wdrażaniem systemu CEPiK 2.0 oraz wyeliminowanie ewentualnych ryzyk związanych z uruchamianiem kolejnych jego funkcjonalności. Czyli z dniem 4 czerwca br. nie wchodzą w życie przepisy dotyczące okresu próbnego i inne. (jm)

Informacja

w sprawie ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

Jak wskazano w uzasadnieniu do ustawy, jej celem jest optymalizacja działań związanych z wdrożeniem systemu CEPiK 2.0 i wyeliminowanie ryzyka związanego z jednoczesnym uruchomieniem wszystkich jego funkcjonalności oraz integracją i komunikacją z ponad 60 grupami interesariuszy, w części dotyczącej centralnej ewidencji kierowców (CEK).

Ustawa zakłada uruchamianie kolejnych funkcjonalności systemu CEPiK 2.0 w następstwie komunikatu ogłaszanego przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, m.in. w zakresie: (1) wprowadzania, przekazywania, gromadzenia w CEK danych w zakresie świadectw kwalifikacji zawodowej, (2) wprowadzania, przekazywania, gromadzenia przez podmioty zobowiązane (marszałka województwa, wojewodę i starostę) danych o osobach i jednostkach (m.in. instruktorach, wykładowcach, egzaminatorach, lekarzach, psychologach, ośrodkach szkolenia kierowców, pracowniach psychologicznych itd.) uczestniczących w procesie nabywania uprawnień do kierowania pojazdami, (3) wprowadzania, przekazywania i gromadzenia danych w zakresie osób posiadających uprawnienia i tych, którym je cofnięto, oraz osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień, w tym danych o naruszeniach przepisów ruchu drogowego popełnianych przez kierujących, danych o okresie próbnym, kursach reedukacyjnych, orzeczeniach lekarskich i psychologicznych oraz (4) udostępniania ww. danych na zasadach określonych w ustawie. Komunikaty Ministra Cyfryzacji, określające terminy wdrożenia dla poszczególnych rozwiązań technicznych, ogłaszane będą w jego dzienniku urzędowym oraz na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej.

Ustawa wprowadza bardzo istotną zmianę w art. 38 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1260, z późn. zm.), polegającą na zwolnieniu obywateli polskich z obowiązku posiadania przy sobie i okazywania podczas kontroli drogowej: dowodu rejestracyjnego i dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu. Jeśli samochód zostanie zatrzymany do kontroli, dane te sprawdzą funkcjonariusze policji czy Inspekcji Transportu Drogowego w centralnej ewidencji pojazdów. W przypadku zatrzymania dowodu rejestracyjnego, kierowca otrzyma pokwitowanie, a w bazie danych zostanie odnotowana odpowiednia informacja. Zwrot dokumentu nastąpi także w sposób wirtualny przez wymazanie z bazy informacji o zatrzymaniu uzależniono stosowanie wskazanych przepisów od wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających odnotowanie zatrzymania i zwrotu dokumentu w CEP. Podkreślenia wymaga fakt, że zmiany te wejdą w życie (zgodnie z art. 17 omawianej ustawy) po wdrożeniu koniecznych rozwiązań technicznych. Konkretna data zostanie opublikowana, z co najmniej trzymiesięcznym wyprzedzeniem, w formie komunikatu Ministra Cyfryzacji.

Jednocześnie ustawa wskazuje, że kierujący pojazdem zarejestrowanym za granicą uczestniczącym w ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest obowiązani mieć przy sobie i okazywać na żądanie uprawnionego organu, poza innymi wymaganymi dokumentami,  również dokument stwierdzający dopuszczenie pojazdu do ruchu i dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.

Generalnie ustawa wejdzie w życie z dniem 4 czerwca 2018 r. Przepisy dotyczące uzupełnienia ewidencji egzaminatorów, instruktorów, wykładowców, lekarzy uprawnionych do przeprowadzania badań kierowców, uprawnionych psychologów, instruktorów techniki jazdy o datę i miejsce urodzenia, mają wejść w życie po upływie 3 miesięcy od ogłoszenia przedmiotowej ustawy. Z upływem 14 dni od dnia ogłoszenia, wejdzie w życie przepis, zgodnie z którym Minister właściwy do spraw transportu w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia: (1) terminy wymiany praw jazdy, które zostały wydane przed 18 stycznia 2013 r. oraz (2) sposób postępowania w przypadku stwierdzenia rozbieżności między danymi zawartymi w dokumencie prawa jazdy a danymi znajdującymi się w  centralnej ewidencji kierowców. Natomiast z dniem 19 lipca 2019 r. wejdą w życie przepisy dotyczące obowiązku w czasie wykonywania jazd testowych okazywania, na żądanie uprawnionego organu, dokumentu stwierdzającego dopuszczenie pojazdu do ruchu, tj. profesjonalnego dowodu rejestracyjnego.

 

 

Edytowane przez KaeS

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W takiej Norwegii działa to od dawna. Przy czym właśnie trzeba mieć oznaczone auto - przykleja się magnetyczną L-kę na auto. Auta ze 'szkoły' są pooblepiane reklamami, więc od razu można odróżnić cywilne. Jeśli dobrze kojarzę to trzeba zgłosić ubezpieczycielowi, i dopłacić, ale tylko na wybrany okres (np miesiąc czy dwa). Do tego oczywiście egzamin z teorii musi być zdany (nie trzeba wozić kwitów, bo - jak wszystko - jest w "systemie"). 

Nie mniej jest to mądre. Jak młodego chciałem poduczyć to jechaliśmy do firmy na parking, bo to teren prywatny i policja nie może skontrolować. Znajomi jezdzili w jakies leśne dróżki i ich przyłapali i kilka stówek pękło. Ale za to możemy czuć się bezpieczniej, bo ktoś czuwa... ;-)

Edytowane przez BrunoJ
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I się tak powinni częściej wyłapywać :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, Centrino napisał:

I się tak powinni częściej wyłapywać :)

No widzę, że humor powrócił :D 

Mam nadzieję, że i zdrowie też :default_icon_beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
32 minuty temu, Pszemo napisał:

No widzę, że humor powrócił :D 

Mam nadzieję, że i zdrowie też :default_icon_beer:

Powoli wraca, jest w zasadzie już OK, kolano zostało ale to trochę potrwa.

 

A wracając do panów z Policji to mandat mi dali 300zł. Jak się miałem bronić jak nic nie pamiętam??

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
17 minut temu, Centrino napisał:

A wracając do panów z Policji to mandat mi dali 300zł. Jak się miałem bronić jak nic nie pamiętam??

Nie przyjmować. Niech w sądzie udowadniają ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
24 minuty temu, Centrino napisał:

Powoli wraca, jest w zasadzie już OK, kolano zostało ale to trochę potrwa. 

Trzymamy kciuki za szybki powrót do 100% sprawności. 3maj się. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A później się dziwić, że na motocyklistach psy wieszają..... baa765f76f1888229574c49af1831f56.jpg

Wysłane z mojego HAMMER_ENERGY przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
17 minut temu, Pszemo napisał:

A później się dziwić, że na motocyklistach psy wieszają..... baa765f76f1888229574c49af1831f56.jpg

Wysłane z mojego HAMMER_ENERGY przy użyciu Tapatalka
 

Fajny XC 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
A później się dziwić, że na motocyklistach psy wieszają..... baa765f76f1888229574c49af1831f56.jpg

Wysłane z mojego HAMMER_ENERGY przy użyciu Tapatalka


Inwalidztwo umysłowe to ciągle inwalidztwo. Pewnie mieli na to papiery. ;)

Ride, eat, sleep, repeat!

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak takie inwalidztwo to nie powinni mieć prawa jazdy. Nie tylko o papierku tu myślę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 1.07.2018 o 17:59, Jezier napisał:

Inwalidztwo umysłowe to ciągle inwalidztwo. Pewnie mieli na to papiery. ;)
 

Pewnie masz rację, ale czasem warto nie wydawać pochopnych opinii ... Jak było na Orlenie?  Nie wiem ....

http://www.swiatmotocykli.pl/Motocykle/1,124078,13125195,Jednanoga_pl___Klub_niepelnosprawnych_motocyklistow.html

 

  • Thanks 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W skrócie: Szwajcaria, poza terenem zabudowanym czyli ograniczenie do 80, fotoradar zarejestrował 144.

Mandat w wysokości 4000 CFF (15000 PLN) płatne na miejscu, zakaz kontynuowania jazdy i ban na 3 miesiące (czyli trzeba mieć kogoś kto zabierze motor, lub lawetę do granicy). Jeszcze dwa kilometry więcej i konfiskata pojazdu oraz areszt.

U mnie to było tak: droga z dala od miast i wiosek, totalne zadupie, las, z górki i skitrany fotoradar. Pewnie zhamowałem do 120, na szczęście nie było blokady.

Chyba lepiej, żebym w najbliższym czasie do Szwajcarii się nie wybierał :/ Kochajmy nasze fotoradary :/

 

 

Edytowane przez artex
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
19 minut temu, artex napisał:

U mnie to było tak: droga z dala od miast i wiosek, totalne zadupie, las z górki i skitrany fotoradar. Pewnie zhamowałem do 120, na szczęście nie było blokady.

Z Francji przyszły mi pozdrowienia. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
2 minuty temu, Pawel napisał:

Z Francji przyszły mi pozdrowienia. 

Szwajcaria na szczęście nie jest w UE.

Jak mi przyjdzie to ile? 6 może 8 tysięcy?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To że nie jest w UE nie musi oznaczać że unikniesz mandatu, poszperaj pewnie znajdziesz informację na ten temat. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
4 minuty temu, Pawel napisał:

To że nie jest w UE nie musi oznaczać że unikniesz mandatu, poszperaj pewnie znajdziesz informację na ten temat. 

Szperałem, nie mają żadnych umów, pozostaje ręczny proces przez Interpol.

To, że dostanę nie oznacza też, że będę go płacić, na pewno bym się z nimi pisemkami pobawił.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 godzinę temu, Pawel napisał:

Z Francji przyszły mi pozdrowienia. 

Mi przyszły 3. 

Po odliczeniu błędu pomiaru 2 były na przekroczenie o 1 km/h.

Podobno, ostatnimi czasy,  bardzo dużo z Francji przychodzi. 

Edytowane przez Piotrek
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Szperałem, nie mają żadnych umów, pozostaje ręczny proces przez Interpol.
To, że dostanę nie oznacza też, że będę go płacić, na pewno bym się z nimi pisemkami pobawił.
Z potomkami Napoleona nie przechodzi, 30 dni na zapłacenie wskazanej kwoty a jeśli nie to dwa razy więcej w 60 lub ponad trzy razy w 90.

Wysłane z mojego E6853 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
3 minuty temu, Pawel napisał:

Z potomkami Napoleona nie przechodzi, 30 dni na zapłacenie wskazanej kwoty a jeśli nie to dwa razy więcej w 60 lub ponad trzy razy w 90.

Wysłane z mojego E6853 przy użyciu Tapatalka
 

A jeśli nie to co :D?

Nie można nawet się odwołać?

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
3 minuty temu, artex napisał:

A jeśli nie to co :D?

Nie można nawet się odwołać?

 

Można. Jedna z 4 kartek mandatu to druk odwołania.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×