Skocz do zawartości
Pawel

"Żółte" fotoradary

Recommended Posts

Czyli straże miejskie i inne mogą mieć powkładane sprzęty w szare puszki.

Straz miejska czy gminna nie ma prawa korzystac ze stacjonarnych fotoradarow. Wylacznie przenosne

Prawo o ruchu drogowym

129b4

"Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłaczeniem autostrad i drog ekspresowych czynnosci z zakresu kontroli ruchu drogowego z uzyciem przenosnych lub zainstalowanych w pojezdzie urzadzen rejestrujacych w oznakowanym miejscu i okreslonym czasie, uzgodnionymi z wlasciwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stolecznym Policji."

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uściślijmy. Fotoradar robi zdjęcia tam, gdzie ma obiektyw.

I ewentualnie jednocześnie może trzaskać samochody zbliżające się i oddalające - oba kierunki jednocześnie ;]

edit: literówka

Nie może, wynika to z ich budowy.

A raczej homologacji pierwotnej

Jesli chodzi o fotoradary, ktore robia zdjecia w obie strony to takie istnieja i jest ich calkiem sporo. Nie jednoczesnie ale np najpierw pojazdu nadjezdzajacego a za minute oddalajacego sie. Radze sie doszkolic bo to nie zadne bajki. Wiecej nie chcialo mi sie szukac.

http://www.zurad.com.pl/jpag/index.php

Tutaj kolejny przyklad. W opisie mozna znalezc takie informacje jak kierunek i pas na ktorym jechal uwieczniony pojazd.

Odkrywamy_tajemnice_6147005.jpg

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobra, moja wątpliwość dotyczy pytania, czy są fotoradary z dwoma (albo i sześcioma) obiektywami skierowanymi w dwóch kierunkach. Czyli mijam go motocyklem, wali mnie to, bo przód, a on mi robi zdjęcie też z tyłu.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobra, moja wątpliwość dotyczy pytania, czy są fotoradary z dwoma (albo i sześcioma) obiektywami skierowanymi w dwóch kierunkach. Czyli mijam go motocyklem, wali mnie to, bo przód, a on mi robi zdjęcie też z tyłu.

Nie widzialem takich.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja takich nie widziałem ale czort wie

ja nic nie wiem

;)

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jesli chodzi o fotoradary, ktore robia zdjecia w obie strony to takie istnieja i jest ich calkiem sporo. Nie jednoczesnie ale np najpierw pojazdu nadjezdzajacego a za minute oddalajacego sie. Radze sie doszkolic bo to nie zadne bajki. Wiecej nie chcialo mi sie szukac.

http://www.zurad.com.pl/jpag/index.php

Tutaj kolejny przyklad. W opisie mozna znalezc takie informacje jak kierunek i pas na ktorym jechal uwieczniony pojazd.

Odkrywamy_tajemnice_6147005.jpg

Nie ważne co fotoradar potrafi. Ważne co jest w homologacji pierwotnej. A ta w naszym kraju nie ma zachomologowanego robienia zdjęć z obu kierunkó naraz.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobra, moja wątpliwość dotyczy pytania, czy są fotoradary z dwoma (albo i sześcioma) obiektywami skierowanymi w dwóch kierunkach. Czyli mijam go motocyklem, wali mnie to, bo przód, a on mi robi zdjęcie też z tyłu.

Takie cosie są chyba na skrzyżowaniach. Ale nie mierzą prędkości tylko czy kierownik nie przejechał na czerwonym świetle

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest mnostwo tekstow o dzialaniach fotoradarow stacjonarnych i nie tylko w Polsce. Wszyscy klamia?

Przyklady:

http://wiadomosci.on...w-tydzien/7hthd

Jak widac te najnowsze robia dwie fotki przed i za fotoradarem wiec np w Warszawie trzeba mocno uwazac. To pewnie na motocyklistow. Uwaga - jednak mierza predkosc.

http://www.trans.inf...view/22857.html

Takich tekstow jest masa. 30km ode mnie jest fotoradar stacjonarny ktory blyska dla aut jadacych w obu kierunkach. Po co? Nie wiem jak sie ma homologacja do tego wszystkiego ale ostatnio poddana zostala w watpliwosc. Wedlug ponizszego tekstu prawie wszystkie stacjonarne fotoradary nie maja homologacji:

http://motoryzacja.i...ce=www.wykop.pl

Cala ta homologacje w buty mozna sobie wlozyc...

Edytowane przez Mutomb
  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest tak jak pisze Mutomb, przynajmniej w moich rejonach każdy! fotoradar zrobi Ci zdjęcie jak przekroczysz prędkość i dla przykładu ustawiony w stronę Człuchowa - zrobi Ci zdjęcie jak do Człuchowa będziesz jechał - w tył Twojego pojazdu, a jak będziesz wracał - to od przodu Twego pojazdu - jasne? :-P Mam dowody :-P

Jeśli nie, to zapraszam na testy :-) utrata prawa jazdy - gratis!

Oczywiście obiektyw zawsze ustawiony jest w jedną stronę i nikt nie musi go przestawiać... ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

[...]

:-P Mam dowody :-P

[...]

;D

pics-or-it-didnt-happen.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Po wielkich mękach przy pomocy starszego z moich synów wgrałem sobie do nawigacji (Garmin Zumo 660) takie cóś z fotoradarami stałymi,miejscami gdzie często ustawiane są przenośne i takimi gdzie różne krwiopijce i przydrożne zbóje się lubią ustawiać. Wytrzasłem to stąd: http://garmin24pl.bl...cji-garmin.html Może komuś się przyda.

Inne strony: http://www.speedcamu...zumo-660-Europa (płatne)

http://www.poipoint.pl/ (nie udało mi się nic wgrać)

Odnośnie sprawdzenia w praktycestałe fotoradary w mojej okolicy pokazuje wszystkie i jeszcze gada ,miejsca z przenośnymi i miejsca najczęstszych kontroli z suszarkami pokazuje trochę na wyrost no ale nie ma dziwne .Ostrzega też przed czarnymi punktami

Edytowane przez mirek2404

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Hej w tym tygodniu jest głośno nt. uprawnień straży miejskiej oraz przekraczania tych uprawnień. Dlatego jeżeli otrzymacie mandat od straży miejskiej z fotoradaru stacjonarnego takiego jak np. stoi na skrzyżowaniu fi eldorfa z ostrobramską w warszawie nie musicie przyjmować mandatu ponieważ straż miejska nie ma uprawnień do wystawiania mandatów popartych pracą tego urządzenia ( moze to robić np. Policja, ale SM nie przekazuje tych zdjęc policji ponieważ nie zasilą one wtedy budżetu gmin a budżet państwa)<br>

.

W przypadku wyjaśniania sprawy w sądzie należy min. powołać sie na przepis cyt. przez motumba

Strażnicy gminni (miejscy) mogą dokonywać na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłaczeniem autostrad i drog ekspresowych czynnosci z zakresu kontroli ruchu drogowego z uzyciem przenosnych lub zainstalowanych w pojezdzie urzadzen rejestrujacych w oznakowanym miejscu i okreslonym czasie, uzgodnionymi z wlasciwym miejscowo komendantem powiatowym (miejskim) lub Komendantem Stolecznym Policji.

Wg. NiK-u bardzo często Strażnicy w uzgodnionym wcześniej miejscu z Policją stoją chwile i przenoszą sie w inne nie uzgodnione - a wiec dostając mandat z miejsca nieuzgodnionego z policja nie ma podstaw do jego przyjmowania.

W tym miesiącu trwa kontrola niku dot. wszystkich fotoradarów, dlatego dlbrze być na bieżąco bo może sie okazać że 60 proc. mandatów wystawionych w PL są wystawione nielegalnie.

P.S. Precedensową sprawą jest to że ITD nie wysyłając zdjęcia w wezwaniu do zapłaty zabiera nam prawo do obrony przy użyciu dostępnych materiałów dowodowych, dlatego też nie nalezy sie godzić na płacenie więcej bez punktów. Przecież jeżeli wasze auto użytkuja np. 3 os (ty, małżonek i dziecko) to trudno po ok 100 dniach pamiętać kto prowadził samochód a pozatym to jest wasza rodzina i nie musicie składać obciążających ich zeznań..

Edytowane przez jakoob

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

947275_10152343719176110_617765687_n.jpg

Taaaaa, podpowiadajcie naszej straży miejskiej!

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Taaaaa, podpowiadajcie naszej straży miejskiej!

Naszej ?? :shock:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"Naszej" w znaczeniu polskiej ;) Ja się pod tą instytucją nie podpisuję!

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja na pismo z ITD nie odpowiedziałem wogóle. Podobno ITD nie ma prawa kierować sprawy do sądu.

Także do końca lutego czekam na to co będzie. Z końcem luego mija termin 180dni na wystawienie mandatu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×