Skocz do zawartości
Mutomb

Sprzet turystyczny - jaki nóż?

Recommended Posts

Jest zima, uzupelniam sprzet campingowy. Mysle o zakupie nowego podstawowego noza. Nie ukrywam mam teraz spory dylemat. Do tej pory uzywalem sredniej wielkosci noza skladanego. Był poreczny, nie zwracał zbytniej uwagi. Teraz mysle o nozu ze stala glownia. Takim z 25cm dlugosci. Czasem przydaje sie dluzsze ostrze. Bylby praktyczniejszym wsparciem dla tego z multitoola. Pytanie... Jest sens? Jak z przekraczaniem granic? Nie chcialbym miec z tego powodu zadnych problemow.

A moze ktos poleci jakis konkretny model? :roll: Czuje ze teraz to dopiero sie zacznie...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zobacz coś od Gerbera. Są również w wersji Bear Grylls. Przemyślane, solidne konstrukcje so pracy w każdych warunkach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak już piszecie o tych nożach to napiszcie jakim drużynom kibicujecie ;)

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Troche zle sprecyzowalem temat. Chodzi mi bardziej o kwestie wywozu za dalsze granice takiego kozika. Jesli mam juz kupic cos konkretniejszego to tak zebym nie bal sie zabrac tego ze soba. Jakie macie doswiadczenia w tej kwestii? Nie uwierze przeciez ze jezdzicie tylko z niezbednikami badz malymi scyzorykami :). Toc czasem i chleb trzeba pokroic :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

25cm to już spora kosa i mogą być problemy nie tylko na granicach ale również z miejscowymi Policjantami. W Polsce ostrze może mieć wg prawa chyba 12cm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czytając relacje podróżujących np na Ukrainę, to czasami okazuje się że byle kozik jest narzędziem zbrodni, więc jeśli tam się wybierzesz z taką kosą to chyba zabraknie Ci hrywien :-)

W innych cywilizowanych krajach (pewnie poza szeroko rozumianym wschodem) 25cm ostrza użytego do krojenia chleba zapewne nie będzie problemem o ile nie zaczniesz nazywac go maczetą :-)

Edytowane przez dakarowy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O ile wiem ww Polsce nie ma regulacji prawnej dot.długości ostrza nośa.Inna sprawa,że ktoś posiadający kosę z długim ostrzem może być potraktowany jako potencjalny sprawca róznych ewentualnych wyczynów.Po prostu niektórzy policjanci mogą być nieco nadgorliwi.Nic nie zrobią ale będą zadawać pytania a to strata czasu.Na wschodzie można mieć z tego tytułu kłopoty bo nawet jeźeli ichnie prawo również nie zabrania posiadania dłuższego noża to tamtejsi stróże prawa po prostu będą się czepiać coby wyłudzić łapówkę

Ja np mam taki i uważam za wystarczający chociaż dłuższe ostrze też może się przydać

121526-jpg.jpg

Edytowane przez mirek2404

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zdecydowanie gerber w wersji beat grills survival - ma wiele funkcjonalnosci (kosztuje co nieco)

lub fiskars z plastikowa raczka - lekki, ostry, dzieki raczce nawet plywa w wodzie, niedrogi

ostrze 25cm jest za dlugie zeby bylo poreczne do prostych spraw

a do rabania drzewa, ciecia jest za krotkie

dlugie ostrze nie jest problemem przy przekraczaniu granic ladowych w unii, ale przepisy poszczegolnych krajow np. na wschodzie moga zawierac niespodzianki

male ostrze to jest do 8cm, troche jest wtedy male do duzych prac ale w kuchni styknie

sprawdze w domu dlugosci ostrza, dlugosc calkowita i wage obu nozy wymienionych

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

mialo byc bear grylls ultimate survival knife (by gerber)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zapomniałem dodać że nożyk którego fotkę wkleiłem to szwedzka Mora ze stali węglowej.Trzeba trochę zadbać o ostrze ale chyba warto.Cena 28,99 PLN kupiony w sklepie Jula

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bear Grylls Ultimate amerykańskiej firmy Gerber, to doskonały nóż survivalowy.  Testowany i  rekomendowany przez popularyzatora sztuk przetrwania Edwarda Michaela Grylls, ps. "Bear"

Głownia o profilu Drop-Point wykonana została z wysokiej jakości stali nierdzewnej High Carbon Stanless Steel. Głownia wyposażona została w częściowo ząbkowane ostrze (ostrze typu combo).

Rękojeść noża wykonana została z teksturowanej gumy. Ergonomiczna budowa oraz wysokiej jakości użyte materiały zapewniają komfort oraz wygodę użytkowania.

Specyfikacja produktu:

- Nóż z głownią typu Drop-Point i ostrzem typu combo

- Gumowana teksturowana rękojeść

- Ergonomiczna budowa

- Gwizdek w zestawie

- Krzesiwo w zestawie

- Zintegrowana z pochwą ostrzałka diamentowa w zestawie

- Rękojeść zakończona młotkiem

- Wielofunkcyjna pochwa

- Na tylnej części pochwy znajdują się symbole sygnałów alarmowych

Nóż Bear Grylls Ultimate opatrzony jest logo i sygnaturą Bear'a Grylls'a.

Dane techniczne

Produkt: Nóż Gerber Bear Grylls Ultimate - 0751                       

Stal: High Carbon Stanless Steel

Długość całkowita: 254 mm

Długość głowni: 122 mm

Grubość głowni: 4,8 mm

Ostrze: Częściowo ząbkowane (Combo)

Materiał rękojeści: Guma

Pochwa: Nylonowa, wielofunkcyjna

Waga: 245 g

Producent: Gerber, USA

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nóż uniwersalny FISKARS K40

Producent: FISKARS

Cena brutto: 33,00 zł

Dane techniczne:

Model: K40

Długość: 218mm

Ciężar: 70 g

Opis:

Nóż uniwersalny.

Utrzymuje się na wodzie.

Cechy charakterystyczne:

- Nóż wielofunkcyjny w plastikowej pochwie

- Nóż unosi się na wodzie

- Ergonomiczna rękojeść z osłoną na palce

- Ostrze ze stali nierdzewnej o długości 10 cm.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest zima, uzupelniam sprzet campingowy. Mysle o zakupie nowego podstawowego noza. Nie ukrywam mam teraz spory dylemat. Do tej pory uzywalem sredniej wielkosci noza skladanego. Był poreczny, nie zwracał zbytniej uwagi. Teraz mysle o nozu ze stala glownia. Takim z 25cm dlugosci. Czasem przydaje sie dluzsze ostrze. Bylby praktyczniejszym wsparciem dla tego z multitoola. Pytanie... Jest sens? Jak z przekraczaniem granic? Nie chcialbym miec z tego powodu zadnych problemow.

A moze ktos poleci jakis konkretny model? :roll: Czuje ze teraz to dopiero sie zacznie...

No to wsadziłeś nóż w mrowisko. ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mutomb - jeśli nie jesteś nożowym fetyszystą lub gadżeciarzem to moim skromnym podstawowy model scyzoryka vicotirnox-a lub wengera czy też ten z multitoola np. . A do czegoś więcej to porządna finka lub pdróbki: Fiskars (całkem przywoity za małe pieniądze do okazjonalnego użytkowania).

A jeśli chcesz coś na lata co przekażesz synowi lub wnukowi to pomyśl o fińskim nożu Martiinni (link).

Pytanie o wywóz/przewóz przez granicę jak najbardziej zasadne: z tego co wiem są kraje, gdzie "rozmiar ma znaczenie" :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Faktycznie Mirek ma rację. Kiedyś było ograniczenie w długości ostrza noża (było to 10cm) ale już nie obowiązuje. W tej chwili brzmi to mniej więcej w ten sposób:

W rozumieniu USTAWY z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji, bronią jest:

1) broń palna, w tym broń bojowa, myśliwska, sportowa, gazowa, alarmowa i sygnałowa, czyli każdy rodzaj broni palnej,

2) broń pneumatyczna, czyli wszelkiego rodzaju wiatrówki, gładkolufowe i z lufą gwintowaną

3) miotacze gazu obezwładniającego, czyli wszelkiego rodzaju miotacze gazowe nie będące bronią palna gazową,

4) narzędzia i urządzenia, których używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu:

a) broń biała w postaci:

- ostrzy ukrytych w przedmiotach niemających wyglądu broni, czyli na przykład ostrze ukryte w lasce czy też parasola,

- kastetów i nunczaków, nic dodać, nic ująć,

- pałek posiadających zakończenie z ciężkiego i twardego materiału lub zawierających wkładki z takiego materiału, czyli pałki teleskopowe, pałki typu tonfa posiadające wkładkę z metalowej rurki (tzw policyjne) oraz inne,

- pałek wykonanych z drewna lub innego ciężkiego i twardego materiału, imitujących kij bejsbolowy,

B) broń cięciwową w postaci kusz,

c) przedmioty przeznaczone do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej,czyli wszelkiego rodzaju paralizatory (tzw. elektroszokery), Air Tasery itp.

W rozumieniu ustawy bronią palną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonych gazów, powstających na skutek spalania materiału miotającego, jest zdolne do wystrzelenia pocisku lub substancji z lufy albo z elementu zastępującego lufę, a przez to do rażenia celów na odległość.

W rozumieniu ustawy bronią pneumatyczną jest niebezpieczne dla życia lub zdrowia urządzenie, które w wyniku działania sprężonego gazu jest zdolne do wystrzelenia pocisku z lufy lub elementu ją zastępującego i przez to zdolne do rażenia celu na odległość, a energia kinetyczna pocisku opuszczającego lufę lub element ją zastępujący przekracza 17 J.

Czyli jeżeli tego noża nie ukryjemy w jakiejś lasce lub parasolce to można nawet 1m katane przewozić. Jednak niespodzianka może spotkać przy wschodniej granicy oraz o dziwo ograniczenia mają niemcy, anglicy a nawet szwajcarzy więc jak się spotka jakiegoś nadgorliwego stróża prawa to może być nie fajnie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

25cm to już spora kosa i mogą być problemy nie tylko na granicach ale również z miejscowymi Policjantami. W Polsce ostrze może mieć wg prawa chyba 12cm.

Czytając relacje podróżujących np na Ukrainę, to czasami okazuje się że byle kozik jest narzędziem zbrodni, więc jeśli tam się wybierzesz z taką kosą to chyba zabraknie Ci hrywien :-)

W innych cywilizowanych krajach (pewnie poza szeroko rozumianym wschodem) 25cm ostrza użytego do krojenia chleba zapewne nie będzie problemem o ile nie zaczniesz nazywac go maczetą :-)

Panowie, macie racje. Wroce do starej koncepcji noza skladanego, badz czegos typu "Mora". Ostrze niezbyt dlugie, prosta konstrukcja z dobrych materialow. Wszystkie taktyczne kosy ida na bok. Noz bedzie przypominal bardziej kuchenny niz fighterski.

zdecydowanie gerber w wersji beat grills survival - ma wiele funkcjonalnosci (kosztuje co nieco)

lub fiskars z plastikowa raczka - lekki, ostry, dzieki raczce nawet plywa w wodzie, niedrogi

ostrze 25cm jest za dlugie zeby bylo poreczne do prostych spraw

a do rabania drzewa, ciecia jest za krotkie

dlugie ostrze nie jest problemem przy przekraczaniu granic ladowych w unii, ale przepisy poszczegolnych krajow np. na wschodzie moga zawierac niespodzianki

male ostrze to jest do 8cm, troche jest wtedy male do duzych prac ale w kuchni styknie

sprawdze w domu dlugosci ostrza, dlugosc calkowita i wage obu nozy wymienionych

BG ultimate knive to przyciagajacy uwage produkt. Rozpatrywalbym go jako przyjaciela na wyprawe do lasu, w gory, na biwak i wycieczki ale tylko w Polandii. Niemniej jednak mimo wielu fajnych gadzetow (krzesiwo, diamentowa oselka) i dobrego ostrza ze stali weglowej jego wykonanie budzi wiele zastrzezen. Najwieksza wada to rozpadajaca sie rekojesc i osadzenie tejze rekojesci. Jest sporo w sieci na ten temat. Sorry ale nie za taka kase.

Wielu znawcow nozowych tematow twierdzi ze produkty Pana Beara Gryllsa popsuly marke firmie GERBER.

Mutomb - jeśli nie jesteś nożowym fetyszystą lub gadżeciarzem to moim skromnym podstawowy model scyzoryka vicotirnox-a lub wengera czy też ten z multitoola np. . A do czegoś więcej to porządna finka lub pdróbki: Fiskars (całkem przywoity za małe pieniądze do okazjonalnego użytkowania).

A jeśli chcesz coś na lata co przekażesz synowi lub wnukowi to pomyśl o fińskim nożu Martiinni (link).

Pytanie o wywóz/przewóz przez granicę jak najbardziej zasadne: z tego co wiem są kraje, gdzie "rozmiar ma znaczenie" :)

Posiadanie polskiego Gerlacha WZ98 i kilku bagnetow nie czyni ze mnie chyba fetyszysty :P. Malym gadzeciarzem podobno jestem :P. Multitool uwazam za bardzo udane narzedzie. Kompaktowosc i mnogosc funkcji niesamowita. Do przygotowania drzewa na ognisko woze mala skladana pile ogrodnicza. Taki wiekszy scyzoryk. Sprawdza sie duzo lepiej od wszelakiej masci siekierek i toporkow. Swietna rzecz za bardzo mala kase. Do kompletu idealna bylalby wlasnie finka z gladkim ostrzem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trochę zaśmiecę wątek, ale trudno ;-)

Kilka lat temu byłem w przyfabrycznym sklepie Marttiini W Rowaniemi. Zrobił na mnie naprawdę DUŻE wrażenie.

064-2010_06_22-10_15_07-CanonPowerShotA590IS.jpg

Wyglądał dokładnie tak.

Duże wnętrze, a na ścianach dookoła noże, scyzoryki i jakieś coś nie wiem do czego. Przeznaczenia niektórych mogłem się tylko domyślać. Chodziłem po tym sklepie jak po muzeum. "Eksponaty" oczywiście można było kupić.

Tylko te ceny. Po prostu zwalały z nóg.

Dla chętnych, ten sklep znajduje się w centrum miasta, po zachodniej stronie głównej przelotowej drogi, na końcu małego placyku. Przy sklepie były miejsca parkingowe (bezpłatne).

Drugi sklep miał znajdować się przy budynkach fabryki na południowych przedmieściach miasta - ale pan dozorca powiedział że już go tam nie ma (tak zrozumiałem).

A tak w ogóle, to od produktów tej właśnie firmy wzięła się i funkcjonuje u nas nazwa noża FINKA.

Kto był harcerzem i miał finkę z czarną rękojeścią - ręka do góry.

:beer:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przeznaczenia niektórych mogłem się tylko domyślać.

No .... to do czego służą te doniczkowe na ladzie? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja jestem za tym, żeby zabrać na wyprawę noże dedykowane, na przykład:

do krojenia chleba bardzo przydatny jest ten scyzoryk, tylko pamiętaj że musi być oryginalny, masz pewność, że potniesz równo i szybko chlebek"

japanese-swords-samurai-swords-musashi-maou-kaze-katana.jpg

jak masz ochotę na dziczyznę, to super będzie ten nożyk:

16e65f7007e3b9a590a3.jpg

jak już tą zdobytą zwierzynę potniesz, to trzeba ją jakoś ugrilować, nic prostszego, za pomocą przenośnego szpikulca do szaszłyków:

Bron-biala-od-A-do-Z%20204412,5.jpg

no ale jeszcze trzeba przygotować odpowiednie palenisko za pomocą tej "finki" :lol:

topor.jpg

no i na zakończenie podstawowy nożyk do czyszczenia brudu pod paznokciami:

894762417_Noz_Elk_Ridge_Bowie_ER_101.jpg

a z pakowaniem nie ma problemu, zawsze zmieścisz, grunt to dobry statyw :-D

Knife-bike.jpg

  • Like 6

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No .... to do czego służą te doniczkowe na ladzie? ;)

Według mnie, te doniczkowce, to są takie pamiątkarskie do otwierania listów.

Pamiętam, że BARDZO chciałem sobie jakiś nożyk kupić.

Ale jedyne na co mi starczyło kasy

Marttiini+Professional+for+blog.JPG

to był ten "widelec" ze zdjęcia,

ale tylko dlatego że był akurat w promocji (3-5euro).

Użyłem go ze 3 razy.

Kto wie do czego on służy? :-D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dodam jeszcze,że mój krwiożerczy brat-myśliwy w ramach oszczędności kupuje samo ostrze i oprawia sobie we własnym zakresie.Ostatnio widziałem nożyk firmy EKA (chyba szwedzki) który oprawił sobie w kawałek rogu i jest to według niego OK Ma też jakąś Muelę podobnie oprawioną

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trochę zaśmiecę wątek, ale trudno ;-)/>/>

Nic nie szkodzi, taki tu zwyczaj ;)/>

Kilka lat temu byłem w przyfabrycznym sklepie Marttiini W Rowaniemi. Zrobił na mnie naprawdę DUŻE wrażenie.

064-2010_06_22-10_15_07-CanonPowerShotA590IS.jpg

(...)

Kto był harcerzem i miał finkę z czarną rękojeścią - ręka do góry.

:beer:/>/>

Tez tam bylem... 30 kwietnia 1996 ;)/>

Reka w gorze.

Edytowane przez alik
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×