Skocz do zawartości
Debian

F 650GS 2003 - Po wymianie tylnej opony motocykl ściąga w prawo

Recommended Posts

Wczoraj nadszedł czas na wymianę "dojechanej", tylnej opony. Po całej operacji motocykl, po puszczeniu kierownicy, około 10m jedzie prosto i zaczyna ściągać w prawo. Cyferki w okienku na wahaczu pokazują tę samą wartość.

Dzisiaj zrobiłem mały pomiar.

uza.png

Nie wiem na ile jest on prawidłowy więc proszę o podpowiedzi jak sprawdzić czy koło zamontowane jest prawidłowo. Czy odległość obręczy od wewnętrznej strony wachacza, z prawej i lewej strony jest identyczna?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Między oponą ( obręczą ) a wahaczem odległość z prawej i lewej strony powinna być jednakowa .

Wczoraj nadszedł czas na wymianę "dojechanej", tylnej opony. Po całej operacji motocykl, po puszczeniu kierownicy, około 10m jedzie prosto i zaczyna ściągać w prawo. Cyferki w okienku na wahaczu pokazują tę samą wartość.

Dzisiaj zrobiłem mały pomiar.

uza.png

Nie wiem na ile jest on prawidłowy więc proszę o podpowiedzi jak sprawdzić czy koło zamontowane jest prawidłowo. Czy odległość obręczy od wewnętrznej strony wachacza, z prawej i lewej strony jest identyczna?

Zmierzyć - w kilku punktach zaznaczonych kredą żeby wyeliminować ewentualną ,,ósemkę "

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pierwsza :oops:

Dzisiaj wziąłem się do roboty.

zado.jpg

Zdjęta prawa część pampersa, miejsce pomiaru zaznaczone białą taśmą po prawej..

9mgj.jpg

....i lewej stronie.

Odległość od końca wahacza identyczna. Miejsca zaznaczone czerwona linią to miejsca pomiaru.

Koło ustawione, a w okienkach różnica:

f34h.jpg

strona prawa...

i65q.jpg

... i lewa.

Oś dokręcona.

Czas skręcić pampersa

pfgx.jpg

Odrobina kleju na czysty gwint.

http://img42.imageshack.us/img42/9684/v4gv.jpg

5685.jpg

Delikatny "znacznik" i pora na mniej delikatne testy.

....

....

....

Na równej asfaltowej drodze testy wypadły pozytywnie :D

....

v4gv.jpg

Pora na drogę o normalnej nawierzchni :)

iei7.jpg

Nadchodząca burza i towarzysząca jej ulewa przerywa zabawę. Czas na zrobienie porządku w garażu - na odpoczynek udaje się klucz dynamometryczny, a ja na zasłużone :drinkbeer:

P.S. komir, glaca - dzięki za podpowiedzi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wszystko fajnie ale :

- jak była ustawiona oś w okienkach przezd zmianą - na tych samych "cyferkach" ?

Pytam bo to jest rada na przyszłość dla wszystkich którzy mają niezbyt duże doświaczenie praktyczne i jeszcze dodatkowo robią coś pierwszy raz - macie telefony z aparatami to zróbcie zdjęcie przed demontażem - zawsze można później zweryfikować czy po wymianie wróciliśmy do p-tu wyjścia - nie macie to narysujcie, zapiszcie :-D - pamięć bywa zawodna. Sposób jaki ustawiłeś koło jest jak najbardziej właściwy i tak jak napisał Komir ta odległość powinna być taka sama. Sprawdzamy do felgi w kilku miejscach (dodatkowo mamy info czy felga jest prosta). Sposób znany z rowerów i starszych 2oo w przypadku kiedy nie ma na wahaczu kreseczek albo cyferek albo innych ułatwiających ustawienie koła 'znaczników'

- i to jest drugi powód dla którego piszę - jeżeli wszystko jest w porządku(w rozumieniu - tak jak zrobiła fabryka :-) ) to ustawienie na wartości w okienkach powinno być jednoznaczne z odpowiednim ustawieniem w wahaczu - po to są te "ułatwiacze" :-D . Z jakiś powodów u Ciebie jest inaczej - to może być problem a nie musi - ale warto wg. mnie dokładnie jeszcze raz wszystko obejrzeć Powodzenia Pzdr :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przyznam się szczerze - nie zrobiłem ściągi.

Podczas wymiany wyjąłem i wyczyściłem płyty regulacyjne ( nr części 33 17 7 650 079 i 33 17 7 650 080 ) - zdjęć niestety nie zrobiłem. W moim moto wszystkie miały podziałkę-ułatwiacza więc złożyłem je bez większej uwagi. Może tu tkwi problem.

Wojmb6 dzięki za uwagę

Edytowane przez Debian

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×