Skocz do zawartości
august

Motocykl w firmie - przełom?

Recommended Posts

Ciekawe, tylko, że każdy US interpretuje jak chce, niestety. Pożyjemy, zobaczymy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to muszę pogadać z nowym pracodawcą żeby mieć kontrakt :-D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawe, tylko, że każdy US interpretuje jak chce, niestety. Pożyjemy, zobaczymy.

Tylko że nareszcie jest się na co powołać.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie do końca, bo 6k to zawsze można było odliczyć.

Było tak:

Kupujesz motocykl za 30 tys. pln netto - czyli 36900 PLN brutto Od tego Vat wynosi 6900 PLN.

Możesz odliczyć 60% vatu, nie więcej niż 6000, czyli odliczasz 0,6x6900 = 4140 PLN VATU. (< 6000 PLN)

To co zostało po odliczeniu 60% vatu, czyli: 32760 to koszt, więc odliczasz (w zależności od formy opodatkowania) np. 19%, czyli 6224,40 PLN.

Po odliczeniach podatków na moto trzeba wyjąć z kieszeni: 26535,60 PLN

Kupując paliwo do motocykla nie można było odliczyć VAT, tylko całą fakturę od razu w koszty. Czyli litr paliwa kosztował 19% mniej.

________________________

Na podstawie tego wyroku powinno wyglądać to tak:

Kupujesz moto za 36900, odliczasz 6900, i 19% od 30k, czyli moto wyciąga z kieszeni: 24300 PLN

Różnica będzie bardziej widoczna im moto droższe.

Natomiast najwięcej oszczędzi się na paliwie, bo zakładając cenę za litr 5,5 to przed tym wyrokiem trzeba wyłożyć 4,60 PLN a po: 3,75PLN za litr.

Same zalety.

Ja mam niestety zagwozdkę, bo oczywiście mogę Dakara wciągnąć do firmy i odliczać sobie VAT od paliwa, ale jest pułapka.. od 1. stycznia 2014 zmienią się przepisy i wszystko co było wciągnięte do firmy będzie można sprzedać, ale doliczając 23% VAT, czyli automatycznie jestem do tyłu.

Mogę też sprzedać Dakara i kupić moto za 20k na fakturę VAT nie dokładając ani grosza.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja pier.olę, taki to zawiłę, że jednak se kupie normalnie jak Kowalski :lol:

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie do końca, bo 6k to zawsze można było odliczyć.

Było tak:

Kupujesz motocykl za 30 tys. pln netto - czyli 36900 PLN brutto Od tego Vat wynosi 6900 PLN.

Możesz odliczyć 60% vatu, nie więcej niż 6000, czyli odliczasz 0,6x6900 = 4140 PLN VATU. (< 6000 PLN)

To co zostało po odliczeniu 60% vatu, czyli: 32760 to koszt, więc odliczasz (w zależności od formy opodatkowania) np. 19%, czyli 6224,40 PLN.

Po odliczeniach podatków na moto trzeba wyjąć z kieszeni: 26535,60 PLN

Kupując paliwo do motocykla nie można było odliczyć VAT, tylko całą fakturę od razu w koszty. Czyli litr paliwa kosztował 19% mniej.

________________________

Na podstawie tego wyroku powinno wyglądać to tak:

Kupujesz moto za 36900, odliczasz 6900, i 19% od 30k, czyli moto wyciąga z kieszeni: 24300 PLN

Różnica będzie bardziej widoczna im moto droższe.

Natomiast najwięcej oszczędzi się na paliwie, bo zakładając cenę za litr 5,5 to przed tym wyrokiem trzeba wyłożyć 4,60 PLN a po: 3,75PLN za litr.

Same zalety.

Ja mam niestety zagwozdkę, bo oczywiście mogę Dakara wciągnąć do firmy i odliczać sobie VAT od paliwa, ale jest pułapka.. od 1. stycznia 2014 zmienią się przepisy i wszystko co było wciągnięte do firmy będzie można sprzedać, ale doliczając 23% VAT, czyli automatycznie jestem do tyłu.

Mogę też sprzedać Dakara i kupić moto za 20k na fakturę VAT nie dokładając ani grosza.

i na to są sposoby :D ...na sposoby są sposoby ale o tym tylko przy piwie :D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie zapominajcie o czymś takim jak amortyzacja :) Z tego co pamiętam to max rocznie 20% wartości... po roku vat prawie zwrócony :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki za informacje, akurat kupiłam motocykl i zastanawiałam się jak go wrzucić w koszty firmy :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie jestem pewien, ale motocykl możesz wrzucić w koszty jednorazowo, bez amortyzacji.

Motocykl traktowany jest jak samochód osobowy, a tego nie możesz jednorazowo w koszty wrzucić - jest to wyjątek - choć wyraźnie jest w ustawie napisane - odnośnie jednorazowej amortyzacji, że za "wyjątkiem samochodów osobowych". I tu pytanie: jak do tematu podejdą ew. kontrolujący.

Znając życie: co jeden to będzie miał inne zdanie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Motocykl w ewidencji środków trwałych zaliczany jest do grupy 741 natomiast samochód osobowy 740. Na moje pytanie do KIP oraz US otrzymałem odpowiedź iż motocykl można amortyzować jednorazowo (pod warunkiem spełnienia wszystkich wymogów (mały podatnik, wielkość jednorazowej amortyzacji <200 000 EUR w ciągu ostatnich dwóch lat) i nosi to nazwę pomoc de minimis.

od 1. stycznia 2014 zmienią się przepisy i wszystko co było wciągnięte do firmy będzie można sprzedać, ale doliczając 23% VAT

o tym nie wiedziałem, muszę szybko opchnąć Dakara żeby nie wpaść w dodatkowe koszta.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dlatego ja nie wprowadziłem Dakara do środków trwałych.

Jeszcze ciekawe jest to, że dla motocykli nie ma obowiązku prowadzenia kilometrówki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czy po zaistnieniu noqych przeoisów o Vat warto pchacć moto do firmy?? Jak z odliczaniem paliwa i klamotów??

wyszło spod kciuka :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W świetle stabilności przepisów w naszym kraju nie wiem czy w ogól można się pchać w jakikolwiek zakup.

Później urzędnik stwierdzi, że pojazd był użytkowany prywatnie bo z faktur wynika, że w niedziele był tankowany. Powszechnie wiadomo, że urzędnik pracuje od poniedziałku do piątku i nie jest w stanie pojąć, że ktoś może pracować również w weekendy.

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak człowiek ma gdane to i z niedzielnej faktury potrafi się wytłumaczyć :P A jak to jest z jednorazową amortyzacją motocykla? Znalazłem taki artykuł http://thak.pl/jednorazowa-amortyzacja-motocykla-mozliwe/ tylko nie wiem czy to teraz w 2016 jest jeszcze aktualne. Może mnie oświecicie? Dzięki :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

U mnie w urzędzie nadal aktualne.

Czyli jednorazowo nie można (przy wartości >3500zł)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i jak pisałem wcześniej jeżeli chodzi o stabilność naszego prawa to...

Na dzień dzisiejszy zamortyzować motocykla jednorazowo nie można.

Tu nowa interpretacja:

http://biznes.interia.pl/firma/news/motocykl-jest-samochodem-osobowym-wyjasnienie-ministerstwa,2357339,1852

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×