Skocz do zawartości
agreSorek

Potrzebna informacja: jaka nakrętka kiwaczka - łączniki - wahacz

Recommended Posts

Witam. Pytanko jest takie: czy do przykręcania "połączeń" kiwaczka - łączniki - wahacz (oprócz właściwych momentów) zastosować dodatkowo klej do śrub? Nakrętka jest tzw. samozabezpieczająca, więc myślę, że nie trzeba ale może źle myślę ;)

Edytowane przez sorek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

... sruby maja ring z plastiku ktory zapobiega samoodkrecaniu...

To raczej chodzi nie o śruby, ale nakrętki i wtedy nazywają się samohamowne ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Taki mądry jestem z tąd (terminologia też) https://www.bmwautoparts.net/pl/katalog/czesci/33_0831/0/51724/0/0/0/0/33532345444/krzyulec-z-mocowaniem Nakrętki nie są z "tym" plastikiem w który wżyna się gwint śruby, myślę, że były by zbyt cienkie na takie miejsce. Pytam, bo odkręciłem i na śrubach nie widać śladu kleju. Może to takie specjalne nakrętki same w sobie? To trzeba ten klej czy nie ?(wiem nie zaszkodzi ale może zwyczajnie nie trzeba)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W oczekiwaniu na odpowiedź, kolejne pytanko: między łącznikami jest za mało miejsca żeby zmieścił się klucz i nasadka (nakrętki są od wewnątrz i niech tak zostaną :) ) Czy kręcąc kluczem dynamometrycznym od zewnątrz, a nakrętkę trzymając oczkowym to będzie to samo czy już inne opory? (może i pytanie lajkonika aczkolwiek odpowiedź skłania do zastanowienia - przy odkręcaniu np. się nie dało "niezanakrętkę" ) Wydaje mi się, że będzie prawie to samo, a różnica będzie mało istotna. Wiem też, że jest jeszcze taka "fizyczna" technika z kombinacją klucza płaskiego i dynamometrycznego, muszą być bodajże pod kątem prostym lecz na tą chwilę nie mogę ogarnąć z jakim momentem mam przyłożyć czy z właściwym, czy jakiś wzór jest na jego obliczenie - wiem mam problemy :)

Edytowane przez sorek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Taki mądry jestem z tąd (terminologia też) https://www.bmwautop...ec-z-mocowaniem Nakrętki nie są z "tym" plastikiem w który wżyna się gwint śruby, myślę, że były by zbyt cienkie na takie miejsce. Pytam, bo odkręciłem i na śrubach nie widać śladu kleju. Może to takie specjalne nakrętki same w sobie? To trzeba ten klej czy nie ?(wiem nie zaszkodzi ale może zwyczajnie nie trzeba)

Chyba, żeee ... powinny być samohamowne - samozabezpieczające, a ktoś wcześniej je zamienił? Taka opcja też jest możliwa.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nakrętki samohamowne odpowiednio dociągnięte wystarczą. Ale musisz dociągać nakrętkę, a nie śrubę. I dobry zwyczaj podpowiada, że na podkładkę, która idzie pod nakrętkę można dać troszkę oleju, żeby tarcie nie fałszowało wartości dociągania. Tak się robi np. przy śrubach głowicy w ciężarówkach (to znam z doświadczenia).

Jeśli masz klej i będziesz czuł się przez to lepiej, to go daj po prostu. Ja czasami daję klej bez potrzeby, żeby nie myśleć potem w czasie jazdy.

Edytowane przez JacekJ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No właśnie z tym dociągnięciem nakrętki jest problem, za Chiny klucz dynamometryczny z nasadką nie podejdzie. Jutro poszukam czegoś takiego: http://allegro.pl/glowice-do-klucz-dynamometryczny-z-kluczem-plaskim-i3789028408.html

Edytowane przez sorek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeśli będziesz miał kłopot, to po prostu sprawdź praktycznie na innej śrubie z jaką siłą masz dociągnąć tą nakrętkę i w podobny sposób zrób to we właściwym miejscu. Użyj najwyżej troszkę większej siły i tyle. Tak naprawdę, to są rzeczy trochę umowne, a w praktyce 90% śrub w warsztatach dociągane jest "na oko", a jeszcze częściej "na maksa". Co innego głowica, wał napędowy, panewki itp. sprawy, tam nie można pociągnąć ani za mocno, ani za słabo.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pokombinuję jutro, coś się wymyśli ;) Jak nie znajdę sposobu to dam nakrętki na zewnątrz i taka bieda. Dzięki.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Myślę, że nie będzie miało to najmniejszego wpływu na działanie. Prawdopodobnie tylko śruby od środka nie wejdą.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Myślę, że nie będzie miało to najmniejszego wpływu na działanie. Prawdopodobnie tylko śruby od środka nie wejdą.

Ups, może i tak być aczkolwiek teoretycznie powinny https://www.bmwautop...ec-z-mocowaniem ale to efka w gs tak http://f650gs.pl/topic/2791-laczniki-krotkie-dlugie-amortyzator-wysokosc-f650gs/page__st__60 Edytowane przez sorek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

$(KGrHqQOKpsE4jYemr!1BOVh9j19Sg~~_12.JPG

No tak, nakrętki do wewnątrz. Wyglądają na samohamowne.Jaki masz sposób na zakręcenie właściwym momentem kręcąc za nakrętkę? Edytowane przez sorek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

... Nakrętki nie są z "tym" plastikiem w który wżyna się gwint śruby....

Samohamowność może być realizowana na kilka sposobów - nie musi być wstawki z tworzywa, aby nakrętka była samohamowna ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Samohamowność może być realizowana na kilka sposobów - nie musi być wstawki z tworzywa, aby nakrętka była samohamowna ;)

To by pasowało, jeszcze dzisiaj raz sprawdziłem i na 100 nie ma plastiku. Wygladają na oryginalne czyli z założenia samohamowne (w ten inny sposób B)). Więc pytanie konkret : kleić czy nie? No i jak to podejść z tym zakręceniem ? Kleju nie mam, kupię i tak, przyda się wcześniej czy później także to nie problem. Edytowane przez sorek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sorek ale czemu Ty się upierasz przy tym kluczu dynamometrycznym??

Jak już nie wiesz totalnie jak to skręcić (a masz potrzebę strasznie dokładnego skręcenia) to weź wkręć sobie takie śrubki gdzie indziej dynamometrem, później weź klucz, którym będziesz to dokręcał na motocyklu i sprawdź jak mocno jest dokręcone i tyle.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Się nie upieram :) Pomyślałem sobie, że może da się to zrobić zgodnie ze sztuką. Jak nie to oczywiście są inne sposoby, min ten który zaproponowałeś (wcześniej JacekJ) Podobnie jak klej nie zaszkodzi, bo np nie wiem czy taka nakrętka samozabezpieczająca z gwintem odkształconym nie traci swoich właściwości po kilkukrotnym odkręceniu. Można też dać nową dla św. spokoju.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szanowny Adminie, jeżeli uznasz, że wątek jest mało merytoryczny, a jego wartość ogólnomechaniczna jest znikoma (z całym szacunkiem do uczestniczących w nim Szanownych Kolegów i ich cennych rad), w trosce o przeciążenie serwera, można go "wysypać" lub całkowicie zutylizować. Ja się zgadzam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeżeli kogoś to ciekawi, to nakrętki poszły te same tylko z CX 80 42 tak dla pewności. Spokojnie dokręciłem dyno.(41/71 Nm) i to kręcąc za śrubę czując na kluczu którym trzymałem nakrętkę opór do końca więc mam prawo podejrzewać, że dodatkowego oporu nie było, a jak nawet to mały.

Edytowane przez sorek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Będę się upierał, 42 do nakrętek max M25, 43 do M36. Tam były z tego co pamiętam wahacz 14 i kiwaczka 18. Prześledziłem też ten wątek http://f650gs.pl/topic/5495-loctite-243-i-648-zamienniki/page__hl__loctite__fromsearch__1 i z calym szacunkiem ośmielam się stwierdzić, że w tym przypadku nie masz racji ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×