Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wszystko przez te oponki, które znalazłem pod choinką – K 60 Scout. Prezentują się ładnie, a i motek jakoś tak bardziej dziarsko wygląda.

1-a.JPG

Pogoda kusi, więc trzeba jechać, jako cel wybieram Iganie, niewielką wioskę znajdująca się na przedmieściach Siedlec. To tutaj doszło do jednej z bitew Powstania Listopadowego. Choć przejeżdżałem w pobliżu wiele razy (jadąc obwodnicą Siedlec), to na polu bitwy nigdy nie byłem, a więc w drogę!

Trasę wybrałem tak, aby na miejsce dojechać drogami gruntowymi i szutrami, asfalty traktując jako zło konieczne.

1-DSC_3086.JPG

W nocy padało więc drogi są lekko rozmiękłe, w sam raz by sprawdzić oponki. Gdzieś na trasie w lasach na południe od Cegłowa.

1-DSC_3100.JPG

1-DSC_3113.JPG

W polach czuć wiosnę, na łąkach roztopy, drogi teoretycznie utwardzone, teraz przypominają błotną maź…Opony spisują się świetnie, nareszcie zamiast nieustannie gapić się pod koła mogę rozglądać się na boki.

1-DSC_3089.JPG

Mijam liczne strumienie, które o tej porze powylewały. Łąki się zielenią, słonko świeci, wiosna...

1-DSC_3114.JPG

1-DSC_3117.JPG

1-DSC_3098.JPG

1-DSC_3102.JPG

Wlokę się niemiłosiernie, częste postoje, cykanie zdjęć, godziny płyną, a kilometrów jakoś nie ubywa. Wreszcie po 3 godzinach turlania, trochę tu, trochę tam, docieram do celu wyprawy – jestem w okolicach Igań, dojeżdżam na pole bitwy, tam gdzie stały wojska polskie.

1-Iganie.JPG

Rozglądam się po okolicznych polach, przez te sto kilkadziesiąt lat krajobraz uległ tylko niewielkim zmianom. Jestem w miejscu gdzie znajdowała się artyleria Bema (nr 3 na mapce).

Nie miejsce to, aby zanudzać opisem bitwy, ale przytoczę jeden epizod. W kulminacyjnym momencie bitwy Rosjanie wysyłają z prawego na lewy brzeg rzeki Muchawki doborowy pułk „ Lwy Warneńskie”, który niedawno przybył z głębi imperium carów, jego żołnierze przechwalają się, że pokarzą jak walczyć z Polakami. Pułk ( nr 1 ) szybko przechodzi w kolumnie przez mostek i spycha Polaków na południe. Rosjanie powoli dochodzą do baterii Bema, która zaczyna ich ostrzeliwać morderczym ogniem z odległości 100 metrów. W pewnym momencie idący na czele Rosjan oficer ogląda się za siebie i widzi, że nikt za nim nie idzie, w wyniku strat cały pułk zaczął się powoli cofać. Widząc swą bezsilność rosyjski oficer zatrzymuje się i pokazuje polskim artylerzystom język, po czym odwraca się i powoli wraca za swoim oddziałem. Polscy artylerzyści oddają strzał w stronę samotnie wracającego oficera, widzą jak odłamki rozrywają jego mundur nie raniąc go jednak. Oficer odwraca się i uprzejmie kłania Polakom, po czym kontynuuje powrót. Polacy więcej do niego nie strzelają, doceniają jego fantazję. Lecz to jeszcze nie koniec bitwy, do ataku w kolumnie rusza jeden z polskich pułków (nr 2), który idąc przez Iganie chce odciąć Rosjanom drogę odwrotu przez most. Dochodzi do swoistych zawodów, Polacy ( 2500 ludzi) i Rosjanie ( też ok. 2500 ludzi), biegną sprintem równolegle do siebie w dwóch kolumnach. Ścigają się do mostu, ok. 500 metrów, Rosjanie biegną by ratować życie, Polacy by im je odebrać. Wyścig wygrywają Polacy, pierwsi dopadają mostu i odcinają Rosjanom drogę odwrotu. Tuż przed mostkiem dochodzi do morderczego starcia, 5000 chłopa okłada się kolbami bagnetami, starcie trwa tylko kilka minut, ginie ok. 1000 Rosjan, reszta ma dość i poddaje się…

1-DSC_3121.JPG

Dzisiaj dokładnie w miejscu, tej gigantycznej ustawki, gdzie na niewielkiej przestrzeni ( mniej więcej połowa boiska piłkarskiego) biło się i mordowało 5000 facetów stoi ten oto znak i restauracja Mc Donald.

Stojąc na parkingu Mc Donalda mam chwilę refleksji i nie jest to nic patriotycznego, ja po prostu podziwiam tych facetów, niezależnie po której stronie walczyli…Szacun.

1-DSC_3119.JPG

Ruszam dalej, przejeżdżam koło pozostałości dworu, świadka tamtych wydarzeń…

1-DSC_3130.JPG

Z Igań jadę na północ w stronę Liwca, gdzie robię kilka fotek, korzystając z ładnego słońca i bezchmurnego nieba.

1-DSC_3122.JPG

1-DSC_3141.JPG

Do domu wracam tuż przed zmrokiem, opony zdały egzamin, wyciągały mnie dzisiaj dwukrotnie z głębokiego błocka kiedy szorowałem już osłoną silnika.

  • Like 29

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Super. Takie oponki właśnie sobie zamówiłem. Jasinek miał w KTM-ie i był zadowolony. Fajnie że i Ty potwierdzasz dobrą opinię.

A nawiasem dodam, że ja nie podziwiam tych gości co walczyli, tylko im współczuję. Politycy napuścili ich na siebie, a sami dzielili się łupami. To byli zwykli ludzie oderwani od roboty i rodzin na wiele lat tylko po to, żeby mordować się wzajemnie. Do tego byli deprawowani, poniżani i rozpijani przez dowództwo. Po powrocie byli najczęściej kalekami fizycznymi i psychicznymi, agresywni i bezużyteczni.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Politycy napuścili ich na siebie, a sami dzielili się łupami. To byli zwykli ludzie oderwani od roboty i rodzin na wiele lat tylko po to, żeby mordować się wzajemnie. Do tego byli deprawowani, poniżani i rozpijani przez dowództwo. Po powrocie byli najczęściej kalekami fizycznymi i psychicznymi, agresywni i bezużyteczni.

Generalnie, co do istoty wojen i ich efektów zgadzam się z Tobą w 100%, jednak w przypadku powstania listopadowego sprawa w Polsce wyglądała trochę inaczaj. To lud domagał się od jego przywódców podjęcia działań wojennych i były liczne przypadki linczowania ( przez lud) tych, którzy nie chcieli przyłączyć się do walki. Pozdrawiam :beer:

Edytowane przez mila1
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak zwykle zajefajne fotki i trochę historyji ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

relacja super! Miło popatrzeć :)

Wszystko przez te oponki, które znalazłem pod choinką – K 60 Scout.

Super. Takie oponki właśnie sobie zamówiłem.

gdzie kupowaliście te oponki i za ile?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

gdzie kupowaliście te oponki i za ile?

U mnie w Lublinie komplet przód i tył, tyle że z przodu K60 zwykłe nie Scout (nie ma w tym rozmiarze) 530zł na miejscu. Z Allegro wychodzą drożej + przesyłka.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bardzo tanio, nawet się nie zastanawiaj, bierz. Tak, na przód nie ma w tym rozmiarze Scouta, ale zwykła K60 w tym przypadku ma dokładnie ten sam bieżnik i ponoć ten sam skład mieszanki gumy. Kupione na Allegro 600 PLN.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak się kiedyś spotkamy na wspólne pojeżdżenie, Ty prowadzisz ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak zrobię, chociaż mam jeszcze połowę bieżnika na swoich, a jestem zadowolony. Zmienię tylko ze względu na charakter opon.

Swoją drogą, z tyłu mam oponę CST (znany producent opon rowerowych, a także opon na pierwszy montaż do motków w USA) i nie narzekam. Trzyma rewelacyjnie, na suchym i na mokrym, zużywa się nie za szybko i kosztowała grosze. W Lublinie jest przedstawiciel, a może importer, nówka 140zł. W Polsce jeszcze mało popularne, ale dla mnie rewelacja. Sprawdzałem teraz przy niższych temperaturach i zimnym asfalcie i jest bardzo ok.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak się kiedyś spotkamy na wspólne pojeżdżenie, Ty prowadzisz ;-)

Z przyjemnością :). Zawsze zapraszam, zapewniam trasę, nocleg, miejsce dla motka i :beer: .

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rewelacyjne kolego wrzucasz relacje. Pozdrowienia z Podkarpacia. Gdybyś kiedyś był w okolicach Dębicy lub Mielca zapraszam do wspólnych przejażdzek. Okolica bogata w historyczne ciekawostki oraz oczywiście piękna przyroda.

Edytowane przez Damian
  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rewelacyjne kolego wrzucasz relacje. Pozdrowienia z Podkarpacia. Gdybyś kiedyś był w okolicach Dębicy lub Mielca zapraszam do wspólnych przejażdzek. Okolica bogata w historyczne ciekawostki oraz oczywiście pikna przyroda.

Dzięki. Bardzo chętnie, tym bardziej, że jadąc ostatnio (pod koniec lata) w Bieszczady, przejeżdżałem tamtędy, piękne i ciekawe okolice ( Trzcinica- najstarsze grodzisko w Polsce). Jak będę jechał w Twoje okolice, to dam znać. Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

mila1, widzę, że jednak po ostatnim jeżdżeniu umyłeś moto, szkoda, ze nie dałeś znaku, bo chętnie bym znowu razem sie zabrał

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

mila1, widzę, że jednak po ostatnim jeżdżeniu umyłeś moto, szkoda, ze nie dałeś znaku, bo chętnie bym znowu razem sie zabrał

Tylko, że to była wycieczka w dzień powszedni :oops: w połowie tygodnia, więc nawet nie próbowałem Cię zawiadamiać, by nie drażnić...Jak pogoda będzie łaskawsza i będę coś planował, to dam znać ( dam info i do Gsdakara), właśnie siedzę nad mapami i jest do zrobienia kilka fajnych tras...

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pisz też do mnie jakby co. Ja tam na tygodniu mam czas, ale na "Ustawki warszawskie" nie zaglądam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pisz też do mnie jakby co. Ja tam na tygodniu mam czas, ale na "Ustawki warszawskie" nie zaglądam.

My się tu zmawiamy na jeszcze bardziej lokalne ustawki - sulejówkowskie :). Miałbyś do nas kawałek drogi, a dzień krótki to i wycieczki nie za odległe. Niedawno błąkałem się motkiem w okolicach Stoczka Łukowskiego i to mógłby być wspólny dla nas kierunek, gdzieś tak w połowie drogi. Jak dzień bedzie trochę dłuższy, to mnie korcą rejony: Lubartów, Parczew, Włodawa, Chełm, Łęczna. Z map wygląda, że może być ładnie, a nigdy się tam nie błąkałem. Wycieczka na dzień, dwa.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

My się tu zmawiamy na jeszcze bardziej lokalne ustawki - sulejówkowskie :). Miałbyś do nas kawałek drogi, a dzień krótki to i wycieczki nie za odległe. Niedawno błąkałem się motkiem w okolicach Stoczka Łukowskiego i to mógłby być wspólny dla nas kierunek, gdzieś tak w połowie drogi. Jak dzień bedzie trochę dłuższy, to mnie korcą rejony: Lubartów, Parczew, Włodawa, Chełm, Łęczna. Z map wygląda, że może być ładnie, a nigdy się tam nie błąkałem. Wycieczka na dzień, dwa.

to ja takze poprosze o info - do sulejowka mam niedaleko a dzien powszechni czesto tez nie jest problemem :)

Edytowane przez MTBiker
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to ja takze poprosze o info - do sulejowka mam niedaleko a dzien powszechni czesto tez nie jest problemem :)

No, to super, aby tylko pogoda była. Jeszcze zimy nie było, a już czekam na wiosnę :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Elegancko coraz więcej relacji z naszego pięknego kraju z off-road zacięciem, w ciekawych miejscach i z pięknymi fotkami. Tak lubuję.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Okolice Lubartowa, Parczewa itd. to dla mnie codzienność. Mam tam działkę, znam teren. Jakby co, nie ma sprawy. Lasy Parczewskie, jeziora, wsie, co chcecie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To myślę, że na 100% pojeździmy :), niech tylko zrobi się cieplej, byle do wiosny...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeszcze trochę offtopu ;)

U mnie w Lublinie komplet przód i tył, tyle że z przodu K60 zwykłe nie Scout (nie ma w tym rozmiarze) 530zł na miejscu. Z Allegro wychodzą drożej + przesyłka.

Cena rzeczywiście atrakcyjna :)

Od Huberta z Motogumy dostałem taką informację:

Heidenau K60 Scout 130/80-17 352 PLN

Heidenau K60 100/90-19 260 PLN

Przód nie jest produkowany w wersji Scout ale od importera dostałem kiedyś taką informację:

"Opona w rozmiarze 100/90-19 jest oponą,dokładnie taka samą(co do bieznika i

mieszanki gumowej)jak 110/80b19 K60 Scout tylko nie posiada nazwy handlowej

Scout"

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to dam znać ( dam info i do Gsdakara)

Tylko nie pisz na forum, bo jeszcze ktoś się dołączy! :s

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×