Skocz do zawartości
kleyff

Klucz dynamometryczny

Recommended Posts

Wlaśnie taki z polecenia zakupiłem i działa, co prawda nie ma blokady ale jest wystarczający, nawet go dzisiaj używałem po raz kolejny :-)

Kolega wozi pałkę milicyjną. Teleskopowa, lżejsza, blokada chyba jest... Ale na szczęście jeszcze nie używał... :)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam też taki i też podobnie jak na jednym zdjęciu w pozycji "wyluzowanej" nie mieści się w etui. Trzeba trzymać poza...

A nożyka, brzeszczota nie masz, aby dziurkę w pudełku wyciąć ;)

Tak szczerze mówiąc taki przypadek dyskwalifikuje to pudełko ... klucz MUSI być trzymany luźny !!!

Owinąć w ręcznik, albo rękaw koszuli flanelowej i będzie git ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A nożyka, brzeszczota nie masz, aby dziurkę w pudełku wyciąć ;)

Tak szczerze mówiąc taki przypadek dyskwalifikuje to pudełko ... klucz MUSI być trzymany luźny !!!

Owinąć w ręcznik, albo rękaw koszuli flanelowej i będzie git ;)

Za leniwy jestem na dłubanie w chińskim plastiku. Leży sobie w jakiejś szmatce.

Kiedyś wpadliśmy na pomysł, żeby go sprawdzić na wychylnym. Klucz na klucz, dwie osoby, niby jeden moment, a dwa były takie same.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Chiński z Chińskim współpracuje ;) :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A do czego oprócz plastików wykorzystuje się zakres 10-20 Nm?

Zdecydowanie nie do plastików ;)

No dobra moze troche malo precyzyjnie ujalem. Jak pisalem mam klucz o zakresie 10-100Nm i nie potrzebny mi mniejszy. Takie 5-25Nm. Jakos niebardzo moge znalezc zastosowania dla 5-10Nm w malym GSie. Jesli ktos ma klucz o dolnej wartosci rzedu 20Nm to wyglada to troche inaczej. Moim zdaniem jednak lepiej kupic jeden klucz lepszej jakosci niz dwa gowniane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No dobra moze troche malo precyzyjnie ujalem. Jak pisalem mam klucz o zakresie 10-100Nm i nie potrzebny mi mniejszy. Takie 5-25Nm. Jakos niebardzo moge znalezc zastosowania dla 5-10Nm w malym GSie. Jesli ktos ma klucz o dolnej wartosci rzedu 20Nm to wyglada to troche inaczej. Moim zdaniem jednak lepiej kupic jeden klucz lepszej jakosci niz dwa gowniane.

Polemiczka :lol:

1. Nie ma klucza dobrej jakości o uniwersalnym zakresie ;)

2. Wszystko zależy do czego planujemy używać klucza - bo są ludzie, którzy bez serwisówki ani rusz, a tam 4 czy 6 Nm się znajdzie - do plastików właśnie ;)

3. klucz 5-25 ma swoje zastosowanie - od plastików poprzez śruby M6 ( 8 - 11 Nm ) do M8 ( 18 - 25 Nm ) Poza tym taki klucz jest mniejszy - 1/2 cala wszędzie nie "wejdziesz" - pomimo dolnego zakresu np 10 Nm ;)

Nie ma się co spierać - każdy musi sobie sam odpowiedzieć czego i do czego potrzebuje oraz jak często może tego czegoś potrzebować .

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

...1/2 cala wszędzie nie "wejdziesz" - pomimo dolnego zakresu np 10 Nm ;)...

Nie ma się co spierać - każdy musi sobie sam odpowiedzieć czego i do czego potrzebuje oraz jak często może tego czegoś potrzebować .

1. Oczywiscie tu sie zgodze. Jest to dosc istotny argument o ktorym nie pomyslalem.

2. Nie zamierzam sie spierac z Toba :). Po prostu wyrazilem swoje zdanie. Wydaje mi sie tylko, ze jesli ktos chce kupic klucz dynamometryczny tylko ze wzgledu na motocykl to spokojnie wystarczy mu 1 w miare uniwersalny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1. Oczywiscie tu sie zgodze.

Ja też! Więc zgoda :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kupilem klucz 1/2", ale wlasciwie wszystkie nakladki jakie posiadam są na 1/4". Tu pojawia się pytanie, czy istnieje reduktor 1/2" na 1/4"? Dzwonilem dzisiaj do dwóch sklepów i jeden "specjalista" twierdzil, że są, ale nie mają na stanie, a drugi powiedzial tak: "takie coś nie wytrzymaloby przeciążeń dlatego nikt czegoś takiego nie produkuje". Czy ktoś na forum może wypowiedzieć się w tym temacie?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

... a drugi powiedzial tak: "takie coś nie wytrzymaloby przeciążeń dlatego nikt czegoś takiego nie produkuje".

To czego się nie produkuje jest u Mygosi w linku i u mnie na regale ;)

Co do wytrzymałości ... masz klucz dynamometryczny to sobie sprawdzisz kiedy się ukręci :lol:

Edytowane przez Jarek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A co chcesz przykręcać tym kluczem?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A co chcesz przykręcać tym kluczem?

Między innymi śrubę spustową przy wymianie oleju.

Co do linka jaki wrzucila Mygosia to coś takiego znalazlem, ale stwierdzilem, że to nie to bo w temacie aukcji jest 1/4 na 1/2, a nie odwrotnie. Jednak po zdjęciach widać, że są zarówno jedne i drugie reduktory.

Dzięki Wam za pomoc i szybkie rozwiązanie sprawy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Między innymi śrubę spustową przy wymianie oleju.

Żeby ułatwić Alikowi wyjaśnienie całej sprawy wytrzymałości kluczy i redukcji 1/4" to pochwal się co to za klucz 1/2 sobie kupiłeś - chociaż w jakim zakresie pracuje - bo wiesz .... może będziesz musiał kupić ... ale redukcję i nasadki 3/4'' ;)

Bo tak na moje oko to, a się nie znam, nie orientuję i zarobiony jestem, to nie wydaje mnie się, żebyś miał nasadkę 1/4'' na śrubę spustową oleju 24 ;) - sam jestem ciekaw co Alik napisze, a Mygosia ( po krótkim szukaniu ) wklei :D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam 2 dynamometryczne ,mały z 1/4 i duży chyba 1/2 więc musiałem zakupić 2 przejściówki , a ostatnio nabyłem hex 22 do ośki i jeszcze jedna przejściową bo hex jest na 3/4 . Producenci nie ułatwiają życia amatorom.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wg serwisówki przykręcanie pokrywy w silniku wymaga dokręcenia śrub momentem 10Nm. To niewiele, więc chciałem się upewnić, czy wystarczy tutaj wziąść w rękę klucz imbusowy i po prostu zdecydowanie ręką dokręcić śrubę bez przykładania wielkiej siły, czy coś mi się miesza?.

Klucz dynamometryczny mam niestety od 30 wzwyż.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A gdybyś nie miał serwisowki to jak mocno dokręcil tak strategiczny element motocykla jakim jeat pokrywa?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A gdybyś nie miał serwisowki to jak mocno dokręcil tak strategiczny element motocykla jakim jeat pokrywa?

Do zerwania gwintu, tak kiedyś w KLE dokręciłem korek od spuszczania oleju :lol:

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wbrew pozorom ten moment jest ważny. Możesz dokręcić "na oko" i będzie ok. Warto jednak wiedzieć jaka to siła i takiej właśnie użyć. 10Nm to jakby 1kg powieszone na ramieniu 1 metra., Czyli kluczem ok. 10cm to jakbyś naciskał 10 kilogramami.

Dlaczego jest to ważniejsze niż się wydaje (wiem, że pytam sam siebie). Bo jeśli dociągniesz śrubę za mocno, to ją osłabisz, a z drugiej strony osłabisz gwint. Przy zmianach temperatury następuje zmiana długości śruby, a co za tym idzie jej naprężenia. Jeśli np. dokręcisz śrubę w 20 stopniach, a temp. spadnie do -20, to siła jej dociągnięcia i naprężenie wzrasta.

Gdtyby śruby i gwinty były używane raz w życiu, to jeszcze, ale używamy ich wielokrotnie i potem są niespodzianki.

I trzeba zauważyć, że często wkręcamy twardą śrubę w miękkie aluminium. Łatwo je zniszczyć w ten sposób.

I koniecznie trzeba pamiętać, żeby przykręcać i odkręcać równomiernie wszystkie gwinty po kolei, a nie jedną na maksa, potem następną na maksa. Niby banał, ale często widzę jak robią to mechanicy, kierowcy i niedobrze się robi.

Edytowane przez JacekJ

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Marcin, a może Ty masz w milach :?: :lol:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A gdybyś nie miał serwisowki to jak mocno dokręcil tak strategiczny element motocykla jakim jeat pokrywa?

Pewnie z dużą siłą, ale bez specjalnego chamskiego dokręcania.

Marcin, a może Ty masz w milach :?: :lol:

Też mam - jak akumulator mu wyciągnę, to się licznik przestawia. Ostatnio zapomniałem i się dziwiłem, czemu na A4 wyprzedzam wszystkich mając tylko 97 na liczniku ;)

Edytowane przez Marcin
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Humor psuje się dopiero, kiedy na odkręconej śrubie widzimy zwoje gwintu wyciągnięte z bloku silnika.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

10Nm to malutko - pamiętaj, że tam są cieniutkie śrubki - łatwo je zniszczyć.

W KTMie wg serwisówki dokręcało się 8Nm :)

A w DRce "trzymanie" zębatki dokręca się 6Nm - tutaj na wszelki wypadek dodaję loctite ;)

Aaa - co do klucza - IMHO lepiej zainwestować właśnie do tych mniejszych wartości - 5, 10, czy też 15Nm dużo łatwiej "przekręcić" i popsuć, niż 80, czy 100. A najlepiej mieć po prostu dwa :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×