Skocz do zawartości
kleyff

Klucz dynamometryczny

Recommended Posts

Ktoś poleci jakiś dobry klucz dynamometryczny wlasnie do takich niskich zakresów? Bo ja szukałem wczoraj trochę po sieci i nie dało rady nic konkretnego znaleźć.

Moze cos takiego

http://www.ceneo.pl/9353487

Edytowane przez Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podjedź do lepszego sklepu ze śrubami, narzędziami itp. Będzie taniej niż w jakimś OBI, a do tego lepszy.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobry czy tani? Slabo szukales bo jest tego od cholery... Jak masz kase to kup sobie "gedore", "hazet" ewentualnie "beta". Do Twoich zastosowan wystarczy cos tanszego. Masz "YATO", "Proxxona", "Jonnesway".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ktoś poleci jakiś dobry klucz dynamometryczny wlasnie do takich niskich zakresów? Bo ja szukałem wczoraj trochę po sieci i nie dało rady nic konkretnego znaleźć.

Moze cos takiego

http://www.ceneo.pl/9353487

Nie potrzebujesz takiego klucza - zbyt "specjalistyczny" - zwyczajnie za wąski zakres pracy. Jak będzie od 5 to jest za dobry, a jak będzie od 10 to będzie dobry ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja mam Bass'a 5-25. Całkowicie mi wystarcza :)

Mam też bardziej "profesjonalny" - jego z kolei nie lubię, bo trzeba się nim mocno nakręcić. Precyzja zupełnie niepotrzebna do przykręcania dekli ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wg serwisówki przykręcanie pokrywy w silniku wymaga dokręcenia śrub momentem 10Nm. To niewiele, więc chciałem się upewnić, czy wystarczy tutaj wziąść w rękę klucz imbusowy i po prostu zdecydowanie ręką dokręcić śrubę bez przykładania wielkiej siły, czy coś mi się miesza?.

Klucz dynamometryczny mam niestety od 30 wzwyż.

Tak przez forum to nikt Ci nie wytłumaczy jak wkręcić śrubkę z siłą 10Nm bez klucza dynamometrycznego więc zrób sobie doświadczenie.

Wkręć w coś śrubkę (najlepiej w ścianę), następnie weź długi klucz (1m) luk krótszy i dołóż rurkę - możliwie najlżejszą. Następnie powieś na końcu tej rurki/klucza 1kg czegoś (np. siatkę z ziemniakami). jak się już przykręci to demontujesz całe ustrojstwo i bierzesz mały kluczyk i patrzysz z jaką siłą musisz nacisnąć aby się jeszcze dokręciła. Jak zacznie się wkręcać dalej to będzie znaczyło, że przekroczyłeś siłę 10Nm.

Ale zrób tak tylko wtedy gdy bardzo Ci zależy aby przekonać się jaka to siła (10Nm) bez klucza dynamometrycznego. W innych przypadkach dokręcaj na oko tak żeby niczego nie zepsuć ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie potrzebujesz takiego klucza - zbyt "specjalistyczny" - zwyczajnie za wąski zakres pracy. Jak będzie od 5 to jest za dobry, a jak będzie od 10 to będzie dobry ;)

Klucz od 30 wzwyz mam, dlatego przydalby sie jeszcze taki ponizej 30. Gosia fajnie napisala, ze latwiej zrobic kuku przy mniejszych wartosciach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gosia fajnie napisala .....

Bo Gosia jest bardzo fajna! :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie mogę zaprzeczyć. Co do klucza to cena zabija, więc wydatek odłożony na luty, zresztą i tak sezon na razie martwy, to mam czas.

EDIT

no chyba, ze takie ustrojstwo

http://allegro.pl/kl...3902773621.html

wystarczy ;)

albo

http://allegro.pl/klucz-dynamometryczny-6-30nm-1-4-certyf-jonnesway-i3923843564.html

Edytowane przez Marcin

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Skoro się pytasz ile to 10Nm, to najlepiej zobrazuje Ci to kluczy dynamometryczny wychylny. Takie coś kupisz za 30 dychy... I będziesz świadomy jakiej siły używać.

Jakiś czas temu też szukałem dynamometru i doszedłem do wniosku, że jednak do majsterkowania najlepszy będzie wychylny (na stanie od zawsze). Do tego wniosku skłania mnie jeszcze to, że kupiłem dynamometr w zakresie od 30 do nie wiem ilu i go nie używam, bo mu nie wierzę... (chińszczyzna)...

A wychylny cóż... być może jest starszy ode mnie, ale działa i nic nim nie zostało zniszczone...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i tym samym Dakarowy zepsuł nastrój jak prostytutka napalonemu klientowi rzucając 'dwieście zlotych' ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i tym samym Dakarowy zepsuł nastrój jak prostytutka napalonemu klientowi rzucając 'dwieście zlotych' ;)

Nie mogę na to pozwolić, ani patrzeć na burdel, w każdym wątku :-D ogarnijcie się, tu już dawno wszystko napisano :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To co mamy nic nie pisać bo wszystko już było? Przecież nawet o fotorelacjach można powiedzieć, że ktoś już tam był a jak zechcieć poszukać to w necie można znaleźć zdjęcia robione przez profesjonalistów etc. etc. Oczywiście twoje zdanie w pewnym stopniu też rozumiem, ale osobiście wolę jak forum "żyje" a nie jest tylko rodzajem encyklopedii.

Na koniec głupie pytanie ;-). Jarek kiedyś napisał:

"Zasada używania klucza dynamometrycznego polega na tym iż leży sobie w stanie "0" ( nie jest napięty - podczas przechowywania musi / powinien nie być napięty !!! ) i dopiero w przypadku konieczności skorzystania z niego ustawiamy wymaganą wartość, a po dokręceniu luzujemy sprężynę do stanu "0" - inaczej zwyczajnie się rozkalibruje i będzie "kicha"

O tym, że nie przechowuje się napiętego klucza wiedziałem. Jednak czy klucz dynamometryczny w stanie spoczynku powinien być ustawiony na wartość "0" ze skręconą blokadą, czy pokrętło nastawy powinno być rozkręcona tak jak tylko się da + odkręcona blokada?

Ps. przepraszam, jeśli takie pytanie "już było" :roll:

Edytowane przez ARG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oczywiście, że można pisać, ale czy nie można pisać w wątku, który już istnieje ???

Moim zdaniem takie podejście ułatwia szukanie, ułatwia zgromadzenie materiału w jednym miejscu, a dalsze wpisy go ciągle uzupełniają. Jak wszystko jest napisane to nie robi się "burdel" w wątkach i ogólnie na forum.

Trochę zasad i może być łatwiej, piękniej i bardziej merytorycznie ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sprawdziłem w lubelskich kantorach. Po południu 10Nm to było 17,59zł, ale kurs ma spadać.

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@ Jarek. Tak też staram się robić ;-)

Edytowane przez ARG

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeżeliby ktoś miał wątpliwości co do dokładności swojego klucza dynamometrycznego to mogę go sprawdzić przyrządem

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Jeżeliby ktoś miał wątpliwości co do dokładności swojego klucza dynamometrycznego to mogę go sprawdzić przyrządem
Jak przyżądem to ja nie chcę.

Wysłane z mojego Lenovo B8000-H przy użyciu Tapatalka

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeżeliby ktoś miał wątpliwości co do dokładności swojego klucza dynamometrycznego to mogę go sprawdzić przyrządem

Ja bym się chętnie dowiedział, czy to co ustawiam jest bliskie temu co ma być :D

Czy Twoja oferta jest chwilowa, czy masz to na stałe? Do Gdańska mi nie po drodze, ale może kiedyś przejeżdżając bym wstąpił :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dave nie ma problemu przyrząd jest zamontowany ''u mnie'' na warsztacie {czytaj w pracy} . Co roku wysyłany do kalibracji. Każdy dynamometr może mieć odchylenie 10% jest to spowodowane temperaturą otoczeni {laboratoryjna temp. chyba 20 `C} no i zużycie sprężyny .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Można? :shock:

Można! :-D

Dołączona grafika

Ale to jest Niuton czy metr ?

Czy oba naraz ( na raz ) ... no zusamen do kupy .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×