Skocz do zawartości
Bajer

Pompy ciepła sondy czy poziome? :-D

Jaka pompa?  

2 głosy

  1. 1. Jaką byś wybrał?

    • Sonda pionowa
      2
    • Kolektor poziomy
      0


Recommended Posts

Heja ludziska, zastanawiam się jakie jest Wasze zdanie na temat PC (pomp ciepła). Może ktoś ma zamontowane i mógłby się podzielić informacją. A może ktoś pracuje w firmie związanej z tą dziedziną. Które pompy są lepsze: sondy pionowe, czy kolektory poziome? Oczywiście nie chodzi o koszt inwestycji, tylko o samo użytkowanie i późniejszą eksploatację ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

oki, to jutro będę dryndał ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wczoraj na jakimś programie: koszt około 200tys( :shock: ) koszt ogrzewania miesięcznie około 60 zł licząc że ogrzewamy się 5 miesięcy w roku, koszt inwestycji zwraca się po...200 miesiącach czyli 40 latach, zakładając koszt ogrzewania domu 1tys/m-c. Źle liczę?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no mi wyszło na stronie http://vikersonn.pl/kalkulator niecałe 50 tys. ;-) ale w porównaniu do ekogroszku zwraca się po 10 latach

23500.9.47080.png

natomiast miesięczne koszty utrzymania to około 370 złociszy:

23500.2.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tzn że to się nie psuje i nie ma kosztów napraw ani serwisowych ???

Brać , kupować , montować i grzać ;)

Po 25 latach zaczniesz zarabiać ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby te obiecanki nie były jak z OFE............ :lol:

Szwagier dopiero montuje sondy, więc za 25 lat Ci powiem ;-) kuzyn ma poziome od 3 lat, ale jeszcze do niego nie dojechałem żeby się dowiedzieć jak to faktycznie kosztowo wygląda po tych 3 latach, tanie na pewno nie jest... gdyż często dogrzewa się elektrycznie jak pompy nie wyrabiają, top tak z pierwszych informacji zasięgniętych krótko po montażu. :roll:

Ja palę ekogroszkiem od 7 lat i w zasadzie biorąc wszystkie koszty pod uwagę, to............. tragedii nie ma, da się przeżyć :-P

Koszt ogrzewania plus ciepła woda, za pełen rok (nie tylko sezon grzewczy) zamyka się w kwocie 3,3 tyś zł (4T), przy mieszkaniu 85m nieocieplonym w starym budownictwie :roll:

Edytowane przez dakarowy
  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

też palę teraz w zwykłym piecu, ale wqrwia mnie popiół i brud w kotłowni :evil: nie mówiąc już o tym, że jak chcemy wyjechać na parę dni, to wracając do domu wiemy, że mamy podobną temp jak na dworze :lol:

Benq, jedyne co się może zepsuć, to pompa ciepła (5 lat gwarancji) w środku jest glikol w układzie zamkniętym, a jedynym kosztem jest opłata prądowa za pompę około 370 zł/m-c w okresie zimowym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wydobywane ciepło przy niskich temperaturach na dworze jest w stanie dobrze ogrzać dom ?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Najpierw opowiedz na czym działka stoi (geologia), potem można kombinować co. Jakie planujesz lub masz górne źródło ciepła (czyli instalację w chatce), można rozważyć wymiennik gruntowy ale i powietrzny, standard w niektórych regionach i zupełnie dobrze to działa. Temat rzeka ;) Na pewno jest to praktyczne rozwiązanie i nie tak kosztowne jak straszą różne fora ;) Odrzuć wiedzę serwowaną przez muratora i "znawców" amatorów, Zapraszam na priv, to podam namiar do sensownych ludzi.

Innymi słowy, to jest akurat moja branża i coś tam widziałem, mam już swoje zdanie na temat naszych "fachoffcooff" ;)dla których to jest nowość :D

Jakby coś to PW.

Edytowane przez Arthur71
  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i zrobiło się subforum "muratora" :lol:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Masz jeszcze opcję ogrzewania pelletem.

1. rzeczywiście eko (swoją drogę ciekawe skąd nazwa ekogroszek, skoro to jest dalej węgiel - paliwo kopalne)

2. niskie spopielenie (wiaderko popiołu na tydzień)

3. piece (np: http://www.kostrzewa.com.pl/) z programatorem / automatyką - więc spokojnie możesz wyjechać na kilka dni (zależy od wielkości zasobnika)

4. ekonomia - niskie koszty inwestycji

no i brak czarnego syfu z węgla ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Węgiel, gaz, olej napędowy podlega regulacjom cenowym ze strony Ministerstwa Finansów. Jak coś się za bardzo opłaca ludziom, to dopieprzają akcyzę. Z pompą ciepła koszty powinny być na podobnym poziomie przez wiele lat. A zmiana pieca np. z węgla na olej, bo nagle staniał nie ma sensu ekonomicznego.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Prośba, kotły, piece to są zupełnie inne urządzenia ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wydobywane ciepło przy niskich temperaturach na dworze jest w stanie dobrze ogrzać dom ?

Skoro to działka Arthura, to może opisze, ale jak pamiętam zasadę działania pompy ciepła, to można porównać do dużej "odwróconej" lodówki. Pompa, ciśnienie, skraplacz i parownik.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Węgiel, gaz, olej napędowy podlega regulacjom cenowym ze strony Ministerstwa Finansów. Jak coś się za bardzo opłaca ludziom, to dopieprzają akcyzę. Z pompą ciepła koszty powinny być na podobnym poziomie przez wiele lat. A zmiana pieca np. z węgla na olej, bo nagle staniał nie ma sensu ekonomicznego.

Ceny prądu (który stale rośnie) nie reguluje?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Artur, a Ty jesteś specem od tego tematu. można zadać Ci pytanie na PW?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Węgiel, gaz, olej napędowy podlega regulacjom cenowym ze strony Ministerstwa Finansów. Jak coś się za bardzo opłaca ludziom, to dopieprzają akcyzę. Z pompą ciepła koszty powinny być na podobnym poziomie przez wiele lat. A zmiana pieca np. z węgla na olej, bo nagle staniał nie ma sensu ekonomicznego.

Cały czas mowa o skutku, krótko mówiąc moc grzewcza instalacji jest zależna od tego jaki budynek popełnimy, bo tak naprawdę, to ogrzewanie uzupełnia tylko to ciepło które w ten czy inny sposób jest tracone i przekazywane do otoczenia. W mojej praktyce najpierw analizuje się co można zrobić w kwestii strat ciepła, zaś potem dopiero zaczynają się dywagacje czym i jak ogrzewać.

Już się nie wymądrzam, ale widziałem tyle głupot że...

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ceny prądu (który stale rośnie) nie reguluje?

Nie będzie podlegał takim wahaniom jak inne nośniki. Większość pamięta zapewne skokowy wzrost cen gazu lub oleju opałowego. Za każdym razem schemat był ten sam. Tanie paliwo, mnóstwo ludzi montuje instalacje i nagle dyskusja, że oszustwa, wykorzystywanie systemu itd., potem akcyza na maksa i koniec opłacalności.

Z pompą ciepła masz gwarancje w miarę stałych kosztów. Nie dramatyzując, na stare lata masz jakieś przewidywalne koszty, które Cię nie zaskoczą.

Kilka osób już mi taką argumentację przedstawiło i ma sens. Dzisiaj stać Cię na inwestycję, a potem może być gorzej.

Edytowane przez JacekJ
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Najpierw opowiedz na czym działka stoi (geologia), potem można kombinować co. Jakie planujesz lub masz górne źródło ciepła (czyli instalację w chatce), można rozważyć wymiennik gruntowy ale i powietrzny, standard w niektórych regionach i zupełnie dobrze to działa. Temat rzeka ;) Na pewno jest to praktyczne rozwiązanie i nie tak kosztowne jak straszą różne fora ;) Odrzuć wiedzę serwowaną przez muratora i "znawców" amatorów, Zapraszam na priv, to podam namiar do sensownych ludzi.

Innymi słowy, to jest akurat moja branża i coś tam widziałem, mam już swoje zdanie na temat naszych "fachoffcooff" ;)dla których to jest nowość :D

Jakby coś to PW.

Działka stoi na czymś takim, że wkoło sąsiedzi już mają kupę lat PC i są zadowoleni. Nie robiłem jeszcze wstępnych odwiertów, żeby sprawdzić. Górne źródło ciepła planuję grzejniki niskotemperaturowe (kanały), tylko w łazience podłogówka. Ale już piszę na PW ;-)

Ceny prądu (który stale rośnie) nie reguluje?

No ostatnio była obniżka :-D a zresztą chcemy wybrać taką pompę, która będzie oszczędna, a druga sprawa, to bufor ciepła, dzięki któremu pompa będzie pracowała w tańszej taryfie ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na dłuższą metę, to chyba dobre rozwiązanie. Jednorazowo gorzka pigułka do przełknięcia, ale potem spokój.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kurcze, ktoś coś powiedział itp. ;) Tu jest technika, COP (w dużym przybliżeniu sprawność), tysiąc innych mądrych wzorów i tym podobne rzeczy można łatwo policzyć i nie ma co się wsłuchiwać w plotki. Największy plus jest taki, że w razie W człowiek jest niezależny od dostaw paliwa, no może poza tym do agregatu prądotwórczego ;) Ale i tu można poradzić sobie jakąś małą siłownią wiatrową ;)Nie ma syfu w kotłowni, a samą jednostkę można wstawić w spiżarni ;) Jak ktoś lubi, bo cicha zabawka.

Bazą jest dobry dobór urządzenia, instalacji itp. oraz kumaty wykonawca.

Howgh.

Edytowane przez Arthur71
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Nie ma syfu w kotłowni,

To jest najważniejszy powód :beer:

A co do kosztów. No cóż, mamy tam do wyboru (ceny około):

Piec na ekogroszek z podajnikiem 8'000 + solary próżniowe 15000 + groszek na sezon 3000 = 26000 około.

Gaz w butli podziemnej 2700l propan = butla 6000 + wykonanie komory podziemnej z podłączeniem do domu 5000+ solary 15000 + piec 2-funkcyjny ze zbiornikiem CWU 300l 3500 + napełnienie gazem 6000 = 35500.

no i ostatni sonda pionowa łączny koszt to około 50000 i żadnych solarów na dachu ;-)

Edytowane przez bajer
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no to wrzucę do porównania moje: dom ogrzewany gazem, temperatura "na stałe" 20-22*C, koszt pieca 10000 koszt roczny ogrzewania i ciepłej wody około 6000 do tego 5-6m3 drzewa do kominka za około 1200-1400 zł. Razem około 7500 za ogrzewania. Plusy-mało popiołu (w zależności od intensywności używania kominka :-D ), minusy-jednak trzeba płacić te 600-1200 w zimowych miesiącach. Aha, chyba Marycha zajmuje się zawodowo oceną "cieplności" domów ( tu: http://termo-projekt.ngb.pl/ )

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Cykli, a masz solary? Albo kominek z płaszczem wodnym?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×