Skocz do zawartości
Bajer

Pompy ciepła sondy czy poziome? :-D

Jaka pompa?  

2 głosy

  1. 1. Jaką byś wybrał?

    • Sonda pionowa
      2
    • Kolektor poziomy
      0


Recommended Posts

Jak Wilku to tylko olejarka :P

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie, ani solarów, ani płaszcza wodnego. Kominek tylko grawitacyjnie rozprowadzenie na górne piętro. Masz szansę w przyszłym tygodniu zobaczyć :drinkbeer: Może ściągniemy Marychę, daleko nie ma?

I czemu nie dzwonili, ja się pytam??? :evil: ... a tak miałem właśnie tego dnia ochotę na browca :D

Edytowane przez marycha

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dla takich chwil, warto za wszelką cenę wracać na forumowe łono :-D :-D :kiss:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A specjaliści od fotowoltaiki tu są jacyś?

taptarapta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 17.03.2020 o 16:23, Marcin N napisał:

A specjaliści od fotowoltaiki tu są jacyś?

W tym kraju są sami specjaliści od wszystkiego ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja rozumiem że forum zastapi nie tylko cały kraj ale i świat

taptarapta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Minął miesiąc i nikt nic

Dostalem ofertę na instalację fotowoltaiczną na panelach REC
i teraz mam zagwozdkę czy powinienem wybrać N-Peak czy Alpha
Jako laik niespecjalnie czuję różnice i w sumie potrzebowałbym kogoś kto by mi to po polsku wytłumaczył.

taptarapta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Alpha to nowy model który wszedł do produkcji w 2020. Trochę wydajniejsze od N-peak

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki Cichy. Dumam cały czas xzy Rec to nie będzie trochę przerost formy nad treścią

taptarapta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wysoko wisi ta średnia półka

Ale w sumie jak dostaje oferty na qcells czy inne to rożnicy cenowo dramatycznie nie ma więc chyba zdecydujemy się też na REC

 

taptarapta

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Potraktuję temat jako zbiorczy dla c.o.

 

Niestety najszła wiekopomna chwila że nasz 25 letni piec vaillanta odmawia dalszej współpracy.

Do wymiany piec z osobnym zasobnikiem wody, nowy wkład kominowy pod kondensa i tym podobne pierdoły bo piwnica leży ponizej poziomu kanalizy, chałupa z ytonga nieocieplona, a dach zżarty przez kunę. Piec miał być po dachu, ale z dachem nawalili terminowo fachowcy, a obecny kocioł wprowadza lekką nerwowość ciepłolubnej Ani.

 

Obecny piec atmosferyczny ma moc 24kw.

 

Kondensa dobierać podobnej mocy?

Na co zwrócić uwagę, co wziąć pod uwagę, czego unikać, co omijać szerokim łukiem?

Brotje, Bosch, Viessmann, Vaillant, beretta, Termet, De Dietrich? Chafotoux?

 

 

CŽ175 typ 450 -> Honda Shadow 600 -> F650GS -> F650GS Dakar -> Triumph Tiger 800XCX / BMW G650X-Country

 

taptarapta

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Będzie ok. 230m² razem z piwnicą i strychem. Klatka schodowa niestety od piwnicy po szczyt dachu otwarta bez możliwości odcięcia jakiegokolwiek poziomu.

 

No i 2 osoby w tym jedna ciepłolubna, prowadzące raczej otwarty dom.

 

Jest też instalacja PV 3.55kw ktorą można by też jakoś wykorzystac do podpięcia dodatkowej grzałki w zbiorniku c.w.u

 

CŽ175 typ 450 -> Honda Shadow 600 -> F650GS -> F650GS Dakar -> Triumph Tiger 800XCX / BMW G650X-Country

 

taptarapta

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W zeszłym roku byłem na etapie wyboru pieca i robiłem mały doktorat.

Mam kolegę który od ponad 20 lat sprzedaje i serwisuje Vaillant i po rozmowach z nim dowiedziałem się kilku kwestii:

- raczej nie ma co liczyć że cokolwiek co kupisz teraz bezproblemowo posłuży tyle, co kotły sprzedawane 10+ lat temu.

- w zasadzie wszystkie kotły uznanych na rynku firm sa na podobnym, nienajgorszym poziomie

- w związku z tym, wybierając markę bardziej warto się sugerowac dostępnością serwisu czy aktualną ofertą, a nie tym, że "poprzedni piec wytrzymał 20 lat, to nowy pewnie też"

Idąc tym tropem, wybrałem kocioł Viessmanna bo akurat była dobra cena na parametry, które mnie interesowały.

Natomiast z tego co pamiętam, do listy producentów wartych zainteresowania dołóż niemieckiego WOLF-a. Jest zauważalnie droższy, ale aktualnie to ponoć taka ekstraklasa :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
8 godzin temu, Marcin N napisał:

 ....Na co zwrócić uwagę ...

Żeby nie dzwonić tak od razu, a za chwilę ... ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To tak jak ze wszystkim. Kiedyś samochód przejechał pół miliona km zanim miał generalny remont silnika, a teraz po 150kkm jest to nienaprawialny szrot dzięki euronormom. Gdzie tu ekologia pytam?

Wolf?! Pierwsze słyszę doctore Jekyll!
Sprawdzę, tylko właśnie... ten serwis

CŽ175 typ 450 -> Honda Shadow 600 -> F650GS -> F650GS Dakar -> Triumph Tiger 800XCX / BMW G650X-Country

taptarapta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeszcze jedno krótkie pytanko.

Czy występuje w C.W.U. układ cyrkulacyjny ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak...

 

CŽ175 typ 450 -> Honda Shadow 600 -> F650GS -> F650GS Dakar -> Triumph Tiger 800XCX / BMW G650X-Country

 

taptarapta

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie znam rozkładu pomieszczeń, działki ani innych rzeczy... Ale może uda się przenieść piecyk gdzieś wyżej i wyprowadzić komin przez ścianę. Pozwoli to zaoszczędzić trochę monet...

Z kondensatem jest ten problem, że są skropliny i trzeba je gdzieś odprowadzić, a teoretycznie do kanalizacji nie można... Ale chyba i tak każdy odprowadza... 

Zawsze można zamontować jakąś pompę... Ale to takie trochę gdybanie z mojej strony, bo jak już napisałem nie znam okoliczności. 

Ale ten komin przez ścianę rozważ..

Edit :

o taki

https://allegro.pl/oferta/zestaw-komin-przez-sciane-60-100-zb-02-termet-baxi-9614888742

 

A pompa ciepła do ogrzewania?

Edytowane przez manioora

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja mam kondensat Dietricha i jest b. ok. a do CWU pompa powietrzna i daje radę do -5 a potem włącza się grzałka i jest Gicio :) też Ytong (oczywiście, że bez ocieplenia) i 240 mkw.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×