Skocz do zawartości
Bajer

Pompy ciepła sondy czy poziome? :-D

Jaka pompa?  

2 głosy

  1. 1. Jaką byś wybrał?

    • Sonda pionowa
      2
    • Kolektor poziomy
      0


Recommended Posts

Nie, ani solarów, ani płaszcza wodnego. Kominek tylko grawitacyjnie rozprowadzenie na górne piętro. Masz szansę w przyszłym tygodniu zobaczyć :drinkbeer: Może ściągniemy Marychę, daleko nie ma?

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Solary (nie fotowoltaika) ma sens przy dużym rozbiorze ciepłej wody użytkowej, ewentualnie do podgrzewania basenu, wszak z nadwyżkową energią coś trzeba zrobić. Kominki z płaszczem i turbokominki itp. powodują potrzebę mieszania układów otwartych z zamkniętymi, dodatkowe wymienniki, poza tym podoba mi się patent ochrony turbokominka poprzez schładzanie wodą wodociągową w razie W ;)

Nie wytrzymałem i piszę ;)

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Cykli, a masz solary? Albo kominek z płaszczem wodnym?

Ja mam solary. I powiem, że powtórnie bym ich nie zamontował.

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bajer możesz jeszcze przeliczyć i porównać (z PC) koszty doizolowania domu, wstawienia okien o lepszych parametrach i np. zastosowanie wentylacji naw-wyw mechanicznej z wymiennikiem ciepła (a w wersji vip z gruntowym wymiennikiem ciepła :) ), koszty ogrzewania napewno się obniżą, przy pompach ciepła dopytaj się czy trzeba wymieniać sprężarkę ( co ile lat i jaki to jest koszt?, w najnowszych rozwiązaniach podobno już nie ma sprężarek), kolejnym dosyć nowym rozwiązaniem są gazowe pompy absorpcyjne - ostatnio je stosowałem przy olbrzymim projekcie szpitala i pod względem ekonomiczno/energetycznym były rewelacyjne,

jako alternatywę - polecam jeszcze nowoczesne piece na holzgas - najczęściej są to piece dwukomorowe gdzie w jednej komorze spala się drewno i powstaje gaz a w drugiej wypala się ten gaz (w dużym skrócie) - bardzo efektywne energetycznie, prawie zero popiołu - minus taki, że trzeba mieć bardzo suche drewno (takie po dwóch sezonach suszenia pod dachem),

ogólnie temat poruszony przez Ciebie to temat rzeka i ile osób to tyle opinii - życzę wytrwałości w analizowaniu i przemyśleniach

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

też palę teraz w zwykłym piecu, ale wqrwia mnie popiół i brud w kotłowni :evil: nie mówiąc już o tym, że jak chcemy wyjechać na parę dni, to wracając do domu wiemy, że mamy podobną temp jak na dworze :lol:

Tylko sprostuję że nie palę w tradycyjnym piecu, a przeznaczonym do spalania ekogroszku i peletu, piec z podajnikiem i podkładać teraz w największych mrozach muszę raz na 4 dni, a dla przykładu dla samego podgrzania wody w sezonie letnim zasyp 90kg starcza mi na cały miesiąc, piec działa 365 dni w roku 24h/d

Tu jeszcze uwaga do Dave-a, opalanie peletem wychodzi drożej niż ekogroszkiem, ale jak zauważyłeś jest o wiele mniej popiołu, tylko niestety pelet jest mniej ekonomiczny :roll:

A piece na ekogroszek nazywane są ekologicznymi, bo mniej "smrodza" od spalanego węgla w piecu tradycyjnym :-P http://www.taniopal.pl/pl/poradnik/ekogroszek/ekologia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gdzieś spotkałam się z opinią, że pompa to jak nie ma gazu, albo jak podciągniecię go kosztuje z 20k. Jak jest gaz - wtedy dużo wełny, ciepłe okna, rekuperacja i grzać gazem. Zakładam, że nie chcę się bawić w popiół.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Izolacja cieplna budynku to odrębna sprawa, nie ma znaczenia czym będzie on ogrzewany. Im mniejsze straty do otoczenia tym niższe będą koszty. Gaz ma ten plus, że jest wygodny w użytkowaniu. Kwestia pompy ciepła/gaz/inne paliwo to raczej kwestia kosztów i parametrów pracy instalacji, wygody użytkowania. Pamiętam, że kilkanaście lat temu na studiach robiłem projekt modernizacji kotłowni węglowej na gazową. Od tego czasu ceny gazu/oleju opałowego poszły ostro w górę, i gdybym ten sam projekt robił dziś to byłaby to pewnie zmiana kotła gazowego na węglowy ;-).

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O tym właśnie pisałem. Pompa ciepła gwarantuje względną stabilność kosztową.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bajer możesz jeszcze przeliczyć i porównać (z PC) koszty doizolowania domu, wstawienia okien o lepszych parametrach

No z tym może być problem, bo mamy projekt i wycenę na dom z pełnych bali drewnianych o przekroju 22cm, tak więc żadnej izolacji nie trzeba robić :lol: Okna też są w wycenie drewniane z potrójną warstwą szklaną ;-)

Ale Arthur już mi na PW wszystko wyjaśnia, więc na zlocie się postawi :beer:

Nie mniej wszystkim dziękuję za pomoc i cenne wskazówki :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jako zródło ciepła nie korzystniej studnia głębinowa? dużo taniej i wydajniej niż kolektory...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

co masz na myśli studnia głębinowa :?: Bo z tego co ja wiem, dzięki studni głębinowej możesz mieć wodę w domu, ale nie ciepło ;-) no chyba że myślisz o sondach pionowych, czyli pompy ciepła.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może chodzi o tak bardzo głębinową, żeby była geotermalna :roll:

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

uuu, to nie wiem czy w tym miejscu będę miał geotermię, a nie mam zamiaru kopać 5 kilometrów :lol: ale na pewno pomiary zrobię, jak już przyjdą roztopy :-D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

uuu, to nie wiem czy w tym miejscu będę miał geotermię, a nie mam zamiaru kopać 5 kilometrów :lol: ale na pewno pomiary zrobię, jak już przyjdą roztopy :-D

ależ kop kop przyjedziemy też kopniemy...............zaraz szybciej będzie

no ja też bym miał kilka pytań jak tu zaoszczędzić ciepło w komin idące na 3 piecach

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie geotermię tylko wodę np z 20-30 m głębokości( optymalnie do 50 m), z tej wody następuje odzysk temperatury w pompie ciepła, podobnie jak z glikolu ( ogólnie ujmując) w kolektorach pionowych czy poziomych. Fakt, wodę "zrzutową" można zasilać instalację wod-kan domu. Dodam, że użycie wody jako żródła ciepła jest nieodpłatne, jeśli zrzut następuje ponownie do studni gruntowej lub zbiornika wodnego.

Bajer, z kolektorów też ( zasada jak z wody) masz odzysk temperatury , ale mniejszy w wartościach niż z wody. No chyba, że kolektory wkopiesz poniżej 3000m poziomu ziemi ;-) .... Wykopanie studni głębinowej jest tańsze niż wiercenie kilku kolektorów pionowych. Tańsze sporo są poziome od pionowych, ale musisz mieć spory teren ( w zależnośći od mocy pompy) i poza trawą i kwiatkami nic na powierzchni nie zasadzisz. Zakopywanie kol poz na większej głębokości z kolei podnosi znacznie koszty budowy...

Temat przerabiałem na własnej budowie, w razie co priv, aby tu już nie śmiecić. Używam od 3 lat pompy ciepła, więc nie są to zasłyszane opowieści. :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Może chodzi o tak bardzo głębinową, żeby była geotermalna :roll:

uuu, to nie wiem czy w tym miejscu będę miał geotermię, a nie mam zamiaru kopać 5 kilometrów :lol: ale na pewno pomiary zrobię, jak już przyjdą roztopy :-D

Mój sąsiad kombinuje w ten deseń :lol:

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

a co wszedł z kopaniem na Twoją działkę :?: :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jakby wszedł to bym nie miał nic do powiedzenia, moherowa armia by mnie zgładziła :ph34r:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wytrzymałem :?

Jakby wszedł to bym nie miał nic do powiedzenia, moherowa armia by mnie zgładziła :ph34r:

Ale jakbyś ich pokonał to z moherów miałbyś filtrów na lata :lol:

  • Like 5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie geotermię tylko wodę np z 20-30 m głębokości( optymalnie do 50 m), z tej wody następuje odzysk temperatury w pompie ciepła, podobnie jak z glikolu ( ogólnie ujmując) w kolektorach pionowych czy poziomych. Fakt, wodę "zrzutową" można zasilać instalację wod-kan domu. Dodam, że użycie wody jako żródła ciepła jest nieodpłatne, jeśli zrzut następuje ponownie do studni gruntowej lub zbiornika wodnego.

Ciekawe.... nie słyszałem o takim wykorzystaniu wody. "Odzysk temperatury" czyli schłodzenie czynnika?

Temat przerabiałem na własnej budowie, w razie co priv, aby tu już nie śmiecić. Używam od 3 lat pompy ciepła, więc nie są to zasłyszane opowieści. :beer:

No bez przesady z tym polowaniem na spam. W końcu taki jest temat tego wątku.

A po 3 letnim użytkowaniu - gdybyś miał teraz podejmować decyzję, to znowu byś się zdecydował?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wytrzymałem :?

Ale jakbyś ich pokonał to z moherów miałbyś filtrów na lata :lol:

taa, jasne, pokonał....:lol:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Konkludując pionowa i pozioma mają swoje plusy dodatnie i ujemne. Nie wiem Bajerku czy nie będzie najtaniej i najłatwiej podłączyć się pod instalacje grzewcze sąsiadów. W myśl staropolskiej zasady: gdzie czterech się ogrzeje tam i piątemu będzie ciepło... ;) :lol:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam zaplanowany domek , coś ala pasywny. Płyta grzewcza , nie klasyczny fundament , silikaty jako materiał na ściany, układ wszystkie okna dokładnie na południe . Okna duże i niestety drogie . Wentylacja mechaniczna wspomagana gruntowym wymiennikiem ciepła . Jest i kominek ale w obiegu zamkniętym . Ogrzewanie piecem elektrycznym , można zamontować panele do cwu . Powierzchnia 115 m całość . Pompa ciepła przy powierzchni mniejszej niż 250 metrów to fanaberia, ale kto bogatemu zabroni.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak masz wolne 50000 to zainwestuj stopa zwrotu ok 10% i jest na ogrzewanie gazowe a 50 zostaje. Jestem po zakończonej inwestycji i wszystkie opcje liczyłem dokładnie. Solarny odpadły opłacalne są przy 6 mieszkańcach,wtedy zwrot po 8 latach nie wliczajłem serwisowania, słabo troche, pompy ciepła dopiero po 30 bez kosztów serwisowych- katastrofa, ale fajnie by mieć, kominek z płaszczem po ok 10 latach wtedy właśnie powien się przepalić i wymiana, noszenia rąbania sprzątania i całego czasu nie wliczałem.

Wyszło mi że na dzisiaj na innowacji zarabiają monterzy.

Wybrałem dla komfortu życia instalacje gazową 70% podłogowa, przewymiarowanee grzejniki, 8 stref z czujnikami, dom docieplony pianą PUR, okna najwyższej klasy izolacyjnej, kominek zwykły dla klimatu, wentylacja mechaniczna a wymiennik glikolowy z racji słabej skuteczności wypadł z inwestycji..... Jest przygotowana instalacja pod solar i glikolow wymiennik jak wydajności wzrosną i zaczną dopłacać 70 % :-). Jak zwał tak zwał kogo stać i ma niech instaluje gospodarka musi się rozwijać. ;-)

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeszcze jeden punkt widzenia. A koszty gazu przy solidnie docieplonym domu ile wychodzą w tym wypadku?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×