Skocz do zawartości
Bajer

Pompy ciepła sondy czy poziome? :-D

Jaka pompa?  

2 głosy

  1. 1. Jaką byś wybrał?

    • Sonda pionowa
      2
    • Kolektor poziomy
      0


Recommended Posts

Można książki palić ;-) meble. A jak ktoś jest lekkomyslny to nawet drewno ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Barbarzyńska pora.

1. Ja mówiłem o dolnym źródle ciepła powietrze/woda, zrozumiałem że Ty mówisz już o instalacji wewnętrznej. Kwestia do dłubania po analizie wykonalności rodzaju wymiennika.

2. Myślę o tym rozwiązaniu:

http://www.hennlich....ilarne-173.html

Promienniki sufitowe w domku jednorodzinnym jakoś mi się nie widzą ze względu na głębokość zabudowy oraz koszt inwestycyjny.

Podzielam zdanie że ogrzewanie podłogowe zaś schładzanie płaszczyzną sufitu jest bardziej dogodne z powodu komfortu cieplnego człowieka.

poza tematem - żaluzju poniał, niestety wydawało mi się, że to jest uproszczona forma przekazu. mam nadzieję, że teraz jest bardziej konkretnie, liczę na to że mnie wspomożesz i Opowiesz w sposób bardziej przystępny.

Poza tym temat się rozjechał i ze źródła ciepła poszedł w stronę instalacji.

Trochę poedytowałem żeby nie pisać głupot i nie zaśmiecać wątku domu Bajera.

Red, dawaj propozycje, z pewnością Bajer z tego skorzysta i wyciągnie własne wnioski.

Edytowane przez Arthur71

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Brak prądu- Ben- nawet przez dwa- trzy dni nie wyziębi domu aby zamarzł ;-) . Uciążliwość jest taka sama jak np. w blokowisku. Inny problem to woda, jeśli nie ma klasycznej studni ;-) . Przewidując to co oposałeś, w instalacji el mam obwód awaryjny, który może być zasilany agragatem.Nawet trójfazowym. W mojej wsi, wyłączenia się zdarzają, ale nie na tyle długie, aby włączać agregat. 4lata temu skradziono w nocy linię energetyczną zimą( dużo śniegu było ( ślady po "wojskowej "ciężarówce zostały-nawijali od razu na bębny). Założenie nowej trwało dobę.Więc nie ma co demonizować, ale fakt, dla poczucia bezpieczeństwa, lepiej mieć agregat :beer:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

  1. ja miałem na myśli układ zbliżony do splita – ale rzeczywiście bez konkretnych danych i obliczeń to jest już tylko bezpodstawna dywagacja
  2. maty kapilarne to fajna sprawa - choć do tej pory myślałem o nich bardziej przy modernizacji budynku gdzie jest sporo ograniczeń np. z dodawaniem dodatkowej wylewki na ogrzewanie podłogowe lub brak możliwości zrobienia podwiedszanego sufitu – ale spoko pomysł

osobiście nie jestem fanem ogrzewania podłogowego – jestem mocno alergiczny na kurze i wszelkie pyłki a ogrzewanie podłogowe powoduje ruch powietrza i unoszenie małych świństw (właśnie pyłków alergicznych) – oczywiście łazienka, czy kuchnia to mały problem ale już sypialnia czy pokój dzienny tam gdzie spędzałbym większość czasu to, w moim przypadku odpada

dlatego poszedłbym w ogrzewanie sufitowe: powierzchniowe lub promiennikowe – przy nowoporjektowanym domu to nie ma problemu z dodatkowymi 5cm podwieszonymi jako sufit – kwestia uwzględnienia tego w projekcie J a można też w ciekawy sposób zaaranżować sufit

racja jesteśmy już dosyć daleko od tematu Bajerów, zbierając wszystkie informacje dot. Bajerowego domku:

  • drewniany z bala
  • okna dwukomorowe
  • bez wentylacji mechanicznej czyli jesli dobrze rozumiem grawitacyjna
  • główne źródło ciepła to PC (pytanie było o rodzaj sondy: pionowa czy pozioma)

odpowiadając na pytanie o sonde – to tak jak wspominałeś wcześniej – trzeba przeanalizować geologię i koszty wykonania, na tym się nie znam więc więcej nic w tym temacie nie powiem,

jeśli mogę coś jeszcze podpowiedzieć to:

  1. przeanalizowałbym możliwość zrobienia domku z grubszego bala – na etapie projektu można to w łatwy sposób zrobić po wybudowaniu jak się okaże po pierwszych zimach, że jest za mało i ogrzewanie chodzi non stop na 80-90% to będzie poważny problem – a na pewno zyska się na mniejszych stratach ciepła, co bedzie miało odniesienie w niższych rachunkach, koszt grubszego bala jest nieporównywalnie mniejszy od utrzymania domu i wyższych rachunkach za ogrzewanie przez następne 20-30 lat
  2. jak powyżej tylko z izolacją termiczną fundamentów/płyty fundamentowej, każdy cm więcej to są niższe rachunki przez nastepne 20-30 cm
  3. jeżeli jest wentylacja grawitacyjna to zamontował bym na wylotach z pomieszczeń zawór zwrotny, żeby zimą nie było przypadkowej cowki powietrza do pomieszczenia i szybkiego wyziębienia,
  4. w zależności od ścian działowych (z bala czy innego materiału) do analizy może jest też ogrzewanie ścienne?

ale się rozpisałem - przepraszam

houk :)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ogrzewanie ścienne wymaga dużej dyscypliny przy wieszaniu obrazków i półek, dlatego jestem z tym bardzo ostrożny. Tak jak wymiennik poziomy, jeżeli przeznaczamy działkę na trawnik i nie planujemy w ciągu najbliższych 20-30 lat niczego tam nie budować to oczywiście jest tańsze i mniej upierdliwe wykonawczo :)

Dzięki za fajny dialog :beer:, to się oprze o Korsarza z pewnością ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja od 3 stron już nic nie rozumiem i jako kobieta ufam, że będzie ciepło w domu, a Bajer niech ogarnia to, co Wy tutaj opisaliście ;-) ale przede wszystkim dzięki chłopaki, za dzielenie się wiedzą i czasem ! ufam, że jest to niebywale pomocne. co do braku prądu, to ja wiem tylko tyle, że np. przy wsadówce (kotle wsadowym na książki tu wspomniane, meble tudzież węgiel i drewno itd) brak prądu może wysadzić instalację i kocioł. Dlatego są ekhm "UPSy" ( nie pokręciłam nazw? ) które pomimo braku prądu powodują, że pompy działają (dla kobiety to urządzenia magiczne z świata czarów, smoków i chochlików) Choć dom będzie powstawał przy rezerwacie, gdzie ja ostatnio wypatrywałam dzięcioły ( a Bajer zajmował się jakimiś tam (mniej ważnymi od dzięciołów oczywiście!) pomiarami) to jednak nie jest to takie totalne wygnajewo i o brak prądu przez więcej niż 1 dobę się nie martwię. zdarzyło mi się mieszkać już na totalnym wygnajewie, gdzie kable prądowe kradli raz w tygodniu, tudzież śnieg i lód zrywały kable w środku lasu i naprawy były powiedziałabym błyskawiczne - góra 16 godzin. to tyle z mądrości kobiecych, nie przeszkadzam Wam w rozmowie :-)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ja od 3 stron już nic nie rozumiem ...

Teraz nie musisz. Ważne jest, abyś zrozumiała kwotę na fakturze :lol:

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zawsze pozostaje " Bajer, ja nie rozumiem ( oczy kota ze shreka) weź to zapłać, bo ja nie wiem jak i co (wachlowanie rzęsami) " a tak serio, serio, to wiem, że zaboli, ale potem będzie przyjemnie ciepło ;-)

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Teraz nie musisz. Ważne jest, abyś zrozumiała kwotę na fakturze :lol:

podobno dżentelmeni nie rozmawiają o pieniądzach a damom nie wypada nawet o nich myśleć :)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na pewno wątek przydatny .

O dziwo merytoryczny i bez spamu :-D

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
to przy posiadaniu PC dostaje w bonusie możliwość schładzania domu

Czy mam przez to rozumieć, że latem będę miał chłodną chatę i zimną wodę :?: :-o

może dojść do przerwy w dostawie prądu . Bo przecież linie wysokiego napięcia nie wytrzymają naporu śniegu.

Tego na szczęście się nie obawiam, bo wszystkie kable w tamtym rejonie przenieśli pod ziemię :-D

Na pewno wątek przydatny .

O dziwo merytoryczny i bez spamu :-D

no sam jestem w szoku :lol:

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

i ja się czegoś dowiedziałem i nauczyłem... :-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Duuuużo czytania. Brrr. Na szczęście (bo mnie juz pewne rozważania ominęły) jestem juz po odwiertach. 2 odwierty po 80m z małą nawiązką. Teraz czas wybierać PC. Wśród porad, przeważa opcja żeby:

1. Brać pod razu z wbudowanym zasobnikiem na cwu (warunek, stal nierdzewna)

2. Dać przewymiarowaną pompę (jeśli potrzeba 8kW dorzucić 1-3 zapasu, grzanie wody)

3. Ktoś miał doświadczenie z PC firmy Vaillant?

ReddyS

>tapatalk<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Masakra... Leb mi puchnie od tego wszystkiego. I pomyslec, ze za kilka lat czeka mnie to samo.

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Masakra... Leb mi puchnie od tego wszystkiego. I pomyslec, ze za kilka lat czeka mnie to samo.
Spiesz się, bo mówią, że jak do 40 nie wybudujesz, to już w ogóle. Ja zacząłem przed, a jak przekroczyłem 18 lat życia i 22 doświadczenia to tempo budowy spadło prawie do 0.;-)

ReddyS

>tapatalk<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Haha. Ja ewentualne domki odkładam na czasy emerytury żeby się pobawić :) Bo to trzeba strzelić trzy, pierwszy dla wroga, drugi dla przyjaciela a trzeci dla siebie :)

;-)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

3. Ktoś miał doświadczenie z PC firmy Vaillant?

Nawet nie myśl o Vaillancie, to jest badziew ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nawet nie myśl o Vaillancie, to jest badziew ;-)

Bo? Raczej jeśli chodzi o PC, takie opinie słyszałem o... Viessmannie. Jeśli chodzi o inne technologie to Viessmanna ok, jeśli PC to podobno omijać.

ReddyS

>tapatalk<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gdybym to robił dla siebie to raczej coś z Mitsubischi Electric albo Stiebel Eltron, chłopaki siedzą w technologii znacznie dłużej. Poza tym zawierają sprężarki inwertorowe i takie tam głupoty dla onanistów technicznych :D

Oczywiście mogę się mylić ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no i druga sprawa, jak kupujesz coś Viesmana, to licz się z tym, że za wszystkie dodatki musisz dodatkowo zapłacić, podczas gdy konkurencja nie ma ukrytych kosztów ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
no i druga sprawa, jak kupujesz coś Viesmana, to licz się z tym, że za wszystkie dodatki musisz dodatkowo zapłacić, podczas gdy konkurencja nie ma ukrytych kosztów ;-)
O Viessmanna nie rozmawiajmy, bardziej mnie interesuje Vaillant :-) Czemu mi go odradzasz?

ReddyS

>tapatalk<

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na pewno wątek przydatny .

O dziwo merytoryczny i bez spamu :-D

No to wywołałeś wilka z lasu... ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ufff, jak dobrze, że najważniejsze zdążyliśmy przed przybyciem...

…kacie czyń swą powinność :lol:

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ufff, jak dobrze, że najważniejsze zdążyliśmy przed przybyciem...

…kacie czyń swą powinność :lol:

chyba kocie...!!! ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to wywołałeś wilka z lasu... ;)

chyba kocie...!!! ;)

raczej wilku...!!! ;-)

Edytowane przez Robos

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×