Skocz do zawartości
Bajer

Pompy ciepła sondy czy poziome? :-D

Jaka pompa?  

2 głosy

  1. 1. Jaką byś wybrał?

    • Sonda pionowa
      2
    • Kolektor poziomy
      0


Recommended Posts

3 minuty temu, FALCON napisał:

ja mam kondensat Dietricha i jest b. ok. a do CWU pompa powietrzna i daje radę do -5 a potem włącza się grzałka i jest Gicio :) też Ytong (oczywiście, że bez ocieplenia) i 240 mkw.

Jaka moc pieca przy tej powierzchni ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
12 minut temu, Karson napisał:

Jaka moc pieca przy tej powierzchni ?

25 kw i tylko czujnik temp zewn. piec ma "krzywą grzania" i sam sobie steruje, Ustawiam tylko temp wew. i grzejniki odkręcone na full a on sam już steruje i zazwyczaj chodzi na 0,34% mocy. Ubiegła zima to 1500 l LPG po 1,50 zł/l i 500 brykiet do pieca kominkowego. CWU z pompy.

Edytowane przez FALCON
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to Falcon powierzchniowo jak my.

Pompa powietrzna do c.w.u.... hmmm... muszę poczytać

 

Niestety przeniesienie kotła na inny poziom wiąże się z kosztami doprowadzenia tam gazu a to może zrównoważyć lub przewyższyć koszt 12mb wkladu ø80mm w obecnego kwasiaka.

 

Na razie na topie jest vaillant ecotec exclusive 25kw z zasobnikiem galmetu.

 

CŽ175 typ 450 -> Honda Shadow 600 -> F650GS -> F650GS Dakar -> Triumph Tiger 800XCX / BMW G650X-Country

 

taptarapta

 

 

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
20 minut temu, Marcin N napisał:

Na razie na topie jest vaillant ecotec exclusive 25kw z zasobnikiem galmetu.

 

 

 

 

 

 

A po co Ci zasobnik ?

Pomijając fakt, że w poprzednim rozwiązaniu miałem Galmet 300 l i wytrzymał kilka lat, potem rdza zrobiła swoje pomimo wymian katody i ciśnienie z pieca poszło na grzejniki co skończyło się uruchomieniem polisy od zalania :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bo przy tak rozległej instalacji wodnej nie ma bata żeby przepływowy to obsłużył

CŽ175 typ 450 -> Honda Shadow 600 -> F650GS -> F650GS Dakar -> Triumph Tiger 800XCX / BMW G650X-Country

taptarapta

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

jak weźmiesz powietrzną pompę CWU to ona ma już wbudowany zasobnik a piec służy tylko do CO - oczywiście podłączasz pompę pod piec, żeby w razie "W"  mieć drugie źródło cwu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No tak ale taka pompa to koszt kolejnych min. 8kzł. Czy to się zwróci na koszcie ogrzewania wody dla 2 osób?

Ile żre to prądu?

 

CŽ175 typ 450 -> Honda Shadow 600 -> F650GS -> F650GS Dakar -> Triumph Tiger 800XCX / BMW G650X-Country

 

taptarapta

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

podłącz jeszcze pompę pod fotowoltanikę i będziesz miał perpetum mobile :)

a na poważnie - po demontażu pieca na ekogroszek, zasobnika, aluminiowych grzejników, cyrkulacji, zaworu 4drożnego, pomp obiegowych i przejściu na LPG z pompą ciepła koszty mi spadły o ok. 20% i mam święty spokój.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jaki był koszt całej nowej instalacji ?

Edytowane przez Karson

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Fotowoltaika mi tego nie obsłuży, za mała instalacja, a na razie brak miejsca do rozbudowy.

 

Z tego co wyczytałem w tych internetach rocznie zużywa do 350kWh energii rocznie na osobę

 

CŽ175 typ 450 -> Honda Shadow 600 -> F650GS -> F650GS Dakar -> Triumph Tiger 800XCX / BMW G650X-Country

 

taptarapta

 

 

 

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
9 godzin temu, Marcin N napisał:

No tak ale taka pompa to koszt kolejnych min. 8kzł. Czy to się zwróci na koszcie ogrzewania wody dla 2 osób?

Ile żre to prądu?

I tu własnie dochodzimy do ważnej kwestii, mianowicie "zwracalności" inwestycji.

U nas wyszło na to, że przy dwóch dorosłych osobach i solidnie docieplonym, drewnianym domu 140m inwestycje w pompy ciepła, solary czy inne alternatywne źródła z finansowego punktu widzenia będą raczej nieopłacalne. Wydajny piec gazowy który jest sensownie wyregulowany i wysterowany to miesięczne koszty ogrzewania wody na poziomie ok 100 zł, w sezonie grzewczym to w sumie 300-400 zł/miesiąc (termostat ustawiony na 19 st w nocy i 20 st w dzień). Do tego paleta brykietu do kominka za 800 zł która wystarcza nam na cały sezon, żeby wieczorami było miło i tyle ;)

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
12 godzin temu, Karson napisał:

A jaki był koszt całej nowej instalacji ?

przeróbka starej instalacji czyli wyrzucenie pieca na ekogroszek wyrzucenie wszystkich grzejników zaworów  plus montaż nowego pieca montaż przyłącza gazowego zakup butli na własność wstawka do komina z kwasówki montaż powietrznej pompy ciepła nowych grzejników wszystko wszystko razem około 26000

3 godziny temu, Marcin_Krk napisał:

I tu własnie dochodzimy do ważnej kwestii, mianowicie "zwracalności" inwestycji.

U nas wyszło na to, że przy dwóch dorosłych osobach i solidnie docieplonym, drewnianym domu 140m inwestycje w pompy ciepła, solary czy inne alternatywne źródła z finansowego punktu widzenia będą raczej nieopłacalne. Wydajny piec gazowy który jest sensownie wyregulowany i wysterowany to miesięczne koszty ogrzewania wody na poziomie ok 100 zł, w sezonie grzewczym to w sumie 300-400 zł/miesiąc (termostat ustawiony na 19 st w nocy i 20 st w dzień). Do tego paleta brykietu do kominka za 800 zł która wystarcza nam na cały sezon, żeby wieczorami było miło i tyle ;)

A brykiet pewnie ekopal ?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mamy kominek, ale tradycyjny więc wszystko idzie w komin. Kiedyś był pomysł włożenia wkładu ale teraz to już zaczyna mijać się z celem, przy ryzyku wprowadzenia zakazu używania. Bardziej się skupię na dociepleniu tego co mamy, bo na razie to najwyżej będziemy taniej dogrzewać okolicę.

Pompy fajny pomysł ale chyba jeszcze poczekamy z takimi wodotryskami. 20st. w domu... to by mnie Ania pogoniła raz dwa. Przy 22.5⁰ narzeka że zimno

CŽ175 typ 450 -> Honda Shadow 600 -> F650GS -> F650GS Dakar -> Triumph Tiger 800XCX / BMW G650X-Country

taptarapta

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
46 minut temu, FALCON napisał:

A brykiet pewnie ekopal ?

Nie pamiętam dostawcy, brykiet ma napis RUF. To jakaś prasowana pod dużym ciśnieniem mieszanka trocin z drewna liściastego. W zeszłym roku kupiliśmy na próbę, Artur używa już któryś rok z rzędu od tego dostawcy. MEGA różnica do brykietu z marketów. Czysto sie spala, prawie bez popiołu ( przy paleniu codziennie popiół usuwam raz na 7-10 dni) i do tego bardzo wydajnie (przy wsadzeniu 3 sztuk wieczorem ok 22-giej rano ok 6-tej szyba nadal gorąca a w kominku spokojnie na tyle żaru, że nie trzeba by rozpalać od nowa. Próbowaliśmy te marketowe i to był dramat- smoła na szybie, spalały się "w oczach", do tego góry popiołu i smród z komina.

26 minut temu, Marcin N napisał:

Pompy fajny pomysł ale chyba jeszcze poczekamy z takimi wodotryskami. 20st. w domu... to by mnie Ania pogoniła raz dwa. Przy 22.5⁰ narzeka że zimno

No to u nas panuje raczej zimnolubność :) Chociaż moja Ania czasem mnie pogoni za wietrzenie :default_icon_mrgreen:

Ważna jest też kwestia samych grzejników. Zdecydowaliśmy się na żeliwne i nie da się ukryć- trzymają ciepło rewelacyjnie. W pomieszczeniach gospodarczych gdzie daliśmy aluminiowe, grzejniki już dawno zimne a żeliwo dalej ciepło trzyma...

Edytowane przez Marcin_Krk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
4 godziny temu, Marcin_Krk napisał:

 

No to u nas panuje raczej zimnolubność :) Chociaż moja Ania czasem mnie pogoni za wietrzenie :default_icon_mrgreen:

Zamieńcie się Aniami i wszystko będzie GIT :) i jakie oszczędności (co dla Poznania i Krakowa jest wartością nie bez znaczenia :) )

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zamienić to bym mogł z Nokianem bo nie tylko imię ale i nazwisko by sie zgadzało

CŽ175 typ 450 -> Honda Shadow 600 -> F650GS -> F650GS Dakar -> Triumph Tiger 800XCX / BMW G650X-Country

taptarapta

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×