Skocz do zawartości
Charlie

Jakie halogeny do F650 GS ?

Recommended Posts

pomyślałem sobie, widząc ostatnio kupe aut z diodowymi akcesoryjnymi lampkami do jazdy dziennej, że takie coś ładnie by polepszało widzialność (nie widoczność ;) ) motocykla, przykładowo takie prostokątne gdzieś w okolicy gmoli górnych

... i spotkałem się z wypowiedzią że owe niektóre posiadają homologację do używania ich w samochodach a do używania w motocyklach już nie, czy to oznacza że:

- nie wolno ich zawieszać w ogóle na motocyklu?

- czy tylko tyle że nie mogą one być jedynym dziennym oświetleniem motocykla?

- czy jeżeli normalna oryginalna lampa świeci normalnie to dodatkowe punkty świetlne (nie agresywne) można montować?

wiadomo oczywiście że wiele modyfikacji nie ma homologacji i jeździmy z nimi rok w rok, na przeglądzie pan Włodek albo w ogóle nie ma pojęcia albo jest naszym krewnym, a polizajne łapanki "na wydechy" akurat omijamy, ale żeby mieć tak wszystko w porządeczku to jak to to jest w tymże temacie drodzy kamraci ? ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z tą homologacją to słyszałem, że jest tak, że światełko ma taki papierek. Ale ten papierek nie działa po montażu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znawcą tematu nie jestem, ale trochę poczytałem zanim u siebie zainstalowałem ;). W "dziennych" montowanych w samochodzie musi być homologacja "wybita na kloszu lampy".

Nie można np wstawić diodowego odpowiednika żarówki 21W w światła np halogenowe i mieć dzienne.

Spełnione muszą być warunki umieszczenia lampy.

Co do motocykli, to chyba nie jest to uregulowane w naszym kraju.

Może mamy jakiegoś policmajstra na forum, który rozwikła tajemnice :-D?

Info z netu na temat świateł dziennych w samochodzie :

Świateł dziennych można używać zamiast obowiązkowych świateł mijania w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, od świtu do zmierzchu. Na kloszu lampy musi widnieć oznaczenie RL.

Światła dzienne muszą być zainstalowane:

  • Symetrycznie względem osi pojazdu
  • Na równej wysokości
  • Odległość od ziemi do dolnej krawędzi lampy minimalnie 25 cm, od ziemi do górnej krawędzi maksymalnie 150 cm
  • Odległość między lampami mierzona od wewnętrznej krawędzi musi wynosić minimum 60 cm, chyba że szerokość pojazdu jest mniejsza niż 130 cm - wtedy odległość minimalna wynosi 40 cm
  • Lampy nie mogą wystawać poza boczny obrys pojazdu lub być zamontowane dalej niż 40 cm od niego
  • Lampy włączają się automatycznie po ustawieniu urządzenia zapłonowego w pozycji umożliwiającej uruchomienie silnika

W przypadku włączenia świateł mijania światła dzienne mają zostać samoczynnie wyłączone. Dodatkowo, w samochodach rejestrowanych po raz pierwszy po 31 grudnia 2009 roku, światła pozycyjne tylne, światła obrysowe przednie, boczne i tylne oraz oświetlenie tablicy rejestracyjnej nie mogą włączać się razem ze światłami dziennymi. W pojazdach rejestrowanych do 31 grudnia 2009 roku dopuszcza się zainstalowanie świateł do jazdy dziennej w taki sposób, że włącza się również oświetlenie pozycyjne oraz tablicy rejestracyjnej.

Jeżeli ktoś dużo jeździ, to opłaca się założyć.

W zeszłym roku kupiłem światła za około 115-125zł, wiec koszt taki sam jak markowych żarówek, żywotność jednak nie porównywalne.

Światła załączane są automatycznie, gasną przy przełączeniu na mijania.

Razem pają coś około 5W.

Podliczając oświetlenie na światłach mijania (tak p0 minimum:)

Przód: 55W*2szt, 5W*2szt

Tył: 5W(albo 21W)*2szt, tablica 5W*2

Wnętrze: podświetlenie deski, el.szyb, nawiewów, zapalniczki, konsoli środkowej, to około 2W*20szt.

Razem to 180-200W

Przy 50.000-70.000km w skali roku na pewno jest taniej ;).

Pozostaje jeszcze kwestia, czy światła pasują do danego samochodu, bo czasem pasuje to jak świni siodło... albo te wszystkie ledy z mebli przywieszone przy lampach :roll:.

Raz zostałem zatrzymany przez szczyla policmajstra, ogląda auto i pyta: a homologacje na światła to pan ma?

Tak, oczywiście, wybita jest na kloszu.

I to był koniec dyskusji, sprawdził dowód rejestracyjny i prawo jazdy... w drogę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W swoim czasie drążyłem temat ;) Jeśli chodzi o światła do jazdy dziennej to w ustawie przy motocyklach, w tabelce jest kreska. I nikt nie wie co to oznacza, ale prawdopodobnie tyle, że dla motocykli nie przewidział nasz cudowny ustawodawca świateł do jazdy dziennej.

Z drugiej strony mysle, ze 95% Policjantów nie będzie miało problemu jak motocykl będzie dobrze oświetlony (dobrze = widać dobrze motocykl ale jednocześnie nie walisz po oczach innym).

Jesienią tamtego roku widziałem jakiegoś sporta chyba, u którego świeciły się na stałe zółte kierunki, albo dodatkowe żółte światła obok nich (daleko dość był). Efekt był świetny - białe światło na środku i dwa żółte po bokach - moto bardzo fajnie widzialne.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Motocykl był prawdopodobnie sprowadzony z USA.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pomijając już kwestię prawną, ciężko raczej dobrać jakąś z lamp ledowych, żeby pasowała do linii moto i spełniała swoje zadanie. Mocowana pod pewnymi kątami, nie będzie widoczna.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pomijając już kwestię prawną, ciężko raczej dobrać jakąś z lamp ledowych, żeby pasowała do linii moto i spełniała swoje zadanie. Mocowana pod pewnymi kątami, nie będzie widoczna.

No akurat wykonane zgodnie z normami światła do jazdy dziennej widoczne są z większego kąta niż mijania (które z założenia świecą na jezdnię tak, aby nie oślepiać ruchu z przeciwka). Światła mijania dobrze widać, bo sam reflektor jest relatywnie duży. Jak spojrzysz np. na reflektory soczewkowe (np. w autobusach), to już tak dobrze w dzień ich nie widać.

Co do przepisów:

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkacl normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świate mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Jak już Marcin pisał, w myśl polskich przepisów nie przewidziano wyposażania motocykli w światła do jazdy dziennej. (tabelka do znalezienia np tu: http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-03-32-262 )

Czyli nie można używać DRL na motocyklach.

Edytowane przez kptBurek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

jeśli chodzi o światła żółte - czyli kierunkowskazy dziąłające jako obrysówki..

w PL jest to niezgodne z przepisami i motocykle sprowadzane z USA powinny (aby przejść przegląd) mieć prawidłowo zrobione kierunki - włączające się gdy potrzebne..

Jak przeglądy w PL działają każdy wie i dlatego MASA motocykli nie jest przerabianych.

Co do widoczności - zgadzam się polepszato znacznie, podobnie jak dodatkowe lightbary..

Co więcej już dawnoudowodniono że więcej niż 1 świtło pozwalają obserwatorowi na lepsze złapanie głębi (określenie prędkości jazdy) - co znacząco poprawia bezpieczeństwo pasywne..

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zawsze można zamontować 1 lub 2 przeciwmgłowe nie niżej niż 25 cm i nie wyżej niż światło mijania :-) i ew. "dyskutować" z policją o warunkach ich włączenia :-)

Co więcej, w przeciwieństwie do postojowych/pozycyjnych, mijania i drogowych, przeciwmgłowe mogą być "żółte selektywne".

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No akurat wykonane zgodnie z normami światła do jazdy dziennej widoczne są z większego kąta niż mijania (które z założenia świecą na jezdnię tak, aby nie oślepiać ruchu z przeciwka). Światła mijania dobrze widać, bo sam reflektor jest relatywnie duży. Jak spojrzysz np. na reflektory soczewkowe (np. w autobusach), to już tak dobrze w dzień ich nie widać.

Co do przepisów:

Art. 51. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkacl normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świate mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

Jak już Marcin pisał, w myśl polskich przepisów nie przewidziano wyposażania motocykli w światła do jazdy dziennej. (tabelka do znalezienia np tu: http://www.abc.com.p.../dz-u-03-32-262 )

Czyli nie można używać DRL na motocyklach.

Miałem na myśli to, że jak zamontujesz po skosie np wg wyprofilowania błotnika, czy innego elementu to nie będzie widoczne tak jak powinno.

Z resztą nie istotne, bo i tak nie wolno :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To ja dodam swoje.

Jesienią mój znajomy pojechał swoim FJR na przegląd. Ma zamontowane xenony, żadne tam chińskie podróbki w kształcie H4, tylko dobrze zrobione żarniki z przetwornicami. Diadnosta zauważył modyfikacje i zapytał gdzie są spryskiwacze refrektorów. Mój znajomek odparł że ten chyba żaden producent motocykli nie montuje w swoich pojazdach takiego czegoś więc i on ich nie ma. Diagnosta stwierdził że przepis mówi że jak w pojeździe są zamontowane xenony to muszą być spryskiwacze i wywalił go ze stacji.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To ja dodam swoje.

Jesienią mój znajomy pojechał swoim FJR na przegląd. Ma zamontowane xenony, żadne tam chińskie podróbki w kształcie H4, tylko dobrze zrobione żarniki z przetwornicami. Diadnosta zauważył modyfikacje i zapytał gdzie są spryskiwacze refrektorów. Mój znajomek odparł że ten chyba żaden producent motocykli nie montuje w swoich pojazdach takiego czegoś więc i on ich nie ma. Diagnosta stwierdził że przepis mówi że jak w pojeździe są zamontowane xenony to muszą być spryskiwacze i wywalił go ze stacji.

To fakt

W xenonach w autach są spryskiwacze a w bixenonach dodatkowo wycieraczki.

A że przepisy co do moto mają w tym miejscu kreseczke gliny i diagności będą takie modyfikacje interpretować do przepisów aut.

Więc jak lampy obrysówki lub żółte zamontowane odpowiednio i fachowo (nie jakieś samoróbki z kablami na wierzchu)to jesteśmy wstanie wytłumaczyć że oryginalne akcesoryjne dla powiększenia widzialności moto.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To fakt

W xenonach w autach są spryskiwacze a w bixenonach dodatkowo wycieraczki.

A że przepisy co do moto mają w tym miejscu kreseczke gliny i diagności będą takie modyfikacje interpretować do przepisów aut.

Więc jak lampy obrysówki lub żółte zamontowane odpowiednio i fachowo (nie jakieś samoróbki z kablami na wierzchu)to jesteśmy wstanie wytłumaczyć że oryginalne akcesoryjne dla powiększenia widzialności moto.

Baler,

A możesz mi wyjaśnić co różni xenon od bi-xenona, że trzeba stosować wycieraczkę reflektora zamiast zmywacza?

Szyba lampy xenonowej powinna być utrzymana w czystości bo jest to bardzo silny strumień światła i rozproszenia na brudnej szybie (na granicy światła i cienia) mogą powodowaś oślepianie. Często widać ten efekt jak ktoś w golfiku II założy HID-y,

Bi-xenon ma ruchomą przesłonę i w związku z tym jest jednocześnie światłem drogowym. To jedyna różnica. A czy wycieraczka czy zmywacz? Decyzja producenta podyktowana możliwościami zastosowania, ceną itp.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Baler,

A możesz mi wyjaśnić co różni xenon od bi-xenona, że trzeba stosować wycieraczkę reflektora zamiast zmywacza?

Pisze spostrzeżenie jakie miałem w audi a6 miałem xenona tylko na krótkich światłach a kumpel miał bixenona i był na krutkich i długich.

Ja miałem wysuwane spryskiwacz a on dodatkowo wycieraczke. Stąd ta różnica.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To jakaś wyimaginowana wersja, nie widziałem audi z wycieraczkami na światłach. To domena folfo :). W a3,4,6 nie widziałem takiej wersji, hmm?

"Biksenon" różni się tylko przesłoną od zwykłego ksena.

Może jakieś starsze wersje?

Edytowane przez lcoo

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wycieraczka sprawdzi się dobrze w płaskim reflektorze np. Lada albo stare volvo. Poza tym reflektor z szybą policarbonatową porysuje sie błyskawicznie a szkło jakoś w tym miejscu wychodzi z użycia ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ok, po zakupionych artefaktach mogę przystąpić do zakładania. Plan jest nieco skomplikowany i padło na to że halogeny będą pod kierunkowskazami. Elektrykę mam już położoną zostało mi tylko dłubanie, jeżeli ktoś będzie zainteresowany jakimiś schematami albo całą foto-instrukcją to po skończony dziele mogę wrzucić. Pozdrawiam ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×