Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak nieraz bywa, żę zwykłe, zdawałoby się nieciekawe miejsca nabierają kolorytu, gdy poznajemy historie i dramaty z nimi związane...

Mila, szacunek dla Ciebie. Jesteś wzorem do naśladowania i fajnie inspirujesz.

cychug.com

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby się tylko jaki konserwator nie przyczepił, że niszczysz zabytek doczepiając jakieś tabliczki ;).

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dokładnie. Stoi, niszczeje to żaden konserwator się nie zainteresuje ale jak chcesz coś podnieść z ruiny to

się zaczyna droga przez mękę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mila, szacun!!!

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki Mila za czyn społeczny!

Szacunek!

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Michał, czapki z głów.

Muszę Cię namówić na przyjazd w moje okolice, podobnych miejsc i historii w "kotle ruskobrodzkim" jest dużo.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Muszę Cię namówić na przyjazd w moje okolice, podobnych miejsc i historii w "kotle ruskobrodzkim" jest dużo.

Myślę, że to więcej niż pewne. Bardzo często przyjeżdżam na weekendy do Radomia, a to już rzut beretem. Kiedyś błąkałem się w tamtych okolicach rowerem (Chlewiska, Skłoby, Niekłań...) Jak zrobi się cieplej, będziemy się umawiać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To byłeś po sąsiedzku.

Wysłane z mojego SM-G357FZ przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Inspirujesz! Zróbmy akcje!!! Ogólną dla całego forum.

Kręcimy się przecież po różnych okolicach często zapomnianych czy oddalonych od cywilizacji. Zróbmy zdjęcia, popytajmy ludzi z okolicy, poczytajmy, poszukajmy w necie. Zróbmy to co Mila. Może umieśćmy także w ramce nasze forumowe logo. Może jakieś hasło dla akcji. Mila załóż nowy wątek a my będziemy wrzucać tam nasze odkrycia. Co Wy na to?

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mam podobną zajawkę :)

Nie dotyczy, co prawda, historii naszego bohaterstwa narodowego, ale mojej małej ojczyzny. Jeżdżę i oglądam to, co jeszcze można zobaczyć. Co za chwilę zostanie tylko na zdjęciu i w głowie. Może Wam też się spodoba.

Wrzucam jeden z linków, ale jest tego sporo w internetach. Polecam Hannibala ;)

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wrzucam jeden z linków, ale jest tego sporo w internetach. Polecam Hannibala ;)

Hannibal jest dobrym "dostawcą" zdjęć.

Ja mam podobną "korbe" ale dotyczy bardziej mojego najbliższego otoczenia.

Po prawej jest znany Ci staw ;)

236628.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

albo to

Osiedle policyjne wybudowane w latach 1926-28 przez spółdzielnię Heimstatte dla urzędników wrocławskiej policji. Osiedle tworzy kilkanaście domów jedno-, dwu-, cztero- i wielorodzinnych,które mieszkanie posiadało od jednego do czterech pokoi oraz przestronną kuchnię i łazienkę.

Dodatkowo każda rodzina posiadała własną piwnicę oraz ogródek o pow. 30m km.

4562306.jpg

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Widzę moje podwórko :D

Kilka lat temu oglądałam mapy i dokumenty tego osiedla w Muzeum Architektury. Super sprawa.

Edytowane przez betasza

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Widzę moje podwórko :D

Nie, jednak nie. Mojego domu jeszcze nie ma na tym zdjęciu ;)

Kilka lat temu oglądałam mapy i dokumenty tego osiedla w Muzeum Architektury. Super sprawa.

tą? :-D

5544712.jpg

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Spadamy do nowego wątku to Mila nas pogodni zaraz ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przyjadę do Wro, to otworzymy nowy wątek :)

Narobiłeś ochoty na przeglądanie starych albumów.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przez ostatnie parę lat mieszkałem dokładnie w tym miejscu ;)

A właściwie w miejscu po tym budynku.

Szerokość: 51.0667 N

Długość: 17.0000 E

Wysokość: 125 m

Głębokość: ok. 3 m (?)

Sensory: sejsmografy Wiecherta pionowy z wahadłem o wadze 1450 kg i dwuskładowy poziomy z wahadłem o wadze 1000 kg, zapis na kopconym papierze.

Działalność: początki w 1909, prawdopodobnie przerwa w działalności w latach 1916-1928, później aż do 1945. W późnych latach 30 oraz 1943-45 brak opisu.

Historia stacji: sejsmometry były umieszczone w piwnicy willi na przedmieściach Wrocławia, przebudowanej na obserwatorium. Willa została zniszczona przez artylerię i ogień w 1945 r. Obserwatorium było własnością Technische Hochschule Breslau (ob. Politechnika Wrocławska) ale finansowane w części przez administrację miasta. Początki obserwatorium w roku 1909 wiążą się z Maxem von dem Borne - założycielem. W latach 1928-1943 obserwatorium było kierowane przez Ludgarda Mintropa. Na okres lat 1928-1929 sejsmografy zostały przeniesione na Liebichshohe (ob. Wzgórze Partyzantów) w centrum Wrocławia, prawdopodobnie z powodu jakichś prac budowlanych na stacji.

Dwa sejsmografy Wiecherta zostały wydobyte z ruin w 1945 przez prof. Stenza i prof. Olczaka wraz z pewną ilością archiwalnych papierów z zapisami. Sejsmografy zabrano do RAC gdzie zostały naprawione przez p. Barona. W 1959 r. przekazano je do CHZ gdzie były użytkowane aż do 1984 i gdzie pozostają do dziś.

Zapisy na papierze z obserwatorium BRE zaginęły pomiędzy 1959 a 1973 rokiem.

Wypalona willa pozostawiona została własnemu losowi aż do wczesnych lat 70, kiedy to z przyczyn bezpieczeństwa została zburzona, a piwnice zasypano ziemią. Obecnie (listopad 2000) zwarta zabudowa miejska dotarła już do miejsca, gdzie mieściło się obserwatorium i w najbliższym czasie działka ta zostanie zapewne zabudowana. Architekt Ronge.

128959.jpg

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie, nie. Piszcie jak najbardziej. Swietny wątek, w końcu odkrywacie swoje pasje :). Paweł, kopara mi opadła :shock: . Ja kiedyś drążyłem temat nieistniejących wiosek w południowych Prusach.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Załóżmy osobny wątek o WRO i tam to wszystko wrzućmy - proponuje

Wysłane z garażu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Załóżmy osobny wątek o WRO i tam to wszystko wrzućmy - proponuje

Wysłane z garażu

To może o ciekawostkach z okolic w których mieszkamy. Niech Paweł wymyśli jakiś dział, każdy będzie dorzucał coś od siebie z regionu. Tematyka dowolna, każdy w temacie jaki go kręci.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie, nie. Piszcie jak najbardziej. Swietny wątek, w końcu odkrywacie swoje pasje :). Paweł, kopara mi opadła :shock: . Ja kiedyś drążyłem temat nieistniejących wiosek w południowych Prusach.

Skoro tak to ok.

Dla porównania tak wygląda to miejsce teraz ;)

Na mapie powyzej określone jako "Meteorol Observatorum" z lewej poniżej "Bresalu Krirten"

128959.jpg

181703.jpg

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×