Damian

Właściwy poziom oleju

73 postów w tym temacie

Witam

Jeszcze raz dla pewności zapytam. Jaki powinien być poziom oleju silnikowego? Chodzi mi głownie o to że kiedy sprawdzam na zimnym silniku to poziomu oleju nie widać, natomiast kiedy przejadę np. wczoraj 20 km i postawie motocykl na płaskiej posadzce w garażu na centralnej podstawce poziom oleju jest 1mm pod kropką wskaźnika. Liczę na konkretną odpowiedź kiedy motocykl osiąga temperaturę pracy i oraz kiedy i w jakiej pozycji sprawdza się poziom oleju tzn. czy na podstawce czy na kolach?

Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kolego, z tego, co się dowiedziałem, wynika, że poziom oleju należy sprawdzać na rozgrzanym silniku. Z uwagi na to, że w GS nie ma klasycznej miski olejowej pod silnikiem, tylko w atrapie baku (czyli nad silnikiem) po wyłączeniu silnika, pompa przestaje tłoczyć olej w obiegu i olej spływa do silnika. Stąd poziomu w zbiorniku nie sprawdzisz bo będzie pusty.

Jeśli naopowiadałem głupot to proszę, żeby doświadczeni koledzy mnie poprawili :) :beer:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki za rozpatrzenie mojego pytania i potwierdzenie moich domysłów. gdyby ktoś jeszcze miał informacje odnośnie tego wątku proszę o opinie

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nic dodać, nic ująć z postu Szymana. Powiem tylko bo może nie wszyscy wiedzą o tej ciekawostce, roczniki powyżej 2004 mają bagnet, a poniżej tego roku okienko do sprawdzania oleju :-D. Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak, i bagnet się okazuje wygodniejszy :)

najlepiej odpalić silnik, poczekać do pierwszego wiatraka, zgasić, postawić w pionie np trzymając go jedną ręke za kiere z wciśniętym ham. i stojąc od przodu zaglądać w okienko, najczęsciej żeby coś zobaczyć trzeba pokołysać motkiem tył przód, wtedy się okazuje że okienko jest zapełnione i to jest gut - z bagnetem odpowiednio łatwiejsza gimnastyka :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Z uwagi na to, że w GS nie ma klasycznej miski olejowej pod silnikiem, tylko w atrapie baku (czyli nad silnikiem) po wyłączeniu silnika, pompa przestaje tłoczyć olej w obiegu i olej spływa do silnika.

Wszystko racja - dlatego właśnie Damian nie widzi w górnym zbiorniku oleju po dłuższym postoju. Tylko że takie zachowanie świadczy o zużyciu pomp oleju - tak, tak, liczba mnoga - są 2 pompy. Nomalnie olej nie powinien przedostawać się przez pompy jeśli wszystkie uszczelnienia i gładzie są w dobrym stanie. Jak dla mnie to sygnał do rozbebeszenia i przejrzenia silnika w długie zimowe wieczory :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
... Nomalnie olej nie powinien przedostawać się przez pompy jeśli wszystkie uszczelnienia i gładzie są w dobrym stanie. ...

No nie wiem dokładnie jaka jest konstrukcja pomp olejowych w GS'ie... coś w tym może być... ale czy ten układ jest taki, że jedna pompa jest przy silniku, a druga przy zbiorniku?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Z uwagi na to, że w GS nie ma klasycznej miski olejowej pod silnikiem, tylko w atrapie baku (czyli nad silnikiem) po wyłączeniu silnika, pompa przestaje tłoczyć olej w obiegu i olej spływa do silnika.

Wszystko racja - dlatego właśnie Damian nie widzi w górnym zbiorniku oleju po dłuższym postoju. Tylko że takie zachowanie świadczy o zużyciu pomp oleju - tak, tak, liczba mnoga - są 2 pompy. Nomalnie olej nie powinien przedostawać się przez pompy jeśli wszystkie uszczelnienia i gładzie są w dobrym stanie. Jak dla mnie to sygnał do rozbebeszenia i przejrzenia silnika w długie zimowe wieczory :)

Uff, a ja już myślałem, że z moim jest coś nie tak z tego powodu, że olej stoi też na zimnym. Sprawdzałem zachowanie oleju przy otwartym wlewie podzas pracy silnika i tak naprawdę olej zasysa do wewnątrz (czyt. spada chwilowo poziom w okienku) przy dodaniu ostro gazu, po odpuszczeniu poziom powoli powraca.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Panowie i Panie czytajcie instrukcję. Kto nie ma to streszczam. Poziom oleju sprawdzamy na rozgrzanym silniku czyli po jeździe lub po rozgrzaniu na postoju do włączenia się wentylatora. Przy dłuższym postoju poziom oleju może się obniżyć (jak bardzo nie piszą). Ja mam rocznik 2004 więc mam "bagnet" co znacznie ułatwia pomiar. To tyle.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Kolego, z tego, co się dowiedziałem, wynika, że poziom oleju należy sprawdzać na rozgrzanym silniku. Z uwagi na to, że w GS nie ma klasycznej miski olejowej pod silnikiem, tylko w atrapie baku (czyli nad silnikiem) po wyłączeniu silnika, pompa przestaje tłoczyć olej w obiegu i olej spływa do silnika. Stąd poziomu w zbiorniku nie sprawdzisz bo będzie pusty.

Jeśli naopowiadałem głupot to proszę, żeby doświadczeni koledzy mnie poprawili :) :beer:

Nie będzie pusty. Może się jedynie obniżyć po dłuższym postoju.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
... Nomalnie olej nie powinien przedostawać się przez pompy jeśli wszystkie uszczelnienia i gładzie są w dobrym stanie. ...

No nie wiem dokładnie jaka jest konstrukcja pomp olejowych w GS'ie... coś w tym może być... ale czy ten układ jest taki, że jedna pompa jest przy silniku, a druga przy zbiorniku?

Są dwie w silniku - ssąca (z miski do zbiornika) i podająca (ze zbiornika przez filtr do przewodów smarujących).

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zauważyłem jeszcze inny przypadek. Po dłuższej przejażdżce tzn ok. 80 km postawiłem motocykl w garażu na centralnej stopce. Po jednym dniu postoju bez uruchamiania poziom oleju w zbiorniku został na poziomie kropki( czyli na poziomie kiedy silnik jest rozgrzany), natomiast po uruchomieniu silnika olej z okienka zniknął i pojawił się dopiero po dłuższej jeździe ok 12 km. ?? tak ma być? :?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

mysle że tak, tam te dwie pompy są podobno bardzo mocne i mielą tym olejem poważnie, zajrzyj w korek i odkręć manetkę zobaczysz jak się gotuje, po wyłączeniu olej tak znowu chyba nie spływa cały do silnika - przy wymianie instrukcja mówi : wlać 2L (wtedy miska prawie pełna) zakręcić silnikiem 30sek. wyłączyć i dolać 200-300 na oko (po zakręceniu silnika dopiero się robi miejsce)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam. Ja jednak mam mały problem , niedawno kupiłem Bmw f 650 z 1996 roku. I chciałem sprawdzić poziom oleju , odkręciłem korek który jest za bakiem i jest tam bagnet, tylko jest sucho a wiem ze znajomy który na nim wcześniej jeździł wymienial olej we wrześniu. Okienka przy silniku w którym by widać poziom nie ma. Czy odpalić poczekać az sie nagrzeje i dopiero sprawdzić?? Czy może inne opcje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gajowy, tak wlasnie zrob. Chociaz u mnie poziom oleju jest mniej wiecej taki sam na zimnym i cieplym silniku

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czyli po odkręceniu masz normalnie na bagnecie poziom?? Hmm no nic najwyżej spuszczę i zobaczę tak chyba będzie najbezpieczniej bo jakby nie było to odpalać tez nie bardzo.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Poziom oleju w motocyklu sprawdza się przy rozgrzanym silniku.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Czyli po odkręceniu masz normalnie na bagnecie poziom?? Hmm no nic najwyżej spuszczę i zobaczę tak chyba będzie najbezpieczniej bo jakby nie było to odpalać tez nie bardzo.

Tak, mam poziom. Zapewne jest roznica miedzy cieplym olejem a zimnyk (zmienia swoja objetosc pod wplywem temp) ale jest zawsze na bagnecie czy zimny czy cieply.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja mam rocznik 2004 więc mam "bagnet" co znacznie ułatwia pomiar. To tyle.

A przepraszam za pytanie (nie mam serwisowki). Bagnetu nie wkrecamy???

I pytanie za 100 punktów: Poziom powinien byc miedzy tymi dwoma grubszymi miejscami co na nich pisze min i max? (zmianiali mi olej w serwisie i jest ponad to zgrubienie z napisem max) ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

bagnetu do sprawdzenia nie wkręcasz tylko przykładasz

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Poziom oleju sprawdza sie na rozgrzanym silniku ale nie nalezy przez dluzszy czas dotykac manetki gazu. Przy kazdy odkreceniu manetki olej jest zasysany przez pompe. Jesli jednak silnik jest cieply to wystarczy poczekac minutke i olej wraca do miski olejowej. Po zgaszeniu silnika poziom oleju pozostaje taki sam w okienku, nawet jesli moto stoi 4 miesiace nie dotykane w zimie.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

i odczekaj kilka minut to spadnie poniżej zgrubienie

No wlasnie spada. Zaraz po zgaszeniu bylo ponad, chwilke pozniej bylo ok (tzn pod max). Czyli po zgaszeniu silnika mam poczekac minutke czy cos kolo tego aby sprawdzic poziom?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No wlasnie spada. Zaraz po zgaszeniu bylo ponad, chwilke pozniej bylo ok (tzn pod max). Czyli po zgaszeniu silnika mam poczekac minutke czy cos kolo tego aby sprawdzic poziom?

kilka a nawet kilkanaście, no dobra niech będzie osiem!

z tego co piszesz, wynika że poziom masz właściwy

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wiem jak w zwyklych Efkach ale u mnie nic nie spada, nawet po kilku miesiacach jesli silnik jest wylaczony to jak?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz