Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ja bym dodał, że dobrze jeśli sam się wyłączy jeśli go nie używasz. Kilka razy zmarnowałem tak baterie 9V, które troszkę kosztują i nie mogłem skorzystać kiedy najbardziej był potrzebny.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja bym dodał, że dobrze jeśli sam się wyłączy jeśli go nie używasz. Kilka razy zmarnowałem tak baterie 9V, które troszkę kosztują i nie mogłem skorzystać kiedy najbardziej był potrzebny.

to jest coś na co nie zwraca się uwagi a jest niezwykle ważne. W tych tańszych to prawda. Też miałem tak kilka razy. wyjmuję ze skrzynki a on martwy

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Ja bym dodał, że dobrze jeśli sam się wyłączy jeśli go nie używasz. Kilka razy zmarnowałem tak baterie 9V, które troszkę kosztują i nie mogłem skorzystać kiedy najbardziej był potrzebny.
Dokładnie o to mi chodziło z tymi paluszkami, zawsze jakieś się znajdą awaryjnie ( piloty, latarki itp.)

Wysłane z mojego Lenovo B8000-H przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napisz budżet to podumamy. Temat przerabiałem z rok temu, ale dużo od tego czasu się nie zmieniło ;)

UNI-T to chińczyk, ale taki raczej nie zły chińczyk ;) To, czego bym unikał, to np. takie "żółte" wskazane przez Jarka :) Ale Jarek napisał też ważną rzecz - porządniejsze zaczynają się od przynajmniej 200... W sensie dokładności - przede wszystkim pomiaru napięcia dla okolic 12V. Robiłem wiele zestawień i z tego co pamiętam (może jeszcze znajdę jutro notatki), to do 150zł max dokładności jakie można uzyskać to chyba 0,06V dla pomiaru 12V.

9V baterią można się nie przejmować, bo ważniejsze jest auto-wyłączanie.

edit - zjadło mi się zero przy dokładności... już poprawione :)

Edytowane przez chemik333
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Chodzi o podstawowe pomiary które w porywach może przeprowadzić motocyklista - "mechanik" amator, żeby z byle duperelą nie lecieć na warsztat. Taki niezbędny domowo/warsztatowy sprzęt. Aktualnie jest mi potrzebny do pomierzenia alternatora w aucie; prądu ładowania, test diod itp. Ten podany przez komira za 97 mi się podoba, może być?

Wysłane z mojego Lenovo B8000-H przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez agreSorek

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pozwólcie, że będę pisał o miernikach UNI-T.

UUU... prąd ładowania to raczej cęgowym (bo to duże Ampery). Chyba że chodzi Ci o napięcie, to wtedy jakimkolwiek (bo to małe Volty) :-)

Tak z głowy sobie przypominam, że mniej więcej przy ok. 100zł to najlepszymi propozycjami były: własnie ten UT58 komira i drugi z serii UT50, tylko nie A, a jakiś wyższy, np C lub D. Ta druga seria ma inny kształt i nie ma czegoś co się czasem przydaje początkującym czyli "przypominajki" na wyświetlaczu (takie kropki w kółeczkach w UT58) gdzie podłączyć sondy (oj można się przejechać po mierzeniu A, a potem bez zmieniania wpięcia sondy chcieć zmierzyć Volty), jednak ma automatyczne podświetlenie działające idealnie, bo przez fotorezystor miernik sam wyczuwa kiedy jest zbyt ciemno i podświetlenie się włącza. Te podświetlenia włączane przyciskiem w innych miernikach cholernie irytują jak się same po 20 czy 30 sekundach wyłączają... a tu w ciemniejszym garażu, czy pod samochodem nigdy nie ma problemu z odczytem. Poza tym dokładność i funkcje te same są, czyli m.in. prąd do 20A.

Z tego co pamiętam za ponad 150zł można było mieć UT50E, oraz UT70A, które miały nieco większą dokładność napięcia prądu stałego i to był "następny krok".

Z kolei poniżej ok. 90zł ciężko dostać UNI-T który ma 20A prądu, a to się przydaje, bo 10A czasem bywa mało (choć i 20A też... :-) ). Dokładność deklarowana przeważnie niewiele mniejsza jak ze sprzętami za ok. 100zł, ale tańsze mierniki są też trochę bardziej "ubogie".

Dla amatora - (w sumie sam jestem tez amatorem, tylko trochę bardziej zaawansowanym) - jak możesz wydać te 100zł na miernik to taki UT58C czy UT50C/D będzie bardzo dobry... a jak Ci kiedyś będzie za mało, to wtedy pewnie już będziesz wiedział czego szukać :)

ps. Sam mam między (kilkoma) innymi UT50D od 8 czy 9 lat i jestem z niego bardzo zadowolony - jak na swoją cenę bardzo porządny sprzęt, a podświetlenie nawet już nie liczę ile razy mi się przydawało :) Rok temu porównywałem go z miernikiem o dokładności trochę większej ilości zer po przecinku w zakresach napięcia do 20V i przy 12V różnica z "rzeczywistością" była ok. 0,02V więc nie jest źle (deklarowana dla UT58C i UT50C przy 12V to 0,5% + 1 cyfra, czyli 12*0,5%+0,01 =0,07V które można zaokrąglić do 0,1V :) ).

Edytowane przez chemik333

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki za wyczerpującą "wypowiedź", zdecydowanie wiesz o czym piszesz. Sytuacja powoli się rozjaśnia.

Wysłane z mojego Lenovo B8000-H przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Do obsługi moto faktycznie wystarczy multimetr z niższej/średniej półki. Dodam może tylko, że warto doposażyć się w tani ale mały multimetr (cenowo ok 50 pln), który można zabrać ze sobą na wyjazdy tak na wszelki wypadek ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ile musi kosztować multimetr żeby motocykl jechał ???

Zaczynam mieć wątpliwości .

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ile musi kosztować multimetr żeby motocykl jechał ???

Zaczynam mieć wątpliwości .

To czytaj ze zrozumieniem. Taki, który trzeba ze sobą zawsze wozić (np. przypięty do kluczyków) między 20 a 50zł.

Edytowane przez Dave

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Cześć Konrad.

Cześć Jacku ;)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To czytaj ze zrozumieniem. Taki, który trzeba ze sobą zawsze wozić (np. przypięty do kluczyków) między 20 a 50zł.

Eee , to ja mam w kluczyku.

Działa bez zarzutu ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Eee , to ja mam w kluczyku.

Działa bez zarzutu ...

Mój też :D

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×