Skocz do zawartości
Marcin N

coś więcej niż idiotkamera - co polecicie?

Recommended Posts

To trochę może podpowiem bo jeden tego typu aparat już zajechałem. Fajne te małpki co wrzucacie. Takie już wszystko mające. Wifi itd. Do niedawna to była domena profesjonalnych aparatów. Fajnym bajerem w aparatach jest też gps. Sam dopisuje do metadanych zdjęcia namiary gdzie było zrobione. Ale tak na szybkiego jak przejrzałem tego olympusa i sony to w tym RX100-II to światło 4,9 przy ekwiwalencie 100mm to lekka porażka (jedna soczewka za mało pewnie bo chcieli oszczędzić). I przy takim rozrzucie: 1.8-4.9 przy 28-100mm bym się zastanawiał nad jakością szkła. Ale to najlepiej sprawdzić na wykresach, które na pewno idzie znaleźć. Olympus ma 2.5 światło przy 100mm ale ma matrycę 1/1.7'' a Sony coś w okolicach 2/3''. To jest ważne przy słabym świetle. A wiadomo od małpki każdy wymaga żeby była jak najbardziej point&shoot. Po prostu od pewnego momentu (jak się będzie ściemniać) zdjęcia przestaną wychodzić ostro i najlepiej, żeby ten moment był jak najdalej. Wyjdzie w sumie na jedno tylko w jednym przypadku obiektyw jest jaśniejszy (Olympus) a w drugim większa matryca pozwala ustawić większą czułość "kliszy" bez szumu. Zauważcie, że RX100-III ma już 2.8 światło co jest już akceptowalnym wynikiem (poprawili to). Ogólnie po lekkim zapoznaniu się to między RX100-II a tym tanim Olympusem to bym wybrał Olympusa ze względu na stosunek jakość/cena (i fajniejszą obudowę ma :) ). Jeśli chodziło by o RX100-III a Olympusa to raczej RX100-III bo to już półeczka wyżej jest zdecydowanie. A teraz ciekawostka - parę ładnych lat temu kupiłem konicę A200(hybryda) z matrycą 2/3, obiektywem 28-200 i światłem 2.8-3.5 i kosztował mnie 2700zł. Teraz na allegro jest wart używany 300zł. Tak samo będzie z tymi. To jest jak z telefonami. Jakby stare nagle się już nie nadawały. A profesjonalne lustra w ogóle nie tracą ceny i te zaprojektowane 10 lat temu dalej kosztują około 8tys (używane zależnie od przebiegu ale też trzymają cenę) gdyż profesjonaliści nie patrzą na reklamy i marketing tylko na wykresy i jakość. A nie, że to od razu złom i już się nie nadaje. Bo fizyki się nie oszuka. Nie za bardzo idzie wymyślić coś lepszego i tyle. W czasach jak się bawiłem w tą fotografię to pamiętam, że Nikon photo contest wygrało zdjęcie, które było zrobione przez jakiegoś Rosjanina zenitem. To też sporo mówi o porównywaniu aparatów na zasadzie który lepszy. To prawie jak z motorami. Moim zdaniem w małpce najważniejsza jest automatyka. Ma jak najszybciej łapać ostrość, mierzyć czasy i robić zdjęcie.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dla mnie przesiadka z Fuji S9600 na tego Rx100 III jest wielce zauwazalna. Szczegolnie w AUTO. Manualem jeszcze sie nie bawiłem w Sony. Automatyka jest niezła a AUTOFOCUS duzoooo szybszy. Tu pomaga jasny obiektyw. Zwłaszcza jak zaczyna np zmierzchac. Robilem zdjecia dziecku jak biegalo nie przykladajac sie mocno. Po prostu tylko "pstrykałem". Czasem nawet AUTOFOCUS nie zdazyl "zlapac" ostrosci. Sony 8% zdjec poruszonych, fuji jakies 50%. Nie jest to jakis super test ale do takich wlasnie szybkich "point&shot" ten wlasnie aparat ma sluzyc. Uchwycenia chwili gdy wkolo cos zaczyna sie dziac. Gabaryty znacznie na plus bo wszedzie mozna go zabrac, przemycic i zrobic czasami dyskretne foto bo mniej w oczy sie rzuca. Na minus tych gabarytow to ergonomia. Pewnie jak zaczne robic fotki z motocykla w rekawiczkach to bede sie wkur....

Edytowane przez Mutomb

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Skoro tyle stron to streść najważniejsze rzeczy, no i co wazne napisz o którym modelu tam piszą ;-)

o wszystkich trzech :). Chociaż ostatnio głównie o III. Ogólnie polecany aparat do codziennego użytku, oferujący wysoką jakość obrazu z przyzwoitym obiektywem.

Zresztą zdjęcia wrzucane do tego wątku co podałem i w sieci mówią same za siebie.

A profesjonalne lustra w ogóle nie tracą ceny i te zaprojektowane 10 lat temu dalej kosztują około 8tys (używane zależnie od przebiegu ale też trzymają cenę) gdyż profesjonaliści nie patrzą na reklamy i marketing tylko na wykresy i jakość.

puszki tracą na wartości - szkła nie. Poza tym rozmawiamy o przedziale cenowym 2 - 3 tys., nie 20 -30 i aparatach amatorskich. Pamiętam jak kolega kupował Canona D350 za 4 tys. zł w roku premiery, dzisiaj jest warty 300 zł ?. Niestety elektronika starzeje się bardzo szybko i mocno traci na wartości.

Mutomb gratuluję wyboru - będziesz Pan zadowolony :D

Edytowane przez dito

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

krzbur, dzięki za wyczerpującą wypowiedź. Faktycznie skupiłem się na tym jaki obiektyw ma aparat, nie zwracając uwagi na wielkość matrycy. Z tym że to ile światła potrzeba do zrobienia dobrego zdjęcia to jedno, a możliwość uzyskania większej głębi zdjęcia przy użyciu zoomu to druga sprawa i tu faktycznie olympus ma przewagę. W takim razie pozostaje mi czekać na "Nocną wyprzedaż" i do sklepu :-D

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A potraficie coś powiedzieć o aparacie Lumix Lx7? Ma już chyba 2 lata a opinie cały czas dobre. Rozglądam się właśnie za jakimś kompaktem do 1500 zł.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A potraficie coś powiedzieć o aparacie Lumix Lx7? Ma już chyba 2 lata a opinie cały czas dobre. Rozglądam się właśnie za jakimś kompaktem do 1500 zł.

O tym Lumixie duzo chlopaki na advrider.pl pisali. Wielu sie na niego zdecydowalo. Miedzy innymi chyba Ex jesli dobrze pamietam.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O tym Lumixie duzo chlopaki na advrider.pl pisali. Wielu sie na niego zdecydowalo. Miedzy innymi chyba Ex jesli dobrze pamietam.

Dzięki, poczytałem. W sumie tak jak na optyczne.pl lepiej oceniają xz-2 ale ten jest już słabo dostępny. Na placu boju pozostaje lx7.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dzięki, poczytałem. W sumie tak jak na optyczne.pl lepiej oceniają xz-2 ale ten jest już słabo dostępny. Na placu boju pozostaje lx7.

Przedwczoraj widziałem w media-expert za 900zł ten model.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Przedwczoraj widziałem w media-expert za 900zł ten model.

W sklepach internetowych już go nie ma. Zobaczę u siebie w stacjonarnym.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak sie głupio składa , że ja sprzedaje sprzęt fotograficzny od kilkunastu lat - zamieniłem hobby na robote , tak wyszło . ktoś wcześniej poruszył delikatnie temaf fuji - to jest to co mogę kazdemu polecic z czystym , absolutnie czystym sumieniem . sam zresztą wyprzedałem cały system canona / 5d mk II , wiadro "elek" itp itd / . od zeszłego roku mam fujifilm x-pro1 + 18-55 + 14/2.8 + .... no coś tam jeszcze ;-) . przygodę z fuji ciągnę od 2012 roku , najpierw x-10 na wakacje bo mi się nie chciało w upale dźwigac lustra , potem kontynuacja x-20 /powód ten sam / i w końcu x-pro1 . poza tym mam "słuzbowe" x100s zawsze w torbie jako "notatnik" ;-) .

jak ma być małe i fajne to nic poza x30 nie polecę - to ma naturalny obraz i robi zdjęcia w każdych warunkach . dobre zdjęcia :beer: . w tej chwili jest promocja fujifilm polska - płacisz 1999 u mnie w sklepie /mamy też na allegro wystawione.../ a fuji zwraca 215 pln na konto - na wyższe modele i szkła jest minus 430 za sztukę .

wiekszość zawodowych fotografów których znam ma w torbie x-20 albo x-30 , moim śladem wyprzedaży lustrzanki i tony szkieł poszło już wielu naszych klientów i znajomych - ostatnio taki jeden "hobbysta" zostawił 2x6D + siedem szkieł i zabrał x-t1 + cztery słoiczki . i jest zachwycony obrazem i możliwościami sprzętu .

aha - żeby nie było nieporozumień , to nie jest żadna reklama sklepu ...

Edytowane przez mario2007

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

, a możliwość uzyskania większej głębi zdjęcia przy użyciu zoomu to druga sprawa i tu faktycznie olympus ma przewagę. W takim razie pozostaje mi czekać na "Nocną wyprzedaż" i do sklepu :-D

odwrotnie, dzięki jasnym szkłom możemy uzyskać mniejszą głębię ostrości :D. Ale w przypadku olka jest troszeczkę inaczej, Olympusy, Panasoniki mają mniejszą matrycę w formacie 4:3 i z jaśniejszego obiektywu mamy taką samą głębię ostrości jak w przypadku innych aparatów z tradycyjną matrycą 3:2.

No i na matrycy 4:3 będą troszeczkę większe szumy przy wyższych czułościach ISO.

Dla porównania obiektyw:

Olympus 35/F2

na matrycy APS-c 46/F2,8

na matrycy FF 70/F4

dadzą taką samą głębię ostrości (przy aparatkach kompaktowych z małymi matrycami będzie to wyglądało troszeczkę inaczej)

Panasonik LX7 - bardzo fajny aparat z dużą możliwością ustawień manualnych, bardzo dobry obiektyw Leica. Naprawdę fajny aparat.

Fuji X100/s/t tylko dla osób które wiedzą co potrzebują i wystarczy im jedna ogniskowa :), mam, sprzedałem D300s i jestem baaaardzo zadowolony :D.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

raczej się nie dziwię . w ogóle d300s strasznie spadło w cenniku rzeczy używanych , wreszcie wszyscy zrozumieli że d7000/7100 robi lepsze zdjęcia a pancerna puszka poza wbijaniem gwoździ do niczego nie służy ;-) . ale w dalszym ciagu "wielkość ma znaczenie" czyli kupię sobie lustrzankę ze słoiczkiem 18-55 bo oczywiscie "robi lepsze zdjęcia" od x30 ... . trudno ludziom wytłumaczyć że jest inaczej , ale już można .

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

raczej się nie dziwię . w ogóle d300s strasznie spadło w cenniku rzeczy używanych , wreszcie wszyscy zrozumieli że d7000/7100 robi lepsze zdjęcia a pancerna puszka poza wbijaniem gwoździ do niczego nie służy ;-) . ale w dalszym ciagu "wielkość ma znaczenie" czyli kupię sobie lustrzankę ze słoiczkiem 18-55 bo oczywiscie "robi lepsze zdjęcia" od x30 ... . trudno ludziom wytłumaczyć że jest inaczej , ale już można .

po prostu jak kupowałem D300s to o D7000 nikt jeszcze nie słyszał :) i do sportu była to świetna puszka (robiłem zdjęcia na żużlu dla SF) i gdyby nie to, że teraz robię zdjęcia już tylko dla przyjemności i nie chciało mi się targać całego tego majdanu to bym nie sprzedawał i miałaby u mnie dożywocie :).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

potwierdzam.. mam lx7 .. jestem zadowolony :)

nie ma dużego porównania, ale w stosunku do pierwszego PEN-a ten aparat jest dużo lepszy

nocne zdjęcia zachwycają.... :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Już na początku sugerowałem ten aparat , miałem LX3 i złego słowa o marce nie powiem

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Już na początku sugerowałem ten aparat , miałem LX3 i złego słowa o marce nie powiem

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Faktycznie, początek tematu mi jakoś umknął.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to podrąże temat dalej, ale zmieniam założenia, z wyjątkiem jednego, musi być mały

a dlaczego? a właśnie dlatego

kompaktowa obudowa, spory zoom... żaden ze mnie artysta, żaden zawodowiec, czasem chcę mieć pod ręką coś co przybliży mi temat i dobrze go naświetli, no i pozwoli trochę się pobawić, nie tylko zaprogramowanymi schematami

z przytoczonego porównania najbardziej zachęcił mnie Olympus Sh-1

choć początkowo przymierzałem się do Sony HX50/ HX60, ale poczytałem i... sam nie wiem...

a na pytanie czemu takie tanie, odpowiem

resztę wolę wydać na Anię ;-)

Edytowane przez Marcin N

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to podrąże temat dalej, ale zmieniam założenia, z wyjątkiem jednego, musi być mały

a dlaczego? a właśnie dlatego

kompaktowa obudowa, spory zoom... żaden ze mnie artysta, żaden zawodowiec, czasem chcę mieć pod ręką coś co przybliży mi temat i dobrze go naświetli, no i pozwoli trochę się pobawić, nie tylko zaprogramowanymi schematami

z przytoczonego porównania najbardziej zachęcił mnie Olympus Sh-1

choć początkowo przymierzałem się do Sony HX50/ HX60, ale poczytałem i... sam nie wiem...

a na pytanie czemu takie tanie, odpowiem

resztę wolę wydać na Anię ;-)

Co do Sony to jeden mankament jak dla mnioe to bardzo słabe nasycenie kolorów, żeby było "ładnie" trzeba posiłkować się programem do obróbki, oczywiście jest specjalny program do polepszenia nasycenia w samym aparacie (u mnie model DSC-HX20V), ale wtedy jest przegięcie znlowu w drugą stronę

normalne zdjęcie w idealnych warunkach bywa takie

DSC02548.JPG

DSC02552.JPG

DSC01544.JPG

a to zdjęcie zrobione w opcji większego nasycenia kolorów (nie pamiętam dokładnie jak sie ta opcja nazywa)

DSC07999.JPG

DSC07994.JPG

Edytowane przez dakarowy
  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no to poczytałem i nie wiem już czy ten Olympus to najlepsza opcja, na jakimś tam portalu skłaniali się bardziej w kierunku... Nikona s9700, zwariować można ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

temat już trochę wygasł, ale ja osobiście poleciłbym Panasonic

http://allegro.pl/nowy-panasonic-lumix-dmc-fz200-zoom-24x-gw-f-vat-i5645308111.html

http://allegro.pl/aparat-panasonic-lumix-dmc-fz72-fabrycznie-nowy-i5656535897.html

http://allegro.pl/panasonic-lumix-dmc-fz100-i5653796428.html

Miałem już w życiu różne aparaty, ale generalnie Panasonic chyba robił najlepsze zdjecia

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

piszcie co chcecie - ode mnie ze sklepu normalny świadomy klient zawsze wychodzi z fujifilm x30 ;-) ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

piszcie co chcecie - ode mnie ze sklepu normalny świadomy klient zawsze wychodzi z fujifilm x30 ;-) ...

świadomy klient wie co chce, nie zmieniłbym mojego x100 na x30 ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

świadomy klient wie co chce, nie zmieniłbym mojego x100 na x30 ;-)

Jak na razie rekordowy zoom optyczny ma nikon p900.

....i jest to 83X

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jak na razie rekordowy zoom optyczny ma nikon p900.

....i jest to 83X

Nieprawdopodobny parametr. Chciałbym zobaczyć próbki fotek w pełnej rozdziałce z tego cuda. Ciężko jest oszukać fizykę. ;-)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

×