Skocz do zawartości
cykli

{R} tablica info na tył moto/samochodu

Recommended Posts

Jarek, wszystko się zgadza. Pomarańczowy kogut jak najbardziej. Niestety kilkuletnia praktyka pokazała, że nie wszyscy starają się myśleć na drodze, i czasami nie patrzą dalej niż ten pomarańczowy kogut. Jeżeli kolumna ma kilkaset metrów, nawet do 2 czy 3 km, to zasadne jest poinformowanie "tych" z tyłu, że mogą mieć problem i jaki to problem. Szczególnie z wyprzedzaniem i ze zjeżdżaniem na prawy pas. Co robi jedna nieodpowiedzialna puszka ładująca się w kolumnę motocykli widziałem już wiele razy.

A propos wbijania się w kolumnę-fajnie wygląda seicento pakujące się między dwa BRDM-y jadące z prędkością 80km/h-to było w zeszłym roku podczas powrotu z poligonu na Obwodnicy Stargardu. Kolumna oznakowana nie pomarańczowymi kogutami, tylko niebiesko-czerwonymi. Panu w seicento to nie przeszkadzało. To że kilkunastu żołnierzy trochę się poobijało też.

Właśnie jak w zeszłym roku byłem współodpowiedzialny za przejazd kolumny 250 moto z Bełchatowa przez Pabianice i Łódź, to okazało się, że potrzebujemy takiej tablicy. Pomimo zamykania kolumny przez oznakowaną parę motocyklistów-policjantów z włączonymi kogutami były problemy. To tyle dlaczego potrzebuję taką tablicę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie neguję Twoich doświadczeń, ale tak sobie myślę, że jak ktoś nie ma rozumu to nie zatrzyma go ani kogut pomarańczowy, ani czerwony czy niebieski, ani żadna tablica - bo pakowanie się w kłopoty raczej wynika z głupoty, braku zdolności przewidywania, techniki jazdy .... , a nie informacji, że na drodze dzieje się to czy tamto. Te same sytuacje są np. w konduktach żałobnych - choć każdy widzi, że pogrzeb idzie i myślę sobie, że dla tych niektórych "orłów" żadna tablica nie będzie "autorytetem"

Spokój ducha też się liczy - jak organizator takiej/takich imprez jest przekonany do tablicy to powinien mieć tablicę - szczególnie jeżeli taka potrzeba wynika z praktycznych doświadczeń, a nie teoretycznych rozważań. Dobrze jest dać sobie szanse zrobienia wszystkiego co możliwe, aby zapewnić możliwie największe bezpieczeństwo i w razie "w" nie mieć wyrzutów sumienia, że się mogło, a się nie zrobiło ...

To tyle takich neutralnych moich myśli / rozważań.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

... Jeżeli kolumna ma kilkaset metrów, nawet do 2 czy 3 km, to zasadne jest poinformowanie "tych" z tyłu, że mogą mieć problem i jaki to problem. Szczególnie z wyprzedzaniem i ze zjeżdżaniem na prawy pas...

A przepisiki mówią: :-D

Art. 32.

1. Liczba pojazdów jadących w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać:

  1. samochodów osobowych, motorowerów lub motocykli - 10.
  2. Odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsza niż 500 m dla kolumn pojazdów samochodowych oraz 200 m dla kolumn pozostałych pojazdów.

5. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do pojazdów uprzywilejowanych oraz do pojazdów jednostek podporządkowanych Ministrowi Obrony Narodowej.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pszemo, wyobraź sobie wszystko było zgodnie z przepisami. Co poniektórzy z forum też mieli okazję polatać w obstawie policji na Kaszubach i w Trójmieście. Na razie szukam sposobu wykonania tablicy. Tj. z jakiego materiału i jaki sposób mocowania wymyślić.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak jak zaproponował Jarek

Cykli mów jak chcesz? czerwone czy żółte i czerwone?

2.jpg

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A np. ciemnoczerwone lub czarne na żółtym tle? Poza tym, jak już mogę powybrzydzać to większe litery, i odległości pomiędzy nimi. "UWAGA" I "MOTOCYKLI" dużymi literami, "kolumna" małymi.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

.

Cykli edytujesz swoje posty i tego nie widzać ;)

Edytowane przez red

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pszemo, wyobraź sobie wszystko było zgodnie z przepisami. Co poniektórzy z forum też mieli okazję polatać w obstawie policji na Kaszubach i w Trójmieście. Na razie szukam sposobu wykonania tablicy. Tj. z jakiego materiału i jaki sposób mocowania wymyślić.

Przecież to był żarcik :-D - a mam nadzieję, że będę miał okazję z Wami polatać i przy okazji obejrzeć tę tablicę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

MOTOCYKLI DUŻYMI.

Teraz materiał i sposób mocowania.

@Pszemo-może jeszcze kiedyś będzie okazja ;-)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

red, dzięki za rozwinięcie mojej mętnej myśli. Chodzi o to, że jest opcja wyfrezowania w jednym takim alubondzie napisów (na wylot) a drugi dać na podkładkę. Dwa takie bondy będą sztywne i lekkie. Co do mocowania, to dwa aluminiowe kątowniki po bokach z otworami montażowymi nie wystarczą? Oczywiście będzie widać nity (można je delikatnie podmalować).

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A może tak :

UWAGA

kolumna

motoCYKLI

;-)

Na pewno Cykli się ucieszy. On tak bardzo lubi spam w swoich watkach. Wręcz uwielbia ;)

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

red, dzięki za rozwinięcie mojej mętnej myśli. Chodzi o to, że jest opcja wyfrezowania w jednym takim alubondzie napisów (na wylot) a drugi dać na podkładkę. Dwa takie bondy będą sztywne i lekkie. Co do mocowania, to dwa aluminiowe kątowniki po bokach z otworami montażowymi nie wystarczą? Oczywiście będzie widać nity (można je delikatnie podmalować).

1. płyty alubonda, do których masz dostęp, jakiej grubości są?

2. czy masz dostęp do płyt w kolorze żółtym? np ral 1003 lub ral 1018 lub ral 1023?

3. wydaje mi się, ze wystarczyłaby jedna płyta, wycięcie liter i naklejenie ich na tą płytę, litery można wyciąć też z alubondu (będą wystawały, może będą lepiej widoczne)? i ewentualne naklejenie na nie czerwonej foli odblaskowej

4. mocowanie z kątownikami może dać radę - tylko obawiam się, że pod nity trzeba będzie dać jakieś podkładki, żeby nie wyrwało ich z alubonda, sam nit ma małą powierzchnię

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1. Jutro zmierzę, bo czerwona jest cieńsza, 7021 i 9006 mamy grubsze.

2. Niestety tylko te które wymieniłem wcześniej. No chyba że zamówić ale arkusz to około 500/600zł

3. Wycięcie liter i przyklejenie jest raczej kiepskim pomysłem. Już chyba lepiej zrobić gotowe litery z tej foli odblaskowej.

4. "łepek" nita będzie od strony bonda, a mniejsza jego część od strony kątownika. Nie wierzę aby dało się wyrwać nita przez bonda (nie licząc wywrotki motocykla na bonda) ale oczywiście podkładka to też nie problem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

1. płyty alubonda, do których masz dostęp, jakiej grubości są? no i ciężar?

2. czy masz dostęp do płyt w kolorze żółtym? np ral 1003 lub ral 1018 lub ral 1023?

3. wydaje mi się, ze wystarczyłaby jedna płyta, wycięcie liter i naklejenie ich na tą płytę, litery można wyciąć też z alubondu (będą wystawały, może będą lepiej widoczne)? i ewentualne naklejenie na nie czerwonej foli odblaskowej

4. mocowanie z kątownikami może dać radę - tylko obawiam się, że pod nity trzeba będzie dać jakieś podkładki, żeby nie wyrwało ich z alubonda, sam nit ma małą powierzchnię

1. Jutro zmierzę, bo czerwona jest cieńsza, 7021 i 9006 mamy grubsze.

2. Niestety tylko te które wymieniłem wcześniej. No chyba że zamówić ale arkusz to około 500/600zł

3. Wycięcie liter i przyklejenie jest raczej kiepskim pomysłem. Już chyba lepiej zrobić gotowe litery z tej foli odblaskowej.

4. "łepek" nita będzie od strony bonda, a mniejsza jego część od strony kątownika. Nie wierzę aby dało się wyrwać nita przez bonda (nie licząc wywrotki motocykla na bonda) ale oczywiście podkładka to też nie problem.

ad.1,2,3 Red: Ok. Jaka jest różnica w ciężarze płyty alubondowej żółtej i czerwonej? Chodzi mi o arkusz wymiarów czyli 600x800 (wydaje mi się że taki wymiar wystarczy).

ad.4 Red: kątowniki nie mogą porysować karoserii.Czy można "od tyłu" tej płyty z alubonda przymocować coś w rodzaju ringu/okręgu z gumy?

ad.1 Reich: A może odblaskowe żółte litery na czerwonym tle? Chodzi mi oczywiście o kontrast i widoczność z odległości kilkudziesięciu/100/150m

ad. 2 Reich: arkusz czyli jaki rozmiar?

ad. 3 Reich: też mi się ten pomysł podoba

ad. 4 Reich: czy w tej płycie z alubonda można gęsto nitować? Bo rozumiem, że kątownik metalowy, więc pytanie czy np. nitowanie co 5 cm nie osłabi samej konstrukcji, a nitowanie co 10 cm (przykładowo) wystarczy do wytrzymałości konstrukcji?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ad.1,2,3 Red: Ok. Jaka jest różnica w ciężarze płyty alubondowej żółtej i czerwonej?

to jest żart czy na poważnie - bo nie wiem jak mam się ustosunkować do tego pytania?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to jest żart czy na poważnie ...?

A Tyś kiedyś widział, żeby Cykli żartował?

Pamiętaj!

Rozmawiasz z najpoważniejszym człowiekiem w tej części Europy ;)

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

no racja, ok

kolor nie ma wpływu na ciężar płyty, tylko jej grubość

czyli żółta płyta o grubości x mm będzie tyle samo ważyła co czerwona płyta o grubości x mm

:)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dlatego pytam: Reich napisał że czerwona jest cieńsza. Stąd pytanie o różnicę w ciężarze. Oczywiście nie chodzi mi o gramy tylko o ewentualne kilogramy.

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

khm... Cykli, wiadomo, że czerwone motocykle są ... szybsze :-) więc pewnie również lżejsze ... może tak samo jest z płytą?

ps. sorry, "of top" był silniejszy ode mnie

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ok, nie zauważyłem, przepraszam

nitowanie co 5 cm to nie jest problem, nie osłabi płyty. od tyłu płyty możesz teoretycznie zamocować wszystko co się przyklei do aluminium, czyli np dwustronnie klejąca taśma 3M z gumą/gąbką zabezpieczającą karoserię

na elewacje najczęściej stosuje się alubond grubości 4 mm i jego ciężar to 5,5 kg/m2, są jeszcze: 3 mm z cieżarem 4,5 kg/m2 oraz 6mm z ciężarem 7,3 kg/m2,

są jeszcze inne alucobondy np. A2, plus, itp - one ważą trochę więcej, są droższe i chyba nie ma co brać ich pod uwagę

na czerwony alucobond można nakleić żółtą folię i dopiero na tą folię nakleić czerwone litery

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czekam na odpowiedź Reicha

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ad.1 Reich: A może odblaskowe żółte litery na czerwonym tle? Chodzi mi oczywiście o kontrast i widoczność z odległości kilkudziesięciu/100/150m

Dla mnie bond to nie problem, ale naklejki trzebaby już łatwić na własną rękę

ad. 2 Reich: arkusz czyli jaki rozmiar?

125x250cm

ad. 4 Reich: czy w tej płycie z alubonda można gęsto nitować? Bo rozumiem, że kątownik metalowy, więc pytanie czy np. nitowanie co 5 cm nie osłabi samej konstrukcji, a nitowanie co 10 cm (przykładowo) wystarczy do wytrzymałości konstrukcji?

Można nitować gęsto, to żaden problem.

Co do mocowań, to jestem w stanie sporo wykonać ale sam musisz się trochę określić jakie uchwyty możesz mieć na pojeździe. Napisałem o kątownikach bo można nawet mocno ekspanderem przyciągnąć do kufra i już jest na szybko zamocowane.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×