Skocz do zawartości
deave

Tania alternatywa do interkomu

Recommended Posts

Witam,

chciałem się podzielić moim pomysłem na komunikacje z pasazerem lub kompanami podróży.

Pierwsza opcja to zakup takiego zestawu jak w załączniku, cena max 20-40zł. Jest to zestaw słuchawkowy z mikrofonem do kasku. Słuchawki i mikrofon na rzep. Kolejna potrzebna rzecz to zwykły telefon z fukcją bluetooth(w dzisiejszych czasach to standard) lub telefon z połączeniem internetowym(pełno w każdej sieci taryf lub pakietów internetowych).

Koncept polega na (w pierwszym wypadku) zainstalowanie odpowiedniej aplikacji do komunikacji przez bluetooth i podlaczenie przewodu do telefonu a tel schowanie w kieszonce piersiowej.

Druga myśl to tak samo podłączenie przez minijack tego zestawu i komunikacja przez aplikację Zello przez internet.

Pierwsze rozwiązanie daje zasięg w okolic 10-15m max. Drugie rozwiązanie nie ma limitu odległości.

Sprawa już samej komunikacji. Ustawienie w aplikacji progu załączania głosowego i gotowe. Dzwiek przesyla sie tylko gdy mowimy.

Podsumowując za ok 50zł (wliczajac koszty internetu) mamy w pełni funkcjonalny interkom :)

Ps. dodatkowo uzywając Zello mamy mozliwosc rozmowy z praktycznie nieograniczną iloscią osób. W podrózy mozemy rozmiawiać z domownikami, kolegami z forum.

Na ebay mozemy dostać już za 30zł taki zestaw. Nie długo dostanę paczuszke i podziele się z Wami wrażeniami.

post-4051-0-88681800-1423499070_thumb.jpg

Edytowane przez deave
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A nie lepiej Baofeng UV-3R na paśmie PMR z włączonym VOXem? VOX to aktywacja PTT głosem (wymaga zamkniętego kasku). Bije BT i internet bezobsługowością i znikomą prądożernością. Samo radio ze zwykłym headsetem w zestawie to koszt ok. 110zł. PTT można dowolnie przerabiać i schować elementy do wyściółki kasku.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

pomysł jest niegłupi . ja mam podobnego rodzaju problem - jak połaczyć nawigację tomtom rider z własnymi uszami nie wydajac kilku stów / minimum/ na interkom . myslałem nad słuchawkami BT ale one są przeważnie wystajace dośc mocno z uszu i bedą mnie uwierały - kabla do tomka nie podepnę bo jak straci zasilanie to po nawigowaniu ;-) . koszt interkomu do c3 jest moim zdaniem nie do przyjecia - klocek minimum za możliwość słuchania komunikatów to przesada . jeżdżę sam , telefonu na motocyklu nie używam .

Edytowane przez mario2007

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

klik - tutaj masz odbiornik BT z gniazdem słuchawkowym - wystarczy rozwiązać kwestię zasilania wpinając się w środku i dodając mały akumulator li-ion (ładowarnie z microUSB układem tp4056 - 1Ł z wys. na ebayu). Do kasku puszczasz jakiś niewielki płaski przetwornik - zapewne wystarczy jakikolwiek z nienagannych słuchawek dousznych - przeważnie ich grubość to max 4mm

edit: zapewne są też na ebaju ze zintegrowanym aku, kwestia przejrzenia kilku kolejnych stron i dodania do ceny z 2Ł

Edytowane przez asdfuc

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A nie lepiej Baofeng UV-3R na paśmie PMR z włączonym VOXem? VOX to aktywacja PTT głosem (wymaga zamkniętego kasku). Bije BT i internet bezobsługowością i znikomą prądożernością. Samo radio ze zwykłym headsetem w zestawie to koszt ok. 110zł. PTT można dowolnie przerabiać i schować elementy do wyściółki kasku.

To ciekawe. Napisz tylko po polsku co miałeś na myśli, bo też mnie interesuje temat.

  • Like 3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No i jak zwykle chodzi o pieniądze. Ja gdybym miał przekonywać do zakupu walkie talkie kolegów z którymi mam jezdzić (jakies 3-4 osoby) i jeszcze musieli by wydać ok. 150zł to pewnie by szybciej poszło jak bym sam im je kupił. Ale az taki mądry to nie jestem a na początek to wystarczy bo pewnie w przyszlosci bedzie jakis sprzet z kilkoma zerami.

Chyba kazdy wie co to hermetyczny swiat motocyklistów ktorzy wydają wiecej na paliwo niz na moto i odzienie.

Zamysł skierowany do budżetowców. Wiem jaką zaletą jest profesjonalny sprzęt i jej bezkonkurencyjność.

Edytowane przez deave

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Koledzy - wystarczy te kilka rzeczy wklepać w gugla... PMR, model tego podłego, aczkolwiek taniego i działającego radia, VOX, PTT i wszystko będziecie wiedzieć - to są podstawy radiowych zabawek, których nie warto powtarzać po raz n-ty w n-tym miejscu. Zestaw bao z headsetem można zamknąć spokojnie w 140zł, a można pogadać na dobre kilka kilometrów - to już jest sprzęt krótkofalarski.

A co do linkowanego przez Ciebie wyżej adaptera do telefonu - na ile godzin łączności wystarczy Ci bateria? Poza tym cały czas musisz być przypięty do ładowarki lub martwić się o stan baterii plus ewentualnie odbierać przychodzące połączenia (ew. pamiętać o włączaniu za każdym razem trybu samolotowego). O zasięgu poza miastem nie mówię... Za granicą tanie też to nie będzie.

Co do BT, czy ktoś testował to podczas jazdy? Obawiam się, że odległości większe niż 10m mogą być problemem już przy niewielkiej prędkości - skoro nawet pasmo 70cm jest baaardzo podatne na zakłócenia i rwanie podczas jazdy.

Edytowane przez asdfuc
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

klik - tutaj masz odbiornik BT z gniazdem słuchawkowym - wystarczy rozwiązać kwestię zasilania

W sumie to kolega prawie rozwiązał sprawe. Bo gdyby jeszcze ten adapter umozliwial wysylanie glosu(tak jak zwykle sluchawki bluetooth) to było by sukcesem na całej lini. Nie dość że pracowało by to jak zwykły intercom to jeszcze kwota jaką by się wydało nie byla by wieksza niz 50zł.

Jak narazie nie znalazlem na polskim serwisie aukcyjnym interkomu bezprzewodowego tanszego niz 200zł

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Więc już pomagam - kupujesz porządną słuchawkę BT, wylutowujesz głośnik (przetwornik) i mikrofon i ciągniesz wszystko dłuższymi (najlepiej ekranowanymi) przewodami do kasku i dokładasz nieco większy (również miniaturowy) akumulatorek. Możesz zrobić złącze dla tych kabli, żeby odpinać sam moduł, który mocowałbym np. rzepem 3M na kasku.

A co do samego sensu używania telefonu/internetu na moto masz w moim wcześniejszym edytowanym poście. Podsumowując: za 100zł więcej na głowę masz łączność zupełnie niezależną, bezpłatną i możliwie niezawodną.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jaka ostatecznie jest korzyść, jeśli za 350zł kupuje się porządny interkom kompatybilnymi z innymi motocyklistami?

  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jaka ostatecznie jest korzyść, jeśli za 350zł kupuje się porządny interkom kompatybilnymi z innymi motocyklistami?

Korzyść: Cena, zasięg, akumulator.

Wady: trzeba sobie własnoręcznie wyciosać mikrofon ze słuchawką w kasku i nie trzeba parować urządzeń - wystarczy umówiona częstotliwość i ew. umówiony forumowy kod CTCSS - nie trzeba parować urządzeń.

Deave: Ale to chyba nie jest argument za tym, żeby porzucić pomysł? ;p

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale pozostali musieliby mieć też coś takiego. Z tym chyba kłopot trochę.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podobnie jak z zestawem BT, o którym tutaj głównie mowa.

Jeżeli masz znajomych z interkomami - nie ma nad czym się zastanawiać.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Deave: Ale to chyba nie jest argument za tym, żeby porzucić pomysł? ;p

Oczywiście że podejmuje wyzwanie :)

Do pierwszych testów wykorzystam sam telefon i ten zestaw.

Druga rzecz to patent który przedstawił kolega, czyli sluchawka bt z telefonu, podlaczenie sie bezposrednie do pinów mikrofonu i głośników.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tylko wciąż zostaje Ci komunikacja przez internet i zdanie na łaskę i niełaskę zasięgu, który w najlepszym wypadku da nieprzyjemnie długiego laga. BT (jak wcześniej wspomniałem) pomiędzy dwoma telefonami raczej będzie się zrywał. Proszę, wynajdujcie koło na nowo :P

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Koło na nowe ale przez nowego rzemieślnika.

Jestem juz na etapie myślenia ze to nie przyniesie zadnych korzyści ale jednak musze spróbować na wlasnej skórze.

Odkrycia wielkiego nie dokonuje, to ma byc jak na razie zestaw sluchawkowy bluetooth pod kask do telefonu.

Pomysł przerobienia sluchawki nie jest zly. Przydalo by sie jedynie dodać żeńskie złącze mjack i gotowe.

Robota na kilka minut, brak wiekszej ingerencji w sprzęt.

Wizualizacja w zalczniku.

post-4051-0-19351000-1423518126_thumb.png

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A co na to nasz Adam Słodowy ? (Jerry) :)

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Możesz mieć problem jak z tematu na elektrodzie - niski poziom głośności w słuchawce. Najpierw sprawdź to bez pozbywania się fabrycznego głośnika (pamiętaj, że długie przewody dodatkowo wpłyną negatywnie na poziom).

spójrz tutaj - ok. 100zł i nie warto tracić czasu na prucie headseta i kombinacje

Edytowane przez asdfuc
  • Like 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Właśnie otrzymałem zestaw. Wykonanie w porządku, moc samych słuchawek rowniez wystarczająca.

Jak już jeden kolega zauważył, aplikacja mobilna nie ma aktywacji głosem. Już myslę nad przyciskiem na przewodzie, ktory rozpozna telefon(zello ma mozliwosc korzystania z przyciskow na zestawie sluchawkowym).

Narazie sam test wyszedł w porzadku, wszystko pracuje doskonale, z tym ze trzeba bez modyfikacji fatygowac sie do telefonu za kazdym razem.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A moze ktos polecic jakis odbiornik BT ktory podlacze do zestawu sluchawkowego?

Mam zamontowany zestaw stereo z mikrofonem w kasku i podpinam to kablem jack 4 pin pod fona z androidem i dziala fajnie ale mam plan na pozbycie sie kabla...

Wymagania:

- gniazdo 4p do obslugi stereoo i mikrofonu

- kilka h pracy bez ladowania

- nie moze grac ciszej niz na kablu

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jak wyglądają zabawy za granicą ?

Pakiety danych w roamingu , to niemała kaska ...

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×